Jak mieć więcej czasu. (Jacek Wiśniowski)

Podcast – Słuchaj na SoundCloud lub iTunes:
https://soundcloud.com/sukcespl/jak-miec-czas


Hej, zapowiedziany temat czasu. Podam ci fajną metodę na to co zrobić, żeby tego czasu mieć więcej, żeby po prostu efektywniej pracować.


Ale za nim o tym ci powiem, przypomniałem sobie akurat o książce, którą czytałem wiele lat temu, to była książka pana, który jest w księdze rekordów Guinnessa jako najlepszy sprzedawca na świecie. I dało mi do myślenia to jak ten pan opisywał swój sposób pracy. A on pracował w ten sposób, że nie pozwalał sobie na nieefektywne wykorzystywanie czasu i pisał o kolegach z pracy, których widział, jak to stali przy automacie z kawą, oni tam po prostu sobie robili dyskusje i tak kilka razy w przeciągu dnia. A dla niego praca to była praca, więc po prostu siedział i pracował.

Na pewno niejednokrotnie ktoś cię zaczepiał i pytał cię, masz minutę, ale zatrzymaj się na minutę, ale to tylko minutka. Widzisz ta minutka nabiera ogromnego znaczenia i właśnie w kwestii czasu jest tak, że my sobie planujemy niekiedy miesiące, tygodnie, godziny, ale nie patrzymy na tą zwykłą prostą minutę. Ja tu mówię o momencie, kiedy pracujemy, bo co innego jest kiedy się relaksujemy, to wtedy minuta relaksu jest bezcenna, ale minuta pracy. Co to znaczy minuta pracy?

Bardzo dużo z nas rozprasza się i w momencie, kiedy siada do pracy, tutaj przychodzą SMS, tutaj jest facebook, tutaj dzwoni telefon, tak naprawdę nie ma szans, żeby się skupić. I chodzi o to jak u ciebie wygląda naprawdę ta minuta?

Czy to jest minuta, kiedy ty się naprawdę koncentrujesz, czy to jest minuta, która nie ma znaczenia. Ale widzisz nasz dzień składa się z wielu takich minut. I to nie jest według mnie kwestia tego, żeby się tak mocno skupiać na planowaniu godzin, tylko według mnie to jest kwestia tego, żeby się skupić na efektywnym wykorzystaniu poszczególnych minut. I powiem ci, że zawsze jestem lekko zszokowany, no już przyzwyczajony jestem, ale kiedy widzę ludzi, którzy są np. w centrum handlowym, teraz dzikie tłumy robią zakupy i są schody ruchome. No dobra jak są schody ruchome to wiadomo po to, żeby ludziom pomóc, ale to nie jest tak, że nagle się czas zatrzymuje. Bo po schodach ruchomych można chodzić.

Więc zastanów się nad tym jak ty wykorzystujesz swoją minutę w momencie, kiedy pracujesz, w momencie, kiedy żyjesz, nawet kiedy stoisz w kolejce po karpia to ty ten czas, te 5, 10, 15 minut jesteś w stanie wykorzystać do czegoś efektywnego. Bardzo mi się podoba to co niektórzy, jak powiedziałem po co oglądasz moje filmiki i tracisz czas, to wiele osób powiedziało, że podczas innych czynności życiowych oni te filmiki oglądają, także ktoś pójdzie pobiegać i wtedy to robi. Ty możesz, wręcz powinieneś pomyśleć jak różne czynności życiowe, które ty wykonujesz, jak je połączyć, żeby to nie była tylko jedna rzecz, tylko robić… No ok, jedziesz autobusem jedziesz samochodem możesz sobie włączyć fajną książkę, sobie posłuchać a nie słuchać tego co nam propaganda serwuje np. co się tam gdzieś wydarzyło, no bo to tak naprawdę nie ma żadnego wpływu na twoje życie.

Co do metody zarządzania czasem, ja ci powiem bardzo skrótowo z tego względu, że za dwa tygodnie będę robił spotkania na żywo w 10 największych miastach w Polsce i ja tam powiem szczegółowo o tej metodzie i o innych metodach na to, żeby przestać odkładać na później, jak planować czas, tego typu sprawy. Może ja opowiem krótko o tych spotkaniach a potem o tej metodzie. To są spotkania, który ja teraz chyba będzie piąty rok jak organizuję te spotkania, teraz będzie Gdańsk, Łódź, Poznań, Wrocław, Katowice, Toruń, Kraków, Rzeszów, Lublin, Warszawa. Spotkania są bezpłatne, te osoby które są zapisane na newslettera, czyli na sukces.pl jak wejdziesz na tą stronę, jak tam zostawiasz maila, to do tych osób będę wysyłał dokładne informacje, gdzie są spotkania, o jakiej godzinie, jak masz ochotę spotkać się ze mną albo poznać fajnych ludzi, którzy tam przychodzą to zapraszam. Te osoby, które były w zeszłych latach mogą w komentarzach napisać, czy było fajnie czy nie, czy coś się dowiedziały ciekawego. Ja ci mogę tyle powiedzieć, że na tych spotkaniach mówię o takich rzeczach o których nie mówię np. tutaj na YouTube, bo są to tematy, no w tamtym roku było spotkanie, które trwało 3 godziny, w tym roku będzie to 2 godziny.

Metoda, to jest metoda zwana Pomodoro, możesz sobie poczytać, bo są różne odmiany tej metody. Ja tą metodę stosuję w ten sposób, tu chodzi o efektywność, chodzi o to, żeby w danej jednostce czasu zrobić o wiele więcej. W wielkim skrócie, to jest metoda 50-10-50-30 minuty, 50 minut koncentracja na jednym zadaniu, wyłączyć wszystkie rozpraszacze jakie tylko mogą być, praca nad jednym zadaniem po 50 minutach nie ważne czy skończyłeś, czy nie skończyłeś i 10 minut resetu, czyli u mnie to jest praca przy komputerze, czyli ja po prostu odchodzę od biurka i 10 minut to jest na to, żeby się coś napić, poruszać się, ale na pewno nie myśleć o tym co ma być zrobione albo co miało być zrobione.

Kolejne 50 minut to jest kolejny temat do pracy i też maksymalna koncentracja i dosłownie ze stoperem w ręku. Ja stoper uruchamiam na komputerze, są programy takiego witryny internetowe, gdzie ustawiasz sobie czas, minie określona jednostka czasu włącza się alarm. I u mnie to się doskonale sprawdza, po 50 minutach ja robię sobie 30 minut przerwy i mogę ci tyle powiedzieć, że w tym co ja robię przez te 50 + 50 ja niekiedy zrobię więcej jak mnóstwo osób w przeciągu dnia robi, bo u mnie to jest maksymalna koncentracja właśnie na tym fragmencie, żeby akurat tu wycisnąć jak najwięcej i nie myśleć o tym co zjemy jutro na obiad.

Ponieważ jutro jest Wigilia, teraz Święta ja tradycyjnie nie składam życzeń świątecznych, ale wiem, że wiele osób czeka na prezenty, wiele osób daje prezenty i ja teraz będę się domagał prezentu. Od jakiegoś czasu zakładam, że oglądasz te filmiki, dostajesz mniej lub bardziej cenną wiedzę zakładam, że część z tych rzeczy sprawdziłeś w praktyce i mam nadzieję, że ci to pomogło. Wiesz to nie jest tak, że się będę domagał, ale poproszę o prezent w takiej postaci: teraz na Świętach spotkasz na pewno swoich bliskich, swoją rodzinę, swoich znajomych, życzyłbym sobie żebyś powiedział, że jest taki pan na Youtube, który ma kanał sukces.pl i zachęcił kogoś do tego, żeby obejrzał jakiś film, który tobie się najbardziej do tej pory podobał.

Tyle, nic więcej nie oczekuję. I to mi z zupełności wynagrodzi, to że marznę tutaj w środku lasu i opowiadam ci tam coś na temat czasu i mam nadzieję, że będę robił to jeszcze w przyszłym roku i powiem ci dużo fajnych rzeczy. A tymczasem to tyle i do usłyszenia za tydzień.

Jacek Wiśniowski

{ 2 comments… add one }

  • Danuta Gasienica 5 sierpnia, 2017 9:40 am

    Piszę do Pana ,bo chcę podziękować za tą metodę jak w sumie za każdą przez Pana zaproponowan ponieważ wiem na swojej skórze że każda działa na mnie rewelacyjnie.Tą mam zamiar dziś wypróbować na czytaniu dla mnie ważnej książki. Pozdrawiam i dziekuję bo Pan robi na praaaaaaaaawdeee duuużoooo 😉 

    Reply edit
  • Mateusz 7 marca, 2018 10:05 am

    3-4 lata temu kiedy biedowałem sprawdzałem co tam wyczyniasz w internetach, dziś mam 20 i bawię się możliwościami. Dzięki za inspirację, kiedy mój młody umysł tego potrzebował. Wróciłem z Googla, żeby odświeżyć sobie tę metodę i startuję z nią na nowo. 🙂

    Reply edit

Leave a Comment