Najważniejsza rzecz jaką usłyszysz w życiu. Złe nawyki. (Jacek Wiśniowski)

Podcast – Słuchaj na SoundCloud lub iTunes:
https://soundcloud.com/sukcespl/zle-nawyki

Hej, jestem w pięknym miejscu na Hawajach. To co widzisz za mną, jest to jedna z podobno 10 najpiękniejszych plaż na świecie Waikiki. W tym miejscu żył pan, którego muzykę bardzo lubię, ale zabiły go dosłownie jego złe przyzwyczajenia, bo przejadł się.

Po prostu przejadł się na śmierć, ważył w pewnym momencie ponad 300 kg. Pan nazywał się Israel Kamakawiwoʻole, nie jest łatwo wymówić jego nazwisko. Ten pan był niezwykle szanowany, do tej pory jak ludzie o nim mówią to mówią z wielką estymą, że go nie ma. Ale widzisz nie potrafił pozbyć się swoich złych przyzwyczajeń, nie potrafił z tym zawalczyć.

Ale takich ludzi, którzy umarło przez swoje złe przyzwyczajenia jest o wiele więcej niestety. Widzisz nie chodzi tylko o to czy się umrze czy się nie umrze, tylko to bardziej według mnie kwestia jakości życia. Bo każdy z nas ma jakieś złe przyzwyczajenia, tylko jedni walczą z tymi przyzwyczajeniami, a dla innych to nie ma znaczenia, bo wydaje im się, że tak jest dobrze. Ponieważ mówię ci o sukcesie, chcę żebyś zaszedł jak najdalej.

To jedna z podstawowych rzeczy, którymi powinieneś się zająć to jest właśnie to, żeby zwalczyć swoje złe przyzwyczajenia. Jeden z was napisał do mnie chyba na facebooku, przypomniał mi to co Benjamin Franklin powiedział kiedyś ‘Silny jest ten, kto potrafi przezwyciężyć swoje słabości’. I tym chcę trochę porozmawiać dzisiaj, bo takich słabości jest cała masa.

Wiesz ja mam spisaną listę prawie 200 takich słabości, ci z was którzy są zapisani na mojego newsletter, na MistrzMotywacji.pl, jak wejdziesz na tą stronę możesz się zapisać i dostaniesz listę prawie 200 takich złych przyzwyczajeń. Jeśli nie wiesz co to takiego jest złe przyzwyczajenie. Ok, w skrócie, może być to przeklinanie, może być to obgryzanie paznokci, może to być używanie slangu, przekleństw, późne wstawanie, objadanie się śmieciowym jedzeniem takich rzeczy jest cała masa.

Dla niektórych jest to kwestia picia alkoholu, dla innych narkotyków, innych używek i tak dalej, tego jest cała masa. Im więcej takich rzeczy będziesz w stanie wyeliminować ze swego życia, tym będziesz lepszą osobą, będziesz osiągać większe sukcesy. Skąd się takie rzeczy biorą u nas? Wiesz, bierze się to z działania naszego mózgu, powiedzmy o jedzeniu słodkich rzeczy. Zjesz sobie jedno ciacho, poczujesz się dobrze bo to jest słodkie, dobrze smakuje i w tym momencie twój mózg wyprodukuje dopaminę, jest skojarzenie jedzenie słodkiego – przyjemność, powtórzysz to kolejnym razem, kolejnym razem i znowu słodkie – przyjemne, dopamina, radość dla twojego mózgu. I skąd się bierze nawyk?

Z powtarzania. Powtarzasz, powtarzasz za każdym razem jest ten sam efekt dla twojego samopoczucia i stąd się bierze nawyk. Jak się pozbyć tego złego nawyku? Najlepiej by było gdybyś wziął sobie kartkę i na kartce rozpisał sobie swoje złe nawyki, tylko nie zwalczysz wszystkich naraz, nie ma szans.

Tak jak to robił Benjamin Franklin to co pisał w swojej biografii, tutaj się pokaże link, to sobie przejdź do wideo, gdzie mówiłem o dobrych nawykach i o tym co Franklin mówił na ten temat. Bo Franklin zwalczył jeden nawyk w ciągu tygodnia i pracował nad tymi nawykami przez całe życie. To co ja ci sugeruję zrobić, zrobić sobie 30 dniowo taką próbę. Ale po pierwsze znajdź, znajdź, wypisz sobie na kartce te swoje złe nawyki, weź jeden, jeden taki który w tym momencie uważasz, że źle na ciebie wpływa i zastanów się co wywołuje ten nawyk. Bo to, że ty na przykład jesz słodkie rzeczy, jeśli jesz słodkie rzeczy, to się z czegoś bierze.

Czy jesteś głodny i nie jadłeś nic pół dnia i w tym momencie masz ochotę na coś słodkiego, czy może jesteś smutny, czy może ktoś ci coś złego powiedział i może chcesz się pocieszyć, wtedy bierzesz to słodkie i jesz. Znajdź przyczynę. Jak znajdziesz przyczynę to musisz teraz znaleźć zastępstwo do tego złego nawyku, czyli jak chcesz zjeść coś słodkiego i pojawi się ochota na zjedzenie czegoś słodkiego to napisz sobie rozwiązanie, co innego możesz zrobić żeby zastąpić ten zły nawyk.

To może być na przykład to, że będziesz miał przygotowane marchewki, dosłownie marchewki i w momencie kiedy pojawi się ochota na słodkie zjedz marchewkę. I teraz kolejna bardzo ważna sprawa, ustal sobie, że będziesz to robił przez 30 dni. Miej takie wyzwanie, że zrobisz to przez 30 dni. Zrób to sam dla siebie. Może ci się wydaje, że to będzie ciężkie, bo to będzie ciężkie, co chwilę będzie się pojawiać ochota na to, ale powiedz sobie to jest tylko 30 dni, nic więcej. W kolejnym punkcie, który powinieneś zrobić, powiedz swoim znajomym, że postanowiłeś sobie coś takiego, że przez 30 dni nie będziesz jadł słodkiego. I co się wtedy stanie.

Po pierwsze, kiedy wiesz oszukujesz w pewien sposób swój umysł, bo w momencie kiedy powiesz sobie, że to jest tylko 30 dni, będziesz sobie wmawiał sobie, że to jest tylko 30 dni, to będzie ci łatwo to wykonać, bo 30 dni, miesiąc, to nie jest duży odcinek czasu. A w praktyce okaże się, że po miesiącu pozbędziesz się tego nawyku i nie będziesz miał problemu z tym, że go masz, że masz ten zły nawyk. Do tego jak powiesz swoim znajomym o tym, że pozbywasz się tego nawyku to w momencie gdybyś nagle miał ochotę na wyłamanie się z tego to albo ktoś z twoich znajomych może cię zobaczyć albo sam sobie pomyślisz nie, nie mogę, obiecałem i trzymaj się tego.

Jak coś takiego zastosujesz przez miesiąc napisz po miesiącu, czy ta metoda zadziałała na ciebie czy nie, tutaj są komentarze, możesz jak najbardziej pisać. Jak nie wiesz jakie są złe nawyki powtarzam jeszcze raz możesz wejść na stronę MistrzMotywacji.pl, zapisać się tam jest mój newsletter, tam mówię dużo tego, czego nie mówię na Youtube i miedzy innymi podaję listę prawie 200 takich złych nawyków, więc wejdź, zapisz się, skorzystaj. Jeśli masz kogoś znajomego, kto ma problem z jakimiś złymi nawykami, przekaż mu to wideo, niech zobaczy, niech mu da do myślenia. Pozdrawiam z pięknego Honolulu. Hej.

Jacek Wiśniowski

 

{ 1 comment… add one }

Leave a Comment