Jak Się Uczyć

Hej, jak się skutecznie uczyć, od kogo się uczyć, czego się uczyć, czego się nie uczyć, na co warto tracić czas, a na co nie. Będzie dzisiaj dość długo, ale warto posłuchać do końca, bo im dalej będziesz słuchał tym skróci się Twój czas nauki i oszczędzisz sobie mnóstwo czasu przez to, czego się dowiesz. Pierwsza sprawa jest taka, może powiem Ci jakie znam metody nauki i czy one działają, czy nie działają albo jak je można usprawnić. Podstawowa forma w większości stosowana w Polsce, edukacja szkolna, widzisz jest to i tak obowiązek, z obowiązkiem jest tak, że jak się coś musi, to się tego nie robi, więc wiesz najlepiej jak to u Ciebie wyglądało jak chodziłeś do podstawówki, szkoły średniej itd. Generalnie spędza się w szkołach, ok. za moich czasów było 8 lat plus 4 plus 5, no tragedia. I z mojego doświadczenia mogę powiedzieć tyle, że edukacja formalna na niewiele mi się zdała, w sensie to co w życiu robię, robię dzięki temu co się sam nauczyłem.

I ok. możesz poprzestać, tak jak większość ludzi, na edukacji formalnej, na edukacji takiej szkolnej i będziesz normalnym, zwykłym zjadaczem chleba, sera i cebuli, więc jest ok., ale jeśli chcesz czegoś więcej to tak, po pierwsze na pewno musisz się uczyć sam, musisz się uczyć sam, bo jest to kwestia książek jakie przeczytasz, kwestia Twoich doświadczeń życiowych, kwestia tego, że musisz się sparzyć parę razy, upaść z roweru, przewrócić się żeby wiedzieć, że coś działa albo coś nie działa, widzisz w ten sposób może Ci minąć całe życie niestety i dalej będziesz głupi, to nie znaczy, że będziesz umierając specjalnie mądry, jak będziesz wszystkie inne rzeczy robił, bo niestety im więcej się uczysz, tym bardziej zauważasz jak wiele Ci brakuje. Problem właśnie z edukacją taką kiedy sam się uczysz jest taki, że poświęca się na to mnóstwo czasu a dopiero po 20, po 30 latach zauważasz jakie błędy popełniałeś, po prostu jest to bardzo czasochłonne doświadczenie. Ale też mnóstwo ludzi, jeśli nie większość, robi tak, że uczy się przez całe życie na swoich błędach. Kolejna sprawa to są Twoi znajomi, Twoja rodzina, Twoje otoczenie, Twoi koledzy, którzy maja jakieś tam, ok. są na Twoim poziomie tak? I powiedzmy, że chcesz się nauczyć lepiej jeździć samochodem i Twój kolega ma dokładnie taki sam staż jazdy samochodem jak ty, pojedziecie sobie na tor na cały dzień i będziecie się uczyć jeździć samochodem na torze przez cały dzień.

Gwarantuje Ci, że efektem tego będzie to, że po mniej więcej 40 minutach, godzinach jazdy albo wam wybuchnie silnik albo rozwalicie samochód albo rozwalicie sprzęgło albo hamulce co innego jest jeśli, aha jeszcze apropos nauki od znajomych, kiedyś opowiadałem jak to mój kolega uczył się zarabiać na nieruchomościach dzięki doradom swojej mamy, która oczywiście mu jak najlepiej radziła „Synuś kup mieszkania, bo na mieszkaniu nigdy nie stracisz”, no a synuś kupił mieszkanie i stracił bo to, że usłyszysz, że jest teraz dobry okres na mieszkania, że wszyscy teraz kupują mieszkania to ja Ci powiem, że to nie jest już dobry okres na mieszkania, bo rynek jest po prostu przegrzany i nie kupuje się na przegrzanym rynku, ale Twoja mama, Twój kolega, jakiś pan z internetu powie Ci „kupuj stary mieszkania, kupuj” tylko, że widzisz żeby ktoś Ci doradzał w takich rzeczach musi sam mieć o tym jakiekolwiek pojęcie, a jeśli nie ma, no to kończy się to tak jak się kończy, więc jeśli słuchasz porad sowich kolegów, swoich znajomych, no to wiesz najlepiej jak na tym wychodzisz, a jest różnica. Kiedyś robiłem wywiad, ze Sławkiem Muturi, gdybyś poszedł do Sławka, nie wiem na ile on dzisiaj jeszcze działa z nieruchomościami, na ile to już jego firmy się same kręcą, ale powiedzmy, że Sławek się jeszcze zajmuje nieruchomościami, albo do Pawła Czerwińskiego, bo on jest cały czas w nieruchomościach, poszedłbyś do Sławka i zapytał „Sławek czy kupić teraz mieszkanie, co ty o tym myślisz?” potem poszedłbyś do Pawła „Paweł kupić mieszkanie, co ty o tym myślisz?” jak taki człowiek, który zjadł na tym zęby, który robi to od lat powie Ci „tak” albo „nie”, to wtedy ma to wartość, a nie wybacz to co Ci mówi Twój kolega czy Twoja mama i dochodzimy tutaj do czegoś takiego jak mistrzowie, czyli nauka od mistrzów, nauka od mistrzów niestety ma też swoje minusy, bo kosztuje.

Ja wielokrotnie mówiłem o tym, że uczyłem się od rozmaitych mistrzów, cały czas się uczę i będę uczył, dlatego że wole wydać 2, 3, 4, 5 tysięcy na to żeby mi ktoś kto zjadł zęby na tym powiedział czy to jest tego warte czy nie, niż żebym ja tracił lata czy miesiące na to, żeby dochodzić do tego samemu, bo to po prostu nie ma sensu, życie jest za krótkie na tracenie czasu. Ale możesz powiedzieć „No dobrze, ale może na YouTube, może z Twoich filmików będę się uczył i się wszystkiego nauczę”, słuchaj ja moje filmiki traktuje jako wiedze ogólną, ja w moich filmikach bardzo rzadko daje bardzo specjalistyczną wiedze, bo to się wiąże też z odpowiedzialnością prawną, bo ktoś może mnie potem sądzić, że powiedziałem coś takiego, a że to nie działa, albo działa tak, albo inaczej. Ja takich rzeczy nie robię, więc nie podaje profesjonalnej wiedzy na YouTube i obawiam się, że też nic nie da Ci profesjonalnej wiedzy na YouTube, bo taka wiedza kosztuje, bo taka wiedza nie jest tania, więc jeśli się chcesz uczyć z YouTube’a, popatrz nawet jest ten mój newsletter, gdzie raz w tygodniu wysyłam fajne informacje, tam wiedza jest przynajmniej 10 razy cenniejsza od tej, którą podaje na YouTube, bo tam wiem, że na stronie sukces.pl jak tam zapiszesz się na mail’a, to będziesz dostawał tego newsletter’a. Ja wiem, że tam przychodzą osoby, które chcą czegoś więcej ja wiem, że są w stanie poświęcić w tygodniu te 5 minut czasu na to, żeby przeczytać bardziej zaawansowane treści i ja się tam powiedzmy mogę rozpisać i wytłumaczyć dokładniej na bardziej zaawansowane tematy, ale widzisz to jest cały czas wiedza bezpłatna. Widzisz z wiedzą płatną jest większy problem, bo no tak, jest płatna, trzeba na nią zarobić.

Na pierwsze szkolenie w życiu na jakie poszedłem zarabiałem przez pół roku, przez pół roku oszczędzałem pieniądze, żeby pójść na moje pierwsze szkolenie takie profesjonalne i powiem Ci , że w przeciągu 2 dni mi się to szkolenie zwróciło, a do dzisiaj zwróciło mi się wielokrotnie więcej, więc tak będę Cię namawiał do tego, żeby uczyć się od mądrzejszych, żeby uczyć się u ekspertów, żeby szukać swojego mistrza, bo według mnie jest to podstawowa droga do tego, żeby Ci się po prostu żyło lepiej. Popatrz, nawet powiedziałem o tej jeździe samochodem, widzisz co do jazdy samochodem wymyśliłem sobie 2 lata temu, że chce być bardzo dobrym kierowcą, że chce bardzo dobrze jeździć samochodem i znalazłem najlepszego w Polsce instruktora, który z resztą jest wyścigowym mistrzem świata i poszedłem do niego, przez 2 lata praktycznie co tydzień chodziłem do niego, chodziłem.. jeździłem do niego na lekcje, kosztowało mnie to mnóstwo pieniędzy, mnóstwo wysiłku, ale radzę sobie, nie boję się wsiąść teraz do potwora, który ma 600 koni nie boję się, że zrobię sobie albo komuś krzywdę. Dobrze, to teraz może dla Ciebie wartościowa sprawa, od chyba 7 albo 8 lat robię darmowe spotkania, gdzie dziele się swoją wiedzą bardziej zaawansowaną jak na YouTube, na spotkaniach na sali i takie spotkania robiłem na wiosnę tylko skończyłem chyba na Wrocławiu, bo potem pojawił się hejt niesamowity na moją osobę i zanim powiem o spotkaniu, które będzie w Warszawie w przyszłym tygodniu powiem Ci o hejcie akurat na mnie, bo zauważ, że ja się nigdy nikomu z niczego nie tłumaczyłem i nie będę tłumaczyć, bo nie mam z czego, a ciekawostka jest apropos hejtu na mnie, znaczy dowiedziałem się stosunkowo niedawno o tym, że w listopadzie.

Kurcze, zawsze mam problem gdzie się tankuje… z prawej strony. listopad 2016, na początku listopada zrobiłem, część może pamięta taki 8 godzinny wykład na YouTube, obejrzało go ponad 100 tysięcy osób, 2 tygodnie później dostałem informacje, żebym uważał bo jest na mnie zlecenie, pomyślałem sobie „Wariat jakiś, jak może być na mnie zlecenie”, bo nie wiedziałem o co chodzi pod kątem zlecenie, akurat wtedy oglądałem dużo szpiegowskich filmów i pomyślałem „Że co? Ktoś chce mi krzywdę zrobić” a potem się dowiedziałem o co chodzi, Ci, którzy mnie oglądają od dawna może pamiętają, jak to przed jeszcze 2017 rokiem, jak jakikolwiek mój film ktoś obejrzał to było nawet po 80 tysięcy wyświetleń i były 4 może 6 unlike’ów, od początku grudnia 2016 zaczęło się ich robić dziesiątki, a może nawet setki i dowiedziałem się, że nie powiem kto, możesz się domyśleć komu może szkodzić to, że zacząłem sprzedawać jakieś kursy biznesowe, pojawił się hejt na mój temat bardzo zorganizowany, który trwa do tej pory w najlepsze, jak dowiedziałem się w tamtym tygodniu ile kosztuje zlecenie, ile ministerstwo jedno płaci za hejt, czyli płaciło 3 do 4 tysięcy miesięcznie za hejt, więc widzisz jeśli ktoś na szkoleniach zarabia setki czy dziesiątki tysięcy złotych, to nie ma dla niego problemu żeby na konkurenta zapłacić 3, 4 tysiące miesięcznie, żeby po prostu go z błotem mieszali, słuchaj też co niektórzy mnie pytali „Jacek jak Ty możesz uczyć czegokolwiek, jak o Tobie takie rzeczy piszą czy mówią, czy filmy robią na Twój temat czy całe fora są”, więc widzisz, wszystko co ja robiłem w życiu polegało na tym, że ludziom pomagałem i to wszystko co robiłem działało.

Owszem jeśli ktoś pisze coś gdzieś tam na moje kursy, to jest tak jeśli na kurs przyjdzie ok., na kurs allegro, który kiedyś robiłem 1500 osób się zapisało na ten kurs, jeśli z 1500 osób jest z 5 a na pewno będzie nawet powinno być z 10 osób, którym coś nie wyszło jest to według mnie całkiem normalne, naturalne, bo po prostu taki jest przekrój społeczeństwa a to, że się ktoś nie zapyta, no to trudno, jak masz kogoś żeby się zapytać, dla kursantów allegro uruchomiłem całą grupę gdzie mogą pytać o rozmaite rzeczy, to jest normalne, że czasami komuś coś nie wychodzi, normalne. Ale wiesz, nie mam się z czego tłumaczyć absolutnie nie, jestem w pełni dumny, ze wszystkiego co robiłem w życiu i to, że ktoś przeinacza moje słowa, wyciąga z kontekstu jakieś rzeczy i opowiada głupoty na mój temat to możesz sobie tylko popatrzeć kto na tym zarabia i ile na tym zarabia, jak mi ktoś podesłał, nie obejrzałem do dzisiaj tego filmu, film jakiegoś pana, który tam rożne rzeczy na mój temat opowiada, a obejrzałem może 2 minuty i przez te 2 minuty wyświetliły mi się, ze 4 reklamy, więc jest to dla mnie jasne, po co ktoś robi takie rzeczy, nie wnikam kto mu zapłacił w ogóle za cały pomysł.

Co do darmowych spotkań ze mną, we wtorek w Warszawie miedzy 19-21 będzie ze mną takie spotkanie, sala jest na 270 osób, ostatnim razem było prawie 500, więc dla wszystkich może miejsca braknąć, ale kto ma ochotę zapraszam w opisie będzie adres, gdzie będzie to spotkanie. Wiesz, po tym jak się dowiedziałem, że jest na mnie zlecenie, stwierdziłem, że wiesz, bo ja trochę złośliwy jestem, a jest piątek 13, stwierdziłem, że moją złośliwość pokaże w ten sposób, że może zacznę więcej robić kursów moich biznesowych i szkoleń na sali żeby ta konkurencja, która zleca na mnie, tak złośliwie to zrobię, ale wiesz moja złośliwość wyjdzie dobrze tobie z tego względu, że myślę, że zrobię niedługo z tych rzeczy, które robię od bardzo dawna, które mi bardzo dobrze wychodzą, zrobię nowe szkolenie plus będzie parę nowych szkoleń na sali plus zastanawiam się, czy nie wrócić do tematyki, którą zajmowałem się z 8 lat temu, to był temat tantry prowadziłem wtedy bloga, którego oglądało 250 tysięcy osób miesięcznie, do dzisiaj mało jest takich blogów z innych tematyk w Polsce, które by miały taką oglądalność, akurat tej tematyki uczyłem się wtedy od gościa, który jest numerem 1 na świecie, nie w Polsce. Ale ok. zastanowię się jeszcze czy to prowadzić czy nie, bo wszystko jest kwestią czasu.

Z okazji piątku 13 też na prośby, które dostawałem, przywrócę jeszcze na 3 dni, bo ludzie do mnie pisali ok., jakiś czas temu powiedziałem, że z okazji tego, że jest 200 subskrybentów na moim kanale zrobię promocje, gdzie moje najlepsze kursy będą za pół ceny, tak naprawdę one są za 1/3 ceny jak normalnie, czyli kurs sprzedaży, kurs allegro, kurs amazon, kurs zarabiania na książkach, także jak wejdziesz w opis to tam będzie, jeszcze przez 3 dni to uruchomię, dla tych, którzy mówili, że w sierpniu nie mieli na to pieniędzy, bo wypłata dopiero na początku miesiąca. Ok. także ponarzekałem trochę, już więcej nie będę spokojnie.

Co do edukacji, jak chcesz się czegoś wartościowego dowiedzieć przyjdź we wtorek, zrobię spotkania też w pozostałych miastach, w których nie robiłem w tym roku, ale będzie to dopiero za miesiąc, bo czekam na odbiór mojej zabawki, jak nowa zabawka przyjedzie, bo tym nie chce dużo jeździć, jak przyjedzie moja nowa zabawka, to będę chciał pojeździć po Polsce także za miesiąc, wyśle na newsletter’a, także jak się zapiszesz na sukces.pl będziesz wiedzieć kiedy będą spotkania w Krakowie, w Rzeszowie i w Lublinie. Dzięki, hej!

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment