Zobaczmy Co Się Stanie

 

Hej. Zobaczmy co się stanie, jak wyjadę na największy budynek na świecie. Czekaj tutaj się obrócę. Największy budynek na świecie, który ma 828 metrów wysokości, 206 pięter. I powiem ci szczerze, że ja nie wyobrażam sobie co oni tam robią, żeby woda docierała na piętra u góry. Bo przecież tam ludzie mieszkają, tam normalnie mieszkają ludzie, jest za dwa albo trzy hotele nawet. Ale zaraz tam wyjadę i zobaczysz, jak to wygląda.

Zobacz efektem pomyślenia zobaczmy co się stanie było powstanie tego budynku, bo taki szejk, który się nazywa Rashid wymyślił sobie, że chce z Dubaju zrobić miejsce miodem i mlekiem płynące, jako najbardziej luksusowe, nr 1 miejsce na świecie. I chyba słyszałeś o Dubaju, słyszałaś o tym budynku, na którym tutaj jestem. Z resztą jestem tutaj już po raz drugi, bo byłem tutaj ostatnio chyba 3 albo 4 lata temu. I okazuje się, że się da takie rzeczy zrobić, że technologia na to pozwala. Ale widzisz musiał być ktoś kto stwierdził zróbmy, zobaczmy co się stanie. Tutaj z tego budynku, może z drugiej strony widać palmę i ta palma jest powiem ci ciekawszą nawet rzeczą jak ten budynek. Ale zanim opowiem ci o tej palmie to chcę ci jeszcze powiedzieć o tym właśnie zobaczmy co się stanie.

Jak oglądasz mnie od dawna to wiesz, że wielokrotnie mówiłem właśnie o tym, żeby… to jest taka moja dewiza życiowa: Zobaczmy co się stanie. Bo w życiu mamy tak, że boimy się rozmaitych rzeczy i jeśli nas ktoś przekona to wtedy jesteśmy w stanie się przemóc i coś ze sobą zrobić. A widzisz jest bardzo prosta metoda na to właśnie, żeby samemu siebie przekonać do tego, żeby jednak coś zrobić, żeby zaryzykować. To jest właśnie powiedzenie sobie zobaczmy co się stanie. Na pewno masz takie rzeczy, których się boisz zrobić i pomyśl sobie zobaczmy co się stanie. Wtedy podejście do tej rzeczy jest zupełnie inne. Zobaczmy co się stanie na zasadzie ciekawości. Jeśli masz małe dzieci albo w twojej rodzinie są małe dzieci pewnie zauważyłaś jak te dzieci są tak w wieku do 5-6 lat, ile w nich jest ciekawości, ile w nich jest radości, ile w nich jest energii życiowej, bo one właśnie odkrywają świat.

One sprawdzają co tam jest, one wkładają do ust co się da, one sprawdzają smaki, one chcą wszystkiego dotknąć, spróbować, usłyszeć, jak to działa. Zadaje mnóstwo pytań, chcą się dowiedzieć jak to wszystko jest zrobione. Niestety jak to potem rośniemy, mamy 6 lat, idziemy do szkoły, to nauczyciele nas sadzają w rządku, nie wychylaj się, rób to co inni, zachowuj tak jak inni, myśl tak jak inni. Po prostu mamy poobcinane skrzydła dosłownie. I te skrzydła według mnie trzeba sobie po prostu świadomie samemu uruchomić od nowa, zobaczę co się stanie. Popatrz ten szejk Rashid zrobił z wioski, bo tu była 40 lat temu, 45 lat temu, tu była tylko pustynia, była mała oaza, była wioska dosłownie, gdzie żyli sobie rybacy, gdzie żyli sobie panowie, którzy paśli kozy, łowi ryby i zbierali perły czy łowili perły. Jak był tutaj jakikolwiek handel w tej wiosce, to był taki, że od czasu do czasu zabłądził jakiś stateczek, oni sprzedali korzenie, materiały, nie było nic więcej. Ale jak te ryby łowi, szukali nowych obszarów łowieckich, tam drążyli gdzieś tam, przekopywali parę, troszkę nie ziemi tylko lądu znaleźli ropę. Ale nie na tyle, żeby z tego się utrzymać jak Arabia Saudyjska. Ale wystarczająco dużo, żeby zrobić z tego użytek. I zrobili z tego taki użytek, widzisz powstał ten budynek, obok, obok, 30 kilometrów stąd powstał palma. I ta palma jest określana jako jeden z kolejnych cudów świata, bo jest to cud technologiczny, żeby zaplanować miejsce, gdzie no są fale, to są żywioły, to są ogromne żywioły i zrobić wyspę, usypać wyspę, no jest to niebywałe, żeby w ogóle pomyśleć, żeby coś takiego zrobić. A drugie, żeby to faktycznie zrobić.

Popatrz u nas w Polsce, w Sopocie planowali, żeby molo wybudować, żeby tam zrobić właśnie wysepkę, znaczy nie wysepkę, nasypać trochę lądu, no ale brakło pieniędzy. Tutaj były pieniądze wtedy z ropy i właśnie ten szejk wymyślił sobie, że momencie, kiedy to będzie taka stolica luksusu, to będą przyjeżdżać tutaj turyści. Ale mieli tu tylko niewiele ponad 70 kilometrów linii brzegowej i stwierdzili, że no to tak, nie może być, bo jak przyjadą turyści to potrzeba będzie więcej. I najpierw sobie w myśli, że zrobią sobie małą, znaczy małą, że zrobią po prostu wysepkę i tam będzie 7 kilometrów linii brzegowej. Ale szejk powiedział, no ale dlaczego nie 70. To mi się też podoba, jako magia wielkiego myślenia. Dlaczego tylko 7, skoro można 70. No i zrobili, zaprojektowali po pierwsze okrąg a w środku zaprojektowali palmę i wyszło grubo ponad 70 km właśnie linii brzegowej. Wybudowali to w 5 lat, co też wszyscy uważali, że jest niemożliwe. Ale widzisz są pieniądze na najlepszych Inżynierów, na najlepsze technologie, to to zrobili. Jak potem wybudowali budynki zaczęli je sprzedawać, a budynki są sprzedawane tam widziałem wille po 26 milionów. Ale te pierwsze budynki, które postawili na tej palmie to sprzedali je w 2,5 dnia. I do tej pory tam są rozbudowywane hotele, są budowane nowe budynki. Będę na tej palmie za tydzień, może filmik nakręcę, to zobaczysz z tej palmy jaki jest widok. Jak tam byłem to naprawdę coś niesamowitego, ale widzisz podstawowe pytanie zobaczymy co się stanie.

I teraz odpowiednio postawione pytanie rodzi potem odpowiednie odpowiedzi. Co zrobić, żeby takie coś zrealizować? Co zrobić, żeby zrobić taką wyspę? Co zrobić, żeby zrobić taki budynek? Przy okazji powiem ci, że już tutaj zaczęli budować następnym budynek, który ma być jeszcze wyższy od tego. W międzyczasie jeszcze zrobili dwie kolejne palmy, które nie są w sumie jeszcze zabudowywane, bo wzmacniają to, żeby to się po prostu nie rozsypało.

Co chcę ci powiedzieć przez ten film dzisiejszy?

Po pierwsze, że się da, jak się w odpowiedni sposób pomyśli. I właśnie to pytanie zobaczmy co się stanie? Masz na pewno takiej dylematy życiowe, które uważasz, że powinieneś coś tam zrobić, powinieneś w tą stronę pójść, ale się boisz, bo ci nie wiem znajomi powtarzają, rodzice może ktoś inny wpływa na ciebie i mówi, że to nie jest dla ciebie, nie da się zrobić. Ale pomyśl sobie zobaczmy co się stanie. Formalnie mówiłem ci chyba na ostatnim nagraniu, nie 2 tygodnie temu, że Arabowie nie mają czegoś takiego, żeby… w ich umysłach nie ma dnia jutrzejszego. Bo wychodzę z założenia, że jak Bóg pozwoli to dożyjemy dnia jutrzejszego. A w związku z tym nie ma sensu planować. Ale widzisz pojawił się jeden pan, nie wnikam w to czy to on sam zrobił czy miał doradców. Ale widzisz tutaj jest monarchia. To nie jest tak, że przychodzi premiery czy prezydent i on tam coś mówi. Przychodzi monarcha, przychodzi król, książę, który mówi, że ma być tak i tak. Nie obchodzi mnie jak to zrobicie, ale macie to zrobić. Widzisz przyszedł taki koleś i powiedział macie mi zrobić coś takiego. No i zrobili mu coś takiego.

Dobrze, za dużo się rozgadałem. Porobię jeszcze ładne filmiki. Jeszcze pojadę tam troszkę wyżej, żebyś zobaczył jaka jest różnica. Z tutaj to tak troszkę zobaczysz, jak to wygląda. Ale może jeszcze z wyższa, nie z wyższa się już więcej nie zobaczy. To obrazki jeszcze pooglądaj i do usłyszenia być może we wtorek, a być może w piątek, zobaczymy. Hej.

Tutaj ta wieża jest teraz na tyle niska, że jestem ją w stanie ogarnąć kamerą. Powiem ci, że nie wiem, ile osób zginęło, jak ją budowali, ale na pewno trochę. Ale nie mniej wyzwanie dla inżynierów, żeby zrobić coś takiego i żeby wiatr tego nie porwał. Przecież tutaj są nawet trzęsienia ziemi, potężne wiatry na takiej wysokości a to wszystko stoi.

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment