Naturalny sposób na lenia

Podcast – Słuchaj na SoundCloud lub iTunes:
https://soundcloud.com/sukcespl/naturalny-sposob-na-lenia

Naturalny sposób na lenia

Hej. Jeśli masz coś takiego, że nic ci się nie chce, nie możesz się skoncentrować, masz problemy nawet z zapamiętywaniem, to przyczyna może nie być w tym, że coś z tobą jest nie tak. Chociaż jest z tobą coś nie tak, bo brakuje ci jednej witaminy. Ja czasami mówię o tematach zdrowotnych a teraz od kilku dni jest ładne słońce i to właśnie w związku z tym, bo chodzi o witaminę D. Chodzi o witaminę D. Wiem, że dużo osób się interesuje teraz albo coraz więcej osób się interesuje tematem diety, tematem zdrowia. I dużo osób wie, że witamina D jest wytwarzana, wystarczy się teoretycznie się wystawić na słońce i już jest witamina D. Ale to nie jest tak do końca, ale o tym za chwilkę.

Po pierwsze po co ci ta witamina D? Właśnie po to, żebyś się nie przeziębiał co chwilę, po to, żebyś miał więcej siły, po to, żebyś miał więcej energii, po to, żeby ci się bardziej chciało. Więc jest to jak najbardziej związane z tematyką tego kanału. Jeśli masz tak, że pójdziesz do pracy 2, 3 godziny, koniec, nie chce ci się. Starasz się coś zapamiętać, starasz się coś nauczyć, w ogóle ci to nie idzie. Jestem pewien, że jest u ciebie kwestia braku witaminy D. Dlaczego jestem pewien? Dlatego, że kiedyś rozmawiałem, jak się nazywa ten pan, ortopeda, który łata złamane kości, tak to nazwijmy, naprawia i ten pan powiedział, że jak u niego w klinice robili badania właśnie wśród pacjentów to wyszło, że ponad 80%, nie tyle ma niedobory witaminy D, ale ma poważne, wręcz po prostu graniczne niedobory witaminy D. Tak tutaj w Polsce. Jak gdzieś inne badania czytałem na ten temat, to było napisane, że 90% ludzi ma niedobory witaminy D. No tak, możesz powiedzieć, że energii nie potrzebujesz, bo jest ok. Nie chorujesz, jest ok. Tylko tak, jeśli masz ten niedobór witaminy D, a najprawdopodobniej masz, to wpływa to też na długość twojego życia, wpływa na ty czy nie zachorujesz na przykład na raka i ogólnie wpływa na twoje samopoczucie. I teraz możesz powiedzieć, no dobrze jak wyjdę na słońce, skoro to słońce wyszło i nie ma problemu. I tak i nie, bo jest teraz 6:30, widzisz już jest słońce takie, że ja już mrużę oczy. Nie mniej w tym momencie to słońce nie dostarcza witaminy D, bo pod naszą szerokością geograficzną, promieniowanie UVB jest odpowiednie do wytwarzania witamy D mniej więcej między 11 a 14, teraz w maju to będzie 11-13. W środku lata to może, będzie 11-15. Czyli wtedy, kiedy ty jesteś w pracy albo uczysz się i jesteś w zamkniętym pomieszczeniu. I to jeszcze jest coś więcej, bo to nie jest tylko tak, że ręce albo będziesz miał koszulkę, twarz odsłonięta i to już wystarczy, to nie wystarczy, trzeba po prostu się rozebrać. I wtedy z 20 minut na słońcu dopiero wtedy to daje efekt. Więc jeśli ktoś mieszka w mieście, nie ma balkonu, nie ma jak wyjść w środku dnia a większość osób tak ma, to nie ma na to szans.

I jaki to daje uboczny? No to co powiedziałem do tej pory to jest jedno, ale problemy ze skórą, z włosami, problemy z potencją, problemy z libido to się bierze z braku witaminy D. Prosta sprawa. I tej witaminy D tak naprawdę nie trzeba wiele, bo jeśli wyjdziesz nawet 2-3 razy w tygodniu na takie słońce to już da ci efekt. Bo ta witamina D się kumuluje i tak można przez tydzień, może przez 2 tygodnie zostanie w twoim organizmie. Ale ponieważ wiadomo, że brakuje nam tego, brakuje nam tej witaminy albo jest kwestia diety, jedzenia tłustych ryb, typu sardynka, typu łosoś albo jest kwestia suplementacji. I kiedy teraz ci o tym mówię warto sobie wyrobić taki nawyk, żeby pilnować, żeby tą witaminę faktycznie dostarczać do organizmu. Jak dla mnie to jest kwestia po prostu po to, żeby mieć energię, żeby lepiej myśleć. Dla ciebie, możesz sobie w Internecie poczytać jakie są skutki uboczne braku witaminy D, a lista jest taka i naukowcy co chwilę jeszcze odkrywają nowe rzeczy z tym związane. Na przykład kwestia zapobiegania raka albo jak ktoś już ma raka, kwestia brania witaminy D po to, żeby się pozbyć tego ustrojstwa. Tak?

Co do witaminy D. Jest witamina D, D2 i D3. Bierz tą D3 jeślibyś brał jako suplement, bierz witaminę D3, ale do tego jeszcze bierz witaminę K2. Żeby D3 się wchłaniała to potrzebna jest K2, a są suplementy takie, gdzie są połączone, ale to jeszcze nie wszystko. Bo to jeszcze potrzebuje odrobiny tłuszczu czyli na przykład kawałka masła, bo witamina A, D, E, K wchłania się właśnie w otoczeniu tłuszczu. I może akurat się suplementujesz witaminą D, ale popijesz ją wodą, wiesz wchłanialność tego będzie bardzo niska. Więc trzeba pamiętać o tych kilku elementach i sprawa będzie załatwiona.

Mam nadzieję, że wszystko powiedziałem na ten temat. To o czym nie powiedziałem wiem, że jest mnóstwo speców w tym temacie, mnóstwo dietetyków, napisz w komentarzu to czego nie powiedziałem, co jest ważne. Ale wydaje mi się, że takie najważniejsze rzeczy ująłem. I słuchaj to nie są jakieś skomplikowane rzeczy. Nawet kwestia tego, żeby się przyzwyczaić, żeby jeść tą witaminę D, wiesz możesz po prostu jeść codziennie sardynki na śniadanie. Ale żeby tego przypilnować, żeby mieć tą świadomość. Bo jak ty to porobisz 2 tygodnie, to ty nie będziesz musiał o tym myśleć, żeby to robić. Teraz jest piękne słońce nie ma też problemu z tym po długiej zimie, żeby wyjść na słońce, rozłożyć się.

Tylko jeszcze jedna rzecz odnośnie filtrów, którymi się smarujemy. Pojedziemy na wakacje to smarujemy się od góry do dołu filtrem przeciwsłonecznym i wydaje nam się, że wszystko jest ok. Nie jest ok. Dwadzieścia czy trzydzieści minut przebywania na słońcu, bez żadnych filtrów z kremem, nie wiadomo czego nic ci nie zrobi. Witamina D nie jest produkowana przez skórę wtedy kiedy ta skóra już jest mocno opalona i osoby, które mają czarną skórę mają z tym problem. I nie jest produkowana wtedy kiedy skóra jest poparzona. A żeby się poparzyć na słońcu do 20, 30 minut nie ma na to szans.

Ok, to może jeszcze jedną rzecz powiem, no bo niektórzy będą teraz w weekend intensywnie opalać, to jeszcze jedna rzecz związana z opalaniem. Ja jeszcze w przyszłości powiem coś na temat skóry, na temat starzenia się, bo to też ma wpływ na to jak jesteś odbierany, też wpływa na twój sukces. Słuchaj warto się zainteresować tym jakimi kremami ty się smarujesz, bo te kremy z filtrami, bardzo często dają odwrotny efekt od zamierzonego. Bo te kremy jak wnikają w skórę bardzo często powodują przyśpieszone starzenie, niestety. Warto by ci było poszukać sobie, bo są naturalne sposoby ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Na przykład jest olej z pestek marchwi i ten olej, jak ty takim olejem się posmarujesz, to on ma faktor mniej więcej 40, a to jest naturalne i z tą skórą się nic nie będzie dziać. A wręcz odwrotnie.

Dobra, bo tu już zbaczam z tematu. Dziękuję za dzisiaj. I do usłyszenia za tydzień. Hej. 

 <wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 2 comments… add one }

  • Gosia 11 maja, 2018 3:53 pm

    Witamina D to świetna witamina, ale mnie opalanie bardziej rozleniwia niż dodaje energii 🙂 Naturalna witamina jest najlepsza, nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości. Pozdrawiam serdecznie

    Reply edit
  • Grzegorz 9 grudnia, 2018 10:40 am

    Artykuł trafnie podejmuje tematykę witaminy D3 – rzeczywiście większość z nas cierpi na jej niedobór i odczuwa konsekwencje zdrowotne. Szczególnie cenna jest uwaga dotycząca suplementacji witaminy D3 – powinna być ona przyjmowana w połączeniu z witaminą K2. I koniecznie trzeba ją przyjąć ze źródłem tłuszczu, gdyż jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach.

    Reply edit

Leave a Comment