24 książki które warto przeczytać

Hej. Jakie książki warto czytać?

Podam ci, mam tutaj ponad 20 książek takich przygotowanych, które według mnie każdy powinien przeczytać. Ale zanim powiem ci jakie książki warto czytać najpierw dwie sprawy. Zanim zaczniesz czytać książki to powinieneś wiedzieć po co je czytasz, tak żeby nie czytać wszystkiego jak leci. Chociaż to co ci dzisiaj powiem to to jest taka literatura powiedziałbym uniwersalna. A jeśli interesujesz się konkretną branżą, konkretną dziedziną to według mnie warto zgłębiać książki i wiedzą właśnie z tej dziedziny. A niekoniecznie, jeśli jesteś na przykład, nie wiem, dietetykiem czytać na tematy porad wojskowych, bo to cię nie dotyczy, raczej.


I wiesz ja czytam w ten sposób, rozmaite branże mnie interesują i jeśli w tym momencie skupiam się na przykład na marketingu to szukam książek z dziedziny marketingu, jakie nowości wyszły i czytam właśnie te książki. I skupiam się właśnie na marketingu. Jeśli skupiam się na marketingu to nie szukam książek z zarządzania, bo to są inne tematy i po prostu robi się misz masz w głowie. Więc ja wolę przeczytać z 5-6 książek w danej tematyce, żeby mieć jakiś obraz w głowie, coś sobie z tym zrobić a potem dopiero szukam innej wiedzy, która będzie mi potrzebna. I tutaj też kolejna bardzo ważna rzecz. To nie chodzi tylko o to, żeby czytać. Bo z samego czytania… no dobra będziesz miał trochę wiedzy w głowie, ale każda wiedzą najlepiej działa wtedy, kiedy ty tą wiedzę stosujesz w praktyce. Bo jak ty to przerobisz fizycznie czy psychicznie, to co masz w tej książce przeczytane, jesteś w stanie sprawdzić, czy to działa czy to nie działa, mieć swoje zdanie na ten temat, to wtedy tak naprawdę ma to sens.

I kolejna sprawa to jest kwestia taka, żeby szybko czytać, żeby czytać ze zrozumieniem i czytać szybko. Bo jeśli miałbyś grubą jakąś książkę do przeczytania i taką książkę byś czytał miesiąc no to to jest troszkę zniechęcające. Dlatego najpierw zacznę od książki do nauki szybkiego czytania – Tony Buzan – Podręcznik szybkiego czytania. Ten pan jest pionierem światowym tak naprawdę, jeśli chodzi o techniki pamięci, jeśli chodzi o szybkie czytanie. Więc mogę ci od razu powiedzieć tak, nie szukaj innych książek z tematyki szybkiego czytania, bo to będą osoby, które skopiował wiedzą po prostu od tego pana. Więc przeczytaj wiedzę, która jest w tej książce. Nie będziesz potrzebował nic więcej.

Ja nie mam tego poukładane, tych książek, które mam tutaj ze sobą chronologicznie, więc będę tak opowiadał o książkach, które na mnie zrobiły największe wrażenie, które sobie wybrałem z mojej biblioteczki. I po prostu sobie zanotuj, jak będziesz miała ochotę przeczytaj, jak nie, to nie.

Taka książka Strategia Błękitnego Oceanu, to jest książka bardziej powiedziałbym dla osób, które prowadzą firmę. I nie będę ci opowiadał, mogę ci tylko powiedzieć, że warto właśnie, warto przeczytać chociaż nie wiem, że ten pan napisał aż 300 stron na ten temat, bo to jest prawa do wyjaśnienia tak naprawdę na dwóch kartkach.

To jest fajna książka do przeczytania dla każdego, nie ważne czy jesteś biznesmenem czy nie jesteś. Livehacker to są panowie prowadzą bloga i fajne takie praktyczne triki do stosowania na co dzień, ułatwiające życie. Spisali to wszystko, takie najfajniejsze rzeczy w jednej książce. Naprawdę bardzo ułatwia życie, jeśli chodzi o aplikacje, które warto mieć, porządek na komputerze, w ogóle takie życiowe rzeczy, więc jak najbardziej polecam.

Dla osób, które zakładają firmy, zakładają startupy jest taka książka Bob Dorf to napisał. Miałem przyjemność spotkać tego pana chyba z 3 albo z 4 lata temu, był w Warszawie, tutaj Grow Up Startup taka konferencja była. To jest tak, jeśli masz jakieś pojęcie na temat startupów to nie czytaj tego od deski do deski, bo się zanudzisz. Bo ta książka jest trochę wodolejstwo. Dlatego, jeśli coś się znasz albo wiesz o co chodzi to po prostu przejedź dalej, bo za dużo tutaj jest lania wody. Ale książka jako zbiór informacji jest naprawdę bardzo dobra, dlatego mogę ją polecić.

Książka dla osób, które zajmują się sprzedażą, zajmują się kontakty z klientami. To jest klasyk, który ma już o ho ho, ile lat. Robert Cialdini Zasady Wywierania Wpływu na Ludzi spisane rozmaite badania naukowe, z resztą tutaj z płytką od razu jest, na temat tego jak ludzie reagują na rozmaite zachowania innych osób i co z tego wynika, jak to można wykorzystać. Był ten pan na konferencji, też byłem na szkoleniu jego parę lat temu w Warszawie. Akurat jego szkolenie mi się nie spodobało, książka jest ok, książka jest naprawdę warta polecenia. To nawet nie chodzi o to, żebyś ją przeczytał po to, żeby wywierać wpływ na innych, ale po to, żeby samemu też wiedzieć co się… jak ktoś tam na ciebie może oddziaływać.

Książka o którą wiele osób mnie co chwilę dopytuje, czyli książka, która u mnie największe zmiany w życiu spowodowała, to była ta książka, którą dostałem w drugiej czy trzeciej klasie szkoły średniej za wyniki w nauce. I to z tej książki dowiedziałem się, że można żyć inaczej. Dzisiaj nie widziałem takiego wydanie, żeby była książka tak wydana w jednej, tylko jest podzielona na trzy tomy i jest to wydane po prostu inaczej. Ale jak najbardziej polecam, kawał dobrej literatury.

Tutaj najlepsza książka na rynku najlepszego specjalisty odnośnie zarządzania swoim czasem. Jeśli cały czas uważasz, że nie masz czasu, nie możesz czegoś tam zrobić, bo nie masz czasu, bo nie mam czasu, nie mogę z tobą spotkać, bo nie ma czasu, nie, nie, nie, nie da się. To jest książka, która pozwoli ci uporządkować te sprawy. David Allen opisał… on się zawodowo zajmuję właśnie pomaganiem ludziom w zarządzania swoim czasem, tuzom biznesu. I spisał tutaj to co jest najcenniejsze. Są fora dyskusyjne, są fanpage też w tym temacie, warto się z takimi rzeczami zapoznać.

Książkę Mistrzowie podejrzewam, że już masz. Mam nadzieję, że też w przyszłości będzie oceniana bardzo wysoko, ale nie przeze mnie, jako powiedzmy prowodyra tej książki, tylko przez osoby niezależne. Bo ta książka jest o tyle fajna, jak dla mnie, że codziennie warto sobie przeczytać jeden rozdział, zanim się zje śniadanie, jeszcze zanim się weźmie za jakiejkolwiek życie. Po to, żeby nakręcić się do działania. Bo tutaj są opisane historie sukcesu osób, które no każdy w zasadzie zna a niekoniecznie wiemy, że te osoby miały tyle przejść, tyle wyzwań. I jeśli ty widzisz, że inni mieli właśnie problemy z tym, żeby dojść do sukcesu, ale go osiągnęli, no to na ciebie też to działa stymulująco.

Kolejny klasyk, który też każdy powinien przeczytać Dale Carnegie Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Ta książka ma już chyba z 70 lat. Tutaj jest napisane, że przeczytało ją ponad pięćdziesiąt milionów ludzi. I książka nie jest wielka objętościowo. Podejrzewam, że można, gdzieś audiobooka znaleźć na YouTubie nawet. Warto sobie to przesłuchać i tą wiedzę stosować w praktyce, bo jest tutaj dużo cennej wiedzy.

To bardzo dobra książka, żeby nie powiedzieć rewelacyjna, Myśl i Bogać się Napoleon Hilla. Takie rzekłbym podstawy dla osób, które chcą zarabiać większe pieniądze, chcą zmieniać swoje życie.

Jeśli chodzi o sprawy biznesowe, może nie tyle biznesowe, chodzi o zarządzanie swoimi pieniędzmi jak już zarobisz to polecam tę książkę. Strategie inwestycyjne napisał to Van K. Tharp, Barton i Sjuggerud. Jeszcze raz zbliżenie. Fajna książka dla osób, które szanują pieniądze i chcą, żeby te pieniądze się pomnażały, a nie tylko, żeby je wydawać.

Jeśli mowa o książkach biznesowych absolutny numer jeden, który każdy powinien przeczytać Fast lane milionera napisane przez MJ DeMarco. Książka jest gruba, owszem. Ma 500 stron, ponad 500 stron. Jeśli jesteś obeznany w sprawach biznesowych może zacząć czytać od połowy. Bo pierwsza połowa to jest powiedziałbym takie wytłumaczenie na czym biznes polega, a cała reszta to jest praktyka jak to wszystko robić. Absolutne must do przeczytania. Jeśli tego nie przeczytasz to będzie ci ciężko fajnie rozwijać swoją firmę.

Jeśli chodzi o rozwój osobisty Jack Canfield – Zasady Canfielda. Bardzo fajna książka, gdzie z tych wszystkich książek motywacyjnych, rozwojowych i tak dalej jest to wszystko spisane w jednej książce, która jest też gruba, bo ma 500 stron. Ale to też nie jest książka, którą się czyta od deski do deski tylko codziennie można sobie tam przeczytać jakiś rozdział, przemyśleć i zastosować w praktyce.

Kolejne książki, które ci polecę, to są książki, które ja bardzo ochoczo czytam ze względu na naukę. Są to książki biograficzne. Chodzi o naukę, chodzi o wyciąganie błędów. My się uczymy przez całe życie na swoich błędach. Ja lubię czytać biografię z tego względu, żeby nie poprawiać swoich błędów, tylko dowiedzieć się od wielu innych osób jakie one popełnił błędy, jak te błędy naprawiały. I dlatego jak ja przeczytam biografię to ja może nie tyle wiem, jak to robić, ale gdzieś to w głowie mi zostanie, wiedza właśnie co takiego mogę zrobić, jak mogę zadziałać w danej sytuacji, w którą stronę pójść. Tu mam tylko kilka takich książek, bo biografii jest cała masa.

Zacznę może od takiej, którą chyba przeczytałem jako pierwszą w życiu. Nie szukaj dokładnie tego tytułu i tej okładki, bo wątpię, żebyś to dzisiaj znalazł. Bo to jest książka, która jest chyba no… bardzo stara. Henry Ford – Moje życie i dzieło. Zacząłem od Forda. Nie wiem dlaczego, ale akurat to była pierwsza biografia, którą przeczytałem. I oczywiście byłem zachwycony tym co ten pan robił, jak on działał. I to mnie motywowało do moich własnych osiągnięć, do rozwijania mojej działalności. I tak po kolei parę takich, które znalazłam na półce. Jeff Bezos, który no już nawet dochodzi do pierwszego miejsca, podejrzewam, że będzie najbogatszym człowiekiem na świecie.

To jest pan, który jest w pierwszej piątce najbogatszych ludzi na świecie. Pan, który stworzył markę Zara.

To jest biografia Franklina, która też według mnie jest lekturą obowiązkową. Bo Franklin był w swoich czasach najbogatszym człowiekiem na świecie i zaczynał od produkcji mydła, dosłownie. Miał na początku rozmaite problemy w swoim życiu. Poczynając od tego, że klepał biedę, ludzie go za bardzo nie lubili za to co on robił. I zrobił sobie… pracował mocno nad sobą i wypisał cechy, cnoty nad którymi warto pracować. I to wszystko jest zawarte w tej biografii i to jak najbardziej polecam sobie przeczytać.

Świetna książka, niesamowitego faceta – Sam Walton – Amerykański sen. Naprawdę ja o tej książce kiedyś mówiłem i o tym panu, ale to już ze 2 lata temu, więc ci którzy niedawno doszli na kanał to w ogóle nie wiedzą o co chodzi. Ale to jest według mnie taki obowiązek do przeczytania.

Co jeszcze?

To może tutaj. Dużo osób mnie pyta odnośnie tego, żebym polecił jakieś książki ze sprzedaży. Ja polecam tego pana To jest Zig Ziglar – Sztuka profesjonalnej sprzedaży. Teraz najlepsze ta książka kosztowała 143000 zł, żeby nie było, 134000 zł. Książka ma 500 stron, no wiesz cenna książka. Zig Zigla był praktykiem, opowiadał o sprzedaży. Sam był uważany za rewelacyjnego sprzedawcę. To jest jedna z wielu takich książek. Tylko ze sprzedażą to jest tak, sprzedaż trzeba praktykować. Jak się naczytasz książki, to ci nic z tego nie będzie, jeśli tego nie zajmujesz się sprzedażą.

To może jeszcze taka jedna sportowa książka. Bo też dostaję pytanie jaką książkę dla biegaczy uważam za najlepszą. To nie jest tylko książka dla biegaczy, ale jak nie biegasz a chcesz coś ciekawego przeczytać, to przeczytaj to. Christopher MacDougall – Urodzeni biegacze. Naprawdę kawał wciągającej literatury. Trudno to nazwać książką o bieganiu, bo jest to naprawdę świetnie opisana historia i super się to czyta. Także tę książkę naprawdę polecam.

Jeśli chodzi jeszcze o sprawy takie ćwiczeniowe, w zasadzie każdą książkę Feliksa ci polecam. Napisał już ich chyba ze sześć, na polski było przetłumaczone może ze cztery. Okładka jest troszkę zmaltretowana. Czterogodzinne ciało. To też nie jest książka, którą się czyta na raz. Ale można tu znaleźć parę fajnych rzeczy, które usprawnić mogą twoje życie.

Jak najbardziej polecam moją książkę Rusz dupę. Dlaczego tę książkę polecam? Nie chodzi o to, że jest moja, ale dlatego, że ona działa podwójnie motywacyjnie. Po pierwsze jest to kwestia samej okładki, którą jak widzisz no to co sobie pomyślisz? A usiądę sobie odpocznę czy sama nazwa wskazuje? Ale w całej książce zawarłem to co ja uważam, że jest najbardziej stosowne, jeśli chodzi o to co zrobić, żeby faktycznie tą dupę ruszyć. I ponieważ dostaję mnóstwo podziękowań za tą książkę wiem, że ona działa. Więc nawet nie muszę jej polecać.

I jeszcze to jest bardzo fajna książka. Jak zostać mistrzem – Robert Greene. On napisał parę takich książek. Nie czyta się tego zbyt łatwo, nie jest to lekka literatura. Do tego jeszcze jest to wydane tak, jest tutaj widzisz mała czcionka, więc nie czyta się tego tak dobrze. Ale warto przeczytać.

I książka jeszcze z takich biznesowych, które bym ci polecił, to jest ta książka Jednominutowy Milioner. Robert G. Allen to napisał. Historia, która też wiele, wiele lat temu mocno mnie zainspirowała do tego, żeby tworzyć swoje własne produkty, żeby je wprowadzać na rynek, żeby je sprzedawać. I spośród osób, którym ją poleciłem, tą książkę, to nikt mi nie powiedział, że to był stracony czas na przeczytanie tej książki.

Ja ci mogę powiedzieć na podsumowanie tyle: warto poświęcić sobie codziennie przynajmniej pół godziny na to, żeby książki poczytać. Im będziesz więcej czytał z tym większą łatwością to ci będzie przychodzić. To jest kwestia nawyku, żeby nauczyć się, żeby po prostu codziennie poświęcić te naście minut, przynajmniej 15 minut. 15 minut jesteś w stanie zawsze wyciągnąć, nawet w wannie się rozłożyć i sobie przeczytać. I z tych 15 minut, widzisz w przeciągu roku przeczytasz, nie wiem, 10 może 15 książek. Będziesz o tyle do przodu przed twoją konkurencją, przed rówieśnikami. Jak najbardziej warto to robić.

To może konkursik dzisiaj zrobimy na moją książkę. Ja z resztą na kilka książek, gdzie są dobre oferty dam pod spodem linki, gdzie można je zamówić, bo tylko kilka wiem, gdzie można. To poproszę o jakiś interesujący, inspirujący komentarz i ten który będzie miał dużo lajków i dużo komentarzy pod komentarzem, to ta osoba dostanie moją książkę z autografem.

Dziękuję bardzo i postaram się tym razem we wtorek zrobić troszkę… zrobię nagranie, może live, konferencję na temat biznesu, jak wszystko dobrze pójdzie.

Więc zapraszam na wtorek. Dzięki. Hej.

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment