11 podstawowych PRAW SUKCESU w biznesie

Podcast – Słuchaj na SoundCloud lub iTunes:
https://soundcloud.com/sukcespl/prawa-sukcesu

11 podstawowe PRAWA SUKCESU w biznesie

Hej, kontynuacja tematu z ubiegłego tygodnia, czyli o tym dlaczego mimo, że masz firmę pracujesz od rana do wieczora, ale nie masz pieniędzy albo zarabiasz bardzo mało. Podam to na przykładach 3 osób, które do mnie dzisiaj napisały i mają konkretny problem ze swoją firmą.

Z czego to wynika?

Więc wytłumaczę ci z czego to wynika i co zrobić z tą twoją firmą, żeby było inaczej i na przyszłość, żebyś ty nie popełniał takich błędów jak te osoby.

Pierwsza pani, która napisała że zarabia 1300 zł, pracuje od rana do wieczora, haruje ile się da i jej mąż tak samo i zarabia 1300, to jest ewidentnie coś jest nie tak. A założyła agencję reklamową.

Drugi, opowiem o pewnym taksówkarzu chociaż nie powinienem, bo bardzo nieładnie o mnie napisał w ostatnim komentarzu, ale wytłumaczymy sprawę o co chodzi.

I napiszemy, napiszemy – opowiem o dziewczynie z którą spotykałem się 15 lat temu i rozstała się ze mną po tym jak jej powiedziałem co złego zrobiła w swoim biznesie, że jej biznes padł. Ja jej to wtedy powiedziałem tak bezczelnie w twarz, bo wydawało mi się, że no nieważne. Był to biznes, ona sprzedawała ubrania dla dziewczyn, miała sklep modowy powiedzmy, no i ten sklep padł.

Z czego to się bierze?

Zanim rozwikłam te wszystkie sytuacje zacznę od początku, co jest najważniejsze przy zakładaniu biznesu, przy prowadzeniu jego i myślę, że po tym co ci powiem już sam odpowiesz dlaczego te biznesy padły.

Pierwsza podstawowa sprawa jest to kwestia bariery wejścia. Co to jest takiego? Jeśli zakładasz biznes, który może założyć każdy bez większej wiedzy, bez większej gotówki, bez większego doświadczenia, to znaczy, że będziesz miał ogromną konkurencję.

Co jest takim biznesem?

Sklepy spożywcze, które są wszędzie. Dobra tutaj trzeba mieć jakąś gotówkę chociaż czasami nawet nie, bo wystarczy mieć kawałek lokalu przy domu i sklepów spożywczych, gdzie się przez Polskę nie pojedzie jest cała masa. Bo pojedzie się do hurtowni, hurtownia ci da na miesiąc, nawet dwa kredyt zatowarujesz się, tylko potem problem jest taki, że kolejny sklep spożywczy jest 100 metrów dalej. Bariera wejścia jest bardzo niska.

Co jeszcze jest, jaki jeszcze biznes? Powiedzmy nawet na Allegro, na Allegro masa ludzi teraz, teraz odkąd Allegro istnieje masa ludzi sprzedaje tam rozmaite rzeczy, tylko sprzedaje to co wszyscy sprzedają, czyli pierwsza rzecz jaką ktoś sobie pomyśli żeby sprzedawać na Allegro o to będziemy sprzedawać jakieś gadżety do telefonów, bo wszyscy mają telefony potrzebują etui, potrzebują jakiś tam pierdółki. I znowu ktoś kupuję masę towaru, etui jakieś, coś tam do telefonu, ale to mają wszyscy. Skoro to mają wszyscy to walczysz z ogromną konkurencją.  

Tu jest troszkę większa bariera wejścia, ale nadal każdy może to robić, kwestia otworzenia restauracji. No bo wychodzimy z założenia, że każdy i tak potrzebuje zjeść no to będzie się to sprzedawać. A praktyka pokazuje, że 50% restauracji bankrutuje w przeciągu roku. Dlaczego to powiem w następnym punkcie.

Więc jeśli myślisz o jakimś biznesie to pomyśl jaka jest bariera wejścia, czy tam jest trudno wejść, czy tam jest łatwo wejść. I te 3 przykłady. Pani która otworzyła agencję reklamową, bariera wejścia jest totalnie zerowa, naprawdę nie musisz nic umieć, nie musisz mieć wielkiej gotówki, ani jakiejś tam niesamowitej wiedzy, bo agencja z założenia działa w ten sposób, że jest klient a ktoś inny ci zrobi coś dla tego klienta a ty bierzesz prowizję. Każdy jest to w stanie zrobić, tak samo działają agencje turystyczne, tak samo poniekąd tak, zasada działania, agencje turystyczne, agencje pośrednictwa nieruchomości, czyli no jest to sprawa banalna. Każdy to może robić, no niestety tak jest, że się zarabia małe pieniądze, bo się walczy z konkurencją, więc walczy się żeby złapać klienta, złapać w cudzysłowie, żeby pozyskać klienta, jak najmniejsze marże, ale wiesz jak masz minimalne marże to na czym tutaj zarobisz. Tak jak w sklepie spożywczym 5% zarobku na czymkolwiek no to nie jest zarobek.

Kwestia tego taksówkarza, potrzeba tylko samochód 20 letni, który można kupić za 5,000 zł, zagazować tyle, każdy to może zrobić. Licencję tak samo każdy może zrobić, nie ma tam żadnej nowej technologii. Kwestia tej mojej dziewczyny z tym sklepem, no tam była trochę większa, musiała mieć trochę więcej wiedzy, żeby przynajmniej mieć orientację co takiego te dziewczyny będą kupować, ale no wymagało to od niej tylko odrobiny gotówki, żeby kupić kilka tych ciuchów i to wszystko. I w tym wypadku, ok za chwilę to powiem co w tym wypadku zaważyło, że ona sobie nie poradziła.

Czyli pierwsze bariera wejścia, a drugie jest to kwestia właśnie wiedzy, kwestia właśnie doświadczenia, bo zakładasz powiedzmy tą agencję reklamową, nie masz w ogóle doświadczenia w tym temacie, bo zakładasz że ktoś ci zrobi, tylko masz znaleźć klienta. W ogóle nie masz pojęcia jak ten biznes działa. Taki przykład otwierasz zakład fryzjerski, w ogóle nie masz pojęcia jak strzyc, ale stwierdzasz, że otworzysz zakład fryzjerski. No są ludzie, którzy takie rzeczy robią i dziwią się, że potem im biznes pada.

Co w związku z tym można zrobić?

Najprostszą metodą, nie chodzi o to, żebyś tam szedł na nie wiadomo jakie tam kursy, studia, żeby zdobyć wiedzę jak to robić, jest sprawa bardzo prosta. Chcesz powiedzmy zostać fryzjerem, nawet nie chodzi o to, żeby zostać fryzjerem, bo możesz zatrudnić fryzjerów, ale żeby otworzyć biznes fryzjerski i żeby zobaczyć czy to będzie działać, możesz po prostu zatrudnić się jako pomoc, czy jako ktokolwiek kto będzie po prostu w tym zakładzie fryzjerskim, żebyś zobaczył jakie są problemy, żebyś usłyszał jacy przychodzą klienci, o czym mówią, na co narzekają. Jak to wszystko działa, gdzie trzeba kupić towar, bo do fryzjerstwa też trzeba mieć ten towar, kwestia kosmetyków, kwestia lokalizacji.

Jeśli będziesz otwierał restaurację tak samo. To nie jest tak, że nie wiem pracowałeś gdzieś jako nie wiem, nawet pomoc kuchenna, więc na pomocy kuchennej będąc na zapleczu, czy nawet na zmywaku w Anglii pracowałeś i nagle stwierdzasz, że otworzysz to w Polsce. No pomysł może jest i dobry tylko, że jest o wiele więcej aspektów poza tym co się dzieje na zapleczu. Bo jest kwestia sprzedaży, jest kwestia reklamy, jest kwestia tego co ty będziesz sprzedawała, kto w ogóle będzie twoim klientem. Podstawowe pytania, kto będzie twoim klientem.

Więc jeśli chcesz robić biznes w postaci zakładania restauracji czy baru to zatrudnij się w barze, ale nie gdzieś tam na zmywaku, ale tak, żebyś miał przegląd gdzie się da. Więc w jednym będziesz mógł być tylko na zapleczy, to popracuj tam nawet 2 tygodnie, pójdź do takiego miejsca, gdzie będziesz mógł pracować jako kelner, żeby zobaczyć to z 2 stron, żeby móc popracować chwilę za barem i popatrzeć jak ten cały biznes funkcjonuje. Czy ci się to w ogóle będzie podobać, bo może się okaże po miesiącu prób w różnych miejscach, że to po prostu albo ciebie przerasta, albo nie wiem klienci którzy przychodzą, albo atmosfera, albo cokolwiek jest dla ciebie takie, że ty nie jesteś w stanie pracować. Więc trzeba to sobie wcześniej przetestować.

To są dwie podstawowe rzeczy. Takich aspektów jest o wiele, wiele więcej, ale wiesz ale to jest opowiadania na 5 dniowe szkolenie na temat prowadzenia biznesu co najmniej, ale po kolei przejdźmy teraz przez te 3 osoby, co one by takiego mogły zrobić, żeby ten biznes lepiej funkcjonował.

Pani od agencji reklamowej. To będzie trzecia taka duża sprawa, jest to kwestia regionalizacji. Bo zakładasz czy tą agencję reklamową, czy sklepik, czy zostajesz fryzjerem, czy otwierasz bar, cokolwiek, ale większość ludzi, szczególnie w Polsce myśli w ten sposób, ja to zrobię w swojej miejscowości, gdzie mieszka 15 może 30 tysięcy ludzi i ja będę najlepszy. Wiesz co, no pewnie będziesz najlepszy, bo to nie ma problemu, żeby otworzyć coś takiego, tylko nie zdziw się jak za 2 miesiące powstanie konkurencja obok, no bo tak się zazwyczaj dzieje. Bo ktoś zobaczy o ho tobie się powodzi, bo ty masz biznes to zaraz dosłownie po sąsiedzku ci się otworzy konkurencja.

Co w związku z tym?

Teraz może ci się to wydać lekko szokujące, że ci coś takiego podpowiem, ale w momencie kiedy zakładasz taki biznes w jednym miejscu, ty nie myśl o tym, że on będzie w jednym miejscu. Ty planuj co zrobić, żeby to była sieć, co zrobić żeby ten biznes otworzyć potem w mieście wojewódzkim i w kolejnym, kolejnym, kolejnym. Ale mało tego, słuchaj Polska jest małym, stosunkowo biednym krajem. I to jest tylko trzydzieści parę milionów ludzi. Masz po sąsiedzku Niemcy, gdzieś tam otworzysz oddziały swoje firmy, będziesz miał z tego przynajmniej 4-krotnie większy dochód, co najmniej. A tak naprawdę będziesz miał pewnie 10-krotnie większy.

Nie ma problemu, żebyś ten swój biznes, w przypadku tej pani od agencji reklamowej, nie ma problemu, żeby tą agencję prowadzić przez Internet i pozyskiwać klientów ze Stanów, z Francji, z Berlina, skądkolwiek. Ok, możesz powiedzieć, że nie znasz języków. No i co z tego. Znaczy po pierwsze możesz się nauczyć, ale to jest domyślam się zbyt trudne może być skoro do tej pory tego nie zrobiłeś czy nie zrobiłaś, ale są tłumacze. Jeśli masz stronę internetową możesz ją zrobić w określonych językach. I tą stronę w odpowiedni sposób promować w Internecie i klienci będą do ciebie zaglądać. A taki klient z Anglii, ze Stanów jak przyjdzie do firmy z Polski będzie w szoku, że ta firma zrobi mu tak, po pierwsze dobrze, a po drugie tanio.

Przy czym jak będziesz w ten sposób podchodził do biznesu, że będziesz coś robił taniej od innych to zapomnij o tym biznesie. To sam sobie kręcisz linę, na której zawiśniesz, zapomnij o takich rzeczach. Więc w przypadku tej agencji reklamowej, jeśli chcesz coś takiego robić, chociaż ja bym osobiście nie robił, bo prowadziłem agencję reklamową przez wiele lat i wiem z czym to się wiąże. To się wydaje fajne jak ma się jedno zlecenie na którym się zarobi duże pieniądze a potem się długo, długo szuka zanim się znajdzie kolejne.

Myśl o świecie. Nie myśl tylko o swoim mieście, nie myśl tylko w swoim województwie, nie myśl tylko o Polsce, myśl o całym świecie. I to w dowolnym biznesie jaki założysz.

Kolejny przykład taksówkarza. Mała bariera wejścia, taksówkarzem może zostać każdy. Dobra, ja nie będę mówił na temat taksówkarzy co myślę, powiem o firmie Uber. Jest firma Uber, która powstała kilka lat temu. Ta firma w tym momencie to jest największa firma, która zajmuje się przewozami osobowymi na świecie. W przeciągu paru lat, wszystkie taksówki, wszystko co się da zakasowali, nikt nie ma z nimi szans. U nas się taksówkarze burzą, buntują, dlaczego? Bo Uber jest tańszy, bo Uber jest sprawniejszy, bo Uber jest bardziej uczciwy i można by tak długo, długo wymieniać.

Kto może jeździć na takim Uberze? Praktycznie każdy kto ma samochód. Bariera wejścia jest niska i zarobki są takie same. Jak będziesz pracował w San Francisco zarobisz koło 5,000 dolarów, tylko że tam są o wiele większe koszty utrzymania, ale bariera wejścia jest niska. 

Ale popatrz na to z drugiej strony skoro chcesz się zajmować przewozami, o powiem ci jeszcze odnośnie tego Ubera, parę razy zdarzyło mi się jechać Uberem i trafiałem kilka razy na takiego pana, który być może nas teraz ogląda to go pozdrawiam, będzie wiedział o kogo chodzi. Pan wziął w leasing wtedy kiedy z nim ostatnio rozmawiałem 6 samochodów i zatrudnił sobie do tego kierowców. On płaci tym kierowcom przyzwoitą kwotę, ale do niego trafia jakaś tam część. On samo swoją drogą też jeździ, to już jest o wiele lepszy biznes jak jeżdżenie samemu.

Ale popatrz wyżej, może w tym momencie abstrakcja, ale co by było gdybyś ty był właścicielem i ty wymyślił taką aplikację jak Uber. Ktoś to zrobił, tam byli ludzie którzy po prostu za tym stali. To nie była jakaś wielka korporacja, to nie byli jacyś niesamowicie wielcy myśliciele. To nie byli ludzie, którzy mieli wielkie pieniądze, po prostu mieli pomysł, zrobili coś, po prostu taką aplikację. A potem poszukali na to inwestorów. Widzisz w przeciągu paru lat dorobili się miliardów. Więc nie patrz od strony tego, że zostaniesz taksówkarzem i sobie zarobisz tam parę tysięcy. Patrz od strony tego jaki by tutaj zrobić system dzięki któremu inni będą zarabiać, czyli ci poszczególni ludzi będą zarabiać, ale ty masz z tego jakiś tam mały procent, ale masz tysiące ludzie. I te tysiące ludzi pracują cały czas na ciebie, bo ty jako kierowca, gdzieś tam zarabiasz, ale ten Uber na tym zarabia przez skalę.

Z resztą będąc taksówkarzem popatrz na swoją korporację, ktoś tego jest właścicielem. Chociaż ja bym w ogóle nie wchodził w biznes taksówkowy. Jeślibym już chciał, jeślibym powiedzmy uwielbiał jeździć samochodem i chciałbym na tym zarobić to bym nie myślał o tym, żeby kupić taksówkę i jeździć jako taksówkarz, tylko pomyślałbym o klientach premium. Np. kupiłbym może nie taką limuzynę potężną, ale kupiłbym jakiś ładny samochód, którym by można wozić pana prezesa i bym po prostu wynajmował się z usługami luksusowymi czy to na wesela czy właśnie jako usługa premium. Bo bariera wejścia jest o wiele większa, bo trzeba mieć samochód, który tam kosztuje powiedzmy przynajmniej 100,000. A to już nie każdy jest s stanie zrobić.

Niedawno się fajne biznesy porobiły w Polsce jak ktoś słusznie wymyślił, że kierowca który pojedzie do klubu, który wypije sobie i potem ma problem. Więc paru chłopaków dobrze pomyślało i zrobiło biznes taki, że jeżdżą odbierać takich panów i nawet ich samochód mogą odwieźć.

Co do dziewczyny tej, która te ubrania sprzedawała, modę. Pierwsza podstawowa sprawa to była kwestia lokalizacji. Niby to było w centrum tylko, żeby się dostać do niej do sklepu, to nie była wystawa, która była przy ulicy, tylko trzeba było wejść na piętro. No bo było tanio, to się wynajęło na piętrze. Tylko, że ludzie są bardzo wygodni i kwestia lokalizacji takiego biznesu jest sprawą pierwszorzędną. Popatrz jak robi np. Apple, który ma swoje sklepy, gdzie sprzedaje swoją elektronikę. To są najlepsze lokalizacje w mieście, absolutnie najlepsze.

Polski miliarder ten od CCC, jak przeczytasz sobie wywiady i to co on mówi, on mówi dla niego to jest podstawa, lokalizacja. Jak on lokalizuje swoje sklepy z butami to muszą być najlepsze miejsca w centrach handlowych, tam gdzie się kręci najwięcej ludzi, lokalizacja.

Pozostałe sprawy to jest oczywiście kwestia reklamy, to jest kwestia obsługi klienta. Przed wszystkim obsługa klienta. To co widzę np. jak jestem w Stanach, czy jestem w Kanadzie jacy są ekspedienci, jak gdziekolwiek są usługi, gdziekolwiek jest jakaś sprzedaż jacy są oni serdeczni, jacy oni są wylewni. Ja dosłownie tam się czuję tak jakby oni wyszli zza lady i mnie uścisnęli za to, że ja jestem ich klientem. I teraz sobie myślę o tym taksówkarzu, który mnie od kłamców zwyzywał w tym komentarzu i tam, że głupoty opowiadam. Jeśli ty wobec mnie, nie znasz mnie, obejrzałeś jeden filmik i nie wywnioskowałeś z tego co wszyscy inni, obraziłeś przy okazji całą masę ludzi, bo powiedziałeś, że te komentarze są tam po prostu powymyślane, nie wiadomo co. Słuchaj jeśli ty w ten sposób traktujesz innych, to jak ty traktujesz swoich klientów, ja sobie tego nie wyobrażam. Jeśli twoje podejście do klienta i kogokolwiek kto prowadzi biznes, podejście do klienta jest takie a byle by mu pieniądze wziąć za usługę, za cokolwiek zrobi. Słuchaj nie ma szans, żeby ty zrobił kiedykolwiek jakikolwiek biznes, jeśli ty nie będziesz lubił ludzi, jeśli nie będziesz uważał, że ten twój biznes to jest naprawdę coś co ludziom pomaga, że ty jesteś tą osobą, która ludziom pomaga.

Tydzień temu rozmawiałem z moją znajomą, która ma biznes sportowy i mówiła jak to tam słabo coś funkcjonuje i podaje mi przykład mojego kolegi z Poznania, który ma biznes narciarski, sprzedaje narty w Poznaniu, gdzie nie ma górek, gdzie nie ma śniegu, ale co roku zwiększa niesamowicie obrotu, zarabia niesamowite pieniądze. Pracuje tylko 3 miesiące w roku, a przez 9 miesięcy w roku robi to co chce. Jego biznes cudownie się kręci. Tylko, że jego podejście, ok zależy mu na sprzedaniu nart, ale przede wszystkim dla niego liczy się zadowolenie klienta. Jak do niego klient przychodzi to czuje się lepiej jak u siebie w domu. Zostanie poczęstowany odpowiednim napojem, uśmiechem opowiedzą mu kawał, klient się tam czuje cudownie.

Więc pomyśl co ty możesz zrobić, żeby klient się czuł cudownie u ciebie. Słuchajcie takich rzeczy jest naprawdę cała masa, które można by godzinami, całymi dniami opowiadać, bo tego jest naprawdę bardzo dużo. Ja ci podałem takie najważniejsze elementy na które zwróć uwagę jeśli prowadzisz biznes, to da ci jakąś odpowiedź, na razie małą, ale już ci da do myślenia dlaczego zarabiasz mało w tym biznesie. Być może będziesz musiał się przekwalifikować, być może będziesz musiał założyć coś nowego, ale będziesz już miał doświadczenie.

Ja postaram się odnośnie biznesu napisać jeszcze parę rzeczy dla tych osób, które są na moim newsletterze. Więc jak jeszcze nie jesteś to możesz wejść na stronę sukces.pl, zostawisz tam swojego maila, będziesz dostawał tam takie wiadomości o których ja tutaj nie mówię, no bo wiesz ja tutaj mówię takie ogólne, podstawowe informacje, a konkretniejsze wejdziesz na newsletter, wejdziesz na sukces.pl zostawisz maila dostaniesz więcej.

To tyle z pięknego miejsca z nad jeziorka, usłyszymy się za tydzień. Dzięki, hej.     

      <wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

 

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment