Praktyczne pomysły; jak zarabiać więcej. (Jacek Wiśniowski)

Podcast – Słuchaj na SoundCloud lub iTunes:
https://soundcloud.com/sukcespl/jak-zarabiac-wieksze-pieniadze

Wierzę w szczęście i im ciężej pracuję tym mam go więcej – Thomas Jefferson

Hej, piszą na maila do mnie różne osoby, skarżą się jak to jest, że ty tyle zarabiasz a ja tylko 900 zł, czy 1500 zł miesięcznie. Jak to zrobić, żeby zarabiać więcej?

Więc powiem ci dzisiaj jak szukać pomysłów na biznes i co takiego robić, żeby faktycznie zacząć zarabiać więcej, żeby zacząć prowadzić biznes.

Co do zarabiania. Wiesz co słyszałem np. o takiej księgowej, która zarabia 900 zł miesięcznie i powiem, że ja bym się bał dać jej cokolwiek do pracy, bo jeśli ona tak słabo ceni swoją pracę to coś tam musi być nie tak. Ale ok, do rzeczy.

Powiedzmy, że zarabiasz poniżej 2,000 i chciałbyś zarabiać 5,000. Jak zarabiasz 5,000 powiedzmy, że chciałbyś zarabiać 10,000. Więc teraz powiem ci jak to sobie poukładać w głowie, żebyś szybko zaczął zarabiać te pieniądze.

Powiedzmy, że chcesz zarabiać 5,000. Wiem, że dla wielu kwota mocno abstrakcyjna.

Pierwsza sprawa, trzeba to sobie rozbić na mniejsze części, żeby to nie było tak przerażające dla niektórych. Miesiąc ma 30, 31 dni, z czego załóżmy, że w niedzielę, nie będziesz pracować, więc mamy jakieś 27, 28 dni roboczych. Z czego zakładam, że będziesz pracował 10 godzin dziennie, jak to wszystko się podzieli, to wychodzi, że powinieneś zarabiać mniej więcej 19 zł na godzinę. Powiedz mi czy zarabianie 19 zł na godzinę czy to jest bardzo ciężkie?

Czy dasz radę zarobić 19 zł na godzinę? Czy dasz radę w ogóle pomyśleć na ten temat, co by tu zrobić, żeby zarabiać 19 zł na godzinę?

Więc powiem ci co takiego najprościej zrobić. Powiedzmy, że nie masz wykształcenia, nie masz żadnej wiedzy, wiem że dużo osób ma teraz wakacje, nie do końca wie co zrobić, żeby zarobić 19 zł na godzinę.

Prosta sprawa, według mnie. Bo masz ręce, ja tu jestem na wiosce, ale jest droga po której non-stop jeżdżą samochody, teoretycznie biedna wioska, już widziałem parę luksusowych samochodów wręcz przejechało. Ludzie są teraz bardzo leniwi, ale to naprawdę bardzo leniwi, więc jestem pewien, że jeśli pójdziesz do 10 sąsiadów i powiesz im, słuchaj Józek, Franek, Marek, Zośka, Kaśka wymyję ci samochód raz w tygodniu za 19 zł. Na te 10 osób jestem pewien, że przynajmniej jedna się zgodzi i już w tym momencie masz klienta, który da ci 19 razy 4, a w całej wiosce, czy w sąsiedniej nawet wiosce, czy w 5 kolejnych będzie na tyle osób, że już tyle roboty, że się nie wyrobisz. I już masz 5,000 miesięcznie. To się bierze z takich małych rzeczy.

Ale teraz możesz powiedzieć, zaraz, zaraz, ale przecież ja nie będę mył samochodów. Nie musisz myć samochodów, możesz wziąć swojego brata albo możesz wziąć swojego kolegę i powiedzieć mu słuchaj chcesz zarobić 15 zł, albo chcesz zarobić dziesiątkę, dychę, weź wymyj ten samochód ja ci dam dychę. I w tym momencie tobie zostaje 9 zł w kieszeni za nic nie robienie, tak to wygląda. A ty możesz takich osób zatrudnić o ho, ho. Można? Można.

Inny przykład. Moje mieszkanie myje, myje sprząta pewna Ukrainka i ona mniej więcej za godzinę bierze 30 zł. Rozbój w biały dzień. Ja wiem, że ona pracuje mniej więcej po 12 godzin dziennie, niekiedy nawet więcej, więc spokojnie zarabia od 8 do 10 tysięcy miesięcznie. No tak jest to ciężka, praca musi to robić sama, nie jest to łatwa praca. Nie mniej 10,000 miesięcznie, bez problemu jesteś w stanie zarobić, nie musisz wyjeżdżać do Norwegii, do Niemiec, nie wiadomo gdzie.

I teraz pomyśl tak samo jak przedtem mówiłem ci o tym samochodzie. Spokojnie możesz zatrudnić kogoś, kto będzie po prostu robił tę robotę za ciebie. I teraz zapłacisz komuś 15 zł za godzinę sprzątania, w twojej kieszeni zostaje 15, za to że potrafisz sobie to wszystko zorganizować. Oj, ciężko, strasznie ciężko jest zarobić pieniądze, prawda? Tylko trzeba trochę się wysilić, trzeba trochę pomyśleć.

Co do myślenia. Kiedyś robiłem taką dłuższą konferencję na temat pieniędzy i powiedziałem tam np. o najbogatszym Polaku, o Solorzu. Mówiłem o tym jak Solorz dorobił się pierwszych pieniędzy. Solorz w tym momencie jest tam wart kilkanaście miliardów, dobra on teraz jest chyba drugi, chociaż nie wiem jak tam Kulczyki podzieliły majątek, nieważne. Jeden z najbogatszych Polaków, zaczynał od tego, że stał po prostu przed cmentarzem i sprzedawał znicze i od tego zaczynał Solorz, tak ten który teraz ma miliardy.

I teraz ty możesz mi powiedzieć, ale ja nie będę stał przy cmentarzu. Słuchaj nikt ci nie karze. Przecież możesz zarabiać tyle ile zarabiasz do tej pory i narzekać do końca życia, proszę cię bardzo. Ale jak o tym powiedziałem, jeden chłopak napisał mi, że faktycznie zrobił coś takiego, poszedł do hurtowni nie miał pieniędzy, ale dali mu to po prostu na krechę, poszedł na cmentarz, w przeciągu dwóch dni sprzedał tego chyba z 7 tysięcy. Inny chłopak napisał mi maila, jak on zaczął zarabiać pieniądze. Teraz rząd rozdaje moje i twoje pieniądze ot tak i przez to jest sporo osób, które ma nadmiar pieniędzy. Niedawno był dzień dziecka z okazji Dnia Dziecka rodzice też skoro łatwo pieniądze dostali to kupowali zabawki, co tylko się da. I jeden chłopak wpadł na dobry pomysł, kupił w hurtowni zabawki, zaczął je sprzedawać na Allegro, ale coś tam za duża konkurencja, nie sprzedawało mu się to, poszedł na bazar. Na bazarze sprzedał w przeciągu 2 dni, zarobił 4 tysiące. W dwa dni zarobił 4 tysiące.

A takich sposobów na to jest całe mnóstwo, tylko gdzie te sposoby szukać?

Po pierwsze trzeba pomyśleć trochę. Niedawno był Dzień Ojca, to się u nas nie obchodzie, ale jest Dzień Matki, jest cała masa rozmaitych świąt, teraz są śluby, są wesela. Jak się chce nie problemu zarobić. Ja kiedyś dorabiałem sobie na weselach pracując jako kelner, tak byłem w szkole średniej potrzebowałem pieniędzy, szedłem pracować jako kelner. Dostawałem 100 zł za całą noc ciężkiej roboty, ale miałem pieniądze.

Tobie się nie chce pracować, nie będziesz miał pieniędzy, no przykro mi.

Skąd czerpać pomysły?

Skąd czerpać pomysły, to jest tak proste, że aż się dziwię, że o to co po niektórzy pytają. Pomysłem na dowolny biznes jest problem, jest rozwiązanie problemu. Popatrz tu rośnie jakieś zboże, nie wiem czy to jęczmień, nie znam się na tym, rolnikiem nie jestem. Ale ten rolnik podejrzewam, że jest takim leniem jak dużo ludzi. Nie wiem, czy akurat te, być może. Więc można pójść do niego, jeśli mieszkam na biednej wiosce, pójść do tego rolnika i powiedzieć słuchaj ja ci to skoszę, ja ci to wszystko obrobię za X pieniędzy. Może nie każdy się zgodzi, ale znowu rachunek prawdopodobieństwa pójdziesz do 10 zgodzi się 2. Już masz pieniądze konkretne zarobione.

I teraz kwestia jest co z tymi pieniędzmi zrobisz, bo jedno to jest jak kupisz sobie samochód, a drugie jak kupisz traktor, kupisz maszyny i twoja praca teraz będzie 2 razy lżejsza, 2 razy szybsza, zarobisz 4 razy więcej pieniędzy.

Więc kwestia pomysłu, kwestia rozglądania się za tym, co jest dla kogoś problemem. Skąd znaleźć coś takiego co jest problemem?

Nawet usiądziesz u cioci na imieninach przez kilka godzin będziesz słyszał na temat problemów jakie ma ciotka, wujek, babcia i tak dalej. Więc ty po prostu tego słuchaj, bo jak usłyszysz to wielokrotnie od iluś tam ludzi, to znaczy, że to jest problem, który wymaga rozwiązania. Jak ty ten problem rozwiążesz, to zarobisz na tym pieniądze. Po prostu tak ten świat jest zbudowany.  

Ok, jedną rzecz jeszcze powiem odnośnie przestawiania się w pewien sposób, przestawienia sposobu myślenia, bo to też ma ogromny wpływ jeśli nie największy na to ile ty pieniędzy zarabiasz. Wczoraj i dzisiaj jeździłem samochodem hybrydowym. Mój ojciec sobie kupił hybrydę więc od czasu do czasu sobie tutaj przejeżdżam, żeby sobie zobaczyć jak to jest. Pierwszy raz w życiu tym jeździłem i od razu jest ogromna zmiana w moim myśleniu, bo do tej pory jeździłem samochodami, które tam mają po kilkaset koni mechanicznych, a tu nagle wsiadam w samochód, gdzie jak dodaję mocno gazu to silnik zaczyna wyć, tam wyskakują różne rzeczy, więc trzeba się przestawić w sposobie jeżdżenia, żeby uzyskiwać fajne wyniki na wyświetlaczu, że on tam spala 4,5 czy 4,7 i jest z tego frajda.

Więc dla mnie jest to naprawdę spore przestawienie, że ja nie wciskam gazu, nie bawię się na zakrętach tylko oszczędzam paliwo. I tak samo dla ciebie jest to kwestia przestawienia sposobu myślenia, z tego jak tu przyjemnie dzisiaj spędzić czas, jak tu się zabawić na to jak tu zarobić pieniądze. Swoją drogą mam znajomą, kiedyś o niej mówiłem, która ma dokładnie takie podejście, że budzi się rano i jej pierwsza podstawowa myśl jest taka, jak tu sobie dzisiaj sprawić przyjemność.

Twoje myślenie powinno być tak, wstajesz rano i myślisz sobie jak by dzisiaj tutaj zarobić dodatkowe pieniądze, na czym dzisiaj zarobić coś dodatkowo. I masz założenie, że masz zarobić tylko 19 zł na godzinę. Na początek. Bo jak już zaczniesz zarabiać 19 zł za godzinę to twoja myśl powinna pójść w tą stronę jak by tu zacząć zarabiać 50 zł na godzinę albo 100 zł na godzinę. Jak zaczniesz zarabiać 100 zł na godzinę, to już się robią całkiem fajne pieniądze. Tylko teraz jest kwestia czy sobie kupisz właśnie fajną zabawkę, czy te pieniądze będziesz inwestował dalej w biznes.

Przesłuchaj sobie jeszcze raz to wideo, żebyś dokładnie pojął to co mówiłem, bo na pierwszy raz to wszystkiego nie pojmiesz, nie wszystko do ciebie dojedzie. A nawet wróć za parę dni i przesłuchaj jeszcze raz.

A za tydzień powiem o przykładzie, jedna pani napisała do mnie, że ma firmę ciężko pracuje od rano do wieczora, wręcz haruje i zarabia tylko 1300 zł miesięcznie na tym i że nawet nie ma pieniędzy na swój ślub. Po prostu nie jest w stanie zarobić, więc powiem za tydzień dlaczego tak jest, skąd to się bierze, żebyś ty nie popełniał takich błędów jak ta pani. Ok, bo nie chodzi o to, żeby, dobra chodzi o to żeby harować, bez tego niestety niewiele osiągniesz, ale trzeba jeszcze mądrze pracować. I o tym jak to robić porozmawiamy za tydzień.  

Jacek Wiśniowski

 

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment