Motywacja do działania

Motywacja do działania – jak zacząć?

Zastanawiacie się, jakie cechy trzeba posiadać, aby osiągać sukcesy – pod kątem zawodowym? Ważne są nie tylko wiedza czy chęć podnoszenia swoich kwalifikacji itp. Istotna jest również motywacja do działania. To czynnik, który sprawia, że chętnie podejmujemy nowe wyzwania i nie załamujemy się, kiedy przychodzą jakieś niepowodzenia itp. Ludzie, którzy są odpowiednio zaangażowani zdecydowanie częściej realizują własne projekty – i to z uśmiechem na twarzy. Połączenie idealne, prawda? Co jednak zrobić, aby motywacja do działania zawsze była na optymalnym poziomie? O tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszym wpisie.

Wyznacz sobie cele do działania

Bardzo ważne jest to, aby na samym początku wyznaczyć sobie cele, które chcecie osiągnąć. Dobrze jest sporządzić plan, którego będziecie się później trzymać. Plan, który będzie opierał się o kolejne cele, które musicie zrealizować na drodze do osiągnięcia sukcesu. O czym trzeba pamiętać? Nie porywajcie się z motyką na słońce. Cele, które sobie wyznaczycie muszą być możliwe do osiągnięcia w konkretnym czasie (i biorąc pod uwagę Wasze aktualne możliwości). Wraz z wzrostem waszych umiejętność, coraz to nowe cele mogą być oczywiście trudniejsze. Tak jak zostało wyżej powiedziane chodzi o wyznaczenie sobie celu, który niekoniecznie będzie łatwy, ale musi on być możliwy do osiąnięcia. Zrealizowanie nawet małego punktu na naszej ścieżce, będzie zawsze dużą motywacją do działania.

To jednak nie wszystko. Trzeba też zwrócić uwagę na to, co może Was najbardziej „popchnąć” do działania. Zazdrościcie gwiazdom, które zarabiają duże pieniądze? Też chcecie uzyskać wolność finansową? W takim razie wyznaczajcie sobie cele, które pomogą Wam zbliżyć się do osiągnięcia tego samego. Dzięki temu motywacja do działania zawsze będzie na optymalnym poziomie. Dlaczego? Będziecie wiedzieć, że robicie coś, co sprawi, że zrealizowanie Waszych ambicji będzie naprawdę realne.

Jakie osiągnę korzyści?

Chcecie, aby motywacja do działania – biorąc pod uwagę wyznaczone przez Was na samym początku cele – była zawsze wysoka? W związku z tym trzeba wypisać sobie wszystkie najważniejsze korzyści, które osiągnięcie, jeśli zrealizujecie konkretne projekty. Zwróćcie uwagę, że należy wskazać korzyści, które osiągnięcie realizując każdy poszczególny etap. Korzyści z każdego osiągniętego celu na drodze do spełnienia marzeń. Trzeba podkreślić, że to bardzo pozytywnie działa na psychikę. Warto obcować z wypisanymi zaletami tak naprawdę każdego kolejnego dnia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby codziennie – na przykład po obudzeniu się – czytać taką „lekturę”. Dzięki temu łatwiej będzie Wam zmusić się do konkretnej aktywności. Wasze motywacja do działania będzie na optymalnym poziomie. Znakomitym sposobem jest również wizualizacja konkretnego celu. Z takiej metody korzystają na przykład sportowcy, którzy wyobrażają sobie swój mecz czy na przykład decydujący skok itp. Krok po kroku przygotowują się do tego wydarzenia. Wiedzą, że osiągnięcie sukcesu będzie łączyło się z wymiernymi korzyściami. Ich motywacja do działania jest dzięki temu zdecydowanie większa.

Konsekwencja, konsekwencja i jeszcze raz konsekwencja

Sami także musicie „nakręcać się”, aby motywacja do działania była na optymalnym poziomie. Jest chyba jasne, że ludzie, którzy zauważają pierwsze efekty chętnie idą na kolejne zajęcia czy treningi itp. Nie zapomnijcie też, że jeśli zaczynacie widzieć efekty swojej pracy, nie oznacza to, że bez dalszego wysiłku reszta zrobi się sama. Oczywiście, efekty same nie przyjdą. Musicie zatem być bardzo konsekwentni w swoich poczynaniach. Zapisaliście się na kurs, ale akurat dzisiaj chcecie sobie odpocząć? Jest to błędne podejście do tematu. Sięgnijcie teraz także pamięcią, do dnia kiedy ostatnio nie chciało wam się czegoś zrobić. Dla przykładu – nie chciało wam się ostatnio pójść na lekcję angielskiego. Ale po wielu za i przeciw w końcu zdecydowaliście się na nią pójść. Co podczas tego całego procesu było najgorsze? Nie samo bycie już na tej lekcji. Oczywiści, że nie. Najgorsze w tym wszystkim było zdecydowanie o tym żeby tam po prostu pójść. Najprostsza rzecz, przez nasze wewnętrzne „nie chce mi się” stała się najtrudniejsza. Będąc już na zajęciach okazuje się, że jest fajnie. Jesteśmy na kolejnym etapie przybliżającym nas do osiągnięcia sukcesu. Po raz kolejny pokazuj to także, że wszystko zależy od nas samych. Nie możemy bowiem powiedzieć, że nie poszedłem bo znowu wszystko jest przeciwko mnie. To nie prawda. Nie poszedłem bo mi się po prostu nie chciało. Nie poszedłem, bo może znowu na chwilę zapomniałem co jest moją motywacją.

Jednak przez cały czas musicie zdawać sobie sprawę, że tylko żelazna konsekwencja sprawi, że będziecie osiągać krok po kroku zamierzone projekty. Jeśli zaś zobaczycie, że Wasza praca nie idzie na marne, to wtedy motywacja do działania będzie jeszcze większa. Nie ma innej drogi – musicie wymagać bardzo dużo od samych siebie. Pamiętajcie, że ludzie, którzy chcą osiągnąć sukces koniecznie muszą kierować się właśnie takimi wskazówkami. Konsekwencja doprowadzi Was do mety, a Wy osiągnięcie to, co sobie kiedyś zaplanowaliście.

Zapraszam do obejrzenia tego filmiku:

Motywacja do działania – inspiruj się ludźmi sukcesu

Wydaje Wam się, że ludzie sukcesu od samego początku byli bogaci? To bardzo duże uogólnienie, które często kompletnie mija się z prawdą. Oczywiście, nie brakuje osób, które na przykład odziedziczyły majątek po majętnych rodzicach. Są tacy ludzie, którzy coś mają bo to dostali. Często także tacy ludzie na tym zaprzestają, po prostu to mają i nie walczą o nic więcej, bo przecież to co obecnie posiadają też nie jest ich własną zasługą i nie są nauczeni tego aby o coś zabiegać. Jeśli jednak ci ludzie spotkaliby na swojej drodze kogoś mądrego, który odpowiednio zmotywował  by ich do działania? Kto wie. Może wtedy pokierowaliby swoim życiem tak, że z czymś co im się trafiło, zrobiliby trzy razy tyle dobrego.

Trzeba także podkreślić, że jest też wiele ludzi, którzy tylko i wyłącznie swoją ciężką pracą doszli do miejsca, w którym aktualnie są. Warto zapoznać się z historiami takich osób. Jeśli zobaczycie, że można dojść do wielkich rzeczy mając kiepski start, to Wasza motywacja do działania będzie na pewno dużo większa, niż wcześniej. Eksperci od psychologii zaznaczają, że ludziom łatwiej jest zmotywować się do konkretnych czynności, jeśli wiedzą, że to wszystko zaprocentuje w przyszłości. Często u niektórych motywacja do działania jest kiepska. Wynika to z tego faktu, że są obywatele, którzy uważają, że wykonywanie pewnych czynności i tak nic im nie da… Jeśli jednak zobaczą, że na świecie nie brakuje osób, które pochodziły z biednych rodzin, ale doszły na sam szczyt, to zdecydowanie prościej będzie im osiągnąć odpowiednie zaangażowanie. W Internecie nie brakuje serwisów czy filmików, które zajmują się tą tematyką. Naprawdę warto się z nimi zapoznać.

Zadbaj o pozytywne nastawienie – a motywacja do działania przyjdzie

Jesteście urodzonymi pesymistami? W takim razie trzeba coś z tym jak najszybciej zrobić. Oczywiście, trudno jest z dnia na dzień zmienić swój charakter. Należy zatem systematycznie nad sobą pracować. Dlaczego jest to tak ważne? Odpowiednia motywacja do działania zależy od wielu aspektów. Jednym z nich jest właśnie pozytywne nastawienie. Naukowe badania potwierdzają, że osoby, które są pozytywnie nastawione do otaczającej rzeczywistości mają większe szanse na osiąganie sukcesów w życiu prywatnym oraz zawodowym. Zastanawiacie się, dlaczego tak się dzieje? Składa się na to kilka czynników. Przede wszystkim takie osoby wierzą w to, że mogą osiągnąć konkretne cele. Pesymiści raczej z góry zakładają, że… i tak im się nie uda. Motywacja do działania u takich ludzi jest przez to zdecydowanie słabsza, chociaż tak naprawdę jeszcze nie podjęli żadnego kroku. Natomiast ludzie, którzy optymistycznie podchodzą do życia wierzą w siebie, w trenerów na siłowni, nauczycieli w szkołach itp. Uważają, że systematyczna praca przyniesie im korzyści. Są zdania, że to, co robią, nie pójdzie na marne i ma swój sens. Nie może zatem dziwić, że tacy ludzie mają znacznie większe szanse, że koniec końców osiągną zamierzony sukces. Bądźcie zatem optymistami (a przynajmniej się postarajcie), dla których szklanka jest zawsze do połowy pełna, a nie pusta.

Właśnie dlatego, że często kluczowe jest pozytywne nastawienie, tak bardzo popularny stał się Coaching. Jeśli ktoś jeszcze się z tym nie spotkał, chodzi po prostu o trenowanie i własny rozwój. Całe to działanie oraz proces motywacji opiera się na metodach  związanych z psychologią.  Jego głównym celem jest natomiast pomoc, zarówno pojedynczym osobom jak i firmom w ich rozwoju i polepszeniu efektów działania. Coaching ma za zadanie odpowiednio motywować ludzi aby przybliżać ich do osiągnięcia celu.

Ten rodzaj motywacji obecny jest również w biznesie. Coach może pomóc nam także w rozwoju naszej kariery zawodowej. Pozwoli nam to wyznaczyć konkretne cele dalszego działania. Proces ten ma na celu wzmocnić nas w samodzielnym dążeniu do osiągnięcia wyznaczonych celów oraz utrzymania naszej motywacji na najwyższym poziomie.