Dobra droga

Podcast – Słuchaj na SoundCloud lub iTunes:
https://soundcloud.com/sukcespl/dobra-droga

Dobra droga

Hej, sporo osób pyta mnie jaki to jest wiek właściwy do tego, żeby zacząć pracować nad sobą, zacząć zakładać firmę, zacząć działać, odnosić sukcesy, czy jeśli ma 16 lat to czy to jest właściwy wiek, czy jeśli ma 63 to czy nie jest za stary.

Postaram się dzisiaj odpowiedzieć na to pytanie.

Na razie postaram się ci pokazać tutaj coś takiego stoi za mną, to jest samochód, który wiem, że dla wielu osób jest marzeniem i wyobraź sobie, że średnia wieku osób w Stanach, które kupiły ten samochód to jest 47 lat. Żeby było ciekawiej w Chinach to jest 32 lat, więc widocznie w Chinach można o wiele szybciej odnieść sukces.

Samochód jest absolutnie piękny.

Przypadkiem mam do niego kluczyki, zobaczymy jak to chodzi. Może w tym momencie cię pocieszę, a może zmartwię, ale takich ludzi, którzy bardzo szybko osiągnęli sukces finansowy tak naprawdę jest stosunkowo niewiele. Owszem są jednostki, które w wieku lat nawet 15 już zarabiają miliony ale nie ma ich za wiele. Wiesz owszem trafi się ktoś taki jak Zuckerberg, który przed 30 jest już w stanie być miliarderem. Są też osoby, które w wieku tam ponad 60, ponad 70, nawet czytałem pan, który wziął się za biznes jak miał ponad 80 lat i zarobił miliony. Ale to są, umówmy się jednostki nieliczne. Tak naprawdę większość ludzie bierze się za konkretną robotę dopiero koło 40 i było badanie robione w Dolinie Krzemowej czyli tam gdzie powstaje naprawdę najwięcej firm, strat-upów, było robiono badanie w jakim wieku najczęściej zakładane są start-upy. I wyobraź sobie, że to nie było ani 20 lat, ani 30 tylko średnia wieku to było lat 39.

I teraz tak, wiem że większość osób, które mnie ogląda jest w wieku 25-35 lat. Słuchaj wszystko co najlepsze dopiero przed tobą, skoro najlepsze biznesy powstają jak ma się 39 lat, to jeszcze masz czas.

Dlaczego w takim wieku a nie innym?

Wiesz co jest wiele przyczyn. Jak ma się koło 40 to wtedy ma się zupełnie inne doświadczenia życiowe, zupełnie inne wykształcenie, zupełnie inaczej nawet hormony pracują i to u mężczyzn i u kobiet. Mężczyźni już tak nie interesują się kobietami, testosteron trochę opada więc mogą się zająć biznesem. I powiem ci, że jak byłem w Dolinie Krzemowej na różnych spotkaniach, na różnych konferencjach to faktycznie było tak, że większość osób, które tam spotykałem na tych konferencjach to były osoby, które generalnie były starsze ode mnie. Ja spodziewałem się tam właśnie dwudziestoparolatków zaraz po studiach, którzy dopiero wchodzą na drogę biznesu. Kojarzę tam nawet jednego pana koło siedemdziesiątki, także to szczególnie dla tych osób, które przeszły już na emeryturę i zastanawiają się koniec życia o jejku co by tutaj robić. Nie, życie dopiero się zaczyna. To też jak poszedłeś może na studia, może studiujesz, masz dwadzieścia parę lat, wydaje ci się o jejku, ktoś tam jedzie Ferrari dookoła tyle fajnych rzeczy, ludzie zakładają firmy, rozwijają się, działają, a tobie się wydaje że stoisz w miejscu, nie ty się uczysz, uczysz się. Jak ta wiedza w tobie dojrzeje, jak założysz teraz firmę i ona będzie dobrze funkcjonować to nie ma sprawy, ale absolutnie się nie przejmuj tym, że nie masz tego sukcesu finansowego. Średnia w Stanach 40 lat, w Polsce nie znalazłem takich danych, pewnie nikt tego nie badał.

Nie mniej mogę ci powiedzieć, że bardzo dobrze robisz, że wziąłeś się za oglądanie takich filmików, bo jak to robisz to masz o wiele większe szanse, żeby to nie było u ciebie 39 lat tylko o wiele wcześniej. Bo jak oglądałeś moje wcześniejsze filmiki to ci na pewno powstała idea to nie jest takie trudne, zwłaszcza obejrzyj sobie film z przed tygodnia, i z przed pół tygodnia gdzie pokazywałem pomysły teoretycznie totalnie bzdurne, ale ktoś na tym zarabia miliony. Wiesz nawet nie chodzi o to, żebyś zarabiał miliony na tym, podejrzewam że jak zarobisz nawet na swoim jednym interesie kilkaset tysięcy a zrobisz 5, 6 takich interesów, uzbiera się na takie Ferrari.

To jeszcze odnośnie niepowodzeń w biznesie, bo może się boisz założyć, bo wydaje ci się, że nie będzie działać tak jak trzeba. Ja już tu paru osobom tą historię opowiadałem, ale może ty tego nie słyszałeś. Kiedyś w Stanach było zrobione takie badanie w telewizji zaproszono kilkunastu milionerów i przepytywano ich oto jak oni doszli do tych pieniędzy i w pewnym momencie padło pytanie ile razy oni zbankrutowali zanim doszli do tego momentu gdzie są teraz, zanim zarobili te miliony. Zrobili przerwę reklamową i wyliczyli średnią i wyszło, że średnio około 19 razy taki milioner bankrutował, nie wychodziło mu, nie wychodził mu biznes zanim trafił na to co trzeba. Czyli skoro średnia była 19 czyli byli tacy którym pewnie się udało za pierwszym razem i za drugim, ale pewnie byli tacy, którzy robili z 60 prób i im nie wychodziło. Więc nie ma się co obawiać porażki, jest normalne, jest to wpisane po prostu w życie.

Tylko z porażki się wyciąga wnioski, wiesz co zrobiłeś źle, co powinieneś ewentualnie poprawić, tyle.

Nie wiem na ile to się nagrało, bo ten samochód robi dużo hałasu, ale też chce ci pokazywać takie samochody bo jak do tej pory przewiozłem parę osób takimi fajnymi samochodami, to naprawdę jest genialny efekt. Praktycznie każda z tych osób ma potem takie przemyślenia, ‘Hm, jak będę pracować na etacie to ja w życiu nie zarobię na taki samochód. Co ja powinienem w życiu robić, żeby mnie było stać. Więc z tą radosną myślą, zostawiam cię do przyszłego tygodnia.

Następnym razem za tydzień ogłoszę konkurs na przejażdżkę Ferrari czy jeszcze Lamborghini, więc koniecznie obejrzyj za tydzień, żebyś nie przegapił.

Do usłyszenia.  

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment