JAK POKONAĆ STRACH

„3, 2, 1 skacz!” Takie coś kiedyś usłyszałem jak skakałem na bungee i tak, bałem się i to bałem naprawdę konkretnie, więc co to jest z tym strachem? Dlaczego się boimy? Przede wszystkim, co zrobić, żeby się nie bać? Mały wykład Ci o tym zrobię, bo tak, to jest duża przeszkoda według mnie w odnoszeniu sukcesu, jeśli my się boimy ludzi, boimy się odrzucenia, boimy się założyć firmę, bo coś nie wypali, boimy się zbankrutować, boimy się kupić towar, boimy się kupić kurs, boimy się odezwać do ludzi, a już nie wspomnę o strachu przed ciemnością, takie powszechne strachy, przed lataniem samolotem, przed wysokością, przed ciemnością, przed… Ohoho, takich strachów jest cała masa, przed pająkami, ludzie się boją mnóstwa rzeczy tylko, że w praktyce jest tak, że strach nie istnieje, „Co Ty, Jacek, opowiadasz, przecież ja wiem jak się boję, to się boję, co Ty mówisz?” Strach nie istnieje. Strach to jest tylko i wyłącznie Twoja wyobraźnia.

Popatrz, tam widać? O, tam z tej góry kiedyś zjeżdżałem na nartach i za pierwszym razem się bałem. Jestem pierwszy raz na tej wieży, jest lekki strach jak się patrzy, skąd się bierze ten strach? Strach się bierze z Twojej głowy, a dokładnie z Twojej wyobraźni, bo Ty sobie wyobrażasz, co się tragicznego może stać. Mało tego, Ty ten strach w sobie pielęgnujesz od lat. Zaraz Ci to wytłumaczę, ale najpierw, dla osób, które mnie słuchają. W czwartek o godzinie 20 zrobię konferencję, tym razem na temat energii, więc jak chcesz być na tej konferencji, to wejdź na stronę sukces.pl, zostaw tam maila, to wyślę Ci informację, jak chcesz mieć więcej energii to zapraszam w czwartek. Ale ok, strach. Wiesz co, a propos, ok, to wrócę jeszcze skąd się u mnie akurat strach wziął tutaj. Dlatego, że zobaczyłem wypadki, jak się ludzie uszkadzają na nartach i jak stanąłem na szczycie góry, jak popatrzyłem w dół to sobie pomyślałem, wyobraziłem sobie, co złego może mnie spotkać i stąd się wziął strach.

Jak skakałem na bungee, to też sobie wyobraziłem różne dziwne rzeczy, które mogą mi się przydarzyć. Popatrz ja tutaj stoję na takiej platformie, o tak tylko nie wiem na ile będzie widać. Stoję tutaj na takiej platformie i ze 4 lata temu nagrywałem taki film, jak byłem w Hiszpanii na szczycie jednego wieżowca i mówiłem jak przejść bezpiecznie z etatu na firmę. Powiem Ci, że byłem tam lekko zestrachany z tego względu, że było to czterdzieste któreś piętro i tam barierka, tutaj barierka jest dość wysoko, ale tam barierka była taka po pas i teoretycznie nie było zagrożenia, ale ja sobie wyobraziłem, co by się stało, jak bym się poślizgnął i bym wypadł, więc widzisz to jest kwestia wyobraźni. Więc czegokolwiek Ty się boisz, to nie jest tak, że to się wydarzy, bo w praktyce 99% rzeczy, których my się boimy się nie wydarza, to są statystyki 99% nie ma szans, żeby się wydarzyło, ale my się tego boimy, bo widzisz jest myśl, która, jest bodziec jakiś, który wywołuje emocje i to ok, fizjologicznie, żebyś wiedział jak to działa.

Mamy w głowie, gdzieś tam za uszami, w mózgu jest taki migdał, który jest odpowiedzialny za strach i my w sobie strach hodujemy, my swój strach trenujemy, bo jak są małe dzieci, pójdą na taką górę, to się nie boją w ogóle zjeżdżać, wyjdą na taką platformę jak tutaj i też się nie boją, że im się coś stanie. Dzieci się dopiero boją, jak im rodzice coś opowiedzą, albo same zobaczą, że komuś coś się stało, to może jakiemuś dziecku to zadziała na wyobraźnię, ale generalnie dzieci się nie boją, nabieramy strachu z czasem, że coś się wydarzy. Więc jak działa to w naszym mózgu? Jest taki migdałek, który, na przykładzie powiem Ci. Powiedzmy, że masz wypadek samochodowy, jedziesz sobie samochodem na autostarcie, bum, wypadek. Jest hałas, zgniatane blachy itd, itd.

To wszystko zostaje w Twojej głowie. Teraz tak, jeśli Ty o tym zapomnisz to się nic nie dzieje, nie ma problemu, problem jest wtedy, kiedy Ty w sobie odtwarzasz cały czas ten wypadek, w wyobraźni sobie to mielisz i ten horror sobie kreujesz i jeszcze sobie coś tam dopowiadasz. I to zostaje, to jest przekazywane do tego migdałka. A migdałek jest połączony z Twoim ciałem w ten sposób, że jak się boisz, to zaczynasz szybciej oddychać, szybciej bije Ci serce. I to wszystko wywołuje w Tobie uczucie, nazywasz to, że Ty się boisz, ale widzisz, jest taka ciekawostka, bo między strachem, a podekscytowaniem, nie ma wielkiej różnicy, bo w momencie kiedy Ty jesteś podekscytowany, jest dokładnie tak samo, ręce może Ci się lekko pocą, szybciej bije Ci serce, szybciej oddychasz, ale to jest kwestia tego, jak Ty to nazwiesz, więc jeśli staniesz na szczycie góry i masz zjechać na nartach, albo staniesz na takiej wieży widokowej, to możesz się czuć podekscytowany, możesz się czuć podekscytowana, a może Cię oblecieć strach, bo to jest kwestia tego, jak Ty to nazwiesz. I w przypadku tego wypadku samochodowego, jeśli Ty o tym zapomnisz, nie będziesz tego mielić w głowie, w wyobraźni, nie będziesz tego przetwarzać, to po prostu to zniknie, nie będziesz się bać jeździć samochodem. A wiele osób, które miały wypadek samochodowy, boją się potem wsiąść do samochodu, jeździć, bo mają horror, który sobie przetwarzają w głowie.

Żeby się pozbyć strachu czegokolwiek, absolutnie wszystkiego, nie musisz chodzić do psychologa, tylko jest kwestia, żebyś sobie zmienił sposób postrzegania, odtwarzania filmu jaki masz w głowie. Czyli tak, jeśli sobie odtwarzasz film, że spadasz z wieży widokowej, no to ten horror będzie w Twojej głowie powodował strach, ale jeśli Ty teraz widzisz jakie tutaj są piękne widoki i czujesz się podekscytowany, czujesz się podekscytowana „Wow, pojadę do Krynicy, pójdę na wieże, jest pięknie pomimo tego, że pogoda jest jaka jest, ale jest pięknie, chce to zobaczyć, chce tego doświadczyć.” Będziesz sobie kreować w głowie obraz, jak się cieszysz, jak wiesz jakie super zdjęcia będziesz robić, jakie filmiki, jak będzie fajnie. I jak wykreujesz sobie, może sobie nawet wykreujesz, możesz sobie romans wykreować, słuchaj, w głowie zamiast horroru, wykreujesz sobie romans, że wyjdziesz na wieżę widokową i poznasz jakąś sympatyczną Panią, albo Pana. Możesz sobie wykreować jakąś komedię, że spotka Cię tu coś zabawnego, ale widzisz, to Ty decydujesz o tym, czy to będzie horror, czyli, że coś się przykrego wydarzy, czy to będzie coś pozytywnego.

Dokładnie tak samo jest z lotem samolotem, tak samo jest z pająkami, których się niektórzy boją, no przecież co taki pająk może Ci zrobić? Ale w Twojej wyobraźni, jeśli się boisz pająków, no to masz całą masę rzeczy, które wydaje Ci się, że pająk może Ci zrobić, ale to jest tylko i wyłącznie w Twojej głowie. Przemyśl to sobie, przesłuchaj sobie jeszcze raz ten filmik, jak masz kogoś, kto się boi czegokolwiek to też mu podeślij ten filmik, żeby mu dać do myślenia, że to jest wszystko w głowie, strach nie istnieje, nie ma czegoś takiego jak strach, jak jest to jest Twoja wyobraźnia i nazywanie tego co się dzieje w Twojej głowie. Powtarzam jeszcze raz.

W czwartek dla osób, które są zapisane na stronie sukces.pl, wystarczy tam zostawić maila i dostaniesz dostęp w czwartek do konferencji, konferencja jest, no chcę sobie o tym porozmawiać, więc jak masz ochotę to zapisz się, wyślę Ci linka gdzie to będzie. Powtarzam Sukces.pl. Miłego dnia życzę, hej!

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment