Metody Starożytnych Mędrców Na Wzmocnienie Siły Charakteru.

Hej, będzie o wiedzy starej, ale która wpływa na Ciebie cały czas, bo wiedza na temat charakteru, na temat kształtowania charakteru, na temat ducha i ciała. I powiem Ci to na przykładzie 3 Panów, do których mam wielki szacunek, którzy nie żyją od bardzo dawna, a są to panowie, którzy kierowali się w swoim życiu właśnie zasadami takimi, które kształtowały ich charakter i dzięki temu, że pracowali, myśleli o tym, że ten charakter trzeba kształtować, to ci panowie, wiemy o tym, że istnieli i są uznawani za mędrców. Pierwszy to jest Sokrates, na pewno o takim Panu słyszałeś, Marek Aureliusz i Beniamin Franklin. Pierwsi dwaj żyli mniej więcej 2500 lat temu, Franklin trochę później, ale wszyscy kierowali się taką samą zasadą, czyli podstawa to jest twój umysł, twój duch, a dopiero na drugim miejscu jest twoje ciało. Jak to w praktyce wyglądało? W praktyce wyglądało to tak, że wszystko, co oni robili, było nastawione na myśl o tym, że duch ma decydować o tym, co się dzieje z twoim życiem, co się dzieje z twoim ciałem.

Czyli jeśli chce Ci się pić, to nie znaczy, że masz spełniać zachciankę twojego ciała, bo to twój duch ma zadecydować o tym, co się stanie, czy Ty się napijesz, czy się nie napijesz, to twój duch ma zadecydować o tym, co Ty będziesz jadł i kiedy będziesz jadł, a nie twoje ciało, bo to, że tobie się chce jeść, to jeszcze nie jest powód do tego, żeby jeść. I ok, jako człowiek mamy potrzeby życiowe, może słyszałeś o piramidzie Maslowa, potrzeby związane z jedzeniem, ze spaniem, z zaspokajaniem potrzeb płciowych też i dopiero potem te potrzeby wchodzą poziom wyżej, jak np. do tego miejsca, gdzie uczą się, to jest Wyższa Szkoła Muzyczna, ale to już są potrzeby na najwyższym poziomie. I teraz tak, co to ma do kształtowania charakteru? W przykładach podam Ci, jak Sokratesowi chciało się pić, wiedział, że ważniejsze jest to dla niego, żeby to on zdecydował, kiedy będzie chciał pić, więc brał wodę ze studni i mimo, że bardzo mu się chciało pić, to on nie pił tej wody, tylko wodę rozlał na ziemi i dopiero nabierał następną misę i dopiero wtedy pił. Kształcił swój charakter przez to, że to on decydował, on, jego duch decydował o tym, co on robi, a nie jego ciało rządziło. Marek Aureliusz to był cesarz, cesarz, który najbardziej wpłynął na rozwój, na potęgę Rzymu i mimo bogactw, do jakich miał dostęp, spał na zwykłym łóżku, twardym, bez czegoś miękkiego, bo kształtował swój charakter, bo ciało było tylko ciałem, to było narzędzie do tego, żeby jego umysł, jego duch nakazywał co jego ciało ma robić.

W przypadku Franklina, ok, on miał np. problem z kobietami, jak wyjechał do Europy, coś tam narozrabiał i wyciągnął z tego wnioski i jedna z cnót, jakie sobie ćwiczył, to była cnota związana właśnie z nieużywaniem ciała dla przyjemności. I to co on robił, rozpisywał sobie tygodniowy plan, że w tym tygodniu będzie pilnował się jeśli chodzi np. o używanie swojego ciała. I miał tam cykl, który się powtarzał co kilka tygodni, bo tych cnót franklinowskich było więcej, ja o tym mówiłem na wcześniejszych nagraniach i wracał co jakiś czas do jednej z cnót, które sobie wyznaczył, dzięki którym będzie lepszym człowiekiem i po prostu pilnował się, żeby to jego umysł zwyciężył. Co to ma dla Ciebie za znaczenie, co Ty z tym możesz zrobić? To nie chodzi o to, żeby robić dokładnie to, co robił Sokrates, czyli będzie upał, a Ty nie będziesz pił wody, ale biorąc pod uwagę to, jakie mamy teraz dostępne jedzenie i picie, to jest twoja decyzja, czy Ty pijesz tego typu rzeczy, które są reklamowane w mediach, a o których wiesz, że nie są to rzeczy, które wpływają dobrze na twoje ciało, na twój umysł, na twoje zdrowie, tak samo kwestia jedzenia, tak samo kwestia korzystania z wszelkich innych uroków jakie daje nam XXI wiek. Nie będę już tam wspominał o zwykłych papierosach, czy alkoholu, ale widzisz, są narkotyki, jest cała masa innych rzeczy, którymi ludzie się zachłystują, bo jest to przyjemne dla ciała. I w momencie, kiedy skupisz się właśnie na tym, co by tu zrobić, żeby twojemu ciału było lepiej, to twój charakter jest bardzo słabiutki, a w momencie, kiedy twój charakter jest bardzo słabiutki, to i twoje sukcesy życiowe, no możesz w zasadzie o nich zapomnieć. Ok, to tyle, co chciałem Ci na dzisiaj powiedzieć, przemyśl to sobie.

Sugeruję Ci nawet obejrzeć to od początku, bo to, że dotarło to do Ciebie, to nie znaczy, że jeszcze to pojąłeś i pomyśl sobie i zaplanuj w jaki sposób będziesz kontrolował swój charakter, będziesz kontrolował swoje ciało. Co do konkursu, teraz będziemy robić co tydzień, tradycyjnie fajny komentarz, inspirujący komentarz, który dzisiaj będzie napisany, to za tydzień pod filmem wybiorę osobę, która wygrywa i z tą osobą do wyboru, albo pójdziemy do fajnej knajpy sobie zjemy dobry obiad, albo kolację i porozmawiamy, albo pojeździmy sobie jakimś fajnym samochodem po Warszawie, albo jak ktoś ma ochotę i wytrzyma nerwowo, to na torze pod Poznaniem. Dzięki, do usłyszenia wkrótce, hej!

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment