Ważna umiejętność społeczna

Podcast – Słuchaj na SoundCloud lub iTunes:
https://soundcloud.com/sukcespl/wazna-umiejetnosc-spoleczna

Ważna umiejętność społeczna

Dzień Dobry Panie i Panowie. Temat, który według mnie jest jednym z ważniejszych tematów, jeśli chodzi o stosunki międzyludzkie. To jest też temat związany ze sprzedażą, ale to jest bardziej temat jak przeżyć to życie między ludźmi lepiej, jak się lepiej z nimi kontaktować, jak uzyskiwać to na czym nam zależy. A wszystko sprowadza się do tego co jest tutaj. Nie chodzi o węch, tylko chodzi o czubek nosa. Więc chciałbym z tego wideo, żebyś zapamiętał czubek nosa. Nie mój, bo chodzi o twój czubek nosa. Ale jak to?

Ja ci powiem na przykładzie tego jak przychodzą do mnie jakieś osoby, chcą mi zaoferować jakiś tam produkt, jakąś usługę albo chcą ze mną wejść w jakąś tam współpracę. I teraz jest kwestia w jaki sposób to jest przedstawiane, czy to jest przedstawiane… Ok, powiedzmy, że ty chcesz sprzedać mi jabłko i mówisz do mnie ‘Panie mam jabłko, kup pan jabłko.’ Najprościej jak się da. I jak na to zareaguję? No jakoś specjalnie mnie to nie zainteresuje. A teraz jak ty powiesz, jak popatrzysz na to z innego punktu widzenia, czyli z mojego punktu widzenia, z punktu widzenia mojego nosa. ‘Wie pan co? Wygląda pan na osobę, która potrzebuje w tym momencie coś zjeść i niekoniecznie chciałby pan zjeść coś słodkiego, ale coś pożywnego, soczystego i takiego, że jak pan to ugryzie to będzie pan chciał więcej. A tak się przypadkiem składa, że tutaj mam takie jabłka, które no są tak soczyste, są tak wspaniałe, że będzie pan zakochany od pierwszego ugryzienia.’ Dobra, teraz głupotę jakąś z jabłkiem ci powiedziałem, ale słuchaj tak jest z każdą rzeczą w życiu. Jak będziesz miał pracowników albo masz pracowników albo może masz po prostu dzieci, które nie chcą czegoś tam zrobić, to jest kwestia pokazania im, że warto to zrobić, ale patrząc z punktu ich widzenia, dlaczego dla nich to warto zrobić. Tutaj różne maile mi przychodzą do głowy jakie mi przysłaliście i czasami takie są dość zabawne. Ostatnio jakaś pani do mnie pisze, ‘Cześć Jacek. Co u Ciebie, bo u mnie niedobrze.’ No i co z tego. Widzisz kwestia jest patrzenia z punktu widzenia mojego czubka nosa. Więc jeśli ty chcesz coś mi zaoferować, swojej mamie, swojemu tacie, żeby coś tam zrobili, jak tobie zależy, żeby twój szef coś zrobił tak jak tobie na tym zależy, żeby ludzie w twoim mieście, żeby ludzie w całej Polsce, na całym świecie zrobili coś na czym tobie zależy, to nie możesz powiedzieć zróbcie to dla mnie, bo ja chcę. To w ogóle nie zadziała. Jeśli powiesz, dlaczego komuś warto coś zrobić, co on na tym zyska, co będzie ważnego dla jego czubka nosa, to wtedy będziesz w stanie to mu sprzedać i zaoferować.

Hałas narobimy. Uwaga. A, obudziłem wszystkie dzieci w okolicy. Tak, bo popatrzyłem na mój czubek nosa i może twój czubek nosa, żebyś trochę hałasu usłyszał, ale dobra ten samochód tak działa.

Gdzie to ja byłem. Ok, na przykładzie szefa. Szef nie chce ci dać podwyżki, bo niby dlaczego miałby ci dać podwyżkę przecież on na tym starci. I teraz jeśli ty chcesz mu wytłumaczyć, dlaczego tobie warto dać podwyżkę, to musisz popatrzeć właśnie, pokazać to szefowi z jego punktu widzenia. Czyli szefie pracuję tutaj od 3 lat widzi szef, że bardzo się staram, firma dużo zyskuje, mamy mnóstwo klientów, tam bla, bla, bla. Szef wie, że chce sobie kupić nowy dom, czy nowy samochód, potrzebuje do tego jeszcze tyle i tyle, bank na to patrzy. Szefie sprawa wygląda w ten sposób, jak szef chce, żebym ja jeszcze mocniej pracował i skupił się na tym co ja w pracy robię a nie szukał dochodów poza firmą, bo są mi te pieniądze niezbędne i po prostu proszę szefa o tam podwyżkę taką a taką. To jest kwestia wytłumaczenia mu logicznie, dlaczego to jest w jego interesie, żeby on ci dał podwyżkę. Nie, że to jest w twoim interesie, że ty potrzebujesz pieniądze, to jest w interesie twojego szefa, żeby ci dał podwyżkę, bo ty wtedy musisz mu pokazać, co ty więcej dla niego zrobisz. I wtedy ma to ręce i nogi. Oczywiście to nie znaczy, że to zadziała w 100 procentach, ale masz o wiele większe szanse powodzenia niż gdybyś to robił powiedzmy w tradycyjny sposób, czyli z twojego punktu widzenia, z twojego czubka nosa.

I pamiętaj, teraz postaraj się zapamiętać, nie, zapamiętaj po prostu, zawsze ludzie będą patrzeć z ich punktu widzenia. Ty nikogo nie obchodzisz, przykro mi. Tak to wygląda. Ok, możesz obchodzić swoją mamę albo babcię, może tatę, ale większości ludzi ty w ogóle nic nie obchodzisz, taka jest brutalna prawda. Może ci się to nie podobać, tak to wygląda w praktyce. Jeśli ty chcesz w jakikolwiek sposób współpracować z ludźmi i z ludźmi dobrze żyć w otoczeniu to musisz znaleźć coś takiego, żeby pokazać im, że to oni są ważni. Ok, zauważ nawet jak ja robię to wideo. Ja tutaj, dobra w tym momencie jadę fajnym samochodem, więc mogę się chwalić. Tak? Ale lubię. Nie mniej ja staram ci się pokazać co ty możesz zyskać z tych rzeczy, które ja ci do tej pory opowiadam. Ja nie opowiadam co ja na tym zyskuję, nie opowiadam tego z mojego punktu widzenia, tylko pokazuję tobie co ty będziesz z tego miał. Jak obejrzysz moje wszystkie dotychczasowe wideo, to zakładam, że w 95 procentach dokładnie tak to jest pokazane. Bo wszystkich interesuje, ciebie interesujesz ty sam. I tak będzie do twojej śmierci. No, wiadomo, jak masz dzieci albo będziesz miał dzieci czy wnuki to trochę tego twojego samolubstwa przejdzie na twoje potomstwo, bo będzie ci wtedy zależało, żeby im było jak najlepiej, żeby im się jak na najlepiej żyło. Chociaż to też nie jest zawsze, bo różni są rodzice.

Więc podsumowując, zapamiętaj sobie w jakikolwiek sposób będziesz się komunikował z innymi ludźmi, patrz zawsze na ich punkt widzenia, na to co oni z tego będą mieli o ile chcesz mieć z tego… Momemnt.

Powiem ci, że ten samochód powoduje to, że można sobie nieźle szuję wyćwiczyć. Miałem podsumowanie zrobić. Wiesz ja nie wiem do końca jak się tego nauczyć, ok, mogę ci taką myśl dać, jak będziesz teraz rozmawiał z jakąkolwiek osobą, to popatrz się najpierw na nos tej osoby i wtedy sobie przypomnisz, że masz z nią rozmawiać tak, żeby pomyśleć najpierw jak ta osoba zyska na tym co ty masz jej do zaoferowania. A twoja korzyść ma być dopiero gdzieś tam później w cudzysłowie sprzedana. Przede wszystkim jest czubek nosa tej osoby.

Dobra, to wiem, że nie rozwiązałem jeszcze konkursu ostatniego, bo nie miałem czasu popatrzeć na maile, ale do 2 dni go rozwiążę, nawet widzisz dzisiejsze wideo jest spóźnione, bo tyle się dzieje teraz. To może nowy konkurs zrobimy, nowy-stary konkurs, bo stary konkurs z dawaniem komentarzy według mnie był bardzo fajny, bo parę osób się troszkę wysiliło, żeby coś fajnego napisać, mi się to bardzo podoba, bo niektóre historie były naprawdę inspirujące. Więc wznawiamy konkurs, gdzie co tydzień będzie przejażdżka fajnym samochodem, ponieważ teraz będę dużo jeździł Nissanem GTR nowiutki, prosto z salonu, więc będziesz mógł, dla tych osób, które będą mieć najlepszy komentarz, który będzie miał najwięcej komentarzy i też taki, który mi się najbardziej z tego wszystkiego spodoba, co tydzień jedna osoba, teraz będzie przejażdżka Nissanem GTR. Taka maszynka, która ma 2.7 do setki. Nagroda do odbioru raczej w Warszawie, ale jeszcze będę za 2 tygodnie we Wrocławiu i chyba za 3 tygodnie w Katowicach, więc wtedy też będzie możliwy odbiór.

Tu jest radar, będziemy bardzo grzecznie jechać.

Ok, to tyle co miałem do powiedzenia na teraz. A teraz może jeszcze trochę hałasu narobimy, przełączę na tryb taki hałasujący, tylko wyjadę z miasta. Już ten samochód wam pokazywałem, to jest AMG GT S, który ma napęd na tył, ponad 500 koni, więc mogę ci powiedzieć, że przy absolutnie każdej prędkości, nawet przy prędkości autostradowej, jak się pojedzie do Niemiec i jedzie się 250 na godzinę, przyciśniesz gaz i on traci trakcję, więc trzeba niesamowicie uważać, jak się jedzie. Dobra, teraz przełączę na hałas. Może nie będę mówił, ale skupię się na drodze. I roboty drogowe, czerwone światło. Do usłyszenia tym razem we wtorek, bo będę teraz we wtorki nagrywał biznesowe tematy. Do usłyszenia. Hej.

 <wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment