Jak zarabiać więcej w biznesie i nie tylko. (Jacek Wiśniowski)

Podcast – Słuchaj na SoundCloud lub iTunes:
https://soundcloud.com/sukcespl/jak-zarabiac-wiecej

Cześć. Wylądowałem dzisiaj przy siedzibie Apple. Apple w tym momencie jest największą na świecie firmą, najbogatszą. I powiem ci, że patrząc na te budynki tutaj, patrząc na samochody, jakie tutaj jeżdżą, jakie tutaj parkują, faktycznie tak jest.

 

Tydzień temu ci pokazywałem siedzibę Facebooka, widziałem, jakie samochodu tam się poruszają, właśnie ładne cacko tutaj jedzie, ja jestem samochodziarzem, więc hm, jest tu pięknie pod względem samochodowym. Ale ok, dzisiaj mam ci powiedzieć na temat tego, co zrobić, żeby zarabiać więcej. Najpierw krótko, dla tych osób, które są na etacie, wiesz ja nigdy nie byłem na etacie, nigdy nie pracowałem dla kogoś, nawet nigdy nie napisałem CV.

Jak skończyłem 16 lat zacząłem sam działać i założyłem wtedy swoja pierwszą firmę i tak jakoś zostało do tej pory i bardzo dobrze mi z tym jest. Nie mniej jeśli pracujesz na etacie, zastanawiasz się jak zarabiać więcej, odpowiedz sobie tak naprawdę na proste pytanie, czy ty pracujesz , czy ty robisz karierę? Bo jeśli ty chodzisz do pracy po to, żeby tą pracę odbębnić, jeszcze mam takiego kolegę, który mi opowiadał, jak on kiedyś pracował.

Pracował, jako informatyk i dziwił się, że go w tej pracy utrzymywali, bo on tam pracował przez 15 minut dziennie, a całą resztę dnia robił wszystko, żeby tam przypadkiem nie pracować. Więc widzisz, jeśli ty robisz coś takiego w pracy no to nie ma szans, żeby ktoś dawał ci podwyżkę, żebyś ty się rozwijał. Więc jeszcze raz, czy ty pracujesz, czy robisz karierę? Bo w momencie, jeśli robisz karierę, to ty się naprawdę starasz, ty wtedy myślisz jak właściciel firmy, co zrobić żeby być lepszym, żeby awansować, żeby może dostać lepsza pracę. Opowiem ci, wczoraj co mnie spotkało, wczoraj byłem na spotkaniu start-up'owców.

Tutaj w Dolinie Krzemowej jest coś takiego, co w Polsce jest praktycznie niespotykane, czyli masz pomysł na biznes, możesz mieć dopiero ideę, możesz mieć już jakiś prototyp, możesz mieć już coś zrobione i w tym momencie szukasz inwestora, być może. Szukasz kogoś, żeby mu ten pomysł sprzedać. I wiem, że w Polsce wiele osób ma z tym duży problem, sporo osób do mnie pisze w tym temacie. Powiem ci jak to wyglądało wczoraj, poszedłem na takie spotkanie, takich start-ip'owców było tam 200 osób i mniej więcej 20 osób, prezentowało swoje biznesy. Ja tam wszedłem po prostu, zarejestrowałem się na stronie internetowej, po prostu dwa kliknięcia, takich spotkań jest tutaj codziennie kilka, co codziennie jest po 4 do 6 takich spotkań.

Przychodzi się tam, masz 2 minuty i możesz pokazać swój produkt, czy swoją firmę, czy swoją aplikację, swój program, cokolwiek. Dwie minuty opowiadasz o tym, na sali siedzą inwestorzy, zadają ci pytania, jeśli spodoba im się to, co przedstawiłeś to po prostu składają ci ofertę. I powiem ci, że ja byłem trochę zszokowany, bo te osoby które występowały mówiły, że mi jest potrzebny na to milion, mi na to 3 miliony, mi na to 5 milionów.

Wiesz, co to były takie normalne kwoty, tam nikt nie patrzył, że ktoś powiedział, że chce 5 milionów dolarów na jakimś tam biznes, nikt nie patrzył, co za idiota, co za wariat, on chce 5 milionów dolarów na takie nie wiadomo co. Tutaj to jest normalne, przychodzisz na takie spotkanie prosto z ulicy, pokazujesz, co masz, 5 milionów na to potrzebuję i są ludzie, którzy to dają, bo jest masa inwestorów, którzy przychodzą na takie spotkania, bo właśnie szukają takich małych firm, żeby w nie zainwestować. Jeśli chcesz więcej zarabiać, masz pomysł, nie ma problemu przylecieć tutaj do Doliny Krzemowej, nie potrzebujesz wcześniej się umawiać na żadne spotkania, możesz posiedzieć tydzień, przez tydzień być na kilkunastu tego typu spotkaniach, jestem pewien, że znajdziesz inwestora, zakładając, że masz pomysł.

Przy tej okazji powiem ci bardzo ważną rzecz, o której mówiłem, chyba w lutym robiłem takie nagranie na plaży z Miami, gdzieś tutaj link ci pokażę. Na tym nagraniu mówiłem o osobach, z którymi się na co dzień stykasz, jest takie powiedzenie, pokaż mi 5 osób z twojego otoczenia, a powiem ci kim będziesz, a nawet powiem ci ile zarabiasz. Dlaczego? Ok, wyobraź sobie taką sytuację, mój kuzyn prowadził kiedyś sklep spożywczy i przed tym sklepem spotykali się panowie, którzy pili sobie piwo.

Dzień w dzień przychodzili, pili piwo i rozmawiali o niczym. I teraz mogę sobie wyobrazić, gdybym ja był wśród tych panów i tam dzień w dzień się z nimi spotykał, pił sobie to piwo, jak daleko ja bym zaszedł w moim życiu, jak by wyglądały moje zarobki, moje stosunki z otoczeniem, podejrzewam, że mizernie. I teraz mamy drugą stronę medalu, znajduję się powiedzmy, przeprowadzam się i mieszkam w Dolinie Krzemowej, codziennie mam dostęp do ludzi, którzy są zainteresowani robieniem biznesu, to jest mój wybór, chodzę sobie na takie spotkania, na mityngi, jest tego tutaj codziennie mnóstwo. I ludzie wręcz oczekują tego, żeby się z nimi dzielić swoimi pomysłami, nie chowają do kieszeni, bo ktoś im ukradnie, tylko przychodzą i szukają ludzi do pomocy i robią tak zwane start-up'y – firmy, której tak naprawdę jeszcze nie ma, ale tworzą produkty. I teraz jeśli mi zależy na tym, żeby zarabiać więcej, żeby się rozwijać to ja właśnie wyląduję w takim miejscu.

Bo w takim miejscu, będę w stanie spotykać te osoby, które będą mnie nakręcać, będą mnie inspirować, przyjrzyj się swojemu otoczeniu, z kim ty się na co dzień zadajesz. I wróć do tego nagarnia, nie chcę teraz powtarzać, o czym mówiłem, wróć do tego nagrania z Miami, obejrzyj sobie, o czym tam mówiłem. Ale ok, powiedzmy, że chcesz założyć firmę albo już masz firmę i teraz, co zrobić, żeby zarabiać więcej. Widzisz, tu nawet nie chodzi o to, co mówiłem w zeszłym tygodniu, odnośnie tego, żeby mieć wiedzę, czy żeby mieć doświadczenie, bo będziesz miał wiedzę, będziesz miał doświadczenie, będziesz miał firmę, ale z tego jeszcze nic nie wynika. Nic nie wynika, jeśli chodzi o zarabianie większych pieniędzy. Jeśli chcesz zarabiać te większe pieniądze, potrzebne ci jest zaangażowanie, potrzebna ci jest pasja, potrzebny ci jest entuzjazm, bo położysz się na kanapie i będziesz rozmyślał, o jaki jestem cudowny, mam taką wiedzę, mam takie doświadczenie, mam firmę, pieniążki same do mnie przychodźcie, nie ma szans, to nie zadziała.

Zaangażowanie, pasja, entuzjazm wtedy nawet, jeśli twoja firma wydawać by się mogło będzie beznadziejna, albo będziesz miał mnóstwo konkurencji to, jeśli będziesz to z pasją robił to twoi klienci to dostrzegą, będą cię polecać innym. Co jeszcze możesz zrobić, żeby więcej zarabiać, co prawda tydzień temu mówiłem, żeby nie czytać za dużo książek, albo żeby uważać z czytaniem książek, czytać ale wybrane książki, tylko to co ja tydzień temu mówiłem odnośnie książek z motywacji z rozwoju. Jeśli chcesz więcej zarabiać czytaj książki, ale książki związane z twoją firmą, książki związane z finansami, książki związane z praktyczną wiedzą, która jest ci potrzebna do tego, w czym chcesz być lepszy. Jeśli chcesz być lepszym mechanikiem, to widzisz można się na jakieś szkolenia, bo są szkolenia na ten temat, można się dowiedzieć jak ten samochód lepiej naprawiać, jeśli chcesz być lepszym księgowym jest cała masa szkoleń na temat jak być lepszym księgowym.

Z każdej dziedziny, książki też są na ten temat, nawet nie musisz książek mieć, bo wejdziesz do Internetu, w Internecie też znajdziesz całą masę wiedzy na ten temat. Więc tak jak najbardziej ci się książki przydadzą. Warto ćwiczyć sobie kreatywność, bo dzięki kreatywności widzisz powstała ta firma, w której teraz jestem. To dzięki kreatywności Apple jest numerem jeden. Dlaczego kreatywność, to nie chodzi o to nawet, żeby wymyślać nowe rzeczy, tylko popatrzeć na rzeczy, które już istnieją, tylko zrobić je w nowy sposób, bo tak naprawdę Apple mimo, że ma całą masę patentów, to mnóstwo rzeczy, które oni tutaj wymyślili, to nie jest tak, że oni je tutaj wymyślili, nawet iPhone, przecież Jobs nie wymyślił od A do Z iPhona, tylko podpatrzył od jednej firmy, mieli wyświetlacz, inna firma miała coś tam, coś tam on to poskładał w jedną całość.

Z innymi produktami, zresztą, z tabletem zrobił podobnie. Ale widzisz to jest kwestia kreatywności. I teraz tak, co zrobić, żeby być bardziej kreatywnym. Ja na ten temat zrobię osobne video, ale teraz w skrócie tylko. Widzisz kreatywność, ja w tym momencie na przykład sobie wytwarzam kreatywność, bo ja znajduję się w nowym miejscu, w nowym otoczeniu, na moje oczy, na moje uszy, na wszystkie moje zmysły działają całkiem nowe bodźce.

I teraz im więcej ty będziesz sobie dostarczał takich bodźców tym bardziej będziesz kreatywny. Znam kilka osób, które zajmują się projektowaniem i są to osoby, które większość swojego czasu poświęcają na poszukiwanie nowych wrażeń, na to żeby oko dostrzegło jak najwięcej rzeczy. Z resztą jak znasz jakiegoś malarza, jakiegoś projektanta to oni dokładnie tak samo robią, oglądają co wszyscy dookoła tworzą, bo twój mózg gdzieś to tam przetwarza i w odpowiednim momencie jak ty siądziesz do pracy, stworzysz coś fantastycznego, stworzysz coś nowego.

Co jeszcze na koniec mogę ci powiedzieć odnośnie tego, żeby zarabiać większe pieniądze. Wiesz, jest to też kwestia według mnie marzenia, ok, pokażę ci różnicę, masz marzenie żeby zarabiać większe pieniądze. I teraz masz dwie drogi do wyboru. Pierwsza droga jest taka idziesz do totalizatora lotto, kupujesz sobie kupon, wracasz do domu, siadasz sobie na kanapie, włączasz telewizor, o tu jest mój milion zaraz przyjdzie, pijesz sobie piwko i tak siedzisz dzień za dniem, kupując sobie nowe losy, czekając, tutaj są te moje pieniążki. To jest jedna opcja. Druga opcja jest taka, że podciągasz rękawy i po prostu bierzesz się do roboty. Masz marzenie, tego żeby mieć te wielkie pieniądze i teraz myślisz, co by tu zrobić, żeby je faktycznie mieć. I zaczynasz pracować i to nie stworzysz od razu firmy takiej jak ta tutaj. Słuchaj ta firma tutaj powstawała ponad 20 lat, jeśli nie 30.

Byłem przed chwilką w muzeum historii komputerów i był tam pokazany pierwszy Apple, jaki był stworzony, to po prostu w ogóle nie wyglądał jak komputer i Woźniak i Jobs zaczęli to robić po prostu w garażu. Ty w tym momencie nie potrzebujesz inwestora, ty potrzebujesz fajny pomysł i potrzebujesz się za niego zabrać do pracy i stąd po jakimś czasie stworzy się coś takiego jak to i wtedy będą pracować na ciebie inni i stąd się biorą pieniądze. To tyle na dzisiaj. Dziękuję. Do usłyszenia za tydzień.

Jacek Wiśniowski

 

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment