Jak pozbyć się złych nawyków

Hej, porozmawiamy sobie o nawykach dzisiaj, o nawykach w sumie złych, jak je wyplenić u siebie, ale zanim o nawykach będę mówił, to ponieważ prawie że wiosna przyszła, możemy wrócić do konkursów, konkursów na przejażdżkę samochodami fajnymi, np. takimi jak ten i nie tylko, więc warto obejrzeć do końca, bo potem powiem dokładniej o co chodzi z konkursami. Ok, co do nawyków, widzisz, to jaką jesteś w tym momencie osobą albo nie jesteś taką jaką byś chciał, wynika z twoich nawyków. Bo jedne osoby mają nawyk np. taki, żeby codziennie uczyć się języka obcego, mają jakieś godziny, gdzie uczą się języka obcego i ktoś zna 2, 3, 4 języki obce i jest to dla niego całkiem normalne, bo wyrobił sobie nawyk uczenia się. Ktoś inny ma nawyk jedzenia schabowego, bo przyzwyczaił się myśleć, że schabowy jest dla niego najlepszym pokarmem jaki może jeść i są ludzie po prostu, którzy jedzą tylko schabowe.

Ok, to czy jedzenie schabowego, czy nauka języków, czy to jest dobry czy zły nawyk, to są sprawy względne, bo są nawyki, które ewidentnie nie budują człowieka jako takiego. I widzisz, zaraz porozmawiamy o tym, jak się tych nawyków pozbyć, ale tutaj chodzi o to, że zakładam, że chcesz być lepszą osobą jak jesteś, więc jeśli tak, to wypadałoby oduczyć się złych nawyków, a nauczyć się nowych nawyków, a oduczenie się złego nawyku, to jest dokładnie taki sam proces jak nauczenie się nowego, bo ok, dzisiaj akurat rozmawiałem z moimi kolegami, gdzie jeden ma taki zły nawyk, że obgryza paznokcie, drugi mi zabronił mówić publicznie o tym, jaki on ma zły nawyk, tym bardziej, że jedzie ze mną tutaj obok w samochodzie, więc może nie będę opowiadał. Ale jak Ci mówię o twoim złym nawyku, to myślę, że doskonale wiesz, jaki to jest twój zły nawyk. I Ty możesz się go pozbyć przez to, że widzisz, najpierw jest kwestia analizy i dojścia do tego, co wywołuje ten twój nawyk, bo jeśli masz np. nawyk powiedzmy picia alkoholu, ok, to już jest bardziej kwestia uzależnienia, więc to są trochę trudniejsze sprawy do pozbycia się tego, niemniej procedura wygląda dokładnie tak samo. Po pierwsze trzeba sobie uświadomić, kiedy się pojawia myśl, albo jakiś tam instynkt, coś takiego, co zadziała u Ciebie, ten punkt, w którym wiesz, że masz ochotę na zrobienie tego czegoś, co wiesz, że jest dla Ciebie złym nawykiem i jak sobie uświadomisz, co wywołuje ten impuls, to w momencie kiedy się on pojawia, to właśnie chodzi o to, żeby znaleźć coś innego, żeby zrobić coś innego, bo Ty, jeśli np. pijesz alkohol, to pijesz po to, że on wywołuje jakieś reakcje w twoim ciele, albo w twoim umyśle i dzięki temu czujesz się w jakiś tam określony sposób. Więc w tym wypadku byłoby dobrze poszukać czegoś zastępczego.

Dobra, to nie chodzi o to, żeby nagle używać np. narkotyków, czy innych używek, bo dobra, ja nie jestem psychologiem, ale jak pójdziesz do psychologa, albo do kogoś, kto zajmuje się osobami z rozmaitymi uzależnieniami, to oni tam mają całą listę właśnie takich zastępczych… Wiesz co, tak nas wytłucze tutaj, bo jest droga polska, swojska i dziura na dziurze, więc nie wiem, co się nagra z tego filmiku, bo polscy drogowcy mają nawyk robienia dróg w kiepskim stanie. I tak jak do psychologa pójdziesz i on poda Ci całą listę rzeczy, które można zrobić, żeby była inna przyjemność zamiast picia, czy zamiast palenia, czy zamiast czegokolwiek innego, tak z leczeniem dróg polskich może być trochę problem, bo firmy, które remontują te drogi, czy budują, dosypują tam różnych mieszanek, po to żeby zaoszczędzić, a tym samym zarobić więcej, więc obawiam się, że to jest temat nie do wyplenienia, dopóki nie będą odpowiednie kontrole dbać o to, żeby droga, która ma mieć określone parametry, miała określone parametry, bo jak to może być, że na wiosnę od zawsze, odkąd żyję, są drogi… Sorry, że narzekam, ale mam okazję powiedzieć coś na temat drogowców i firm drogowych, które mnie znienawidzą za to, niema problemu, ale jak to jest, że pojedzie się do Szwecji, miało być o nawykach, pojedzie się do Szwecji, gdzie zimy są o wiele gorsze, przejście 0 do -1 jest tam o wiele częściej jak w Polsce, drogi są cudowne, sorry za dygresję, ale to nie może tak być.

Tylko co z tym zrobić… Dobrze, więc wracając do nawyków, jeśli masz nawyk, który czujesz, że to nie jest nawyk dla Ciebie, że to, co robisz, nie powoduje, że jesteś lepszą osobą, albo osłabia Cię fizycznie, albo psychicznie, twoją energię, to trzeba znaleźć zastępstwo na to, zastępstwo, które może nie da Ci aż tak cudownych przeżyć jak cudowne jest obgryzanie paznokci, chociaż ja nie bardzo rozumiem jak można obgryzać paznokcie, ale wiem, że jest dużo ludzi, którzy mają taki problem, że obgryzają te paznokcie, więc trzeba to sobie zastąpić czymś innym, czy to jedzeniem marchewki na przykład, wiem, że to jest dla osób, które się objadają, to jest bardzo prosta metoda właśnie, bo to, że ktoś jest otyły, to jest nawyk, to jest nawyk jedzenia i zazwyczaj jest to kwestia stresu, czyli np. no nie wiem, otrzymasz niefajny telefon, który Cię zdenerwuje, to idziesz do lodówki, po to żeby tam coś zjeść, żeby się po prostu poczuć lepiej, bo nauczyłeś się, zresztą tak organizm ludzki działa, że w momencie, kiedy coś zjesz, albo zjesz coś słodkiego, to dopamina pójdzie, po prostu poczujesz się lepiej. Więc jest teraz kwestia odwrócenia tego nawyku, albo zrobienia go bardziej neutralnym, bo w momencie, kiedy też się zestresujesz, będziesz chciał coś zjeść, to miej przygotowaną marchewkę i zagryź tę marchewkę i zjedz tę marchewkę i to rozładuje to twoje napięcie, ok, to może nie będzie to co zjedzenie czegoś słodkiego, czy czegoś tłustego, ale żeby się pozbyć nawyku, to potrzebujemy takiego pomostu, pomiędzy tym, co masz teraz i pomiędzy tym, co wiesz, że ten nawyk w tym momencie powoduje, a dojścia do momentu, który byś chciał osiągnąć, czyli np. tego, żeby być osobą szczupłą, czy osobą, która nie pali, czy osobą, która nie robi czegoś tam, co wiesz, że Cię dołuje. I teraz jeśli Ty w tym momencie znajdziesz odpowiedni powód i wyobrażenie dlaczego Ty się chcesz pozbyć tego nawyku, bo to właśnie chodzi o ten moment, kiedy Ty już tego nie będziesz robić i to żeby to w twojej głowie było. Jak to w twojej głowie będzie, to Ty będziesz szukać sposobów i będziesz szukać zastępstwa do tego złego nawyku, żeby z niego wyjść i dojść do tego momentu na końcu tego „mostu”, gdzie Ty się czujesz fantastycznie z tym, że Ty już tego nie robisz.

Ja nie mówię, że to jest ani łatwe, ani że to jest dla każdego, ja Ci mówię, jaka jest procedura, bo ja wiem sam po sobie, że miałem w swoim życiu rozmaite nawyki, które wiem, że były dla mnie ograniczające i dla mnie to była kwestia po prostu wyobrażenia sobie momentu, kiedy ja już się tego nawyku pozbyłem, jak ja się z tym będę czuć, jak będzie w związku z tym wyglądać moje życie. Więc widzisz, znajdywałem sposoby na to, żeby zastąpić to, co wiem, że mnie ograniczało czymś innym, tyle. Albo aż tyle… Może to brzmi banalnie, ale widzisz, działanie ludzkiego umysłu i ogólnie człowieka, jest dość proste w takich tematach. Co do konkursu, jak miałeś może Ty jakiś nawyk, czy miałaś, z którego wyszedłeś, czy wyszłaś, to możesz napisać w komentarzu, jakie kroki zostały do tego podjęte, bo pomożesz innym. A co do konkursu, jak teraz jest konkurs, to ogłoszenie wyników będzie pod filmem w przyszłym tygodniu i osoba, która napisze najciekawszy komentarz, a ocenię ciekawość komentarza, po tym, ile będzie osób lajkować ten komentarz, ile będzie komentarzy pod komentarzem i na ile ten komentarz jest w ogóle sensowny i ta osoba będzie przeze mnie wybrana i podana do wiadomości publicznej i jako nagroda będzie przejażdżka samochodem do wyboru.

Na razie moje samochody, bo samochody z Super Car Clubu dopiero będą za miesiąc jeździć, więc albo Maserati, albo GTR, Alpine nie chcę ruszać, bo jest na sprzedaż i nie chcę kilometrów robić, ale jak się ktoś bardzo uprze, to możemy się przejechać, albo będę miał nowy samochód za jakieś 2 tygodnie, Audi RS7, więc 3 samochody do wyboru, umawiamy się w Warszawie na godzinę jazdy, obawiam się, że jeśli mi nie pokażesz, nie udowodnisz w jakikolwiek sposób, że umiesz jeździć, to Ci nie dam jeździć, bo to są samochody bardzo mocne i trzeba umieć jeździć, żeby sobie krzywdy nie zrobić, albo po prostu ja Cię przewiozę i sobie porozmawiamy, poczujesz jak to jest jechać takim samochodem. Dziękuję bardzo i do usłyszenia we wtorek, bo we wtorki mówię teraz o sprawach biznesowych. Dzięki, hej!

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 1 comment… add one }

Leave a Comment