Opinia

JACEK: Hej, Szymon!

SZYMON: Cześć, cześć.

JACEK: Szymon, wypełniłeś mi ankietę, z której widziałem, że dobrze sobie radzisz na Amazonie, ale nie wiem czy poza Amazonem coś jeszcze robisz, więc powiedz w czym się specjalizujesz?

SZYMON: Ogólnie, tak naprawdę jestem kucharzem.

JACEK: Ok.

SZYMON: Zmieniłem swój styl w tym momencie, ponieważ no praktycznie to jest to, co jest w tym momencie no nie ma pracy ogólnie i chciałem po prostu sobie zająć jakoś czas tym wolnym czasem.

JACEK: Ok, czyli formalnie nie masz teraz w pracy, bo wszystko zamknięte, tak?

SZYMON: Tak, tak, ogólnie tak.

JACEK: Dobrze, to dlaczego wybrałeś taki kurs, a nie wziąłeś giełdy, nie wziąłeś nieruchomości, bo wiesz jest dużo rzeczy, które można robić, a zainteresowałeś się właśnie e-biznesem?

SZYMON: Z jednej strony chciałem coś, co będzie zdalne i coś co będę mógł robić wszędzie, w każdym kraju na świecie.

JACEK: A jako kucharz pracowałeś w Polsce czy gdzieś za granicą, jak to?

SZYMON: Pierwsze 5 lat pracowałem w Polsce i teraz już pracuję w Anglii, w Anglii jest no troszkę ułatwiona ta praca.

JACEK: Okej, rozumiem.

SZYMON: Znaczy jest ciężej, ale jest i prościej, tak można powiedzieć.

JACEK: Wszystko jest jasne. Dobrze, to powiedz jaki kurs zacząłeś?

SZYMON: Zacząłem, najpierw zacząłem Twój kurs Allegro, później wykupiłem kurs Amazon, no i w tym momencie jestem na kursie milionerów.

JACEK: Dobrze. I powiedz może najpierw, bo tak, jak przerabiałeś Allegro, to mieszkałeś w Polsce czy w Anglii?

SZYMON: Jak przerabiałem Allegro już mieszkałem w Anglii i tu był też taki mały problem z tym, że no tam bez firmy też nie jest łatwo handlować jako osobie prywatnej.

JACEK: Tak. I jak, co z tym zrobiłeś?

SZYMON: Ja otworzyłem firmę, znaczy otworzyłem jako „self employed” w Anglii swoją własną działalność.

JACEK: Czy ciężko jest otworzyć firmę w Anglii?

SZYMON: Nie, tak naprawdę no zajęło mi to 5 – 10 minut wypełniania wniosku w Internecie.

JACEK: Czyli przez 10 minut, siedząc w Internecie, założyłeś firmę, tak?

SZYMON: Tak.

JACEK: Dobrze, bo wiesz ja wiem o co chodzi, ale osoby, które nas słuchają nie wiedzą, może im się wydawać jakie to trudne itd. Ok i jak było z Allegro? Zacząłeś coś sprzedawać na Allegro czy nie?

SZYMON: Na Allegro sprzedawałem rzeczy, które miałem jeszcze w Polsce, jak byłem w Polsce, w każdym momencie po prostu starałem się wystawić jakąś aukcję, posprzedawałem tam kilka rzeczy i później po jakimś czasie po prostu stwierdziłem, że no jest trochę ciężko na odległość jak dla mnie, było wystawianie samych aukcji na Allegro, gdzie produkt był w Polsce, a ja byłem w Anglii, więc postanowiłem spróbować z Amazonem.

JACEK: No i jak z tym Amazonem poszło?

SZYMON: Z Amazonem poszło nawet dobrze, wystawiłem swój własny produkt.

JACEK: W sensie to była twoja marka, tak? Pod swoją marką?

SZYMON: Tak, tak pod swoją marką.

JACEK: A to był produkt z Anglii czy go ściągałeś, importowałeś?

SZYMON: Importowałem go z Chin.

JACEK: Ok.

SZYMON: Ściągałem go z Chin.

JACEK: Poczekaj, jeszcze zatrzymam Cię na sekundę, bo dla wielu osób myśl taka ”O jejku, własna marka, importowanie z Chin, no daj spokój, przecież w życiu tego nie ogarnę”. Czy to jest trudno importować z Chin i założyć swoją markę?

SZYMON: Samo zamówienie nie jest ciężkie, trzeba tylko mieć cierpliwość do Chińczyków, do rozmawiania z nimi, bo jest tak, że starasz się z nimi porozmawiać po Angielsku i niektórzy po prostu tak jakby Cię ignorują, a niektórzy po prostu, z niektórymi jest tak, że no bardzo słabo znają ten język i ciężko jest dokładnie powiedzieć im co byś chciał tak naprawdę.

JACEK: Jasne.

SZYMON: Po kilku tam tygodniach dopiero rozmowy z nimi udawało mi się tam z nimi dogadać, a tak to też nie był taki kolorowy interes, bo po miesiącu negocjacji i tam otrzymaniu tego produktu okazało się, że produkt nie jest dokładnie taki jaki chciałem, także też był problem z tym, no odsyłanie nie wchodziło w grę, no bo to też nie był produkt, nie było to ilościowo jakoś tyle, żeby to zwracać, odsyłać z powrotem do Chin, dla mnie to było w ogóle, liczyło się to, żeby coś ruszyć z Amazonem i wrzucić na niego. No i tam po rozmowie z nimi dostałem tam jakiś tam bonus od nich, coś tam mi dosłali, coś tam mi zwrócili pieniędzy, no i wrzuciłem po prostu ten produkt na Amazon, na FBA, gdzie po prostu chciałem spakować te rzeczy i wysłać i już nic więcej mnie nie interesowało.

JACEK: A przez FBM coś robisz czy wszystko FBA idzie?

SZYMON: Jak na razie jest wszystko FBA.

JACEK: Ok, od jak dawna robisz Amazon?

SZYMON: Amazon robię od jakichś 4/5 miesięcy.

JACEK: 4/5 miesięcy i powiedz, czy możesz powiedzieć jakie problemy jeszcze miałeś, jak zacząłeś na Amazonie, jak to porównujesz do Allegro, jeśli chodzi o trudność systemu, ilość sprzedaży, jak to się ma do Allegro, bo masz porównanie?

SZYMON: Problemem nie jest, znaczy jest mniej uciążliwy tak naprawdę, Amazon jest powiem łatwiejszy, jak dla mnie w porównaniu niż Allegro, nie ma aż takiej dużej rozpiętości ludzi, którzy tam handlują tak naprawdę.

JACEK: Czyli konkurencja jest mniejsza, tak?

SZYMON: Tak, jest mniejsza konkurencja i jedyne co mógłby być problem dla kogoś kto zaczyna na Amazon, to trzeba też promować swój własny produkt, bo jeżeli nie jest to wypromowane, jest to ciężko sprzedać na początku.

JACEK: I powiedz, w jaki sposób promowałeś produkt?

SZYMON: Ja jedynie co to wystawiłem go na Google Ads, jest dość spory odzew na ten produkt i udało się po prostu w miarę dobrze na nim zarobić.

JACEK: A powiedz, jak to zrobiłeś z Google Ads? Czy to jest trudne, żeby zrobić tam reklamę, czy sobie policzyłeś ile musisz, ile maksymalnie możesz wydać, jak to sobie przekalkulowałeś?

SZYMON: To wygląda tak, że przy zakupie produktu trzeba było użyć tam, u nas jest tak, że trzeba policzyć sobie mniej więcej ile przy FBA Amazon pobiera za przetrzymanie i wysyłanie tego produktu.

JACEK: Czyli użyłeś kalkulatora , czy coś innego robiłeś?

SZYMON: Kalkulatora, zwykły kalkulator, trzeba było po prostu do ceny, którą zapłaciłem za produkt dodać to, co Amazon pobiera, plus dodać tam jakąś część tam za reklamę.

JACEK: Jasne, czyli prosta matematyka, tak?

SZYMON: Tak, tak i wtedy np., tak naprawdę ceny, za niedługi okres czasu, reklamę, no to nie są zbyt duże, no bo to są ceny w granicach 100/200 zł tak mniej więcej wychodzi.

JACEK: Dobrze, to sprzedajesz tylko ten jeden produkt czy więcej produktów?

SZYMON: To znaczy tak, mam produkt, który jest w dwóch wariantach, no i tu jest właśnie problem, będę musiał sobie przypomnieć lekcję, jak zrobić…

JACEK: Wielowariantowość.

SZYMON: …wiele produktów pod jednym adresem.

JACEK: Ok, to czy możesz, a ten produkt wystawiałeś może na Allegro czy nie?

SZYMON: Nie, nie wystawiałem tego produktu na Allegro, nawet nie myślałem o tym w tym momencie.

JACEK: Czyli Amazon jest dla Ciebie tak zadowalający, że już Allegro odpuściłeś, tak?

SZYMON: Allegro, na Allegro sprzedaję po prostu te rzeczy, których tak naprawdę nie używam w Polsce.

JACEK: Ok, rozumiem.

SZYMON: Więc tutaj wracam do Polski i wtedy już sprzedaję te rzeczy.

JACEK: A możesz powiedzieć ile sprzedajesz tego produktu, który produkujesz? Na Amazonie.

SZYMON: Na Amazonie sprzedaję produktu w porywach od…

JACEK: Dziennie, dziennie powiedzmy ile Ci go schodzi.

SZYMON: Dziennie schodzi jakieś 20/30 sztuk.

JACEK: 20, czyli średnio powiedzmy 25 sztuk, możesz mniej więcej powiedzieć jakie to są, ile mniej więcej zarabiasz na tym miesięcznie?

SZYMON: Miesięcznie wychodzi jakieś 1000 funtów.

JACEK: 1000 funtów, ile kosztuje Cię to pracy, czyli 1000 funtów to jest 5000, to już jest, to jest zysk czy dochód?

SZYMON: To jest zysk.

JACEK: Zysk, czyli czysty zysk 1000 funtów, czyli to jest powiedzmy 5000zł, ile pracy Cię to kosztuje?

SZYMON: W tym momencie praktycznie nic, jedynie co, jeżeli zaczyna brakować produktu to domawiam go i odsyłam go prosto do Amazon.

JACEK: Czyli cała robota w tym momencie to jest powiedzmy raz na dwa tygodnie poświęcić ile, 5/10 minut czasu, żeby gdzieś coś kliknąć, tak?

SZYMON: Tak, tak, tylko trzeba to robić z wyprzedzeniem jak to wiadomo z Chińczykami, bo długo trzeba czekać wiadomo na produkty.

JACEK: Czyli możesz powiedzieć, że to jest w tym momencie no powiedzmy 99% automat czy nie?

SZYMON: Tak, tak 99% automat.

JACEK: Ok, bo robisz to od 4 miesięcy, ale już chyba było rozliczenie w Anglii w oni to tam kwiecień/maj mają, czyli tak naprawdę chyba nie zapłaciłeś żadnego podatku, bo jest kwota wolna od podatku 13000funtów, tak?

SZYMON: Nie, tutaj jest tak, jeżeli jest się self employed jest to rozliczane w styczniu, także ja prawdopodobnie będę się rozliczał w następnym roku w styczniu, ale to jest tak, że ten próg rozliczeniowy jest troszkę wyższy, nie ma tego najniższego progu 1000 zł, jest jak dobrze pamiętam koło 11000 teraz już nawet 12000 funtów.

JACEK: No ja tak kojarzę, że koło 13000 funtów, czyli tak naprawdę z wszystkich dochodów z całego roku nie zapłacisz w ogóle podatku, tak? Tak to prawdopodobnie będzie.

SZYMON: Tak, jak na razie tak, ale mam nadzieję, że to się będzie zwiększało.

JACEK: A będziesz wprowadzać nowe produkty czy poprzestaniesz na tym?

SZYMON: Nie, nie, będę wprowadzać, będę szukał jakichś możliwości i teraz jeszcze dostałem, znaczy jest możliwość troszkę łatwiejszego wyszukiwania produktów, są platformy, które obsługują Amazon, no i prawdopodobnie będę jeszcze troszkę inwestował w to.

JACEK: No właśnie, bo tak wpada Ci frajersko 1000 funtów, powiedz na co wydajesz pieniądze?

SZYMON: Pieniądze wydaję na, tak naprawdę na reinwestycje tego co dostaję.

JACEK: Ok,

SZYMON: Też idzie na, tak jak wiadomo, na standardowe życie, a część jest na, po prostu przerzucam te pieniądze na konto i z tego konta inwestuję dalej.

JACEK: Dobrze Szymon, to jeszcze takie pytanie na koniec, powiedz czy te informację, które miałeś w kursie, czy to Allegro, czy Amazon, pomogły Ci w tym co robisz teraz?

SZYMON: Tak, tak no pokazuje dużo takich rzeczy, które tak naprawdę dla laika, jeżeli miałbym robić Amazon samemu i zacząć go od zera, no to dużo dłużej by mi zajęło wejście na rynek Amazon, bo jest bardzo dużo takich kruczków, które tam są, które naprawdę ułatwiają wejście na rynek Amazon, tak samo na Allegro.

JACEK: Dobrze to tak jeszcze, czy polecasz mój kurs, czy polecasz współpracę ze mną, powiedz jak to wygląda?

SZYMON: Tak, tak jest bardzo unikatowy ten kurs, który no pokazuję dużo, dużo faktów i dużo ludzi pokazało jak można zarabiać w miarę dobre pieniądze i duże pieniądze po Pana kursie.

JACEK: Super, to dziękuję Ci bardzo.

SZYMON: Dziękuję.

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment