Motywacja do biegania

Motywacja do biegania dla początkujących

Statystyki pokazują, że w naszym kraju coraz więcej osób biega. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest co najmniej kilka. Ludzie dostrzegają, że jogging po pracy czy szkole to świetny sposób na to, aby nie tylko zadbać o zgubienie zbędnych kilogramów. Odpowiednia dawka aktywności fizycznej powoduje, że lepiej się czujemy i jesteśmy pozytywnie nastawieni do otaczającej rzeczywistości. Pomaga to nam choć na chwilę zapomnieć o codziennych problemach i odstresować się. Co jednak robić, aby motywacja do biegania była za każdym razem wysoka, a nie tylko przy okazji premierowego treningu? Jak znaleźć motywację do tego aby bieganie stało się naszą pasją, a nie tylko modnym zajęciem. Jak wiadomo moda szybko przemija, a my chcielibyśmy uczynić z tego sportu dobrą zabawę i zaangażować was w nią na trochę dłużej. A więc co zrobić żeby skutecznie zmotywować się do biegania? Jeśli szukacie odpowiedzi na to pytanie, to świetnie składa się, że trafiliście na nasz dzisiejszy artykuł. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Motywacja do biegania = lepsza sylwetka

Co zrobić, aby motywacja do biegania była na optymalnym poziomie? To pytanie zadaje sobie praktycznie każda osoba, która rozpoczyna treningi. Chodzi nam także w tym przypadku o motywację do biegania dla osób, które nie są zawodowymi sportowcami, a jedynie a może, aż robią to dla siebie.

To chyba oczywiste, że najłatwiej jest na samym początku. Oczywiście, mówiąc początek, mamy na myśli etap kiedy podjęliśmy decyzję, że będziemy biegać. A samo zdecydowanie się na ten krok niejednemu zajęło dużo czasu. Tak więc, na początku nie brakuje nam pasji i determinacji. Z czasem kolejne zajęcia wiążą się jednak z coraz większymi trudnościami. Dostrzegamy bowiem więcej minusów, niż plusów. Zaczynamy odczuwać zmęczenie. Każdy kolejny bieg wydaje nam się mniej atrakcyjny. Jak zapobiec takim sytuacjom? Odpowiednia motywacja do biegania nie bierze się z niczego. Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego chcecie to robić. Macie zamiar lepiej wyglądać? Bez wątpienia bieganie Wam w tym pomoże. Pamiętajcie jednak, że po dwóch biegach nie będziecie mieli sylwetki takiej jak osoba, która biega od kilku lat. Po kilku treningach nie zejdziecie do wymarzonego rozmiaru. Na wszystko potrzebny jest czas.

Jeśli jednak rzucicie okiem na osoby, które systematycznie uprawiają jogging, co zauważycie? Są to ludzie szczupli, pewni siebie i przekonani o własnej wartości. Chcecie posiadać te cechy? Potrzebna jest Wam motywacja do biegania. Musicie zatem sobie powtarzać przed każdym treningiem, że pokonywanie kolejnych kilometrów sprawi, że Wasza sylwetka będzie zdecydowanie bardziej atrakcyjna. Akceptacja swojego wyglądu prowadzi zaś do większej przebojowości i osiągania sukcesów w życiu – i to na różnych polach.

Polecam obejrzeć ten filmik, jeżeli chcesz poczytać ciekawe propozycje książkowe nt biegania:

Większe powodzenie u płci przeciwnej

Bez wątpienia motywacja do biegania będzie większa, jeśli uświadomicie sobie, że pokonywanie kolejnych kilometrów jest korzystne także z innego powodu. Wiecie już, że systematyczny jogging to szansa na lepszą sylwetkę. Trzeba zaznaczyć, że ludzie, którzy są szczupli mają – statystycznie jest to potwierdzone – większe szanse na znalezienie drugiej połówki. Co więcej, podświadomie ludzie atrakcyjni, szukają na swojego partnera właśnie wśród innych atrakcyjnych ludzi. Robimy to bez większej świadomości. Po prostu tak już działa nasz umysł.

Innym powody dlaczego właśnie tak się dzieje? Osoby z nadmiarem kilogramów często mają bardzo duże kompleksy w stosunku do własnej osoby. Ich samoocena jest bliska zeru. Uważają samych siebie za ludzi kompletnie nieatrakcyjnych. Pewność siebie u takich ludzi jest na bardzo niskim poziomie. Często takie osoby rzadko wychodzą z domu. Z jednej strony nie mają motywacji, z drugiej strony tyle odwagi, a może przede wszystkim chęci. Najczęściej po pracy od razu wracają do swoich czterech ścian. Nie wierzą, że są w stanie spotkać kogoś wartościowego. W końcu cały świat jest przeciwko nim. Nic bardziej mylnego! Czy możliwość dowartościowania się, pozbycia kompleksów i zyskania na atrakcyjności to nie dobra motywacja do biegania?

To nie tajemnica, że ludzie, którzy posiadają lepszą sylwetkę są zdecydowanie bardziej przebojowi. Nie brakuje im pewności siebie. Takie osoby są otwarte na świat i rzecz jasna łatwiej jest im spotkać miłość. Są bardziej atrakcyjni dla płci przeciwnej. Wiadomo, że nie zagwarantuje to nam szczęśliwego, długoletniego związku. Jednak z całą pewnością pozwoli to nam zrobić bardzo dobre pierwsze wrażenie. Nic więc dziwnego, że właśnie taka motywacja do biegania bardzo pobudza i działa na wyobraźnię.

Motywacja do biegania – przygotuj się na trudne momenty

Zaczynając swoją przygodę z bieganiem powinniśmy najpierw ocenić swoje możliwości. Jeśli do tej pory niewiele mieliśmy do czynienia ze sportem niech nasz pierwszy bieg nie będzie zakładał 10 km pod górę. W ten sposób nie motywujemy się do biegania. Wręcz przeciwnie. Pierwszy bieg będzie dla nas niewypałem. Co więcej może być to dla nas taki wysiłek, że za żadne skarby nie będziemy chcieli tego powtórzyć. Tak jak w każdej dziedzinie realne cele to podstawa. Jeśli na początek założymy, że chcemy przebiec 2 km bez zatrzymywania się, ukończony trening gwarantuje nam dalszą motywację do biegania.

Każda osoba, która ma zamiar biegać w najbliższym czasie, musi przygotować się na to, że prędzej czy później przyjdą kryzysowe momenty. Jest to ważne, aby wiedzieć co robić, kiedy taki czas nastanie. Jeśli postanowiliście biegać na przykład, co drugi dzień, po 2 km, i myślicie, że bez żadnego problemu to zrealizujecie, to niestety jesteście w błędzie. Na pewno przydarzy Wam się wiele sytuacji, które będą Was skutecznie odciągać od pokonywania kolejnych kilometrów. Będzie wam też czasami brakowało zaangażowania. Najlepiej zatem od samego początku wiedzieć co robić, kiedy takie momenty nastąpią.

Bez wątpienia motywacja do biegania musi opierać się na korzyściach, które osiągnięcie, jeśli będziecie regularnie uprawiać – nawet amatorsko – tę dyscyplinę sportu. Chyba co do tego nikt nie powinien mieć żadnych wątpliwości. W związku z tym należy tak naprawdę codziennie obcować – a przede wszystkim przed każdym treningiem – z zaletami, które wynikają z pokonywania kolejnych kilometrów. Pamiętajcie, że mózg to centrum dowodzenia. Nasze głowy muszą czerpać satysfakcję z tego, co na co dzień robimy, ponieważ w innym wypadku będą nas od tego skutecznie odwodzić.

Nagradzaj się!

Motywacja do biegania bierze się też z nagradzania samego siebie. To nowoczesny sposób, który zdaje egzamin w rozmaitych sytuacjach – także w tej. Jak jednak to wszystko dobrze zorganizować? Oczywiście, nie wolno z tym przesadzić. Wszystko dlatego, że zbyt duża liczba nagród może spowodować efekt odwrotny od zamierzonego. Co zatem zrobić, aby motywacja do biegania była na wysokim poziomie? Ważne jest to, aby nagradzać się tylko wtedy, kiedy osiągnięcie jakiś zamierzony cel. Może to być na przykład nagroda po tygodniu ze zrealizowanymi wszystkimi treningami tydzień (treningi w okresie tygodnia zostały zrealizowane przez nas zgodnie z planem). Na jego końcu możecie na przykład kupić sobie coś dobrego do zjedzenia czy jakiś fajny element garderoby itp. Wtedy będziecie jeszcze bardziej usatysfakcjonowani z tego, że udało Wam się zrobić coś, co sobie zaplanowaliście. To spowoduje, że motywacja do biegania w kolejnych tygodniach będzie jeszcze większa.

Jeśli lubicie planować, dobrym sposobem może być tak zwany, cheat meal. Raz w tygodniu możecie zaplanować sobie właśnie taki cheat meal, który będzie nagrodą po kilku odbytych treningach. Świadomość otrzymania nagrody za włożony wysiłek to dla wielu z nas bardzo dobra motywacja.

Motywacja do biegania – czy muzyka pomaga?

Widzicie na ulicach osoby, które uprawiają jogging? Bardzo często dzieje się tak, że tacy ludzie mają na uszach założone słuchawki. Nie jest to w żaden sposób przypadkowe. Trzeba podkreślić, że motywacja do biegania płynie też bowiem… z muzyki. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego faktu. Najbardziej znani sportowcy często przed ważnymi spotkaniami słuchają ulubionego zespołu czy kapeli itp. W ten sposób koncentrują się, wyciszają i skupiają na tym, co wydarzy się za kilkanaście czy kilkadziesiąt minut. Trzeba też dodać, że odpowiednia muzyka sprawia, że motywacja do biegania jest na zdecydowanie wyższym levelu. Niektóre słowa i melodie powodują bowiem, że łatwiej jest nam zmusić siebie do działania i pokonywania kolejnych kilometrów – nawet wtedy, kiedy warunki atmosferyczne nie są do końca sprzyjające. Co więcej dobry utwór sam zmusza nasze nogi do działania. Warto zatem spróbować tej metody. W zdecydowanej większości przypadków jest ona skuteczna i sprawia, że motywacja do biegania jest większa, niż wcześniej.

Sprawdź koniecznie filmik o biegu na 100km przez pustynię !