Jak szybko zbudować pewność siebie. (autor; Jacek Wiśniowski)

Podcast – Słuchaj na SoundCloud lub iTunes:
https://soundcloud.com/sukcespl/pewnosc-siebie-a-mowa-ciala

Hej. Porozmawiamy dzisiaj sobie o pewności siebie i o mowie ciała. Mowa ciała i pewność siebie są ze sobą nierozerwalnie związane, ale dla ciebie jest to o tyle fajne, że za pomocą dosłownie kilku trików jesteś w stanie od razy sprawić, że ktoś będzie uważał, że jesteś pewny siebie.

Oczywiście, też na pierwszy rzut oka ktoś będzie w stanie określić, że jesteś niepewny siebie. Jak teraz mnie oglądasz to jestem pewien, że w przeciągu pierwszej sekundy byłeś w stanie stwierdzić czy ja jestem dla ciebie interesująca osobą, czy chcesz to oglądać, czy nie chcesz tego oglądać. Jesteś w stanie mnóstwo cech powiedzieć na mój temat.

Tak samo robią ludzie, którzy cię pierwszy raz widzą. Patrzą na ciebie i pierwszym rzutem oka są w stanie powiedzieć czy chcą się z tobą zadawać czy nie. Dwa, trzy ciekawe triki na dzisiaj ci opowiem. Zrobię za tydzień, za dwa, pewnie za trzy tygodnie więcej na temat pewności siebie, bo dzisiaj chcę ci pokazać proste rzeczy, które możesz wdrożyć od razu.

A te, które będę robił na następnych nagraniach, one wymagają trochę więcej pracy. Co takiego możesz zrobić? Poczekaj, muszę wyciągnąć gadżet, gadżetem posłużę się za chwilkę, już go mam. Najpierw powiem ci jedną rzecz, która od razu może wpłynąć na to jak będziesz postrzegany. Jest to związane z hormonami, jest to związane z testosteronem i jest to związane z kortyzolem.

Testosteron jest to hormon siły, a kortyzol jest to hormon stresu. I teraz tak, teoretycznie świadomie nie jesteś w stanie zarządzać tymi hormonami. Ale jak masz odpowiednią postawę ciała to jesteś w stanie produkować odpowiednie hormony.

Możesz to regulować mową ciała. Tak, mowa ciała ma na to ogromny wpływ. Ja ci opowiem najpierw ćwiczenie, które robiono na Harvardzie, bo sprawdzano, które osoby są chętniej przyjmowane do pracy. I wykorzystano właśnie do tego testosteron i kortyzol.

Wzięto dwie grupki ludzi, jednej grupce powiedziano, żeby na dwie minuty przed wejściem na rozmowę kwalifikacyjna o pracę wykonywały określone, może nie tyle gesty, ale postawiły się w odpowiednią postawę ciała. I była to postawa związana ze zwycięstwem. Na pewno widziałeś jak jakiś sportowiec wygrywa medal, jakieś mistrzostwo.

Jest to postawa tzw. V, czyli ręce w górę, wow, jestem zwycięzcą. Głowa wysoko podniesiona, na pewno jest to ktoś dumny, wyprostowany. I powiedziano tym osobom, aby przyjęły dowolną postawę, która im się kojarzy właśnie z taką pewnością siebie z siłą, z władzą. I to było albo założenie po prostu rąk na biodra albo właśnie taki gest uniesienia rąk.

Albo po prostu jak ktoś siedzi i zajmuje całą sofę. I wzięto drugą grupę ludzi, którzy robili dosłownie wszystko, żeby ich nie było widać. Czyli zakładali ręce, chowali się. I teraz tak pierwsza grupa z gestem władzy jak potem weszła na tą rozmowę to wszyscy zostali przyjęci do pracy, tak w cudzysłowie. Bo ta komisja, która oceniała od razu widziała w ich postawie ciała, w tym jak oni się zachowują, jaki mają błysk w oku, że są to osoby, które dużo będą w stanie zdziałać.

A wszystkie te osoby, które przed wejściem do pracy gdzieś się tam kuliły się, chowały, no żadna nie dostała propozycji pracy. Co w związku z tym? W związku z tym dla ciebie, to dla panów, panowie przed randką zróbcie sobie tak po prostu, że chodzicie z rękami założonymi na biodrach, jako pan sukcesu.

Dla kobiet działa to dokładnie tak samo, tylko, że w przypadku randek niekoniecznie, bo dla pań to jest kwestia pokazania swojej kobiecości a nie tego, że jesteś pewna i mężczyzna, który cię zobaczy się przestraszy ciebie. Niemniej są sytuacje życiowe, kiedy paniom też zależy żeby pokazać pewność siebie. Czy to prezentację jakąś robisz, masz się przed kimś wykazać swoim profesjonalizmem, swoją wiedza.

Co jeszcze? Już z mową ciała wiesz, co robić, ok. To powiem ci jeszcze jedno, tak naprawdę możesz udawać. Nawet, jeśli teraz się czujesz absolutnie niepewny, nawet jak teraz mnie oglądasz, nieważne czy siedzisz gdzieś czy stoisz, czy może na telefonie mnie oglądasz, udaj, że jesteś człowiekiem sukcesu, że jesteś mega pewny siebie. Udaj, że przed chwilką wygrałeś mistrzostwo świata, w dowolnej dziedzinie. Udaj, że jesteś najlepszy na świecie w tym, co robisz.

Po prostu udaj i przyjmij taką postawę ciała jakbyś właśnie uważał, że jesteś mistrzem świata, że jesteś najlepszy. Możesz sobie nawet w myślach powiedzieć to właśnie, że "jestem najlepszy". Ty nie będziesz wtedy siedział tak, o nie będziesz wtedy taki, tylko będziesz właśnie taki. Naładowany, wypięta klatka piersiowa, dumny, wyprostowany.

To jest postawa ciała, która określa ludzi pewnych siebie i ty to możesz udawać i im częściej będziesz takie coś udawał tym bardziej wejdzie ci to w krew. Przy okazji chciałbym, żebyś zwrócił uwagę, na to jak korzystasz z telefonu komórkowego, ze smartfona. Bo mnóstwo ludzi korzysta z telefonu w ten sposób, że bierze ten telefon, pochyla się zwija się jeszcze w sobie i wtedy dopiero coś tam ogląda.

Słuchaj to jest postawa ciała. Jak ty masz cały czas taka postawę ciała, twój umysł nie analizuje tego czy ty w tym momencie oglądasz coś ciekawego na tym telefonie, czy piszesz SMS. Twój umysł ciała odbiera teraz wiadomość, że ty się nie czujesz pewny siebie, bo ty się garbisz. I w tym momencie masz niski poziom testosteronu a poziom kortyzolu, poziom hormonu stresu podnosi się.

Jak ty potem z taka postawą ciała po oglądaniu czegoś na telefonie wejdziesz na rozmowę kwalifikacyjną, pójdziesz na randkę, pójdziesz prezentować się, jaki ty jesteś cudowny i wspaniały, nie masz szans, no ludzie od razu poznają coś z tym człowiekiem jest nie tak. Niby drobiazg, ale pewnie nikt ci do tej pory nie powiedział, że to ma znaczenie.

Dobra gdzie tu jest mój gadżet? Ok. Mój gadżet. Druga sprawa jest to kwestia twojej twarzy. Możesz być bardzo brzydki, możesz być tylko brzydki, możesz być super ładny. To w tym momencie nie ma znaczenia. Bo ludzie patrzą na ciebie i określają cię na ile ty jesteś dla nich sympatyczny albo na ile ty jesteś niesympatyczny. Jak się układają rysy twojej twarzy i zauważ im są starsze osoby, sorry za hałas, ale tutaj przychodzą wycieczki szkolne, więc widać ich właśnie.

Zauważ właśnie jak wyglądają dzieciaki, dzieciaki wyglądają w ten sposób, że są zazwyczaj radosne, szczęśliwe, bo nie mają wielu stresów w życiu. Albo te, które mają nie są takie jak mają dorośli. Jest sytuacja inna, kiedy zobaczysz osoby po 40, bo tym osobom po 40, kąciki ust idą w dół i to jest całkiem naturalna sprawa bo mamy coś takiego jak grawitację.

Więc to jest mięsień, jeśli tego mięśnia się nie ćwiczy to on idzie w dół. Jak go teraz prosto wyćwiczyć nawet, jeśli nie masz powodów do szczęścia? Słuchaj, nieważne czy siedzisz w pracy czy oglądasz to siedząc teraz w domu. Możesz teraz zrobić sobie coś takiego, wziąć po prostu ołówek, długopis i zrobić coś takiego. Jak zrobisz coś takiego, to w tym momencie ćwiczą się twoje mięśnie właśnie te od uśmiechu. I jeśli do tej pory, kąciki ust szły ci w dół to one się wyprostują z czasem pójdą do góry. Bo ludzie określają cię także na podstawie właśnie też tego. 

Zauważ jak wyglądają politycy, o tutaj dosłownie 200 metrów stąd jest kancelaria premiera. I wiesz, byli różni premierowie, z resztą widziałeś pewnie różnych władców, prezydentów z różnych części świata. Zauważ jak łatwo jesteś w stanie określić, którego z nich chciałbyś mieć za prezydenta, premiera a którego nie. Który jest dla ciebie przyjazny a który nie.

Jest to kwestia, czegoś takiego, po prostu uśmiech. Tylko zauważ, że politycy jak się uśmiechają, oni oszukują, bo uśmiechają się tylko ustami. Ale wiedzą, że ludzie uznają nawet jak on się sztucznie uśmiecha to moją go za osobę bardziej przyjazną. Ale jak wprawisz się naprawdę w takim uśmiechu to pójdą ci w pewnym momencie kąciki ust w górę.

Kąciki ust, pokazuje oczy, kąciki oczu pójdą ci w górę. Będą się twoje oczy uśmiechać. Jeśli będziesz osobą, właśnie taką uśmiechniętą, to jest mowa ciała, będziesz miał więcej znajomych. Ludzie będą cię uważać za bardzo sympatyczną osobę, za bardziej pewną siebie osobę. I o to właśnie nam chodzi. Za tydzień powiem ci o tym w jaki sposób wpływać na swoją pewność siebie przez to co jest w głowie. A na razie za dzisiaj dziękuję, hej.    

Jacek Wiśniowski

 

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment