Kto Tobą manipuluje | Zobacz video koniecznie | Jacek Wiśniowski

Podcast – Słuchaj na SoundCloud lub iTunes:
https://soundcloud.com/sukcespl/manipulacja

Hej, uprzedzam, że dzisiejsze nagranie / wpis będzie bulwersujące, więc jeśli chcesz sobie oszczędzić to nie oglądaj / nie czytaj.  Dlaczego bulwersujące? Dlatego, że ja sam się zbulwersowałem tym, co wczoraj usłyszałem, zaraz ci opowiem, ale ma to swoje głębsze korzenie. O co chodzi?

Jestem teraz w Rosji, niedaleko Soczi, dokładnie to się nazywa Krasnodar to miasto. Wczoraj poznałem tutaj dwie Rosjanki, tak mi się wydawało i rozmawiałem z nimi i w trakcie wyszło, że one nie są Rosjankami tylko są Ukrainkami, mało tego są z Doniecka. Więc ja tak w ciężkim szoku pytam się, słuchajcie, ale jak to jest Rosjanie atakują was, bo bombardują wam miasto, domy wam zburzyli, tak powiedziały, znaczy że ich domy zostały zbombardowane, a wy tutaj przyjechałyście do pracy.

O co chodzi? A one mi mówią, że wiesz, co to nie jest tak, to nie Rosjanie nas atakują, to Ukraińcy nas atakują, dlatego my tutaj wyjechaliśmy. Ale jak to? Wiesz, co ja tylko w skrócie powiem, absolutnie mnie polityka nie interesuje, ale powiem ci jak to to one przedstawiają żebyś miał spojrzenie z drugiej strony.

One mówią, że Donieck tam te okolice, gdzie teraz jest wojna, tam mieszkają Rosjanie z dziada pradziada, i tam mówią po rosyjsku i w pewnym momencie Kijów zażądał od nich żeby oni mówili po ukraińsku, żeby przestali mówić po rosyjsku. Więc miejscowi zaczęli się buntować, no jak to my mówimy po rosyjsku, więc będziemy mówić po rosyjsku i wtedy się zaczęły różne ruchy. Chcieli się po prostu odłączyć, znaczy nie tyle odłączyć od Ukrainy, ale uzyskać większą niezależność, tak. I w tym momencie, tak te dziewczyny mówią, Kijów zaczął bombardować Donieck, wiesz to mniej więcej tak jakby u nas Śląsk chciał, Ślązacy mają swoja mowę i powiedzmy, że rząd zakazał mówić Ślązakom po śląsku, tylko macie mówić tylko i wyłącznie po polsku, więc Ślązacy się buntują i mówią, nie, będziemy mówić tak jak mówimy z dziada pradziada i w tym momencie Warszawa zaczyna bombardować Śląsk.

Dobra tyle polityki, od razu uprzedzam wszelkie komentarze polityczne będą kasowane, także daruj sobie. Po co ja ci to mówię, mówię ci po coś więcej. Tak naprawdę chodzi o to, że chcę ci uświadomić, ze jesteś non-stop manipulowany, non-stop podlegasz propagandzie. Oni tutaj tez podlegają propagandzie, my w Polsce też podlegamy propagandzie, jak jest prawda w tym konflikcie, wiesz co nie będę nawet próbował tego rozstrzygnąć. Pokazuje ci jak patrzą na to ludzie z jednej strony, jak na to patrzą ludzie z drugiej strony. Te dziewczyny, one wiedzą przez kogo są bombardowane, gdyby była wojna w Polsce wiedziałbyś dokładnie skąd bomby spadają, z tej strony, czy z tej strony.

Ale nie o to chodzi. Odnośnie manipulacji, odnośnie propagandy, odnośnie wpływu na mnie, na ciebie, to jest główna ulica Krasnodaru, powiem ci, że tyle osób, które ja tutaj widziałem, które jeżdżą na deskorolce, nie widziałem w żadnym europejskim mieście. Nawet w Stanach nie widziałem tyle osób jeżdżących na deskorolkach. Skąd się to wzięło? Z filmów, tak filmy to jest propaganda, gdzie większość filmów jest produkowana w Stanach, co z tego wynika? Wkładają nam do głowy całą masę, rzeczy, zmieniają historię, wpływają na to, co my jemy, jak się ubieramy, jak my się zachowujemy, jaka mamy sylwetkę, jakimi samochodami jeździmy, w jakich domach mieszkamy.

Możesz sobie z tego nie zdawać, w tym momencie, sprawy, tak propaganda działa, żebyś przypadkiem o tym nie myślał. To ma po prostu wejść ci do głowy, ale to że oni tu jeżdżą na deskorolkach to dlatego, że napatrzyli się na filmach. Przecież, to nie jest wynalazek rosyjski. Niedawno, jakiś miesiąc temu wszedł do polskich kin film, gdzie pokazują jak to Anglicy rozszyfrowali Enigmę, słuchaj no bzdura totalna, bo wiadomo, kto rozszyfrował Enigmę, nasi naukowcy polscy, ale widzisz to akurat film angielski i propaganda jest taka żeby pokazać, że to jednak Anglicy zrobili a nie jacyś tam Polacy, a kto to, w ogóle są Polacy?

Wiesz jeszcze o Rosji dwa słowa powiem i odnośnie propagandy, nam mówią jak to Rosjanie są biedni, że sankcje mają, w sklepach nic nie ma. Zobacz ten filmik, nagrałem go w jednym z tutejszych marketów, jest tutaj pełno produktów i jest tuńczyk i wszystkie ryby i owoce i jabłek nie brakuje. Oni tu maja naprawdę wszystko. Po ulicach jeżdżą takie samochody, jakich ja w Warszawie nie widziałem. Mieszkają w pięknych domach, maja tutaj masę restauracji, maja masę barów gdzie siedzi mnóstwo ludzi. Wieczorem oni się bawią, to nie jest tak, że oni siedzą smutni o jejku sankcje mamy, jak nam niedobrze, jaka tu jest bieda, słuchaj tu jest o wiele więcej pieniędzy, o wiele więcej bogactwa niż w wielu miejscach w Polsce, nie ma tutaj czegoś takiego jak bieda. Pewnie będzie słychać w tle muzykę, ja tego nie puszczam, tutaj na głównej ulicy są po prostu głośniki, cały czas tutaj jest jakaś taka muzyka. Taka tradycja.

Odnośnie manipulacji miałem ci jeszcze powiedzieć. Obawiam się, że wszystko, co oglądasz w telewizji to jest manipulacja. Popatrz na wiadomości, w wiadomościach masz 90 procent negatywnych informacji i może 10 procent pozytywnych. Ale myślę, że te proporcje są jeszcze bardziej drastyczne. Dlaczego tak jest? Dlatego, że my, jako ludzie potrzebujemy informacji negatywnych i tych negatywnych informacji szukamy, dlaczego? Widzisz mamy to w genach, bo jak był człowiek pierwotny on potrzebował tych negatywnych informacji, żeby wiedzieć jak się zabezpieczyć.

Ok, jak ktoś tam przy ognisku w jaskini opowiadał jak to mamut na niego napadł, jak on się przed tym obronił, to wtedy inni słuchają tego z zaciekawieniem, bo wiedzą jak się zachować jak ich zaatakuje mamut czy jakiś tygrys szablozębny, prawda. I my mamy tak samo, oglądamy te wszystkie nieszczęścia, które się zdarzają na końcu świata, no mamy to w genach. Niestety to nie jest dobre, z tego względy, że jak ty codziennie jesteś bombardowany mnóstwem negatywnych informacji, no to czy ty będziesz radosnym, uśmiechniętym człowiekiem czy będziesz takim.

Wiesz, możesz mi nie wierzyć twoja sprawa, przez ostatnie 5 dni byłem w siedmiu krajach, no miałem takie loty, że musiałem się przesiadać to tu to tam, więc miałem przez kilka dni okazję zobaczyć ludzi w różnych krajach. Powiem ci, nie wiem czy to jest kwestia klimatu czy tego jak oni są zapracowani, ale np. jak byłem na Filipinach to tam wszyscy są zrelaksowani, uśmiechnięci, ale dowiedziałem się, że oni pracują niekiedy po 18 godzin dziennie, więc podejrzewam, że nie mają czasu na oglądanie wiadomości, nie mają czasu na oglądanie filmów. Tutaj w Rosji, wiesz co, jest podobnie jak u nas w Polsce, ludzie są smutni, zatroskani i tak dalej. Ale jak gdzieś tam byłem po drodze w Austrii to już to wyglądało inaczej.

Co chcę ci powiedzieć? Chciałbym dać ci swego rodzaju zadanie, wyzwanie, oczywiście nie musisz tego robić. Ale jak zrobisz o poczujesz różnicę. Chciałbym ci dać wyzwanie takie, żebyś przez najbliższe 30 dni dal sobie dietę informacyjną, w takim sensie żebyś przestał oglądać wiadomości a najlepiej przestał oglądać telewizję. Ja nie oglądam telewizji chyba od 15 lat. Przestań oglądać telewizję, a na pewno wiadomości i przestań czytać w Internecie portale informacyjne Onet, Wirtualna Polska, Gazeta.pl, Plotek wszystkie te Pudelki. Wstrzymaj się na miesiąc. Wręcz zachęcałbym cię do tego, żebyś sobie zrobił zdjęcie jak ty teraz wyglądasz i zrobił potem zdjęcie po tym miesiącu.

Ale przez ten miesiąc naprawdę jak się złapiesz, że z automatu wpisujesz jakiś tam portal informacyjny albo masz ochotę kupić gazetę zostaw to nie włączaj wiadomości. Jak ktoś ogląda wiadomości, wyjdź z tego pokoju, nie oglądaj tego.

Zobacz po miesiącu jak się zmieni twoje samopoczucie. Zrób to, jako eksperyment. Jeszcze o jednej rzeczy chcę ci powiedzieć, a propos właśnie manipulacji, a propos wpływu, a propos tego jak ty się czujesz osobą szczęśliwą albo nieszczęśliwą. Jest to właśnie związane też z oglądaniem filmów, z oglądaniem seriali telewizyjnych. Słuchaj, tam jest programowanie nastawione na to, żebyś ty zachowywał się w odpowiedni sposób, żebyś ty ubierał się w odpowiedni sposób. Po co? Ok, pokazują powiedzmy, popatrz jak działają reklamy, filmy są nieodmiennie związane z reklamami, pójdziesz do kino 20 minut reklam wcześniej, w telewizji masz to samo. Film jest puszczany tak naprawdę, po to żeby można było wyświetlić tam reklamy.

A w reklamie, co masz, śliczną dziewczynę, która stoi przy luksusowym samochodzie, jak to działa na twój umysł, żeby mieć śliczną dziewczynę musisz mieć luksusowy samochód. Co ci mogę o tym powiedzieć, bzdura totalna. Nie musisz mieć super samochodu, żeby mieć śliczną dziewczynę. Pozdrawiam. Tak, Rosjanie mnie tutaj witają. Nie teraz. Co dalej? Dla kobiet jest dokładnie taka sama reklama. Kobiety oglądają piękne sukienki, kosmetyki.

Ok, kobietom się np. wmawia, że mają cellulit i w związku z tym muszą stosować jakieś tam środki. Popatrz zanim telewizja działała 50 lat temu, poszukaj jakiejkolwiek gazety sprzed 50 lat, czy poszukaj w jakiejkolwiek książce informacji jak sobie poradzić z cellulitem, 50 lat temu nie było tego typu problemów. Nie było czegoś takiego, że kobietom wypadały włosy i zaraz była cała masa reklam w telewizji, co zrobić żeby temu zaradzić, nie. Słuchaj reklamy są po to robione, żeby wykreować w tobie potrzebę posiadania czegoś. Tak się przypadkiem składa, że ja siedzę w reklamie od 20 lat, więc wiem dokładnie jak ten mechanizm działa, tylko ja się zajmuje reklamą internetową, więc to jest zupełnie, co innego.

Nie mniej wiem jak to działa, bo czasami przychodzi do mnie klient, który chce żeby mocno zmanipulować audiencją i polega to na tym żeby jakiś beznadziejny produkt pokazać, jaki on jest cudowny i zadziałać na różne sposoby, na twój wzrok, na twoje emocje, po to żeby wywołać chęć zakupu. Jak ty się tego typu rzeczy naoglądasz, potem sobie myślisz o jejku nie mam super samochodu, nie mam super mieszkania, nie mam super ciuchów, itd. itd. itd. I potem sobie myślisz o jejku jaki jestem beznadziejny, nie zasługuję na to, żeby mieć fajnych przyjaciół, żeby mieć partnera życiowego, takiego o jakim marzysz itd.. itd. itd. Słuchaj jest to bzdura, która jest nam wkładana do głowy, tak samo jak jest nam do głowy wkładane to jacy Rosjanie np. są nieprzyjaźni wobec Polaków, propaganda na temat wojny itd. itd. Ja ci mogę powiedzieć tyle, że jak ja tutaj mówię, że jestem z Polski, absolutnie nie ma problemy, wszyscy są serdeczni, mili itd.

Trzydziestodniowa dieta od informacji, zrób to, zobacz, co się stanie w twoim życiu. Jestem pewien, że zauważysz ogromne różnice, wręcz zaczniesz zauważać, że twoje otocznie coś z nim jest nie tak, bo ty nagle się uwolnisz a oni nadal będą w kleszczach. Bo naprawdę nie ma dla ciebie znaczenia to, co się dzieje na końcu świata, że tam była powódź, że tam był wypadek. Daruj sobie wiadomości, wiesz co ale możesz powiedzieć tak, ja muszę widzieć co się dzieje na świecie. Wiesz jak ja to robię? Idę sobie ulicą, jest zawsze jakiś kiosk i na kiosku jest gazeta i zawsze tam jest jakiś nagłówek informacji, więc ja mniej więcej wiem co się dzieje na świecie, ale ja nie muszę do tego oglądać wiadomości. Zrób sobie dietę informacyjną.

Wpis jest transkrypcją, zapraszam Ciebie do obejrzenia filmiku.

Pozdrawiam Jacek Wiśniowski.

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment