Jak odkryć swoje przeznaczenie?

Podcast – Słuchaj na SoundCloud lub iTunes:
https://soundcloud.com/sukcespl/tez-mozesz-duzo-osiagnac

Jak odkryć swoje przeznaczenie

Hej, właśnie jestem w drodze do Lublina na przedostatnie spotkanie z serii 10 miast, jestem już na dwutysięcznym którymś tam kilometrze, w ośmiu miastach już konferencje były. I w zasadzie w każdym mieście powtarzały się pewne pytania. Ja nie jestem w stanie odpowiedzieć teraz na wszystkie, będą kolejne nagrania, więc podejrzewam będę te tematy bardziej rozwijał.

Ale powtarzało się szczególnie jedno pytanie, na które teraz chcę odpowiedzieć wszystkim, bo wiem że niektórzy nie byli w stanie dotrzeć. W Gdańsku np. była taka zawierucha, że głowę urywało, nie mówiąc o tym, że praktycznie się jeździć nie dało. Wczoraj do Rzeszowa niestety bardzo dużo osób nie było już w stanie wejść na salę, bo była już przepełniona.

Jakie to pytanie?

Pytanie jak znaleźć pomysł na biznes i co robić w życiu, takie generalnie, to było najczęściej z pytań, które się powtarzało. Więc jeśli nie wiesz jaki robić biznes albo co w ogóle robić w życiu, to kilka idei mam dla ciebie.

Po pierwsze to jest coś o czym już kiedyś mówiłem, żeby sobie zrobić test Gallupa, to jest taki test umiejętności, to jest test psychologiczny, ale nie do końca, bo on pokazuje w czym ty jesteś dobry, jakie masz predyspozycje. Bo nie wszyscy mają np. predyspozycje do tego, żeby prowadzić firmę, niektórzy mają predyspozycje do tego, żeby może być tam prawnikiem, może księgowym, a może mieć po prostu tylko udziały, być inwestorem, może doradcą. Więc warto sobie taki test zrobić, żebyś sam wiedział do czego ty się nadajesz. I to jest przy okazji odpowiedź jak ktoś mnie zapyta co robić w życiu tak ogólnie. Więc jeśli popatrzysz do czego ty masz predyspozycje, to być może nie warto się męczyć w tym co ty teraz robisz, tylko zająć się tym w czym prawdopodobnie będziesz o wiele lepszy albo sprawi ci to mniej trudności, żeby to coś realizować albo po prostu więcej przyjemności, a chyba o to w życiu chodzi.

Druga sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, bo to nie wystarczy test, czyli kwestia tego jaki biznes założyć, żebym podał komuś pomysł na biznes, co robić. Tutaj jest kwestia taka, no jest to kwestia w jakim ty jesteś wieku, kwestia tego jakie masz zainteresowania, w czym jesteś dobry, ale też bardzo wiele zależy od tego, co w tym momencie jest w twojej głowie. Jeśli w twojej głowie do tej pory były tylko seriale telewizyjne, gry komputerowe i picie piwa. Wiem, że wiesz ktoś w pewnym momencie dociera do takiego mementu, że chce coś zmienić w swoim życiu i wtedy trafia na mój kanał i ma takie myśli, ale do tej pory nie robił nic. Więc jeśli do tej pory tak miałeś, to po prostu to naczynie tutaj w środku trzeba wypełnić i dopiero jak ty to naczynie wypełnisz różnymi informacjami, zaraz powiem jakimi, wtedy zaczną się pojawiać pomysły. Zaczną się pojawiać pomysły na to co by tu można było zrobić. Najprostszą dla mnie generalnie zasadą robienia jakiekolwiek biznesu, otwierania czegoś nowego, to jest rozwiązywanie problemów ludzkich.

Ok, ja mam teraz problem taki, że muszę się przemieścić z Rzeszowa do Lublina, no droga jest zatkana dokładnie, nie mniej muszę to zrobić, ale ludzi którzy transportują się codziennie z miast do miast jest setki milionów, na całym świecie to są miliardy, więc jest kwestia transportu. Widzisz ktoś kiedyś wynalazł samochód. Kiedyś nie było samochodów, ktoś wynalazł samochód, ale to że wynalazł samochód wzięło się też z tego, że pan który wymyślił samochód, zobaczył najpierw, że wymyślono silnik parowy, jest koło, jest karoca, więc można z tego co jest w tym momencie stworzyć coś nowego. I popatrz jakiś czas temu robiłem nagranie na temat Elona Muska i mówiłem, że on np. będzie teraz robił superszybką, trudno to nazwać kolej, ale superszybki sposób transportu, z tego co już wiem, ma w Dubaju zakontraktowane, żeby faktycznie coś takiego wybudować co było do tej pory mrzonką. Bo ludzie uważali, że się tego nie da zrobić. Tylko, że on wpadł na ten pomysł dlatego, że jest inżynierem, robi rzeczy które są niemożliwe, bo zrobił firmę, która produkuje samochody elektryczne i sprzedaje je taka jak, no ani się tak Porsche nie sprzedaje, ani Mercedes, ani BMW, a on tak sprzedaje samochody elektryczne, przynajmniej w Stanach, marka premium to jest Tesla, z największą ilością sprzedaży.

Więc dla ciebie, jeśli szukasz pomysłu na biznes, to chodzi o to, żeby mieć jak najwięcej wiedzy, jak najwięcej wiedzy. Skąd tą wiedzę brać?

Z Youtube, z książek, jest cała masa rozmaitych portali, czy to technicznych, czy to marketingowych w dowolnym temacie i trzeba tą po prostu wiedzę czerpać. Możesz spędzić czas oglądając filmy, seriale, oglądając gry komputerowe, a możesz po prostu ładować głowę wiedzą. I w tym momencie, jeśli w twojej głowie będzie mnóstwo takiej ciekawej wiedzy, to zobaczysz coś i pomyślisz, że ty to możesz zrobić lepiej. Tak samo jak powstał taki telefon, Jobs nie wymyślił wszystkiego co jest związane z tym telefonem, bo poszczególne elementy, z których ten telefon jest zbudowany, już były zrobione. Tylko Jobs wziął do tego inżynierów, którzy to ładnie poskładali w całość. No oczywiście do tego, była kwestia odpowiedniego marketingu. Da się.

Co w związku z tym?

Ja ci sugeruję poświęcić codziennie jakiś czas, jest nowy rok, może potrzebujesz postanowień noworocznych, warto sobie poświęcić czas, nie wiem 15 minut dziennie, pół godziny dziennie, poświęcić na to, żeby coś czytać, czy to nowinki techniczne, czy to nowinki z marketingu, ze sprzedaży, cokolwiek, bo to wszystko ci się przyda w życiu. I teraz tak to wszystko co zrobisz, trzeba jeszcze połączyć z myśleniem przedsiębiorczym, a myślenie przedsiębiorcze to jest coś, czego się trzeba nauczyć, bo widzisz, jeśli jesteś np. detektywem to jako detektyw szukasz rozwiązania problemu. Jeśli jesteś np. policjantem drogówki, to patrzysz na samochody i niekoniecznie podziwiasz jakie są piękne te samochody, tylko szukasz jakie wykroczenia popełniają ci ludzie. Jak jesteś lekarzem no to szukasz dziury w całym, a jak jesteś potencjalnym przedsiębiorcą, przyszłym przedsiębiorcą to szukasz pomysłów, patrzysz, szukasz jakie ludzie mają problemy i szukasz rozwiązania, to co ci teraz powiedziałem to są wszystkie rzeczy o których ja do tej pory mówiłem gdzieś tam w poprzednich filmikach. I wiesz ja będę jeszcze jakieś ciekawe tematy nagrywał tylko w tych filmach, które do tej pory dawałem, naprawdę no myślę, że 95 % tych filmów każdy jest zupełnie odrębnym filmem i w każdym jest coś ciekawego, więc niekoniecznie czekaj na nowe filmy jakie ci dostarczę, tylko warto wrócić do tego co było tam wcześniej, tylko nie naraz obejrzyj wszystko, bo to bez sensu. Ja z premedytacją robię te filmy raz na tydzień, po to żebyś miał czas po prostu na to, żeby to wszystko przerobić. Bo to nie chodzi o to, żeby się nasłuchać, tylko przerobić w praktyce.

Skąd jeszcze czerpać jakąś fajną wiedzę?

Możesz się zapisać do mnie na newslettera, wejść na stronę sukces.pl zostaw tam maila, ja tam wysyłam o wiele ciekawsze informacje od tych które mówię tutaj na Youtube, może coś z tamtego cię zainspiruje. Jeśli masz możliwość, nie wiem przyjść na takie spotkanie jak ja organizuję, wiele osób organizuje tego typu spotkania, po prostu słuchaj o czym się mówi. Jest mnóstwo konferencji TEDex też warto sobie przesłuchać, bo tam pojawia się mnóstwo ciekawych idei.  Warto sobie przeglądać portale typu Forbes, jakieś większe portale technologiczne albo z tej branży, która ciebie interesuje, po prostu wypełniaj to naczynie, a to jest naczynie bez dna. To nie ma tak, że pomyślisz sobie, no nie no już więcej się nie można nauczyć, więcej nie można zapakować. Twój umysł ma nieograniczoną pojemność, naprawdę możesz wszystkie książki świata przeczytać i jeszcze miejsce zostanie, także spokojnie.

Podsumowując, to jest kanał o sukcesie, tak jeśli, ok ja teraz powiedziałem na temat odnoszenia sukcesu w biznesie, zakładania biznesu powiedzmy albo tego co robić w życiu, ale to jest też tak samo kwestia sportu, dla tych osób, które nie wiedzą co robić, czy nawet jakie sporty uprawiać. Dla tych którzy nie wiedzą co w życiu robić to obejrzyj sobie wideo jakie nagrałem półtora roku temu z Rafałem Sonikiem, tym który teraz ściga się w rajdzie Dakar. On wtedy powiedział bardzo fajną rzecz, ale ja tu nie będę powtarzał, ja ci ją bardzo skrócę, ale wróć do tego nagrania, to było w marcu tamtego roku. On powiedział o tym, żeby bardzo dużo rzeczy próbować, żeby testować co się da. Więc jeśli nie wiesz co robić w życiu to musisz próbować co się da, jeśli nie wiesz jaki sport ciebie interesuje próbuj wszystkie jakie się da, aż zobaczysz o to jest dla mnie. I tak samo im więcej będziesz w życiu doświadczał, tym łatwiej ci będzie podejmować wszelkiego rodzaju decyzje, czy to decyzje życiowe, czy to decyzje biznesowe. Tylko żeby doświadczać to trzeba naprawdę żyć, a żeby żyć trzeba wyjść z domy, przebywać między ludźmi, jeździć czy to po Polsce, czy to po świecie i ładować głowę informacjami.

Więc pomyśl sobie co ty możesz zrobić w tym roku, żeby jak najbardziej naładować swoją głowę informacjami. A ponieważ jest spory ruch na drodze, jest ślisko to ja się skupiam na drodze.   

Aha, ostatni zauważyłem, że niektórzy youtuberzy mówią, żeby lajkować ich filmy, więc jeśli uważasz, że mój film jest fajny, ciekaw jestem jaki będzie efekt, bo do tej pory miałem gdzieś tam 1200 najwięcej takich łapek, więc zobaczmy co się stanie. Jak uważasz, że to ci w czymś pomogło albo może masz kolegę czy koleżankę, której uważasz, że to może pomóc, wyślij jej to wideo zobaczymy ile będzie lajków. Jeszcze po co to wszystko?

Wiesz, ja ci teraz o tym powiedziałem, ale mnóstwo ludzi nie ma o tym bladego pojęcia, bo nie powiedział im ani tata, ani mama, ani wujek, ani nauczyciel w szkole, bo oni sami nie mieli o tym pojęcia, więc jak oni mogli o tym powiedzieć tobie. Ja się tym interesuję od 24 lat, więc coś mi tam do głowy wpadło, więc dlatego mogę ci o tym mówić. Czy ty to wykorzystasz czy nie twoja sprawa, póki co z niektórymi widzimy się za chwilkę w Lublinie, z niektórymi widzimy się w Warszawie, także do usłyszenia. 

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment