Może jednak da się

Podcast – Słuchaj na SoundCloud lub iTunes:
https://soundcloud.com/sukcespl/moze-jednak-da-sie 

Może jednak da się.

Hej. A może jednak da się zrobić.

Pokażę ci zaraz jedną książkę, opowiem ci o jednym panu, ale zanim ci o tym opowiem, to opowiem ci o chłopaki z którym dzisiaj miałem krótką rozmowę. Ten chłopak chce osiągnąć sukces, chce dużo robić w życiu fajnych rzeczy, chce fajnie żyć i ja mu mówię co powinien robić, daje różne sugestie a on do mnie mniej więcej tak [bardzo powoli i znudzenie] ‘no chyba masz rację’, ‘no mógłbym tak zrobić’, ‘no mógłbym spróbować’.

Ja sobie tak myślę o co chodzi? Bo jeśli mam dążenie do sukcesu to moja mowa ciała, mój sposób mówienia jest troszkę inny. Ja mu w końcu zwróciłem na to uwagę chłopie, co ty robisz, gdzie jest twoja energia, jesteś młodym chłopakiem a ty tutaj wyglądasz jakbyś miał zaraz zejść z tego świata. Ja o tym mówiłem w wielu nagraniach do tej pory. To jaka jest właśnie twoja energia, to w jaki sposób ty mówisz, to o czym ty mówisz, to wszystko wpływa na to co się dzieje w twoim życiu. Jeśli masz nastawienie takie, ‘no spróbuję’, ja nie wyobrażam sobie żebyś osiągnął jakiś sukces.

Jeśli masz poziom energii zdechłego kota to nie ma szans żebyś odniósł sukces. Powiem ci, że ja jestem w szoku naprawdę kiedy patrzę na moich siostrzeńców i siostrzenice, dzieciaki są małe, ale mają tyle energii co oni mają, chciałbym tyle mieć. Ale jak patrzę na chłopaka, który ma dwadzieścia parę lat, czy go słucham i on chce wiele, ale w ogóle to z niego nie emanuje to ja tego nie rozumiem, w ogóle tego nie rozumiem.

Więc powiem ci to co jemu powiedziałem. Po pierwsze zwracaj uwagę na to o czym ty mówisz. Jeśli ty mówisz ‘spróbuję’ w życiu ci się nie uda, jeśli ty mówisz ‘może’ i to jeszcze nie tak jak ja mówię ‘może’, tylko ‘no, może’, nie widzę szans na to żebyś ty odniósł sukces. Jest albo działamy albo nie działamy, tyle.

Ja mu jeszcze powiedziałem tak, żeby się zastanowił nad swoją dietą, nad tym czy przypadkiem nie objada się słodyczami i to mu zabija energię. Może to jest kwestia braku ruchu, może to jest kwestia braku słońca. Jeśli masz za mało energii to się temu naprawdę przyjrzyj, może trzeba pójść do lekarza, może masz jakąś chorobę, może twoja dieta jest beznadziejna, może trzeba popracować nad tą dietą, może trzeba popracować nad tym, żeby wyjść po prostu trochę na powietrze.

Wiesz ja tutaj przyszedłem parę minut [temu] i się dziwię o co chodzi, jest piękny dzień, dobra słońca już nie ma, ale widzę ludzie w czapkach poubierani, w rękawicach, w szalach. Słuchaj to też ma wpływ na twój poziom energii, jeśli ty się zawijasz szczelnie, w ogóle się nie zahartujesz, za 2 tygodnie będziesz przeziębiony albo inna chorobę złapiesz. Ja takich rzeczy nie rozumiem, o co chodzi. Trzeba się trochę przygotować do warunków jakie panują w tym kraju.

Dobra miałem o tej książce mówić, ale to jeszcze jedna myśl. Nie pamiętam gdzie ostatnio podsłuchałem rozmowę jak kobieta rozmawia z jakimś tam panem i mówiła, że dziwi się temu jak to w Polsce jest, że jej przyjaciółka nie wyjdzie na spacer z synem małym, bo jest zimno. I to był argument, bo jest zimno. A ona z tym znajomym mówi w ten sposób, ona dużo na Islandii gdzieś tam mieszka i mówi, że na Islandii jak jest zimno to dzieciaki są wywalane z przedszkoli, ze szkół na zewnątrz, mówi że ze śpikiem po brodę biegają, ale tam się nikt nie przejmuje tym że jest zimno, bo tam są po prostu takie warunki i dzieciaki są hartowane.

Dobra o książce miałem powiedzieć. Wiesz nie polecam ci kupienia tej książki, z resztą pewnie i tak jej nie dostaniesz, ja ci opowiem o tym panu, książkę zaraz ci pokażę. Opowiadam o różnych osobach, które odniosły sukces i to tak w nawiązaniu do tego chłopaka, który mi tak narzekał. To jest biografia miliardera polskiego, ale takiego przedwojennego. To jest pan który dorobił się przed wojną. W tej książce za wiele o tym nie pisze, być może że to jest kwestia tego, że to przeszło przez cenzurę, przez propagandę peerelowską, więc tak do końca nie wiemy ile w tej biografii jest biografii tego pana. Nie mniej jest tam parę takich rzeczy, zaraz ci przeczytam parę fragmentów. To jest ciekawy człowiek, bo trudno powiedzieć czy się dorobił od zera czy nie, bo on pochodził ze szlachty, jego ojciec zarabiał spore pieniądze, mieszkali w pałacu wręcz, mieli służbę i tak dalej. Więc to co na dzisiejsze czasy wydaje się czymś bardzo luksusowym, na ówczesne czasy to była klasa po prostu wyższa, była szlachta i dla nich to była po prostu norma.

Nie mniej chłopak potrafił postawić na swoim i jak miał 16 lat uparł się i powiedział rodzinie, że on chce po prostu zwiedzić całą Europę, zwiedzić najważniejsze stolice i że nawet ojciec mu nie musi dawać potem spadku, ale to są jedyne pieniądze jakie on teraz chce, żeby mu ojciec dał, żeby on odbył tą podróż po Europie. I faktycznie dostał pieniądze i sam szesnastoletni wsiadł do pociągu i pojechał pozwiedzać Europę. I teraz wiesz różne osoby mnie słuchają, jedni mają lat 16, inni 60 i teraz ty się zastanów co ty w życiu tez zobaczyłeś. Czy ty miałeś jakiś przykład taki gdzie pojechałeś popatrzeć jak żyją ludzie w innych miastach, co oni osiągają, w innych państwach, na jakim poziomie, żyją, o czym rozmawiają. No dobra tylko trzeba to też zrozumieć. I tu jest kwestia kolejna, trzeba by się troszkę języków nauczyć, żeby przynajmniej podstawy rozumieć i wtedy jak pojedziesz do nowego państwa, mniej więcej posłuchać o czym ci ludzie rozmawiają, jakie mają tematy. Czy to jest polityka, czy to jest temat zdrowia, czy to jest temat pogody. Po prostu trzeba według mnie takie rzeczy poznawać.

Zakładając, że chcesz osiągać w życiu sukces i chcesz dojść do czegoś takiego co doszedł ten pan, który się nazywa Antoni Jaroszewicz świętej pamięci. Jego książka to „Libretto finansisty”. Powiem ci, że ja na tą książkę polowałem od roku, nawet chciałem w końcu do biblioteki przejść się, wiem że w Warszawie w dwóch bibliotekach jest. Udało mi się w końcu ją dostać na allegro. Ponieważ ja ją niedawno temu skończyłem czytać, to nie polecę ci, bo jest trochę dołująca. Ten pan żył przed wojną, jest pokazane tam mnóstwo świństw jakie mu wyrządzali różni ludzie, on nikomu tam nie wypomina wiele, facet jest niesamowicie pozytywnie nastawiony do życia, bardzo dużo osobom pomagał w życiu, mimo tych świństwa jakie różne osoby mu sprawiały i to głównie były to osoby wysoko, bardzo wysoko postawione, z rządu i tak dalej. Powiem ci, że przykro się to czyta bo nie, nie będę wchodził w politykę.

Chcę ci tylko powiedzieć, że jak się chce to się da i ten pan jest tego przykładem, bo tak naprawdę nie dostał pieniędzy od swojego ojca a zaczął sam te pieniądze zarabiać w momencie kiedy zobaczył, że są przydatne w życiu. Zaczął myśleć jak je zarabiać, zdobywał wykształcenie, w pewnym momencie był tutaj na Nowym Świecie kierownikiem największej apteki. A potem zaczął prowadzić swoje własne biznesy, cały czas się ucząc, cały czas się rozwijając. Do tego był zafascynowany muzyką, także to nie było tak, że u niego było tylko nastawienie na pieniądz.

Chcę ci przeczytać samą końcówkę, bo ta sama końcówka jest tak naprawdę esencją. On napisał tą swoją autobiografię już pod koniec swojego życia i jest to takie jakby podsumowanie. A ponieważ jest to facet, który naprawdę bardzo dużo zrobił, bardzo dużo osiągnął, miał ogromny majątek, budował fabryki jedna za drugą i nie tylko w Polsce, ale i za granicą, handlował z całym światem. Zwiedził też z resztą pół świata, więc to co napisał w podsumowaniu swojej autobiografii myślę, że powinieneś wiedzieć.

„Dewizę, która towarzyszyła mi przez całe życie, że ‘Inicjatywa ludzka, nie może mieć granic ani końca’ powtarzam: ‘Inicjatywa ludzka, nie może mieć granic ani końca’, ktokolwiek bowiem stoi w miejsce nie idzie za postępem, cofa się. Trzeba bezustannie budować, budować i jeszcze raz budować. Jest to jedyna droga do dobrobytu i szczęścia ludzkiego. Prawda jest iż najważniejszą rzeczą w ludzkim życiu jest serce człowieka i jego życzliwość wobec innych ludzi. Dobroć ludzka pozostaje wartością bez granic, zło ma zawsze krótkie nogi. Wszyscy urodziliśmy się i wszyscy posiadamy prawo do życia, dlatego trzeba traktować wszystkich ludzi z pełnym zrozumieniem i nie czynić im nigdy nic takiego co nam samemu było by niemiłe. Każdy kij posiada dwa końce i nigdy nie wiadomo, kiedy obróci się on w twoją stronę, aby ciebie uderzyć. Los człowiek jest jedną wielką niewiadomą. I zawsze wierzyłem i wierzę w przeznaczenie każdego człowieka, którem trzeba pomóc, nigdy nie działając na przekór. Taki jest plon filozofii mojego życia.”

Możesz sobie tą końcówkę przesłuchać jeszcze raz, bo możesz powiedzieć ‘a nic mądrego nie powiedział, ja to wszystko wiem.’ Wiesz co nawet teraz jak czytam to po raz kolejny, ja tam dalej zauważam nowe rzeczy.

Co ci mogę powiedzieć na koniec?

Ja wiem, że ty wszystko wiesz, że ty wszystko przeczytałeś tylko jedno jest wiedzieć, a drugie jest stosować. Więc ja od siebie chcę dodać tyle: ‘działaj’. Po prostu weź się za działania. Możesz być najmądrzejszy na świecie, może mieć największą energię, najlepsze wykształcenie, ale nic ci z tego jak nie weźmiesz się do roboty.

To tyle. Do usłyszenia za tydzień. Hej.    

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment