Jak czytać 2x szybciej w 30 minut

Podcast – Słuchaj na SoundCloud lub iTunes:
https://soundcloud.com/sukcespl/jak-czytac-szybciej

Jak czytać 2x szybciej w 30 minut

Hej, Jacek tutaj. Dwa tematy na dzisiaj, kwestia tego jak szybko czytać, po co to czytanie w ogóle jest i będzie konkurs, gdzie do wygrania będzie 5,000 wow. Ale dla mnie ważniejsza sprawa odnośnie czytania, bo naprawdę dosłownie w przeciągu 30 minut jesteś w stanie podwoić szybkość swojego czytania. Zanim powiem ci jak to zrobić, zanim powiem ci o konkursie to najpierw, po co w ogóle czytać.

No myślę, że w ogóle nie ma o czym dyskutować, co do czytania. Zakładam, że nie trafiają na ten kanał przypadkowe osoby, tylko osoby, które chcą odnosić sukcesy. Jak patrzy się na statystyki wygląda to tak, że czy to w Polsce, czy w Stanach przeciętna osoba czyta jedną książkę rocznie. Jak popatrzeć na statystyki, jest takie zestawienie 500 największych firm świata i jak poczytasz sobie o szefach, statystyki pokazują, że szef takiej firmy czyta przeciętnie jedną książkę tygodniowe. Bill Gates też czyta jedną książkę tygodniowo, drugi najbogatszy człowiek w tym momencie, który ma ponad 80 lat nie musi, ale codziennie czyta 5 godzin.

I takich przykładów jest mnóstwo. Jeśli uważasz, że to są wariaci, że tracą czas na tego typu rzeczy, to popatrz na stan swojego konta i zastanów się z czego to może wynikać. Im więcej jest w twojej głowie tym więcej jesteś w stanie osiągać i działać. Tylko zdaje sobie sprawę, że jak zobaczysz taką książkę, która ma 700 stron to możesz się przestraszyć. Akurat tą książkę zobaczyłem u mojego znajomego i mówi, że kupił ją parę miesięcy temu i u niego leży. Ja tą książkę dorwałem wczoraj, przeczytałem tyle. Zakładam, że dzisiaj ją skończę. Półtorej godziny mi zajęło to.

To jest książka, którą czytałem 2 dni temu, to jest jakieś 200 stron, tyle ma przeciętna książka jaka jest teraz wydawana, to jest 2 godziny czytania dla mnie. Czyli to nie jest wielki problem, żeby mieć fajną wiedzę i nie tracić czasu na czytanie, tylko jest kwestia techniki jak to się robi.

A jak to się robi?

Robi się to dość prosto, bo trzeba wyeliminować błędy, które zostały ci w głowie po edukacji szkolnej. Bo w szkole byłeś uczony czytania w taki sposób ‘Ala ma kota’ i patrzyłeś ‘Ala ma kota’, na każdy wyraz. Niektórzy nawet wymawiają, szepcą sobie pod nosem ‘Ala ma kota’. No niestety dorosłe osoby tak robią.

Jeśli czytasz w ten sposób, to czytasz tak jak większość ludzi, czyli jakieś 200 słów na minutę. Zrób sobie test. Weź sobie kartkę z książki i przeczytaj sobie całą stronę policz, ile jest wyrazów i będziesz wiedział z jaką prędkością czytasz. Potem zrobisz według tej metody, którą teraz ci podaję i zobaczysz jaka będzie różnica.

A jak metoda wygląda?

Metoda wygląda tak, żeby nie czytać poszczególnych wyrazów, tylko żeby łapać 2 albo 3 słowa na raz. To jest kwestia poszerzenia spojrzenia, czyli nie patrzysz na wyraz ‘Ala’ tylko patrzysz od razu ‘Ala ma kota’ albo ‘Ala ma’. Świadomie oczami obejmujesz większą ilość tekstu. W przeciętnej książce masz mniej więcej 10 do 12 wyrazów w jednym wierszu. I ten wiersz od początku dzielisz sobie powiedzmy na cztery i twój wzrok ma padać tu, tu, tu, tu. Z czasem robisz 3, raz, dwa, trzy. Czyli to jest kwestia wytrenowania wzroku, żeby on patrzył w określony sposób. Z czasem jeszcze jak wytrenujesz wzrok, będziesz patrzył na 2, raz, dwa.

Są ludzie, którzy czytają 2,000 – 3,000 słów na minutę, tylko oni mają ten wzrok jeszcze bardziej wyćwiczony i oni patrzą od razu na jeden wiersz, od razu jeden wiersz łapią do głowy a nie niektórzy 2 wiersze, a niektórzy nawet 3 wiersze. To nie jest kwestia jakiś magicznych umiejętności, zdolności, to jest kwestia wyćwiczenia wzroku. Jak jeszcze można ‘poszybszyć’ ten wzrok?

Można to ‘poszybszyć’ no wracając do techniki z kolei jaka była w szkole, bo wtedy używało się palca i palcem się po tekście jechało. Jako dorosłej osobie, ja wiem, że wielu osobom byłoby wstyd, żeby po prostu tak palcem, bo nie pasuje, bo nie wypada, ktoś zobaczy, wyśmieje mnie. Dlatego bierzesz ołówek albo bierzesz długopis i ten tekst właśnie w ten sposób robisz. Robisz na raz, dwa, trzy. I prędkość czytania gwałtownie wzrasta, tym bardziej, że jak robisz w ten sposób, to nie wracasz do tekstu. Bo wiele osób, jak czyta, może ty też tak masz, czyta, czyta a w pewnym momencie, yyy co tam było i wraca się. Albo coś rozproszy i wraca się, przekręci kartkę, o jejku co tam było i wraca się. To są sekundy, ale te sekundy składają się na całość. W momencie, kiedy czytasz taką konkretną książkę to uzbierają się godziny, dosłownie.

Więc ja mogę zrozumieć, że ktoś popatrzy na taką książkę i stwierdzi nie, to nie dla mnie, albo będzie leżeć przez lata na półce. Tą książkę się akurat dość szybko czyta, bo tam jest sporo praktycznych porad, więc bardzo szybko można wzrokiem przelatywać. Ten długopis, czy ten ołówek jest o tyle jeszcze fajny, że ja czytam w ten sposób, że podkreślam sobie to co dla mnie jest ważne. I jak coś przeczytam, to ja potem wracam do tych podkreśleń po przeczytaniu jeszcze sobie przeglądam. Po miesiącu, czy po dwóch latach jak chcę wrócić do książki to ja nie czytam całej książki, tylko sobie przejrzę sobie najważniejsze rzeczy i książka mi się bardzo szybko przypomina.

Co jest jeszcze ważne?

Aha, jak tą technikę zastosujesz tak naprawdę, słuchaj po pierwsze to jest kwestia świadomego łapania wzrokiem większego obszaru, stosowania tego ołówka czy długopisu, po półgodzinie czegoś takiego będziesz czytał 2 razy szybciej. A potem za każdym razem musisz sobie przypominać, żeby ci to weszło w krew. Bo przez całe życie czytałeś w określony sposób, a teraz trzeba się nauczyć inaczej. I tylko 1 % ludzi czyta w ten sposób jaki ci powiedziałem, przez to są w stanie pochłaniać ogromne ilości książek i robić to bardzo szybko bez wysiłku.

Jak jeszcze można ‘poszybszyć’ swoje czytanie?

Tam jest dużo trików, ale na przykład kwestia otoczenia. Jeśli jesteś w miejscu głośnym, słuchasz nawet muzyki, twoja koncentracja spada, bo twoje umysły dzielą uwagę na otoczenie. Dlatego najlepiej jest usiąść w miejscu, gdzie jest po prostu cisza, możesz się skoncentrować. Jeśli nie ma tej ciszy, są po prostu zatyczki do uszu, włóż sobie zatyczki do uszu, będziesz czytał o wiele efektywniej.

Możesz jeszcze za pomocą suplementów poprawić swoją koncentrację. Ja mówiłem w tamtym roku o Geniuszu i Geniusz właśnie w ten sposób działa, czyli koncentrujesz się i jesteś w stanie o wiele szybciej czytać. Koncentrujesz się właśnie na tekście.

Tak jak przechodzą jakieś osoby, to dla mnie jest kwestia koncentracji na tym, żeby nie myśleć co oni tam myślą, co oni tam robi czy może ktoś za mną stoi i głupoty pokazuje, to jest kwestia koncentracji. To jest też kwestia tego, czego można się nauczyć, ale no po co się męczyć, niekiedy wystarczy po prostu zatyczki do uszu, wystarczą takie suplementy. I z tym jest związany konkurs, co do czytania, to nie jest może co do czytania, ale przy okazji.

Może najpierw nagrody, jakie są nagrody.

Pierwsza nagroda 5,000, druga nagroda 3,000 złotych, 3 nagroda 1,000 złotych. I siedem kolejnych nagród, czyli do 10 to będzie roczna dostawa Geniuszy. Te trzy osoby pierwsze też dostaną roczną dostawę Geniuszy, czyli 12 sztuk.

Kto wygrywa?

Wygrywa ta osoba, która nakręci filmik w którym powie jak pomógł jej Geniusz, jak poprawił twoje życie. Będzie to polegać na tym, pokażę ci jak to jest skomplikowane wzięcie udział w konkursie. Biorę sobie telefon, włączam tu wideo, teraz uwaga kręcę filmik konkursowy, może ja akurat wygram, fryzurę trzeba poprawić, ty też tak poprawisz fryzurę. Uwaga nagrywamy filmik, trzeba mieć Geniusza, opakowanie, ‘Dzięki Geniuszowi jestem genialny’ albo ‘Dzięki geniuszowi czytam 2 razy szybciej,’ tyle.

Taki filmik umieszczasz, w opisie pod spodem jest link do funpage Geniusza, tam umieszczasz wideo, trzeba je wgrać w Internet, załadować. Ja to wtedy albo ktoś ode mnie opublikuje na ścianie funpage geniusza. Konkurs będzie trwał miesiąc do 31 marca, 31 marca wybieram osoby, na podstawie tego jak mi się film spodoba, ale przede wszystkim będę patrzył na to ile ta osoba ma, ile ten film ma ocen, komentarzy, ile ma lajków. I prosta sprawa 31 marca wybieram. Ale konkurs się nie skończy, znaczy skończą się nagrody finansowe 31 marca, potem raz w miesiącu ostatniego dnia miesiąca będę wybierał jedną osobę, bo te filmiki będzie można wrzucać cały czas, wybiorę jedną osobę, która dostanie roczną porcję Geniusza.

O ‘Komu bije dzwon’. U mnie jest piątek 11, u ciebie w tym momencie jest 20, a ten filmik wrzucę do Internetu pewnie za pół godziny, więc taka jest różnica czasu.

Co do konkursu, wiesz Geniusz teraz będzie wprowadzany na rynek mocno, bo ja rok temu go zrobiłem dla siebie, mówiłem o tym rok temu właśnie, teraz go przetestowało dużo osób, ja wiem, że on działa jest sprawdzony. I mogę go spokojnie teraz mocno reklamować, mocno go wprowadzać na rynek.

Powiem ci o dwóch osobach, które mnie mocno zaskoczyły jak dostały właśnie Geniusza, bo jeden pan, który jest mistrzem Polski w strzelectwie sportowym, dostał ode mnie na 3 miesiące, żeby sobie potestował, bo myślałem, że będzie lepszy w strzelectwie, a on mi napisał po 3 tygodniach, że obroty jego firmy wzrosły o 50 %, więc mnie po prostu zaskoczył takimi efektami.

Jedna pani, która jest doktorem inżynierem biochemii o ile dobrze pamiętam, biochemia albo bio-coś tam, w każdym razie dokładnie się zna na tego typu suplementach i ich wpływie na organizm, napisała mi, że efekty dla niej są po prostu zdumiewające, jeśli chodzi o to jak ten suplement wpływa na koncentrację, jak on wpływa na poprawienie sposobu myślenia.

Skład to są ziółka. To są po prostu ziółka, tylko są dobrane w odpowiednich proporcjach w odpowiednich ilościach i no efekty są właśnie posłuchasz, może ty sam opublikujesz wideo, posłuchasz widea innych osób.

Te widea, które będą publikowane, publikując je przekazujesz mi prawa autorskie, więc od razu o tym mówię, bo one będą używane do reklamy, tak. To, że daję nagrodę dużą pieniężną, no to coś za coś. Jeśli coś prawnego nie ująłem w tym co powinienem powiedzieć, to będzie to albo na funpage napisane albo tutaj w opisie pod spodem.

Pomijając konkurs naprawdę zachęcam cię do czytania, do tego żebyś nawet 5 minut dziennie usiadł i poczytał sobie, bo nigdy nie wiesz, gdzie znajdziesz coś cennego, jakąś cenną wiedzę, która popchnie cię do przodu, tylko nie czytaj absolutnie wszystkiego co ci wpadnie w ręce, bo to nie ma sensu, bo życie jest też za krótkie, nie jesteś w stanie przeczytać wszystkich książek, ale szukaj ludzi, którzy są mądrzy według ciebie albo są genialni w tej branży w której ty chcesz być genialny i po prostu sprawdzaj co oni czytają. A takie osoby często piszą bloga albo prowadzą YouTube i oni mówią o tego typu książkach. Więc takie książki według mnie warto czytać, a nie wszystko jak leci.

Chyba tyle, więc do usłyszenia za tydzień i czekam na fajne filmiki. Hej.

 

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment