DLACZEGO NIEMCY SIĘ BOGACĄ? CZEGO MOŻNA SIĘ OD NICH NAUCZYĆ?

Hej! Ilekroć jestem w Niemczech, zastanawia mnie to, dlaczego oni są tacy bogaci, z czego to wynika, że no są najbogatsi w Europie i to jest jeden z bogatszych narodów na świecie. Oczywiście są też tacy, którzy są biedni, ale patrzmy jako naród, jako całość. Ja mam coś takiego, że jak widzę, że ktoś sobie dobrze z czymś radzi, to staram się znaleźć przyczynę, z czego to wynika i powiem Ci, że zastanawia mnie i też będę Ciebie prosił o to, żebyś dopisał w komentarzu, co Ty uważasz, co powoduje, że Niemcom się tak dobrze powodzi. Ja mam jakieś tam swoje przemyślenia i zaraz Ci o nich opowiem, bo co my tu mamy? Bogactwo bierze się, niemieckie, chociażby z tego, że jest to jeden z bardziej oszczędnych narodów na świecie, to znaczy, że Niemcy naprawdę mają pieniądze, co to znaczy, że mają pieniądze?

To znaczy, że jako naród mają pieniądze, jako państwo mają pieniądze na takiej zasadzie, że dbają o wydatki publiczne, dbają o to, ile do kasy przychodzi, dbają o to, ile wychodzi, żeby nie być na debecie, żeby nie pożyczać i bardzo podobnie jest z obywatelami, którzy to w zasadzie od ponad 150 lat intensywnie oszczędzają pieniądze w rozmaitych kasach, w rozmaitych bankach i zmienia się podejście człowieka do wszystkiego, co w życiu robi, w momencie kiedy wie, że ma po prostu pieniądze, bo jest różnica, jeśli Ty nie masz nic, absolutnie nic i masz idee, żeby zacząć jakiś tam biznes, no to masz ograniczenia, a jest różnica, kiedy Ty masz odłożone przez lata jakieś tam fundusze, więc… Ok, podałem to jako pierwsze, ale nie sądzę, żeby to był najważniejsze, bo takich cech jest o wiele więcej. Myślę sobie na przykład to, co wjeżdża się, wystarczy przejechać przez granicę polską, wjeżdża się do Niemiec Ordnung muss sein, jest naprawdę czysto, z resztą czy się pojedzie do Austrii, czy się pojedzie do Niemiec, to czuć właśnie, czuć. No wystarczy się po prostu rozejrzeć, nie wiem jak oni to robią, czy myją te ulice, ale ewidentnie jest przepaść.

Aha, to gdzie tutaj jestem, to jeszcze to nie są Zachodnie, tak zwane Zachodnie Niemcy, tylko to są Niemcy Wschodnie, czyli jestem w DDR teraz, ale wystarczy się rozejrzeć jak to wygląda. Więc tak, dbanie o porządek, dbanie o czystość, można się zastanowić, jak się to przekłada na ich bogactwo, czy to, że mają ładniejsze otoczenie wpływa na to, że się lepiej czują, czy przez to, że dbają właśnie o porządek to te ich firmy, które prowadzą, czy te biznesy, czy cokolwiek robią, to lepiej funkcjonuje? Nie wiem, po prostu tak to jest. Sporo moich znajomych opowiada rozmaite rzeczy o Niemczech, więc jestem w stanie też usłyszeć jak opowiadają, co potrafią robić ludzie, a ludzie tak po prostu ludzie z ulicy, potrafią się zebrać i wymyślić sobie, że: „Ooo, jest tutaj jakiś tam placyk, to my ten placyk zróbmy, żeby tutaj była na przykład fontanna, albo żeby tutaj był plac zabaw dla dzieci.” I jak sobie tak wymyślą, to tak zrobią. I to nie ma tak, że jakiś urzędnik powie: „Nie, bo nie.” Nie ma takich rzeczy.

Jak się ludzie uprą i chcą, żeby tak było, po prostu tak będzie, ale widzisz, chodzi o to, że się ludzie potrafią zebrać, czyli oddolne takie akcje społeczne, że one się dokonują, więc teraz jeśli potrafią się dokonać takie oddolne rzeczy, to co dopiero mówić o większych rzeczach. Po prostu ci ludzie mają to we krwi, że jak się chce, to się da, że się zrobi i faktycznie chcieliby postawić tutaj na środku plac zabaw dla dzieci, nie ma problemu zbierze się 10/20 osób, będą chodzić po urzędach, będą załatwiać i nie tak, że będzie 1 patrzył na drugiego: „A Ty to zrób.” Nie. Po prostu jest nastawienie: „My to zrobimy, zróbmy to.” I faktycznie to robią. Także widzisz, no to jest dla mnie coś niesamowitego. Sporym fenomenem będzie po prostu organizacja, albo inaczej, schematy jakie mają porobione na przypadek wypadków, czyli jeśli się wydarzy wypadek tutaj, to z automatu są powiadamiane odpowiednie służby, co się tam określonego wydarza, jest to zapisany schemat, co robić po kolei na totalnym automacie.

Gdyby nagle Polacy wymyślili sobie, że najadą na Niemcy, to też mają schematy precyzyjnie rozpisane: „Co by tu zrobić, żeby temu przeciwdziałać.” Jeśli znajdą, nie wiem niewypał gdzieś tam i będzie to na przykład w piątek wieczorem, to nie będzie tak, że: „A w sumie nic nie dzieje, jak w Polsce, poczekajmy do poniedziałku, no bo przecież skoro ta bomba i tak tyle leżała, no to jeszcze może poleżeć do poniedziałku.” Nie. Ordnung muss sein. Jest schemat, przyjeżdżają po kolei określone służby, wszystko się dzieje z automatu, maj to rozpisane, mają to wszystko dopieszczone. Także widzisz, jak Ty prowadzisz firmę, to też zastanów się nad takimi schematami. Popatrz, Niemców i Polacy starają się skopiować, i rozmaite potęgi na zachodzie, ale im jakoś nie wychodzi, nie wiem. To jest naprawdę dla mnie fenomen.

O jeszcze jedna rzecz mi przychodzi do głowy, co Niemcy doskonale robią, czyli wykorzystują tanią siłę roboczą, dobra nam się to może nie podobać, ale tak było, od wojny to już robili z nami i nie tylko, a po wojnie zaczęli masowo sprowadzać Turków i Turcy tutaj budowali, odbudowywali, budowali Niemcy. Popatrz, jak Polacy się strasznie wzbraniali przed tym, żeby przyjeżdżali do nas turyści powiedzmy z Afryki, to Niemcy ochoczo ich brali do siebie, bo powiedzieli, że to jest tania siła robocza, więc ta tania siła robocza zbudowała Niemcy. Dobra teraz, no może nie teraz, ale od 4/5 lat Polskę budują Ukraińcy, chociaż wirus trochę temu przeszkadza, ale chcę Ci to powiedzieć, żebyś zaczął myśleć, żebyś zaczęła myśleć na temat tego, że budowanie bogactwa nie tylko narodu, ale budowanie bogactwa Twojego można skopiować od tego, co ktoś inny robi. Widzisz, nawet w związku z tym dzwony biją, potwierdzają to, o czym mówię.

Jeśli gdzieś byłeś w świecie, podróżowałeś, coś zwróciło Twoją uwagę, właśnie co robią miejscowi, co takiego wpływa na to, że rozwijają się lepiej. Podziel się w komentarzu, bo właśnie o to chodzi, żeby się uczyć, od lepszych. A widzisz, na koniec jeszcze jedną taką myśl mam, bo jak popatrzysz się na Chińczyków, to cała potęga Chin tak prawdę na dzień dzisiejszy została zbudowana przez to, że no bezczelnie kopiowali, gdzie się da porozmieszczali swoich szpiegów, którzy kopiowali technologie i cały czas to robią.

No i widzisz, zbudowali taką potęgę Chin, ale żeby nie było, bo dobra, to jest temat trochę trudny na temat kopiowania, bo jest to widzisz, jest to kwestia etyki jeszcze, to ten temat sobie pominiemy, niemniej zapraszam we wtorek, gdzie powiem jeszcze troszkę na temat biznesu, bo nie wiem czy wiesz, że we wtorek zacząłem z powrotem filmy biznesowe kręcić, ja sobie tu jeszcze pozwiedzam. Hej!

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment