Skąd wziąć pieniądze na biznes. (Jacek Wiśniowski)

Podcast – Słuchaj na SoundCloud lub iTunes:
https://soundcloud.com/sukcespl/pieniadze-na-biznes

Skąd wziąć pieniądze na biznes?

Hej. Jestem pytany o to skąd pozyskać pieniądze na prowadzenie firmy. Wręcz niektórzy piszą w trochę dziwny sposób, bo dzisiaj jeden chłopak napisał, że „a nawet jak mam pomysł na firmę to ktoś mi go ukradnie albo jak chcę coś zacząć działać nie mam pieniędzy to ktoś kto ma pieniądze, kto jest bogaty to i tak on zrobi ten biznes a nie ja”.


Otóż chcę ci powiedzieć, że pieniądze każdy może pozyskać, nie ma tutaj wielkiej filozofii, bo w ten powstają i powstawały największe fortuny na świecie. Nie z pieniędzy, które ty sam uzbierasz, uciułasz, tylko z pieniędzy, które dostaniesz od ludzi.

Zacząłem kręcić to video na samej górze, gdzie jest piękny widok na miasto, niestety muszę nagrać jeszcze raz bo nic nie było słychać, nic nie było widać, bo niestety jest wiatr, jest taka wilgotność. Jestem w Bangkoku, jest tutaj 39, 40 stopni i do tego jest wilgotność rzędu 95%. Więc kamera, którą kręciłem po prostu cała była zaparowana. Mam nadzieję, że tym razem trochę wyjdzie.

Ok, więc co do pozyskiwania funduszy.

To co powiem ci zaraz, ja wiem, że o tym mało kto mówi, jeśli ktokolwiek mówi, bo też niewiele się osób na tym zna.

Crowfundig jak to się ładnie na to mówi, to coś co się zaczęło w Stanach, bo jest to właśnie sposób na pozyskiwanie pieniędzy jeśli nie masz ani grosza a masz pomysł. A pomysły wszyscy mają tylko mało kto je realizuje, bo zawsze się znajdzie jakaś wymówka, dlaczego by tego nie robić.

Crowfunding to jest takie coś kiedy ty pozyskujesz fundusze, nie z banku, chociaż też można, tutaj chodzi o to, żeby pozyskiwać pieniądze, od zwykłego przeciętnego zjadacza chleba, które chce mieć jakiś tam drobny udział w twojej firmie, w twoim pomyśle, w twoim przedsięwzięciu. Nie jest coś jak giełda gdzie się kupuje akcje, chociaż są tam jakieś powiązania.

Jak to działa?

Na przykład jedna pani napisała do mnie chyba w październiku zeszłego roku, ona się tam zajmuje jogą i chciała swój sposób ćwiczeń, swoją książkę pokazać i przede wszystkim zebrać pieniądze na wyjazd do Indii, czy nawet tutaj do Tajlandii, po to żeby nauczyć się czegoś tam więcej. Po prostu potrzebowała zebrać fundusze, więc ja jej powiedziałem w jaki sposób zebrać prosto fundusze, nie żebym ja jej zainwestował, bo może sama to zrobić, bo to jest kwestia dla niej dwóch, trzech tygodni żeby się odpowiednio przygotować. I faktycznie ta dziewczyna się przygotowała zaraz wam powiem jak i zdobyła pieniądze na to szkolenie i zdobyła pieniądze na to, żeby promować to czym ona się zajmuje.

Też w tamtym roku, ale to było chyba lipiec, sierpień jeden znany polski biegacz zbierał w ten sposób pieniądze na swój bieg, bo chciał przebiec taki hardocorowy bieg 200 km w Stanach. I właśnie w ten sposób zbierał pieniądze.

Jak on to robił?

Są w Polsce dwa takie duże serwisy, polakpotrafi.pl i drugi wspieram.to. Ten pan zrobił tak, znaczy ktoś mu to zrobił, dał swoje zdjęcia, filmy, opisy kim on jest, co osiągnął, dlaczego on uważa, że zajmie dobre miejsce w tym biegu i dał to właśnie na polakpotrafi i zebrał tam w przeciągu miesiąca tam dwadzieścia parę tysięcy. To nie są jakieś oszałamiające kwoty, ale to ci pokazuje, że są ludzie, którzy dadzą ci pieniądze nawet na coś takiego jak jakaś dziwna wyprawa biegacka, może chcesz na biegun się wybrać albo masz pomysł biznesowy chcesz coś zrobić.

Nie pamiętam czy o tym mówiłem, ale tydzień temu albo dwa tygodnie chyba o tym mówiłem, o takich chłopakach z Polski którzy zrobili taką maskę do tego żeby się lepiej wyspać i dali na kickstarter.com i zebrali z tego 400,000 dolarów w przeciągu tam kilku tygodni.

Czyli da się, nie potrzeba na to pieniędzy, potrzeba tylko pracy, żeby zrobić ładne video, żeby zrobić ładny opis, żeby dać ładne zdjęcia i żeby dać też odpowiednią zachętę, żeby ktoś dał pieniądze na to. Jak to się robi ja ci nie będę opowiadał, bo bym opowiadał cały dzień, bo to nie jest też takie proste. Gdyby to było aż takie proste to by wszyscy to zbierali, to jest kwestia taka, po pierwsze, żeby to ładnie zrobić, ładnie ubrać w słowa. Ale też kwestia taka, żeby napędzić na to ruch, trzeba działać na Facebooku, trzeba działać w mediach społecznościowych, na grupach dyskusyjnych, żeby był wokół tego szum. Jak już będzie szum, zbiera się ogromne pieniądze.

Czy to wystarczy na to, żeby założyć firmę i żeby działać?

W 100%. Czytałem nawet o takich ludziach którzy potrafili zebrać po 20 milionów dolarów na swoje pomysły. Jeśli chodzi o zachód to są dwa takie duże serwisy jest kickstarter, który jest największy i najstarszy, jest indiegogo. Więc jak nie tu to tu.

Widzisz to jest o tyle fajne, że nie musisz szukać pieniędzy w Polsce. Ja ci w sumie odradzam, żeby w Polsce z tych serwisów korzystać no bo po co masz się ograniczać do Polski, skoro możesz te pieniądze zebrać od Amerykanów, od Anglików, od Francuzów, od Niemców, dajesz to po prostu na kickstartera. No dobra, będzie to wymagać tego, żeby tą ofertę napisać po angielsku. Ale tydzień temu ci mówiłem co zrobić o tym, żeby się nauczyć sprzedaży, to wszystko jest sprzedaż, sprzedaż twojego pomysłu.

Widzisz, jest o tyle fajnie, że żyjemy w czasach kiedy mamy druk 3d, mamy Internet. Więc jeśli masz pomysł, to nie jest tak, że jak masz pomysł o ho, ho jestem taki cudowny wspaniały. Nie, ludzi którzy mają pomysły jest cała masa, tylko mało kto coś z tymi pomysłami robi. Więc jak masz pomysł, to nie jest też tak, że ktoś ci da od razu pieniądze na to, ty go musisz sprzedać. A żeby sprzedać ty go musisz pokazać. Jeśli tylko będziesz o tym opowiadał, może to, ale jeśli wyciągniesz prototyp i pokażesz to co chcesz zrobić, nie ważne czy to będzie aplikacja, zegar, krzesło, coś tam, to jak coś takiego pokażesz, wiesz ludzie inaczej reagują na coś co się widzi niż na coś co się opisuje. Wiesz skoro masz produkt do pokazania to jesteś w stanie ten produkt sprzedać i masz do tego druk 3d.

Jak wykorzystać ten druk 3d?

Wiesz 5 lat temu, jeszcze ten druk był w powijakach, ja pamiętam 5 lat temu jak robiłem prototyp jednego produktu za sam odlew zapłaciłem jakieś 30,000 zł, w tym momencie to samo ja mogę zrobić dosłownie za 100 zł.

Sam sobie możesz kupić drukarkę 3d za 2000 zł, Polacy z resztą całkiem nieźli w robieniu tych drukarek 3d.

To co ci teraz powiedziałem, to jest tylko jeden ze sposobów na pozyskiwanie funduszy nie mniej genialny i coraz więcej osób będzie z tego korzystać. Jeśli z jakiegoś powodu wydaje ci się, że to jest nie dla ciebie, no to jest najstarsza metoda jaką możesz zastosować, czyli pożyczyć od rodziców, pożyczyć pieniądze od znajomych. Tak, jak popatrzysz naprawdę na wiele naprawdę dużych biznesów, które powstały na świecie to były właśnie biznesy, które powstały z pożyczonych pieniędzy. Nawet Walmart, czyli ta jeszcze 10 lat temu najbogatsza i największa firma sprzedażowa na świecie, oni zaczynali właśnie od tego, że właściciel Walmartu przyszłego od teścia dostał tam chyba 28,000 dolarów. I wcale się z tym nie krył, dostał, pożyczył te pieniądze, on potem musiał oddać te pieniądze, ale widzisz miał przekonanie, miał wiarę w to, że to co będzie robić się sprawdzi i po prostu to robił. A ty widzisz możesz myśleć przez całe życie, że masz pomysł i na tym poprzestać. Dlatego jak masz pomysł zrób prototyp, zainwestuj te 100, 200 zł, żeby zrobić prototyp albo jeśli to ma być aplikacja, cokolwiek zrób, żeby to można było pokazać, daj to na kickstartera. Naucz się trochę, możesz na zachodnich stronach, na blogach, może nawet na YouTube znajdziesz jakieś filmy, jak to promować, są książki na ten temat. Możesz sobie poczytać książki, nie pytaj mnie, po prostu przeczytaj i zacznij działać. To nie jest wielki problem.

Dobra ja ci pokażę tutaj parę zdjęć Bangkoku, bo z tego pomieszczenia niestety nie będzie dobrze widać, bo przez szybę będzie się odbijać. Mogę ci tyle powiedzieć, jest tutaj takie bogactwo, nam się wydaje, że Bangkok to jest jakiś biedny kraj na końcu świata, Bangkok jest o wiele bogatszy od Warszawy, jest tutaj tyle wieżowców, jest tutaj tyle pieniędzy, że to się w głowie nie mieści. Owszem jest cała masa biednych ludzi, ale to że ja ci to wszystko mówię, to jest po to, żebyś zaczął działać, żebyś zrobił jakiś biznes w Polsce, żebyś po prostu płacił podatki w tej Polsce, bo wtedy będzie się wszystkim żyć lepiej, bo obawiam się, że tak jak jest teraz my nawet za 200 lat, nie dogonimy Bangkoku, nawet za 200 lat nie dogonimy połowy państw z Ameryki Środkowej, gdzie nam się wydaje, że tam jest kraj trzeciego świata. Sorry, niestety Polska to jest kraj 4 świata u nas jest straszna bieda, to jest kwestia i naszego położenia geopolitycznego, wojen i tak dalej.

Słuchaj jeśli mi powiesz nie w Polsce nie będę działał, bo będę musiał płacić ZUS, bo jest urząd skarbowy, który mnie będzie nękał i tak dalej. Jeśli będziesz zarabiał dużo to cię w ogóle nie będzie obchodzić to jakie są podatki, w ogóle cię nie będzie obchodzić to, że jest jakiś tam ZUS, oczywiście o ile ktoś tam nie wymyśli, żeby dać podatek 50 czy 70 %, to wiadomo, że wtedy się będzie myśleć co zrobić jednak takich podatków nie płacić. Tak jak było we Francji.

Podsumowując, są proste sposoby na pozyskanie pieniędzy od tych wszystkich ludzi na świecie. Wiesz w Polsce jest 35 milionów ludzi stosunkowo biednych, jeśli ty dasz na kickstartera ogłoszenie, że masz fajny pomysł na biznes, czy jakiś tam produkt, docierasz w tym momencie do 2 miliardów ludzi na całym świecie. Więc naprawdę nie ograniczaj się, tylko rób swoje. Ok, tyle na dzisiaj, do usłyszenia za tydzień, pokażę jakieś ładniejsze widoki, hej.

Jacek Wiśniowski

{ 2 comments… add one }

  • Ola 17 maja, 2016 10:20 am

    Pomysł na biznes juz mam, nawet niejeden teraz czekam tylko na wygrana w totka i zaczynam działać. Pozdrawiam;)

    Reply edit
  • Olek 31 maja, 2016 2:17 am

    Mam pomysł na duży biznes ale przed podzieleniem sie tym z kimś by pozyskać fundusze wolałbym to opatentować, ponieważ wiem że jest to produkowane tylko w stanach a w europie i na wschodzie nie bo sprawdziłem. Jak mogę pozyśkać fundusze na patent lub kogo prosić o pomoc nie obawiając się że ukradnie mój pomysł i wykorzysta to a ja zostane na lodzie bo znamy już kontrowersyjne sytuacje facebook-a czy microsoft-u

    Reply edit

Leave a Comment