Własna Firma Jak Zacząć eBiznes – Problemy i Szanse

aHej, kontynuacja tematu zarabiania przez internet, zarabiania na e-commerce.

Zanim zacznę, to chcę, żebyś zastanowił się czy znasz, albo słyszałeś o osobach, które są powiedzmy mało rozgarnięte, ale zarabiają duże pieniądze. Bo ja znam sporo takich osób, które naprawdę, ani nie mają wykształcenia, ani nie mają tak naprawdę specjalnych predyspozycji, a mają wielomilionowe firmy.

Jak to się stało?

Czytając komentarze pod tym, co w tamtym tygodniu mówiłem na temat zarabiania bez wkładu własnego, widzę mnóstwo problemów, jakie sobie wymyślacie, zanim cokolwiek zrobicie, już mnóstwo osób widzi tysiące problemów, co się może wydarzyć złego i najgorsze scenariusze jakie mogą się przytrafić. Słuchaj, w momencie kiedy dojdzie do twojej głowy to, że chcesz zarabiać pieniądze i zaczniesz działać, ale naprawdę zaczniesz działać, to problemy będziesz rozwiązywać jak się będą pojawiać.

A mnóstwo osób nie robi nic, bo tak ich przeraża to, że widzisz, jest tam jakaś przepaść, już sobie wyobrażają, że spadają, a nawet nie doszli do tej przepaści. Więc mój drogi, moja droga, zanim zaczniesz szukać dziury w całym, zanim zaczniesz szukać wymówek, to zacznij cokolwiek robić. Jak założysz firmę, a dzisiaj o tym będzie mowa, żeby założyć swoją własną firmę…

„Ojejku Jacek, jaka firma, przecież to jest takie straszne!”

Słuchaj, założenie firmy, wymaga od ciebie kiwnięcia palcem, bo musisz kliknąć na klawiaturze, albo na myszce, bo teraz banki zakładają w twoim imieniu, klikniesz po prostu nawet na mBank, nawet mogę Ci dać link, gdzie to w mBanku, w opisie gdzieś tam dam, klikniesz po prostu i mBank założy to za Ciebie, zresztą inne banki tak samo zakładają. Jak boisz się przez bank zakładać, to są strony internetowe rządowe, gdzie też założenie firmy to jest dosłownie 30 sekund. Jeśli prześpisz się w nocy i stwierdzisz, że jednak nie podołasz temu, jutro rano możesz wstać i zawieszenie działalności albo zamknięcie jej to jest 2 kliknięcia na określonej stronie. P

owtarzam: Założenie firmy to jest 30 sekund, likwidacja, albo zawieszenie działalności to jest kilka kliknięć przez internet. Tak, dokładnie to jest taki straszne!

Więc tak, co teraz zrobić, żeby zacząć zarabiać konkretniejsze pieniądze? Potrzebujesz firmę, jak już widzisz, nie jest to takie trudne, żeby założyć, jeśli chcesz spółkę założyć, to wiesz, jest cała masa doradców podatkowych, to Ci podpowiedzą gdzie i jak to zrobić. Jak jednoosobowa działalność gospodarcza – bez problemu to robisz. I teraz masz możliwość żeby zacząć importować produkty, a o tym jak to robić i jak na tym dalej zarabiać, pójdę w absolutnie piękne miejsce i stamtąd Ci nagram resztę. Jestem w miejscowości Ronda, tu jest miejsce, które ma wiele wspólnego z tymi którzy zaczynają e-commerce, którzy zaczynają firmy, bo tutaj odbywają się walki byków, torreadorzy walczą powiedzmy, że o przeżycie, ale tak samo jest na początku z twoim biznesem, Ty będziesz walczyć o przeżycie, a twoją areną będzie Allegro, czy to Amazon, czy inna platforma.

Jest dużo uczestników, powiedzmy, twoim bykiem, twoim przeciwnikiem będzie twój potencjalny klient, żeby on wchodząc na przedmiot, który masz do sprzedania, czy usługę, którą masz do zaoferowania, żebyś go na tyle zachęcił i tak wpłynął na jego głowę, żeby on to kupił. Ale widzisz, te osoby, które przychodzą do Ciebie na aukcję, powiedzmy na Allegro, one tam przychodzą po to, żeby kupić, to nie są ludzie, którzy przychodzą tylko, żeby pooglądać sobie. Powiedzmy, że byłbyś właścicielem serwisu typu Onet.pl.

Codziennie wchodzą tam miliony osób, ale one tam przychodzą po informacje, a jak ktoś przychodzi na Allegro, na Ebay, na Amazon, przychodzi po to, żeby coś kupić. I skoro on trafia do Ciebie na aukcję, to znaczy, że jest tym produktem zainteresowany. I teraz jest widzisz tylko kwestia po pierwsze, mieć produkt, który tego klienta naprawdę zainteresuje. Ok, tutaj ludzie przychodzą po rozrywkę i tę rozrywkę dostają i teraz w związku z tym, co sprzedawać? Jak zaspokoić tego klienta, jak sprawić, żeby on kupił to u Ciebie?

Popatrz, jeśli w tym miejscu sprzedawałbym wodę, no to raczej nie miałbym problemu z tym, żeby mieć na to klienta, ale gdybym w tym miejscu chciał sprzedać np. narty, to czy w tym miejscu będzie ktoś, kto będzie chciał ode mnie kupić narty? Ale widzisz, to jest jeden z podstawowych problemów, z którymi spotykam się u osób, które zaczynają handel na Allegro, właśnie nie wiedzą jak zacząć, nie wiedzą co zacząć sprzedawać, a to są bardzo proste rzeczy. Sprzedawaj to, czego ludzie tak naprawdę w tym momencie potrzebują.

Nie sprzedawaj im w środku lata nart. Zresztą mówiłem o tym tydzień temu, niedługo mamy dzień matki, niedługo mamy dzień dziecka, więc z tych okazji klienci będą kupować rzeczy, dla swojej mamy będą kupować…

No właśnie, co będą kupować?

Pomyśl sobie, albo możesz poszukać na forach dyskusyjnych, możesz sobie wejść na Google Trends i przeanalizować co tam było w tamtym roku fajnego. To nie jest tajemnica wielka do odkrycia, co takiego kupuje się matkom, na co teraz jest powiedzmy zapotrzebowanie, bo ludzie o tych tematach dyskutują na forach, dyskutują u cioci na imieninach i tak samo jest z dziećmi. Jak nie wiesz, nie masz dzieci, a niema w twoim otoczeniu dzieci, to zobaczysz na ulicy kogoś z dziećmi, albo nawet pójdź do przedszkola, które zresztą same kupują całą masę prezentów, ale chodzi o to, żeby dotrzeć do rodzica, a nie jest problem, bo idzie ulicą rodzić z dzieckiem, więc możesz po prostu podejść i zapytać:

„Przepraszam bardzo, zajmuję się handlem w internecie i chciałbym jakieś fajne prezenty sprzedawać dla dzieci, co pana dziecku by się najbardziej spodobało z tych rzeczy, które Pan (czy tam Pani) mu kupiła?”

A teraz możesz pomyśleć: „Nie, Jacek, przecież ja w życiu nie podejdę do obcej osoby na ulicy…” Słuchaj, powtórzę to, co mówiłem tydzień temu, jeśli chcesz zacząć zarabiać pieniądze i nie chcesz tego robić na etacie, musisz zacząć robić te rzeczy, których do tej pory nie robiłeś. I albo będziesz mieć wymówki, albo będziesz mieć wyniki, to jest bardzo prosta sprawa. Jeśli znajdziesz sobie wymówki, dlaczego tego nie robić, no to nie miej pretensji, że ktoś inny to robi i zarabia na tym pieniądze, po prostu tak to działa.

Jeśli to, co robiłeś do tej pory się nie sprawdziło, zacznij robić coś innego. Idziemy w kolejne miejsce, gdzie dokończę temat. To, jak wielki sukces odniesie twoja firma, od tego zależy wiele czynników. Na pewno to jest kwestia szczęścia, na pewno jest to kwestia tego, jak tobie będzie bardzo się chcieć, może Ci to zajmie 3 lata, może 10 lat, a może nigdy tego nie zrobisz, bo zakochasz się tak w swoim produkcie, czy usłudze, a ludzie po prostu tego nie będą chcieć kupować. Popatrz, jak tutaj jest ten most, ten most był budowany 34 lata. Raczej jeśli w przeciągu 2-3 lat nie będziesz czuć przyjemności i pieniędzy z tego, co robisz, to sobie daj spokój i weź się za coś innego.

A jeszcze wracając do momentu startu. Polska dofinansowuje bezrobotnych i można dostać w granicach 35.000zł, oczywiście jest to kwestia tego, jakie to jest województwo, więc jeśli na przykład jesteś na etacie, który Ci bardzo nie pasuje, zawsze możesz przejść na bezrobocie, tylko trzeba by sprawdzić dokładnie jakie są warunki na dzisiaj, bo to też się zmienia i nie wiem, tam chyba ze 3 miesiące jest, jak jesteś bezrobotnym, możesz się potem starać o dotację i też kwestia jakie województwo, nawet 35.000zł jest do zgarnięcia, nie mówiąc potem o rozmaitych dotacjach unijnych, jest też masa osób, która buduje swoje firmy na zasadzie korzystania z innych pieniędzy, zawsze możesz założyć spółkę, czy to akcyjną, czy z ograniczoną odpowiedzialnością i podzielić udziały między udziałowców, nie musisz tego sam robić, możesz się dogadać z kolegą, z koleżanką, z kimś, kto zna się na tym, na czym Ty się nie znasz i wtedy ryzyko niejako dzielicie na kilka osób, ale też w kilka osób czasami jest tak, że co jeden nie wie, to wiedzą inni.

Popatrz, te największe w tym momencie firmy technologiczne, które wywodzą się z San Francisco, start-upy, zaczynają firmę, rozkręcają ją, potem szukają doinwestowania i potem okazuje się, że finalnie ta osoba, która zakłada tę firmę ma 5-10% udziałów w firmie, a całą resztę mają inwestorzy, jest na giełdzie, ale widzisz, te 10% udziałów daje im miliony, a nawet miliardy wyceny, bo wiesz, jedno to jest to, ile firma jest warta, a drugie, ile się ma w kieszeni. Niemniej powtarzam, jeśli nie zaczniesz, nie będziesz wiedzieć o co chodzi.

I to, o czym powiedziałem na początku, jest cała masa ludzi, którzy nie mają o niczym pojęcia, ale mają zapał, chcą coś robić i bez wiedzy, bez wykształcenia tworzą firmy i z tego co wychodzi w trakcie, szukają rozwiązań problemów, po prostu działają, bo to jest podstawa, żeby po prostu zacząć działać. A w e-commerce sprawa jest bardzo prosta, zaczynasz od jednego produktu, jak jeden Ci się będzie sprzedawać, kupujesz kolejny…

Popatrz nawet jak powstawała firma Nike, był jeden właściciel, który po prostu tak sobie wymyślił, żeby produkować buty dla sportowców, ale żeby to nie były tylko buty dla sportowców, tylko żeby w butach sportowych zaczęli chodzić normalni ludzie. I widzisz, z pomysłu, z idei, z zera, z pieniędzy pożyczonych od ojca powstała firma, która jest numerem może nie jeden, ale jest w topowej…

Tak naprawdę nie wiem co jest większe, czy Nike, czy Adidas, czy jeszcze inne sportowe firmy, ale są to czołowe firmy światowe i w zasadzie jak Ci markę powiedziałem, to wiesz co to jest, a właściciel jest też w pierwszej 15 najbogatszych ludzi na świecie. Powtarzam, zaczynał od pieniędzy pożyczonych od ojca i zbudował coś tak wielkiego i teraz do którego miasta nie pojedziesz, do którego państwa, jest jego produkt, a zaczęło się od pomysłu, zaczęło się od idei.

Tak zaczyna się twój biznes, tak zaczyna się twoja droga do wolności, bo z czasem zaczniesz zatrudniać ludzi, którzy będą robić to, czego Ty nie lubisz, albo nie chcesz robić, albo po prostu jest kwestia automatyzacji, żeby firma rosła, po prostu musza to budować ludzie. Przemyśl to sobie, no i po prostu zacznij działać.

Hej!

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment