Zasady sukcesu – Steve Jobs

Podcast – Słuchaj na SoundCloud lub iTunes:
https://soundcloud.com/sukcespl/zasady-sukcesu

Hej, chcę ci dzisiaj opowiedzieć o Stevie Jobsie. Pewnie słyszałeś o takim panu, ale może nie słyszałeś czym się kierował w życiu, jak tworzył firmę, która do tej pory jest najbogatszą firmą na świecie. Otóż Jobs zrobił niemałą rewolucję w naszym życiu, bo spowodował, że po pierwsze mamy komputery, po drugie mamy smartfony, po trzecie zmienił całkowicie rynek muzyczny. Kto dzisiaj kupuje płyty CD, DVD to już jest rzadkość.


 Jobs zrobił coś takiego jak kiedyś zrobił Ford. Henry Ford spowodował kiedyś, że ludzie zamiast jeździć bryczkami konnymi, zaczęli jeździć samochodami. To, że masz teraz komputer zawdzięczasz tak naprawdę Jobsowi, bo przed jego erą jak były komputery, to te komputery były na uczelniach, w dużych firmach, kosztowały ogromne pieniądze. A Jobs na uczelni poznał Steva Wozniaka i razem stworzyli komputer osobisty. Jobs miał bardzo fajne podejście do tego co robił w życiu, jak to robił, więc trochę ci o tym opowiem, do kwestii zarządzania firmą, prowadzenia firmy.
Jobs mówi, że codziennie jak stawał rano przed lustrem zadawał sobie pytanie ‘A co jeśli to jest mój ostatni dzień w życiu? Jak ja powinienem ten dzień przeżyć?’ Może ty się zastanowić, jak jutro staniesz przed lustrem ‘A co jeśli to jest ostatni dzień w moim życiu?’ Bo ta myśl o tym, że kiedyś się umrze dawała u Jobsa specyficzne myślenie. Więc jeśli ty coś takiego zastosujesz może u ciebie nastąpi jakaś rewolucja.


Po pierwsze Steve pracował, wszystko co robił, robił z pasją, on mówi, że nie mógł tworzyć jakiś tam produktów czy usług tylko po to żeby je stworzyć. Tylko to, co robił, musiał być z tego dumny. Po pierwsze musiał być z tego dumny, a po drugie to musiało dawać naprawdę dużą wartość dla jego klientów. I jeśli masz Maca albo ktoś z twojego otoczenia ma, zapytaj co on myśli o tym komputerze. Jobs stworzył taką markę, gdzie ludzie po prostu kochają tą firmę. I jeśli wychodzi jakieś nowe urządzenie, oni nie mają problemu jak to sprzedać. Ponieważ zadawał sobie pytanie co będzie jeśli dzisiaj umrze, to bardzo dużo ryzykował, nie miał problemu z podejmowaniem ryzyka. Być może dzięki temu, jeśli ludzie mu mówili, że coś takiego jak komputer osobisty to się nie będzie sprzedawać jednak go zrobił, jednak go sprzedawał, jednak zarobił na tym miliardy.


Bo w momencie kiedy umierał był wart 10 miliardów dolarów. Jego jedna z zasad którymi się kierował to była kwestia myślenia jak by tu stworzyć coś nowego ‘Feel different’, takie jego hasło. Ale to też widzisz dla ciebie, przyjdzie kolejny dzień i zastanów się co by dzisiaj innego zrobić jak do tej pory robiłeś, co by nowego doświadczyć. Może to jest twój ostatni dzień w życiu. Kolejna jego taka zasada odnośnie upraszczania, on wiedział, że podejmowanie decyzji wymaga swego rodzaju, no wymaga zaangażowania, wymaga energii i wiedział, że w drobnych codziennych sprawach powinien ograniczać swoje decyzje do minimum, maksymalnie jak tylko się da, bo będą mu potrzebne do prowadzenia firmy. I jak oglądałeś jakieś jego filmy albo zdjęcia to bardzo często widać go po prostu w takim czarnym sweterku, golfie, jeansach i adidasach, bo on uważał, że trzeba maksymalnie upraszczać sobie życie, więc mówił, że po prostu kupował od razu 10 tych golfów, 10 par jeansów, 10 par adidasów i codziennie chodził w tym samym.
Nie miał problemu z podejmowaniem decyzji, po pierwsze co kupić, a po drugie w co się ubrać, to się nie dotyczy pań tylko panów, panie się powinny stroić jak najbardziej, ale panowie warto się zastanowić. Co do panów i samochodów, Jobs jeździł Mercedesem SL, taki sportowy kabriolet, zawsze w kolorze srebrnym.


Nie miał problemu co kupować, nie musiał podejmować tej decyzji, nie musiał angażować tego mięśnia decyzyjnego tylko to co oszczędził na myśleniu jak się ubrać, jaki samochód kupić, co jeść to potem realizował w firmie. Jak widać skutecznie. Mówił o tym żeby usunąć tysiąc rzeczy ze swojego otoczenia. Popatrz na swoje mieszkanie, na swój dom, zobacz ile tam jest drobiazgów, ile tam jest ciuchów, ile tam jest rzeczy które kupiłeś przez całe życie, które tam po prostu leży.


Co by było gdybyś tych rzeczy nie kupował, ile byś zaoszczędził pieniędzy i też czasu, myśli na to co kupić, czego nie kupić. Kolejne co Jobs robił to była kwestia jego zarządzania firmą, on miał taki Dream Team, miał 6 osób z którymi przebywał na co dzień i praktycznie tylko z nimi się kontaktował, z nimi dyskutował jakieś nowe pomysły i oni zarządzali tymi tysiącami osób, które pracowało w jego firmie i te 6 osób było dla niego najważniejsze. No widzisz na podstawie tego stworzył najbogatszą firmę na świecie, więc jeśli ty masz firmę zastanów się może to jest styl zarządzania, który powinieneś u siebie wprowadzić.


Jobs też patrzył na to żeby robić coś nowego, ponieważ zadawał sobie pytanie co będzie jeśli to będzie ostatnie dzień jego życia to myślał o tym co by tu nowego zrobić, bo wiedział, że wpływa to na jego aktywność. Zobaczenie nowego otoczenia, doświadczanie czegoś nowego. No może kiedyś zrobię na ten temat jakieś dłuższe nagranie. Może słyszałeś jego powiedzenie ‘Stay hungry, stay foolish’ czyli żeby pozostać głodnym, żeby pozostać głupim. O co chodzi? Chodzi o to, żeby nie że przeczytasz coś, zobaczysz coś i uważasz, że już wszystko wiesz, chodzi o to żeby mieć cały czas ciekawość świata, cały czas dążyć do czegoś.


To była taka jego podstawowa zasada życiowa. Więc zastanów się może nad tym jak ty mógłbyś to wprowadzić w życie. Jeszcze może co do pieniędzy, jego podejścia do pieniędzy. Jobs mówił, że dla niego pieniądze to było coś co dawało mu fajne możliwości, ale nie były dla niego najważniejsze. Dla niego najważniejsza była firma, ludzie, usługi i te produkty, które tworzył. Jak miał 23 lata, był wart milion dolarów, jak miał 24 lata 10 milionów dolarów, jak miał 25 był wart 100 milionów. Przy czym te pieniądze wtedy miały inną wartość jak mają dzisiaj. Jak umierał był wart 10 miliardów dolarów. No ciekaw jestem, co by takiego stworzył, jakby żył do tej pory. Jego ciekawe takie, na koniec, podejście marketingowe. On mówił o tym, że on nie sprzedawał produktów, nie tworzył usług, nie tworzył produktów, tylko myślał, po pierwsze właśnie nad użytecznością, po drugie jak to ma być maksymalnie proste, ale on sprzedawał marzenia, on sprzedawał marzenia.

Firmy zazwyczaj jak tworzą jakiś nowy produkt, to najpierw są inżynierowie, którzy coś tam wymyślają a później jest cała masa marketingowców, którzy to sprzedają. Jobs robił dokładnie odwrotnie. Patrzył od końca, jak to coś ma być maksymalnie użyteczne dla ludzi, jak ma spełniać jakieś tam marzenie, a dopiero potem robił produkcję, był jakiś tam marketing i też ten marketing był taki, on mówił że wydaje mnóstwo pieniędzy na marketing, ale ty jako użytkownik nie zobaczysz tych pieniędzy, nie zobaczysz tej reklamy. On to robił w taki sprytny sposób. Dobra, deszcz pada będę kończył, jak będzie ładna pogoda przyjadę tutaj jeszcze nagrać tak jak to faktycznie pamiętasz z filmów, żeby ten Golden Gate wyglądał tak jak Golden Gate. Ciekawe, bo tutaj sami Chińczycy dookoła i Japończycy.
Na razie tyle.

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment