Dlaczego Jest NAJBOGATSZY na Świecie?

Hej, opowiem Ci o pewnym Panu, który jest najbogatszym człowiekiem na świecie – Jeff Bezos. Według listy Forbes’a wart grubo ponad $100mld, kwota totalnie abstrakcyjna, jest to Pan, którego zresztą opisałem w tej mojej nowej książce „JAK MIEĆ PIENIĄDZE”, ale powiem Ci parę takich rzeczy, których w książce nie napisałem. Pan jest o tyle ciekawy, ok, są rzeczy, które w nim mi się bardzo nie podobają i są rzeczy, które mi się bardzo podobają. Żeby nie było, że jestem jakimś jego wielkim fanem, bo ogólnie za nim nie przepadam, a dlaczego to zaraz powiem. Niemniej kilka rzeczy, które wprowadził są takimi rzeczami, które sprawiły, że dorobił się tych miliardów i to są rzeczy, które warto naśladować, bo… Może ja włączę jakiś cichszy tryb, a może nie… Ok, dużo ludzi mówi o nastawieniu na klienta, żeby cokolwiek co się robi, żeby robić tak, żeby klient był jak najbardziej zadowolony z obsługi, z produktu, z ceny itp.

Tylko, że wszyscy o tym mówią, ale mało kto to robi, a Jeff Bezos zrobił z tego absolutną świętość i u niego niema dyskusji, klient jest faktycznie najważniejszy. Ok w Polsce jeszcze Amazon nie reklamuje się, nie działa na zasadzie dostarczania do domów, ale poczekaj jeszcze rok, dwa i zdziwisz się. Osoby, które mieszkają za granicą i Mają dostęp do Amazona, widza jak to wygląda, a wygląda to tak, że allegro się umywa do jakości obsługi jaką daje Amazon, jeśli sprzedajesz na Amazonie, a ja sprzedaję dużo na Amazonie, to jako sprzedawca musisz na każdym kroku bardzo uważać, bo łatwo jest dostać blokadę od Amazona za drobiazgi, bo na przykład podasz, że dostarczasz nowy towar, a pudełko, które dostarczysz klientowi będzie mieć jakąś tam ryskę, mimo że towar jest w porządku, ale na pudełku jest jakaś ryska i jeśli to się będzie powtarzać, dostaniesz od Amazonabana. Wiesz, no dla sprzedawców, to nie jest może fajne, ale jako klient jak patrzę na to, mogę być zachwycony, bo dostanę zawsze zwrot, dostawa jest bardzo tania, bardzo szybka, ale mieliśmy mówić o Bezosie.

Jest jedna rzecz, która jest moim zdaniem absolutnie fenomenalna, to jest jego podejście do swojej firmy na zasadzie, i zapamiętaj to sobie, bo to będzie najważniejsze chyba co usłyszysz na tym nagraniu: „Zasada pierwszego dnia.” O co chodzi? Chodzi o to, że jeśli masz firmę, to pewnie pamiętasz jak to było, kiedy to był twój pierwszy dzień działalności, jaka wtedy była twoja chęć pracy, co w tej firmie robiłeś, jak szybko, jak byłeś pomysłowy, jak obsługiwałeś klientów itp. Jeśli nie masz firmy, a wyobrażasz sobie żebyś ją założył, to podejrzewam, że możesz sobie też wyobrazić, jak byś pracował pierwszego dnia, zasuwałbyś jak dzik, zasuwałbyś jak to Ferrari na największych obrotach, bo to jest pierwszy dzień firmy i chcesz odnieść sukces, chcesz, żeby Ci się powiodło. Narobimy jeszcze trochę hałasu… O, pojechałem nieładnie, ale widzisz, jak się jedzie Ferrari, to dużo rzeczy uchodzi płazem, nikt nie trąbi. A-propos hałasu, straż miejska stoi, jak straż miejska, można robić hałas… To w międzyczasie może powiem, co mi się nie podoba w Bezosie.

To jest to, czego Ferrarka nie lubi… Polityka działania firmy Bezosa polega na tym, że w momencie kiedy widzą, który przedmiot doskonale się sprzedaje, a jest to łatwo w systemie zobaczyć, Amazon jako Amazon zaczyna produkować ten produkt sam i sprzedawać pod swoją marką, w tym momencie załatwia sobie konkurencję, bo ja jeśli znajdę super produkt, wypromuję go, ściągnę klientów, nie jestem w stanie zamówić u producenta setek tysięcy produktów i promować go tak, jak promuje Amazon, zresztą Amazon miał odnośnie tego spory sądowe, że swoje produkty umieszcza w przeglądarce wyżej, przez to wiadomo, w zasadzie likwiduje konkurencję i to mi się wybitnie nie podoba, ok, dla klienta końcowego jest to super sprawa, bo klient końcowy ma dzięki temu taniej towar, ale pod kątem biznesu, robią monopol, robią monopol i zabijają dochody mnóstwa osób, ale widzisz, to jest tak, jak z allegro, może Ci się nie podobać, że jest, że pobierają duże prowizje, że olewają sprzedawców, ale jak chcesz sprzedawać, to musisz korzystać z takich platform, bo inaczej nie będziesz mieć takiego dotarcia do ludzi. Ale powiem Ci, że zastanawiałem się czy nie nazwać tego nagrania: „Czy lepiej być seksownym, czy lepiej być bogatym?” I patrząc na Bezosa, nawet może mi się uda wkleić zdjęcie, jak popatrzysz na jego zdjęcie w momencie, kiedy startował w 1994 roku, a popatrzysz na niego jak wygląda dzisiaj, to ewidentnie widać, że pieniądze mu dobrze zrobiły, bo chłop po prostu jest zadbany. Nie tylko jest zadbany, ale nawet jest wyprostowany, czyli miał pieniądze na to, żeby zatrudnić ludzi, którzy po prostu o niego zadbają.

Jest jeszcze jedna rzecz, która mi się niesamowicie podoba w Bezosie, którą dla osoby, jeśli jesteś osobą, która nie prowadzi działalności i się boi i się zastanawia, to Ci dać powinna do myślenia, bo w 1994 roku Bezos pracował w jednej z najlepszych, w jednej z najbardziej…O! Tu fajny samochód jedzie… W jednej z najbardziej prestiżowych i perspektywicznych firm na Wall Street, był tam wiceprezesem, zarabiał bardzo duże pieniądze. I wtedy robił przypadkiem badanie dla jakiejś tam firmy, z którego wynikało, że sklepy internetowe, a szczególnie księgarnie, będą rosnąć rocznie o ponad 2000%. Jego szef to zbagatelizował, jego otoczenie dokładnie tak samo, a on stwierdził, że wejdzie w to i z tej niezwykle dochodowej posady zrezygnował, poszedł pracować… Aż kamerka spadła, bo nie wytrzymała przeciążeń… Ok, więc zrezygnował Bezos z pracy w super dochodowej firmie, gdzie zarabiał bardzo fajne pieniądze i otworzył swoją własną, dosłownie u swoich rodziców w garażu, gdzie za biurko, szkoda mu było pieniędzy na biurko, więc kupił drzwi, postawił je na stojaku, żeby po prostu oszczędzać od początku. I ja pod tym względem jestem dla niego pełen podziwu, bo przez całą firmę dbał o to, po pierwsze, że zrezygnował z sutej posady, żeby zobaczyć, czy mu wypali własny biznes, a po drugie, jest to kwestia właśnie tego, jak bardzo pilnował cały czas i do tej pory pilnuje kosztów firmy, ja wiem, że zaraz ktoś w komentarzu napisze, jak on źle traktuje pracowników. Słuchaj, zupełnie inna sprawa jest patrząc na firmę oczami właściciela, a zupełnie inaczej jest patrząc oczami pracownika. Jako właściciel, gdybyś był właścicielem Amazona, kombinowałbyś jak koń pod górkę, żeby mieć jak najniższe koszty, to jest tak naturalne, jak to, że potrzebujesz wody żeby żyć.

Jako pracownik może Ci się to nie podobać, że przychodzą święta, przychodzą jakieś okazje, jest młyn w tych magazynach i ludzie pracują od rana do wieczora, mdleją, różne rzeczy się dzieją, nie mówię, że tak nie jest, mówię, że Bezos pod kątem prowadzenia firmy, pod kątem oszczędności, jest rewelacyjny i to, że dorobił się takiego majątku, to jest w dużej mierze właśnie kwestia tego, że na każdym kroku… Przechodzień: Nie jedź!Przecież Cię widzę… Na każdym kroku szukał oszczędności. I to tak widzisz, jeszcze a-propos samochodu, którym jadę, jeśli chcesz być miliarderem, albo nawet milionerem, nie kupuj takiego samochodu, bo takie samochody prowadzą raczej do… Trzeba umieć kupować samochód, jeśli kupować Ferrari, to trzeba umieć kupić takie Ferrari, które będzie rosło na wartości, albo przynajmniej będzie tę wartość utrzymywać, bo jak kupisz sobie pierwszy lepszy sportowy samochód, to wyjedziesz od dealera i na dzień dobry tracisz 20-30%, po trzech latach samochód wart jest połowę ceny, a jeśli kupisz odpowiednią Ferrarkę, chociaż Bezos nie jeździ Ferrari, ale jeśli kupisz odpowiednie Ferrari, tylko trzeba wiedzieć jakie, za 2, za 3, za 5, za 10 lat, możesz na nim zyskać i to całkiem sporo. Dzięki!

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment