Bogaci vs Biedni – różnice JAK POSTRZEGAJĄ PIENIĄDZE I CZAS

Hej, to dzisiaj dla odmiany będzie o pieniądzach, nie dla tego, że za mną jest NBP, ale jest tutaj parę instytucji, które mam nadzieję pozwolą Ci zrozumieć, jaka jest różnica pomiędzy osobami bogatymi, a osobami biednymi w sensie podchodzenia właśnie do pieniądza i w sensie podchodzenia do czasu. Według mnie jest tu cała różnica między osobami bogatymi a biednymi, czyli kwestia zrozumienia, na czym polega pieniądz i czas. To może zaczniemy, o właśnie ten wieżowiec z tyłu, niedługo tu będzie otwarty Hotel Warszawa, po wielu, wielu latach przerwy. Może zacznę od rodziny, która ten hotel buduje, bo jest to rodzina powiedzmy, hotelarzy, z Krakowa, ale są to bardzo ciekawi Państwo, bo w ogóle nigdzie publicznie się nie pokazują, ale nie o to chodzi, chodzi o to, jak oni zaczynali, a zaczynali w ten sposób, że ojciec powiedział im, jeszcze w latach 70′, żeby jeździli po świecie, patrzyli co tam jest, a czego niema w Polsce, to i tak było już coś wielkiego, że oni wtedy mieli możliwość wyjechania z Polski, to mało kto miał, w każdym razie, zaczęli handlować towarami z Tajlandii, z tych pieniędzy kupili browar, potem przetwórnię tytoniu i potem zaczęli inwestować w hotele, w restauracje i dzisiaj są w pierwszej 100 najbogatszych ludzi w Polsce.

Ale widzisz, dlaczego i co to ma do pieniędzy? Jaka jest różnica między bogatymi a biednymi, ale ja nie miałem ojca, który mi powiedział: „Słuchaj, jeźdź po świecie i patrz co tam jest”, a w ogóle nie potrafię patrzeć i nie wiem co tam jest, a czego niema. Ok, widziałeś się może w jakichś fajnych samochodach i może sobie myślałeś: „o, to jest mój cel, to jest to, co chciałbym w życiu mieć, czyli dorobić się takiego fajnego samochodu.” I widzisz, tutaj jest właśnie pierwsza różnica między bogatymi a biednymi osobami, bo wiele osób ma taki celi haruje od rana do wieczora i faktycznie uzbiera pieniądze i kupuje sobie tę super furę i tu jest właśnie największy problem, bo osoby bogate troszkę inaczej robią, czyli jak zarobią te pieniądze, to nie robią tak, że wydają na głupoty, tylko myślą, jak te pieniądze zainwestować tak, żeby te pieniądze przynosiły dochód i z tego dopiero dochodu one opłacają zabawki. I tak, znaczy wiesz, to nie jest też tak, że wszyscy bogaci ludzie kupują super, hiper samochody, mieszkają w willach, pływają jachtami po 100m długości, bo wiem o takich miliarderach, którzy mieszkają w 3-osobowym mieszkaniu, albo w domu, który kupili 50 lat temu, albo jeżdżą Hondą Jazz, tak, 7. teraz najbogatszy człowiek świata, czyli właściciel Facebook’a jeszcze chyba 4 lata temu jeździł Hondą Jazz do pracy, nie wiem, czy wiesz, jaka to jest, takie maleństwo za 40000zł. Dlaczego Ci o tym mówię? Nie dlatego, żebyś jeździł Hondą Jazz, tylko dlatego, żebyś patrzył w troszkę inny sposób na pieniądze, bo to, ze pieniądze są gdzieś tutaj w Banku Polskim, że ktoś je tutaj produkuje, znaczy tutaj są w zasadzie przechowywane, a nie produkowane. To produkcja pieniędzy nie polega na ich wydrukowaniu, na ich „spożyciu”, że tak powiem, tylko pieniądze robi się przez dochód z automatu, a tym dochodem z automatu jest np. jak masz firmę i zatrudniasz ludzi i kupujesz ich czas, zaraz o czasie porozmawiamy, w momencie, kiedy kupujesz ich czas, to ci ludzie pracują na Ciebie.

I Ty nie musisz się rozglądać za pieniędzmi, tylko powiedzmy zarobiłeś te 0.5mln, żeby sobie kupić podstawową wersję Porsche 911, ale zamiast kupować ten samochód załóż firmę, pomyśl jaką, zatrudnij ludzi, którzy będą robić to za Ciebie, jeśli Ty nie masz pojęcia na temat tego, co byś chciał robić, ale znajdziesz ludzi, którzy będą robić to za Ciebie, owszem, będziesz pewnie czekał ze 2-3 lata, zanim te zainwestowane pieniądze zaczną Ci przynosić zwroty, ale wtedy, jak kupisz samochód, to nie będziesz miał żadnego stresu związanego z jego użytkowaniem i posiadaniem. Nie będziesz się martwił, że wszystkie pieniądze, które zarobiłeś, wydałeś na samochód, który możesz rozbić na najbliższym zakręcie. Nie będziesz się martwił o to, jak ty zatankujesz ten samochód, które swoje pali, jak się mocno jedzie. Nie będziesz się martwił tym, że musisz zapłacić pewnie za taki samochód ubezpieczenie w okolicach 20000zł. Możesz pójść po najprostszej linii oporu i po prostu zainwestować w nieruchomości i będziesz miał co prawda mniejszy zysk z tej nieruchomości, ale możesz np. jeśli będziesz miał 2 nieruchomości, powiedzmy za 0.5mln, każda za 250tyś, powiedzmy, że jedna da Ci jakieś, niech będzie, tylko 1.5 tyś dochodu, z dwóch masz 3 tyś dochodu.

No, na leasing na Porsche braknie, ale na skromniejszy samochód 3000 zł Ci spokojnie zostanie, ale widzisz, plus tego jest taki, że nawet jak Ty ten samochód sprzedaż, czy cokolwiek się z nim stanie, to to źródło dochodu cały czas będziesz mieć. To jeszcze teraz kwestia czasu, bo Ci właściciele tego hotelu, to i co do pieniędzy i do czasu, to nie jest tak, że oni wyciągnęli pieniądze z kieszeni i kupili to co tutaj wcześniej było, wyremontowali i otwierają tutaj hotel. Oni po prostu poszli do banku po kredyt, skorzystali z dźwigni finansowej, no tak, musieli się wykazać aktywami, żeby bank im udzielił kredytu, ale widzisz, dzięki temu, są właścicielami czegoś takiego. Oni też tutaj nie będą siedzieć na recepcji, podejrzewam, że się w ogóle tutaj nie będą pojawiać, ale zatrudnią pewnie ze 100 osób, które będą sprzątać, przyjmować gości, będą robić wszystko za nich. I to teraz właśnie kwestia czasu, kwestia różnicy w postrzeganiu czasu przez osoby biedne i osoby bogate. W momencie kiedy liczysz, że w miesiącu przepracujesz „x” godzin, albo że w przeciągu tygodnia przepracujesz ileś tam godzin, albo że dziennie pracujesz 8 godzin i zarabiasz na godzinę „x” zł, przez to będziesz miał tyle i tyle pieniędzy, no to jesteś właśnie niewolnikiem czasu, to ty pracujesz, sprzedajesz swój czas. I widzisz, tu jest największa różnica miedzy bogatymi a biednymi, bo bogaci ten czas kupują, to się zaczyna od tak prozaicznych rzeczy, jak nawet to o czym mówiłem kiedyś na którymś nagraniu odnośnie sprzątania, zwykłego sprzątania w domu, widzisz, to jest coś, czego ja nie lubię robić, więc po prostu zatrudniam firmę, która przysyła do mnie sprzątaczkę i ta sprzątaczka za mnie sprząta.

Ja sprzątać nie lubię, nie chcę, więc po co mam to robić, po co mam tracić godzinę czasu na jakieś tam porządki, na mycie, sprzątanie, skoro ja zapłacę tej Pani, nie pamiętam nawet ile tam biorą, 35-40zł za godzinę i ja przez tę godzinę jestem w stanie zarobić o wiele, wiele więcej. I to widzisz, to też tak apropos czasu, tutaj jest Telewizja Polska, dobra, to nie jest główny budynek, tylko tutaj wiadomości produkują, czyli propaganda tutaj się tworzy, ale widzisz, mnóstwo osób to ogląda, codziennie 1mln osób ogląda mniejsze, albo większe głupoty, to jest tracenie czasu, Bo te 30 min dziennie, które poświęcisz na oglądanie wiadomości, to jest 30 min wyjęte z twojego życiorysu. A przez te 30 min mógłbyś spędzić czas z rodziną, albo przeczytać kawałek książki, albo skorzystać z jakiegoś kursu, albo spotkać mądrych ludzi, albo obejrzeć jakieś ciekawe wideo na YouTube. Ale Ty siedzisz i słuchasz o nieszczęściach, które wydarzyły się na końcu świata. W przeciągu 30 min pewnie usłyszysz z 50 negatywnych wiadomości, że komuś się coś stało, że tam wypadek. Powiedz tak naprawdę, czy ma dla Ciebie znaczenie to, że w Australii zatonął jakiś tam statek, czy ma to jakikolwiek wpływ na twoje życie?

Ale widzisz, Ty na to poświęcasz czas, nie poświęcasz, Ty tracisz na to czas! Co w związku z tym? Widzisz, to nie jest takie proste, wiem, że dla wielu osób to nie jest takie proste zmienić swoje aktywa, swoje podejście do czasu, bo od małego większość, 99% osób była uczona, że ma iść do pracy, ma dobrze się uczyć i iść do pracyi wtedy będzie zarabiać pieniądze po to żeby płacić rachunki, no co to za życie, ale niestety większość ludzi tak żyje. Widzisz, ja prowadzę ten kanał po to, żeby Ci powiedzieć, że można inaczej, widzisz, ja tak robię odkąd przeczytałem książki, gdzie dowiedziałem się, że można inaczej. A dowiedziałem się o tym, na szczęście, jak miałem 16 lat, jak przeczytałem pierwszą taką książkę i potem poszło już dalej. Ale wiem, że niektóre osoby mogły pierwszy raz dopiero trafić na mój kanał i sobie myślą: „Co to w ogóle jest, o czym ten koleś opowiada?” Więc chcę Ci uświadomić: Pieniądze są po to, żeby pracowały na Ciebie i trzeba zdobywać aktywa, które będą Ci dawać same z siebie te fundusze. To nie jest tak, jak się wielu osobom wydaje, że kupiły sobie dom i ten dom jest aktywem, że to jest coś, co będzie Ci dawać dochody. Nie, twój dom wyciąga z Ciebie pieniądze, bo Ty musisz płacić za rachunki, za czynsz itp. Świetnym przykładem jest tutaj Arnold Schwarzenegger, który wyobraź sobie, swój pierwszy milion zarobił właśnie na nieruchomościach. W momencie, kiedy wyjechał do Stanów, swoją pierwszą nieruchomość, jaką tam kupił, było tam o ile dobrze pamiętam, 4 pomieszczenia. I On mieszkał w 1, a pozostałe 3 wynajmował. I miał dochód na to, żeby poświęcać się swojej pasji, na to, żeby pieniądze odkładać, na kupno kolejnych nieruchomości.

A jeśli Ty po prostu kupujesz mieszkanie i w nim żyjesz, no to jest to wydawanie pieniędzy. Więc co zrobić? Zrobić tak jak Arnold Schwarzenegger. Aż będzie Cię stać na to, żeby mieć swój własny dom, gdzie Ty będziesz sam mieszkał, ale ten dom będzie się spłacał z automatu. A co do czasu, ale się rozgadałem, szybciutko, jak prześledzisz kariery bardzo majętnych ludzi, którzy mają potężne firmy, bardzo często jest coś takiego, że oni się bardzo źle uczyli w szkole średniej, albo nawet nie kończyli tej szkoły, na studiach to już mało który był, dlatego, że zakładali firmy bardzo wcześnie i być może masz tak, że jakiś kolega z twojej podstawówki, którego wszyscy uważali za ostatniego osła, w tym momencie jest bardzo majętną osobą i być może chciałbyś u Niego pracować w firmie.

A On jeździł na dwójach, na trójach, a Ty byłeś genialnym uczniem, tylko widzisz, nauczyłeś się, jak być dobrym pracownikiem, nie nauczyłeś się jak sprawić, żeby kupować czas właśnie takich osób, które poświęciły mnóstwo czasu, mnóstwo energii na to, żeby zdobyć wiedzę. A tę wiedzę można po prostu kupić. Dobra, rozgadałem się, wystarczy na dzisiaj, jeśli Ci się spodobało to, co powiedziałem, warto się podzielić tym filmem z osobami, którym to pomoże. Jak masz ochotę, możesz zasubskrybować ten kanał, to będziesz dostawał powiadomienia, bardziej bym Cię zachęcał do tego, żeby wejść na stronę: „sukces.pl” gdzie jest mój newsletter, gdzie mówię takie rzeczy, o których nie mówię tutaj, więc zapraszam i do usłyszenia wkrótce, Hej!

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment