JAK ZARABIAĆ WIĘCEJ

Hej, zastanowimy się nad tym, co różni Cię od np. prezesa Orlenu, który zarabia pewnie z 3mln zł rocznie, albo prezesa innego banku, który zarabia też miliony rocznie. A jak Ty idziesz do pracy, a raczej po pracę, jak przyszły pracodawca pyta Cię, a zawsze pyta, „Ile Pan/Pani by chciał zarabiać?” To Ty masz jakąś swoją wartość, jakąś swoją wycenę i podajesz, że chcesz zarabiać 2000zł, albo 20000zł. I teraz jeden pracodawca da Ci te pieniądze, a drugi nie, bo on ma swoją miarkę, niejako, do tego, żeby ocenić twoją wartość. I to, co Ci powiedziałem, zaraz popatrzymy na to, co zrobić, żebyś zarabiał tyle, co prezes Orlenu. Ale to jest wszystko nic, bo najlepiej zarabiający na etacie, żeby było ciekawiej, ludzie, nie mówimy tutaj o właścicielach przedsiębiorstw, czy firm, słyszałem o Panu, który jest właścicielem funduszu inwestycyjnego w Stanach, którego roczna pensja wynosi 3.5mld$.

Nie przesłyszałeś się, 3.5mld$, to jest w ogóle kwota nie do wyobrażenia… I teraz tak, co Cię różni od tego prezesa funduszu inwestycyjnego, dlaczego on za ten sam okres pracy jak Ty, dostaje 3.5mld$,a dlaczego Ty dostajesz np. 2000, czy 5000, czy nawet wydaje Ci się, że zarabiasz jak krezus i dostajesz 15000 miesięcznie. Więc widzisz, to, że ktoś Ci jest w stanie dać tyle a tyle pieniędzy, zależy od twoich umiejętności, od twojej wartości, od tego, ile Ty jesteś wart. I co Ty z tym możesz zrobić? Widzisz, oczywiście możesz pójść, pracować do Biedronki na kasie i dostaniesz tam te, nie wiem, 1500-2000zł i nie dostaniesz za tę robotę 2mln… Bo jest Cię łatwo zastąpić wtedy i tak samo ok, możesz pracować jako budowlaniec, jako mechanik, będziesz zarabiał pewnie z 10000złi będzie Ci się wydawać, że to jest dużo, ale widzisz, mamy postęp cywilizacji i możesz się zdziwić, jak za może 2 lata, może za 5, może za 10, okaże się, że twoje umiejętności jest tak łatwo zastąpić, że będzie to robić robot. Ostatnio nawet widzę, są roboty, które myją szyby, więc widzisz, nawet osoby do sprzątania nie są potrzebne, żeby zatrudniać je do niektórych czynności, bo po prostu przykleja się automat do szyby i on myję tę szybę.

Popatrz na to ile jest fabryk, gdzie było pozwalnianych dosłownie tysiące ludzi, bo są od tego roboty. I jak od tej pory zaczniesz kombinować, co by tu zrobić, żeby właśnie zwiększyć swoją wartość, żeby mieć przez to większe dochody, to popatrz przez pryzmat tego, czy te umiejętności będzie łatwo zastąpić w przyszłości, czy w ogóle ten zawód ma jakikolwiek sens. Bo jeśli masz być, ok powiedzmy, że jest ta fabryka, gdzie zwolniono 50000 ludzi, bo właściciel słusznie wymyślił, że ogranicza koszty, więc postawił maszyny i teraz tak, skoro są te maszyny, to jednak będą potrzebni ludzie, którzy będą te maszyny w jakikolwiek sposób obsługiwać. Bo to jest automatyka, bo czasami też coś się tam psuje, więc gdybym teraz chciał być robotnikiem w fabryce, to bym nie myślał o tym, co by tu zrobić , żeby lepiej śrubki dokręcać, tylko pomyślałbym, a co by tu zrobić, żeby być operatorem tego całego systemu i wtedy jestem informatykiem, czy automatykiem, nie wiem jak nazwać takiego specjalistę i wtedy ja jestem niezastąpiony. Albo inaczej, niema dużo takich osób, które byłby w stanie robić to co ja robię.

Ale pomijając to wszystko, najważniejsza rzecz dla Ciebie, myśl o tym codziennie, naprawdę codziennie powinieneś myśleć o tym: „Jak zwiększyć swoją wartość?” Powinienem tutaj narysować krzywą, ale możesz sobie wyobrazić, że tutaj jest zarobek powiedzmy „0” i umiejętności „0”,a tu masz „3.5mld”, ale umiejętności są: znajomość języków, znajomość zarządzania i tak dalej i tak dalej. To doprowadziło do tego, że ten Pan tu zarabia te 3.5mld, ale popatrz też na dowolnego sportowca, jaka jest różnica między piłkarzem, który gra w lidze okręgowej, a jaka jest różnica miedzy piłkarzem, który jest w TOP 10 najlepszych piłkarzy na świecie? Piłkarz, który gra w lidze okręgowej, chodzi normalnie do pracy i trenuje sobie pewnie raz w tygodniu, mecz raz w tygodniu i tyle. Z kolei piłkarz zawodowy ma sztab trenerów, sztab osób, które zajmują się jego regeneracją, jego dietą, monitorują wszystkie parametry jego organizmu, po to, żeby nawet określić czy on się nie przeziębi za 5 dni i są w stanie już to sprawdzić i zaaplikować mu odpowiednią dietę i suplementację. Plus ma speców od taktyki i ma masę ludzi, którzy pracują nad tym, żeby on miał maksymalne parametry i też się określa parametry szybkości, siły, wytrzymałości i pracuje się nad tym.

I teraz tak, jeśli Ty narzekasz na to, że zarabiasz, powiedzmy, te 2000zł, to ja Ci się zapytam: „Co zrobiłeś wczoraj, przedwczoraj, tydzień temu, rok temu, żeby podnieść swoją wartość?” „Co zrobiłeś, żeby podnieść swoją wartość jako osoby, której można zapłacić 2x więcej, 4x, 10x, 1000000x więcej za wykonywaną pracę?” Jak myślisz, czy gdybyś znał w tym momencie biegle 3 języki, gdybyś potrafił sprzedawać, gdybyś potrafił zarządzać 1000 ludzi, gdybyś miał umysł nastawiony na kreatywność i potrafiłbyś wymyślać takie rzeczy, których inni nie potrafią zrobić. Jak myślisz, czy nadal zarabiałbyś tyle, ile w tym momencie zarabiasz? Więc to co chcę, żebyś wyniósł z dzisiejszego materiału, to to, jak podnieść swoją wartość! Wstajesz rano, jak masz budzik, zazwyczaj w każdym telefonie, możesz od razu ustawić wiadomość. I ta wiadomość powinna brzmieć:  „Jak podnieść swoją wartość?” Jeśli Ty będziesz się kilka razy dziennie zastanawiał i kombinował, jak podnieść swoją wartość, to Ci się pojawią odpowiedzi, może powinieneś zacząć czytać książki fachowe, może powinieneś pójść na jakiś kurs, może na jakieś studia, może powinieneś przenieść się w ogóle do innego kraju.

„Jak podnieść swoją wartość?” To jest podstawowe pytanie, jakie powinieneś sobie zadawać, jeśli chcesz zarabiać więcej, jeśli nie chcesz za 5-10 lat myśleć: „Co tu włożyć do garnka?” Bo Cię zwolniono. A niestety wielu ludzi ma taki problem… Dzięki, hej!

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment