5x co Cię ogranicza?

Podcast – Słuchaj na SoundCloud lub iTunes:
https://soundcloud.com/sukcespl/5-x-co-cie-ogranicza

Hej. Pytanie co cię najbardziej ogranicza?

Mam 5 punktów takich o których chcę ci powiedzieć. Jestem dzisiaj, teraz w trochę nietypowym miejscu, w trochę nietypowym stroju. Ale teraz ci powiem jeden punkt, a pozostałe punkty będę się jutro bawił na torze, więc tam ci opowiem resztę.


Pierwsze podstawowe ograniczenie jakie ja kiedyś też miałem. Myślę, że do tej pory w jakiejś części też mam, ale takie coś ma większość ludzi. Praktycznie mało kto nie ma tego ograniczenia. A tym ograniczeniem są właśnie inni ludzie. Dlaczego? Dlatego, że cokolwiek będziesz robił w życiu albo cokolwiek robisz to są osoby, które cię wspierają i są osoby, które robią dokładne przeciwieństwo. Bo są osoby, które będą cię dołować, będą cię sprowadzać w dół. To są tematy o których ja już opowiadałem, ale chcę to wszystko zebrać w takie jedno nagranie, żebyś uświadomił sobie jeszcze raz dobitnie o co chodzi. A te osoby, które mnie pierwszy raz oglądają, żeby też miały świadomość tego. Przyjrzyj się swojemu otoczeniu. Ja kiedyś mówiłem o tym, że 5 osób z twojego otoczenia tworzy to jakim ty jesteś. Bo ty z nimi przebywasz, bo ty rozmawiasz o określonych tematach, bo może nawet jecie te same rzeczy, spędzacie czas w tym samym miejscu. I teraz popatrz osoby, nieważne czy to z twojej rodziny, czy to krewni, czy to nawet twoje najbliższe osoby w momencie, kiedy ty coś planujesz to dzielisz się tą informacją z nimi. Pytanie jest jak oni na to reagują. Czy mówią ci tak, to jest dla ciebie? Dzięki temu będziesz większy, urośniesz, będziesz bardziej szczęśliwy, będzie ci się lepiej w życiu powodzić. Czy może mówią dokładnie odwrotnie? I teraz ja wiem, że podobne rzeczy mówiłem w ubiegłym tygodniu, ale mogłeś nie oglądać. To ty decydujesz o tym z jakimi osobami ty się zadajesz. Popatrz jest różnica, jeśli ty spędzasz czas z kolegami z podstawówki, czy z koleżankami z podstawówki. A jest różnica, jeśli przyjeżdżasz na przykład w takie miejsce jak ja jestem teraz, czy jutro pojadę na tor pobawić się, dobra zabawy chłopców, ale tam też spotykam innych ludzi. Jeśli ty uważasz, że nie masz odpowiednich znajomych, którzy będą cię w stanie wspierać w dążeniu do twojego sukcesu to ich po prostu poszukaj. To nie jest tak, że oni przyjdą do ciebie, zapukają do drzwi i powiedzą oto jestem. Dobra ja teraz pukam do ciebie, do twoich drzwi, tylko że robię to przez Internet. Ale nie będzie tak, że ja przyjdę do ciebie do mieszkania i powiem: Hej, ruszaj się, działamy, bo życie mija.

Co w związku z tym?

Trzeba takich ludzi aktywnie poszukiwać. Gdzie takich ludzi poszukiwać? Ok, to miejsce tutaj do tanich nie należy, ale spotkasz tu na pewno takie osoby, które stać na pobyt w takim miejscu. Jeśli idziesz na siłownię nawet, to ty decydujesz o tym czy idziesz na siłownię osiedlową, czy może zapiszesz się na taką siłownię, która jest droga, ale wiesz, że przychodzi tam prezes jednej, drugiej, trzeciej firmy. I jak myślisz, czy to wpłynie jakoś na twoje znajomości? Na to co ty będziesz potem w życiu robił, jak ty się będziesz otaczał prezesami, a jak ty się będziesz otaczał chłopakami po prostu z siłowni z osiedla. Żeby nie było nie mam nic do chłopaków z siłowni z osiedla, bo sam kiedyś chodziłem na taką siłownię, ale wyrosłem. Ale teraz z perspektywy czasu też widzę to co bym zrobił inaczej i o wiele wcześniej, bym szukał tych znajomości.

Dobra, ponieważ ja jestem w niekompletnym stroju, to jutro jak będę brykał samochodem to podam ci kolejne 4 punkty. Więc za chwilę się słyszymy. Hej.

Ciąg dalszy tematu z wczoraj odnośnie ograniczeń. Powiem ci, że odnośnie tych ograniczeń, dlatego ten temat poruszyłem, bo niedawno pewna pani zadała mi pytanie, właśnie takie pytanie: Jacek jakie masz teraz ograniczenia? I powiem ci, że jak to usłyszałem to tak zacząłem się zastanawiać właśnie jakie mam ograniczenia. Na pewno jest to co ci wczoraj powiedziałem plus to ci zaraz powiem, bo ograniczenia wydaje mi się, nie, nie wydaje mi się, jestem pewien, są nasze myśli. Są nasze myśli odnośnie tego co my uważamy, do czego jesteśmy zdolni, a co nam nawet do głowy przyjdzie, że jesteśmy w stanie to zrobić. Jak popatrzysz wiele lat wstecz, pewnie słyszałeś był taki Dedal i Ikar. I oni mieli takie marzenie, żeby sobie polatać. Żeby zrobić to co ptaki latają, skonstruowali sobie, dopięli sobie skrzydła i zaczęli latać. Widzisz ok, to mity były, więc tak naprawdę nie wiemy, czy to jest prawda, czy nie. Nie mniej jest cała masa ludzi o których ty słyszałeś, nawet właśnie co do tego latania bracia Wright, którzy też skonstruowali maszynę latającą i są znani z tego, że taką maszynę zrobili. A to było ich jakieś tam marzenie. A chodzi o to, może żyjesz w jakimś tam zamkniętym świecie, zamkniętym środowisku, nie zdajesz sobie sprawy z tego, że można chcieć więcej, bo twoje marzenie się ogranicza. To jest widzisz tak jak, ok możesz mieć na przykład trampolinę w mieszkaniu, czy w domu i masz sufit na 2 metry 30 centymetrów. Skaczesz sobie na tej trampolinie. Tak? Ale sufit cię ogranicza, bo wiesz, że nie możesz podskoczyć za dużo, bo sobie krzywdę zrobisz. I teraz jest takie samo przeniesienie tej trampoliny, żeby ją postawić na wolnej przestrzeni i wtedy nie ma problemu. Bo możesz skakać bez ograniczeń do góry, tylko że to ty zrobiłeś, że wyniosłeś tą trampolinę na zewnątrz.

Zostały nam trzy ostatnie ograniczenia. Pierwsze takie duże, znaczy wiesz tych ograniczeń tak naprawdę jest o wiele więcej, ale to są takie najpoważniejsze moim zdaniem. Pierwsze z tych ograniczeń, moim zdaniem bardzo duże, to jest brak pewności siebie. Brak pewności siebie, brak wiary w siebie, że zabierasz się za coś, ale wydaje ci się, że ty się do tego nie nadajesz, że to przerasta ciebie, że to po prostu nie jest dla ciebie. I pewnie miałeś taką myśl, że chciałbyś może założyć biznes, może pojechać do innego kraju, nawet może byś chciał spotkać kogoś, ale w głowie są ograniczenia. Te ograniczenia są, tak naprawdę te ograniczenia się biorą z tego co mieliśmy przez całe życie, gdzie mało, kiedy dzieci się uczy tak, żeby one były właśnie pewne siebie, żeby wiedziały, że wyjdą w świat i ten świat zdominują. Widzisz i tu jest różnica na przykład w wychowaniu dzieci na przykład w Stanach Zjednoczonych w a Polsce. Bo dzieci od małego w Stanach są tak wychowywane, znasz te słowa, będziesz zwycięzcą, będziesz wielki i tak dalej, i tak dalej. Wiesz, jak tym dzieciakom się te rzeczy wpaja to oni są bardziej przebojowi, bo podchodzą do wszystkiego, no nie ma problemu, da się to zrobić. A u nas, no nie wiem, to chyba nie dla mnie. Co do pewności siebie… Ok, to zróbmy tak ja w opisie pod spodem dam linki tam, gdzie mówiłem na przykład o pewności siebie, o braku wiary, jak tą wiarę w sobie budować. Pod spodem dam 5 linków, gdzie właśnie o takich rzeczach mówię. Warto sobie te filmiki obejrzeć.

Co cię jeszcze może ograniczać mocno? Takie dziwne przekonanie, że… ok, to nie jest dziwne, to jest naturalne przekonanie, brak pieniędzy, że nie mam pieniędzy w związku z tym nic nie mogę osiągnąć, nic nie mogę zrobić. Tylko widzisz, to że w tym momencie nie masz pieniędzy, to nie znaczy, że nic nie możesz zrobić, bo pieniądze można zarobić. Podawałem też w filmikach do tej pory nawet różne dziwne sposoby, gdzie ludzie sprzedawali dosłownie kamienie albo powietrze. O, widzisz dzisiaj bym mógł sprzedawać powietrze z toru w Kielcach. I takie rzeczy ludzie sprzedają, zarabiają po prostu od prostych rzeczy. To nie będzie tak, że ty będziesz z dnia na dzień milionerem. To po prostu się buduje z dnia na dzień. Opowiadałem ci też wielokrotnie o serwisach typu kickstarter, takich serwisach crowfundingowych, gdzie dajesz nawet jakiś pomysł, jakąś ideę jaką masz, prototyp i mnóstwo osób daje na to potem pieniądze. Oczywiście to trzeba zrobić w odpowiedni sposób, w odpowiedniej formie. Jest mnóstwo ludzi, którzy nawet wyjeżdżają na saksy do Niemiec czy do Norwegii, żeby sobie zarobić i potem zaczynają biznes. Na tym torze uczył się jeździć Michał Sołowow, który w tym momencie jest drugim najbogatszym Polakiem w Polsce. On pierwsze pieniądze zdobył w ten sposób, że jeździł właśnie do Niemiec na saksy. Zarabiał sobie tam jakieś pierwsze pieniądze i z tych pieniędzy przyjechał tutaj i wybudował firmę. I doszedł z tego do tego, że dzisiaj ma miliardy. To nie jest tak, że jemu ktoś tam dał na początku, bo widzisz Sołowowa wychowywała samotna matka, więc jemu się tam nie przelewało w domu, nauczycielka.

Jakie jeszcze mamy ograniczenia? Że nie masz, że nie mam odpowiedniej wiedzy do tego, żeby się wziąć za biznes, żeby się wziąć za siebie nawet, żeby poprawić siebie jako człowieka. Może nie znam języków, więc w związku z tym nie mogę pojechać nawet do Niemiec na te saksy, no bo jak się tam dogadam. Widzisz i te wszystkie ograniczenia się ze sobą wiążą. Widzisz to jest kwestia braku pewności siebie, pojadę tam i sobie nie poradzę. A jeśli nie masz wiedzy to ją po prostu zdobądź. Prosta sprawa. W Polsce to jest naprawdę prosta sprawa, bo edukacja jest jakby nie patrzeć dalej studia są darmowe. Więc możesz pójść na dowolne studia. Jak się chcesz za darmo nauczyć angielskiego, kto ci broni zapisać się na anglistykę albo na dowolne inne języki. Ale widzisz masz dostęp do Internetu. W momencie, kiedy masz dostęp do Internetu masz dostęp do absolutnie każdej wiedzy jaką człowiek potrafił stworzyć. Masz masę bibliotek, gdzie idziesz do biblioteki i masz też za darmo całą masę wiedzy, nie musisz płacić za to. Oj i był taki fajny film tylko, żebym dzisiaj pamiętał tytuł, ja sobie przypomnę ten film. Był chłopak, który był geniuszem i pracował jako sprzątacz w szkole. I na tablicy profesor napisał równanie nie do rozwiązania. A ten chłopak tam sprzątał, sprzątał tak popatrzył na to równanie i w pewnym momencie po prostu napisał rozwiązanie do tego równania. I wszyscy na całej uczelni w ciężkim szoku jak to się stało, przecież to jest równanie nie do rozwiązania, jak to ktoś mógł zrobić. I szukali kto to zrobił. I w końcu po jakimś czasie zorientowali się, że to ten sprzątacz to rozwiązał. Nie mogli uwierzyć, że chłopak, który nie ma edukacji potrafi robić takie rzeczy. A on po prostu czytał całą masę książek i miał wiedzę z książek. Jak miał tam jakieś problemy prawne też przeczytał całą masę książek prawnych i się sam bronił w sądzie. I po prostu prawnicy nie wiedzieli jak sobie z nim poradzić.

Więc słuchaj co do ograniczeń. Ty ograniczenia sobie sam wkładasz do głowy. Ja wiem, teraz mi tak fajnie jest mówić, bo stary chłop jestem, dużo doświadczeń, swoje w życiu przeszedłem, swoje sukcesy osiągnąłem i teraz tutaj opowiadam, o ho, ho. Słuchaj ja też miałem dokładnie to co ty kiedyś. To nie jest tak, że mi z nieba spadło, ja nagle zbudowałem wiarę w siebie, pewność siebie, miałem edukację, miałem pieniądze, miałem te wszystkie rzeczy, które prowadzą do tego, że inni się ograniczają. Ja na to wszystko pracowałem przez całe moje życie. Ja dalej mam jakieś tam drobne ograniczenia i też się zastanawiam jakie mam ograniczenia, jak powinienem je pokonać. Ty też zadaj sobie właśnie pytanie. Bo ja ci podałem te 5 ograniczeń a może masz więcej ograniczeń i trzeba się zastanowić, napisać sobie na kartce i potem pomyśleć co zrobić, żeby się tego ograniczenia pozbyć. Tyle i tylko tyle.

Chciałem nagrać z samochodu jak jadę tylko, że mój samochód robi tyle huku, że byś nic nie słyszał więc nagrywam w inny sposób z toru.

To teraz następny konkurs wiem, że czekacie. Ok, zrobimy teraz konkurs taki, napiszesz jakie miałeś ograniczenie, jak sobie z nim poradziłeś. O, w ten sposób to zrobimy. Za tydzień wybiorę osobę, która sobie z tym najlepiej poradziła. I teraz będzie jako nagroda przejażdżka, wybierzesz sobie jeden z moich samochodów, czyli albo Subaru albo Maserati albo Mercedesa AMG albo sobie wybierzesz, jaki ja tam jeszcze mam samochód, już się człowiek zaczyna gubić, Nissana GTR. Wybierzesz sobie, który ci pasuje i przejażdżkę zrobimy. Byłoby dobrze albo w przyszłą sobotę do południa. A jeśli się nie wyrobimy w przyszłą sobotę do południa to ja będę mógł dopiero koło 19, 20 września.

Ok, więc proszę subskrybować kanał. Warto przekazać mam nadzieję tą wiedzę innym. Jest tam taki przycisk podziel się, też kliknij, niech inni korzystają. Może ty też komuś pomożesz, że dowie się o takiej wiedzy. Bo ludzie generalnie nie wiedzą takich rzeczy. No bo, kto miał im powiedzieć.

Pozdrawiam z toru w Kielcach i do usłyszenia wkrótce. Hej.

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment