Jak odnieść sukces?

Jak odnieść sukces – kilka porad dla Ciebie?

To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób. Co więcej, wielu z nas szuka odpowiedzi na pytanie jak odnieść sukces. Trzeba na wstępie podkreślić, że sukces może być różnie definiowany. Tyle ilu ludzi na świecie tyle może być definicji sukcesu. Dla jednego opisywanym sukcesem będzie bowiem nauczenie się języka angielskiego, aby bez obaw wyjechać do Anglii, Szkocji, Irlandii itp. Dla drugiego sukcesem będzie zrzucenie kilku kilogramów. Dla trzeciego sukces to zaś poprawianie swojego życiowego rekordu w biegu na 10 kilometrów itp. Takie przykłady można byłoby wymieniać praktycznie bez końca. Ciekawostką jest fakt, że w pytaniu „jak odnieść sukces” główny cel stanowią inne rzeczy, ale drogi, jakie do niego prowadzą są już bardzo podobne. Wspólne dla wszystkich są także czynniki oraz cechy, które musimy w sobie wypracować aby przebyć właśnie tą drogę, która nie zawsze jest łatwa. Co więcej, wymaga od nas dużej samodyscypliny i zaangażowania.

Co zatem zrobić, aby odnieść sukces i uzyskać tym samym niebywałą satysfakcję z przekroczenia linii mety?

Odniesienie sukcesu nie obejdzie się bez motywacji

Bez wątpienia każda osoba, która zastanawia się jak odnieść sukces musi zdawać sobie sprawę, że bardzo ważna jest motywacja. Najważniejsza jest oczywiście nasza „wewnętrzna” motywacja. Jednak chyba zgodzicie się ze mną, że wsparcie otaczających nas ludzi, a chociażby naszych najbliższych, również ma znaczący wpływ na nasze działania. Bowiem szybciej zabierzecie się do pracy jeśli wasz przyjaciel powie wam, że na pewno odniesiesz sukces, aniżeli „ po co to robić, szkoda czasu”.

Zaangażowanie na właściwym poziomie jest niezbędne, ponieważ właśnie ten czynnik będzie Cię popychał do działania w momentach, w których nie będzie Ci się chciało iść na kolejną lekcję języka angielskiego czy kolejne zajęcia na siłowni. Tak naprawdę każdy, kto dąży do zrealizowania jakiegoś celu robi to z określonych powodów. Dla wielu z nas motywatorem do odniesienia sukcesu jest właśnie świadomość co czeka, na końcu tej, niejednokrotnie, wyboistej drogi. Bardzo dobrym sposobem jest przypominanie sobie o tych powodach oraz wymarzonych efektach, właśnie w tych momentach, w których czujemy, że nasze zaangażowanie spada z każdą kolejną minutą. Im więcej takich czynników, tym łatwiej będzie zmotywować się w momentach słabości, które prędzej czy później nadejdą.

Stawiaj sobie realne cele.

Nie wiesz jak odnieść sukces? Na pewno nie możesz porywać się z przysłowiową motyką na słońce. Istotne jest to, aby stawiać sobie cele, które są na ten moment możliwe do zrealizowania. Często dzieje się tak, że ludzie podejmują się zadań, które w danej chwili po prostu nie są w ich zasięgu. To powoduje, że potem szybko zniechęcają się, a ich zaangażowanie spada praktycznie do zera. Ważne jest zatem stawianie sobie zadań, które naprawdę można wykonać. Dobrym sposobem i w tym przypadku jest mieć dobry plan. Droga do sukcesu nierzadko jest bardzo długa i wyboista. Jeśli w głowie będziemy mieli tylko to jaki ma być efekt końcowy szybko możemy stracić motywację do działania. Komu bowiem udaje się odnieść sukces od razu? W tym przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem jest podzielenie naszej drogi na poszczególne etapy. Łatwiej i szybciej będzie nam osiągnąć małe rzeczy. Pozytywne zakończenie każdego etapu, zrealizowanie „małego” celu będzie dla nas wielką radością. Będziemy mogli bardzo szybko powiedzieć sobie, że odnieśliśmy sukces. Tak, zgadzam się z wami, nie przeszliśmy całej trasy, którą sobie wytyczyliśmy. Ale czy małe rzeczy nie cieszą czasem bardziej? Ponadto, dotarcie do mety na każdym etapie przybliża nas do mety na całej trasie. Czy to nie kolejny powód do radości na drodze do sukcesu? Oczywiście, że tak. Zrealizowanie jednego z wielu etapów to również powód, żeby zrobić coś dla siebie. Osiągneliśmy mały sukces, czyli zasługujemy na nagrodę. Przyjemności również wyzwolą w nas pozytywną energię i dadzą siłę do dalszego działania. A więc wszystko jest w nas. Wszystko jest w naszych głowach. Jeśli tylko chcemy możemy znaleźć wiele pozytywnych aspektów, które będą motywowały nas do odniesienia sukcesu.

Jeśli zatem chcesz nauczyć się języka obcego, to wyznacz sobie termin, który jest możliwy do zrealizowania – biorąc na przykład pod uwagę Twoją obecną znajomość tego przedmiotu. Dla przykładu swoje etapy podziel na tygodnie. W każdym tygodniu wyznacz sobie cel, który jest w stanie zrealizować. Jeśli będziesz działał systematycznie, z całą pewnością, w każdym z kolejnych tygodni będziesz mógł więcej. Wtedy zdecydowanie łatwiej będzie Ci odnieść sukces w tym aspekcie.

jak odnieść sukces


Nie zwalaj winy na innych.

Zazwyczaj dzieje się tak, że za nasze niepowodzenia odpowiadają wszyscy inni, tylko oczywiście nie my. Taka postawa do niczego nie prowadzi. Osoby, które nie wiedzą jak odnieść sukces często zwalają bowiem winę na najbliższych członków rodziny, znajomych, nauczycieli, pracodawców, kolegów z pracy czy polityków itp. Trzeba jednak sobie jasno powiedzieć, że tak naprawdę każdy jest kowalem własnego losu. Pamiętaj, że wiele osób miało naprawdę ciężki start w życiu, a mimo to doszły na sam szczyt. W związku z tym Ty też możesz tam się dostać – nie trać zatem czasu na narzekanie, a poświęć go na pracę nad samym sobą, co pozwoli Ci systematycznie zbliżać się do zrealizowania wyznaczonych celów. Łatwo powiedzieć, jednak trudno zrealizować. Czy nie właśnie o tym sobie teraz pomyśleliście? Oczywiście, że tak. Ale czy ktoś tu powiedział, że będzie łatwo. Jednak nie o to w tym chodzi. Chcemy bowiem tylko powiedzieć Ci, że każdy z nas boryka się z takimi problemami. Chcemy pokazać Ci jak sobie z nimi radzić. Chcemy Ci trochę ułatwić. Niestety nie damy Ci gotowego rozwiązania. Możemy tylko pomóc. To czy skorzystasz zależy tylko od Ciebie. To czy odniesiesz sukces zależne będzie od tego czy rozpoczniesz drogę do sukcesu, czy będziesz realizował poszczególne cele i małe punkty na szlaku.

Porażki to cenne doświadczenia w drodze do sukcesu

Ludzie, którzy kompletnie nie mają pojęcia jak odnieść sukces często w ogóle rezygnują przed samym startem. Na samym początku już czują się przytłoczeni. Wynika to często z lęku przed porażką. Myślisz, że osoby, którym w życiu się udało nigdy na niczym się nie wyłożyły? Oczywiście, tacy ludzie też mieli swoim życiu gorsze momenty. Nie poddali się jednak i dalej dążyli do zrealizowania własnych celów. Oczywiście podnieść się po porażce jest niejednokrotnie cięższą rzeczą niż chociażby zacząć. Ale im większy cel, im trudniejszy cel tym droga do odniesienia sukcesu również.

Zapisz sobie i często powtarzaj, że każda porażka to cenna nauka na przyszłość, z której można wyciągnąć wiele cennych wniosków. Pozbądź się strachu przed niepowodzeniami, ponieważ one prędzej czy później i tak się pojawią. Osoby, które chcą coś zmienić w swoim życiu – i zamierzają odpowiedzieć na pytanie jak odnieść sukces – muszą się z tym faktem zmierzyć, ale nie mogą poddawać się, kiedy coś nie pójdzie po ich myśli.

Nie zapomnij o najbliższych podczas osiągania sukcesu

W dążeniu do celu nie można zapomnieć o swoich najbliższych. Ludzie, którzy nie wiedzą jak odnieść sukces często myślą, że najważniejsze są praca oraz wytrwałość – oczywiście, te czynniki są kluczowe. Istotne jest też jednak to, żeby mieć wokół siebie osoby, z którymi można dzielić się potem swoimi osiągnięciami. Nie zapominaj zatem o znajomych, przyjaciołach czy członkach rodziny. Pamiętaj, że te osoby także mogą być bowiem pomocne, kiedy nadejdą Cię wątpliwości czy rzeczywiście jesteś w stanie dojść do mety i zrealizować własne postanowienia. Musisz także wiedzieć, że otoczenie ma na Ciebie bardzo duży wpływ. Jeśli będziesz otaczał się ludzmi, kórzy tylko pootrafią narzekać, nic nie robią i tak na prawdę tylko czekają „ na gotowe”, będzie ciężko. Ale też masz wybór możesz zweryfikować kim się otaczasz, bowiem to my sami mamy prawo decydować o tym z kim chcemy przebywać. Może też jesteś już na tyle zmotywowany, tak bardzo nastawiony na odniesienie sukcesu, że jesteś w stanie przelać trochę tych endorfin na swoich znajomych. Nic nie tracisz. Natomiast odniesienie sukcesu na tym polu, również da Ci kolejne powody do radości i dalszego działania.

Pamiętaj też, że kto nie zacznie i nie zaryzykuje nigdy nie odniesie sukcesu!

Sprawdź jedno z nagrań Jacka dotyczące osiągania sukcesu: