Czym Różnisz Się od Rasowego Konia Wyścigowego?

Hej, daje mi do myślenia to, że jest tyle ludzi, którzy mają wiedzę na temat tego, co zrobić, żeby odnosić sukcesy, mają do tego środki, ale nic się w życiu nie układa, nic się nie dzieje, nie chce się, proces się zapętla.

Miałem ostatnio możliwość dowiedzenia się co nieco na temat tego, jak hoduje się konie wyścigowe i dało mi to do myślenia a propos tego, co jesteśmy w stanie zrobić dla koni wyścigowych, dla swoich samochodów, a co robimy dla siebie samego. I według mnie jest tutaj spore pole do tego, żebyś się zastanowił, jak to u Ciebie wygląda.

W sensie – dbanie o siebie.

Ale po kolei, jeśli chodzi o konie wyścigowe, nie wiem czy wiesz, jak to wygląda.

Po pierwsze, konie wyścigowe mają swoje własne suplementy, koniowi takiemu nie daje się byle czego do jedzenia, po pierwsze są dla nich suplementy, czyli nie karmi się ich tylko jakimś tam owsem, tylko dostają specjalnie dla siebie przygotowane minerały, witaminy i to, co dla konia jest najlepsze. I te suplementy dla koni są bardzo drogie, bo jeśli masz konia, który jest wart kilka milionów, to nie dasz mu byle czego, żeby Ci nie zdechł. I już wtedy miałem pierwszą myśl – „Wow”. To po pierwsze, ile jest ludzi, którzy w ogóle nie wezmą żadnych suplementów, bo uważają, że to jest największe zło.

Po drugie jedzą śmieciowe jedzenie i według nich jest to wystarczające do tego, żeby ich organizm dobrze funkcjonował, żeby ich umysł dobrze i sprawnie pracował. A na konie warte fortunę, wydaje się też fortunę, żeby faktycznie wyciągnąć z nich cały potencjał i wyobraź sobie, że są SPA dla koni. Nawet pomijając to, że można zawieźć konia do spa, ale przeciętny koń wyścigowy ma swojego psychologa. Tak, ma swojego psychologa, żeby koń czuł się jak najlepiej, są seanse robione dla koni, żeby się konie zrelaksowały, jest im puszczana odpowiednia muzyka, są w odpowiednich boksach, gdzie są też odpowiednie kolory, żeby koń czuł się dobrze, żeby koń czuł się jak najlepiej.

To jeszcze nie jest wszystko!

Koń ma swojego fizjoterapeutę, koń ma swojego masażystę, który dba o niego, mają całe jacuzzi, są hydromasaże dla koni. Konie mają swoje baseny, gdzie koń idzie praktycznie codziennie po to, żeby się zrelaksować, bo jedno to jest to, że ma trening, bo tak, ma zaplanowany też konkretny trening, co ma robić, to jest dokładnie to samo, co się dzieje z zawodowymi sportowcami, tak samo traktuje się konie. I teraz tak popatrz sobie na to i pomyśl, co Ty robisz dla swojego zdrowia.

Po pierwsze, kwestia jakichkolwiek ćwiczeń, czy poświęcisz w przeciągu dnia nawet 15min czasu na to, żeby się po prostu odrobinę poruszać, jakieś ćwiczenia aerobowe, nawet pójść szybciej na spacer? No to odpowiedz sobie sam, jak to wygląda.

Ile czasu spędzasz przed telewizorem, czy przed komputerem, czy to nie jest tak, że siądziesz przy jakimś serialu 4h i Cię niema, a twoje ciało po prostu leży i marnieje?

W przypadku konia wyścigowego niema opcji na takie rzeczy.

Jak wygląda właśnie twoja dieta, czy masz w ogóle zaplanowaną jakąś dietę, rzeczy, które jesz, których nie jesz?

Kiedyś byłem też zaskoczony jak było spotkanie z Mister Olympia w Warszawie, czyli z najlepszym kulturystą świata, nie pamiętam do dzisiaj jak ten pan się nazywał, taki blondynek. I była godzina 18, a Pan powiedział „Przepraszam, czas na jedzenie.” I było tam kilkaset osób, które chciały go zobaczyć i usłyszeć, Pan zrobił przerwę, wyciągnął, wypakował swoje jedzenie, 10min zjadł co miał zjeść i wrócił do ludzi, bo są rzeczy ważne i są rzeczy ważniejsze.

Konkretnie dieta zaplanowana, o tej i o tej godzinie mam zjeść tyle węglowodanów, tyle białka, tyle tłuszczy, do tego jest konkretna suplementacja, także powinno Ci to dać do myślenia. Powinno Ci to dać do myślenia, że żeby koń wyścigowy pobiegł sobie gdzieś tam na torze, osiągnął jakiś wynik, to nie jest tak, że on się po prostu urodził, z dobrymi genami i to wystarczy do tego, żeby on tam osiągał wyniki.

To, żeby koń wyścigowy biegał na wysokim poziomie, musi być traktowany w odpowiedni sposób i Ty jako człowiek, żebyś osiągał odpowiednie wyniki, żebyś po pierwsze czuł się dobrze, żeby twoje ciało funkcjonowało dobrze, żeby twój umysł był bystry, to też musisz być traktowany w odpowiedni sposób.

Co to znaczy odpowiedni sposób?

Powiedziałem Ci o śmieciowym jedzeniu, myślę, że dokładnie wiesz, co to jest śmieciowe jedzenie i nie muszę Ci tłumaczyć. Ale może jesteś na wyjeździe, nie chce Ci się, widzisz, ja też teraz jestem na wyjeździe, to nie jest tak, że mi się akurat nie chce poszukać, tylko mi się chce poszukać, bo wiem, że jak ja dzisiaj zjem jakieś właśnie śmieciowe jedzenie, to ja na drugi, na trzeci dzień będę się po prostu źle czuł, będę po prostu o wiele gorzej myślał, a dla mnie jest to niezwykle istotne, żebym był po prostu sprawny.

Widzisz jestem teraz na Goodwood Festival, gdzie pokazują najlepsze samochody na świecie i też patrzę na te samochody i patrzę na właścicieli tych samochodów. I niestety właściciel samochodu zadba o niego tak, że samochód błyszczy, świeci, pod maską wszystko zadbane, cudowne, rewelacyjne, bo są tutaj właściciele prywatni i firmy, ale mówię o właścicielach prywatnych, którzy na samochód wydadzą ostatnie pieniądze, a im samym przydałoby się właśnie porobić sobie badania, pójść do dentysty, już nie mówię o ubraniu się, ale po prostu ludzie nie dbają o siebie, a dbają i wydają grube pieniądze na swoje samochody, ale nie myślą o tym, co jest tak naprawdę najważniejsze.

A najważniejsze dla Ciebie mój Drogi jesteś Ty, moja Droga tak samo, to Ty jesteś dla siebie najważniejszą osobą. I w przypadku Pań, to nie jest tak, że zadbasz o siebie w momencie, kiedy sobie zrobisz fryzurę czy paznokcie, to chodzi właśnie o to, co Ty jesz i jak to potem wpływa na twoje ciało, jak to potem wpływa na twoje samopoczucie.

Kiedy nawet zwykła sprawa pójścia do dentysty, kiedy ostatnio byłeś u dentysty, żeby Ci zrobił przegląd, czy tam wszystko jest w porządku?

Kiedy sobie zrobiłeś zwykłe badanie krwi?

Czy w ogóle zrobiłeś sobie od czasu do czasu jakieś inne, większe badania, które sprawdzą, czy wszystko jest w porządku w twoim ciele?

Kiedy zadbałeś o to, żeby pójść na saunę?

Są sauny dla koi wyścigowych! Jak to zobaczyłem, to już… Sauna dla konia wyścigowego… Raz w tygodniu, Ty jako rasowy koń wyścigowy, powinieneś pójść sobie na saunę, po to, żeby oczyścić swój organizm. Konie są też w odpowiedni sposób nawadniane, w przeciągu dnia na kilogram ciała powinieneś pić 30ml wody.

Ile wody pijesz?

Czyli dla mężczyzn jest to mniej więcej 2,5L wody dziennie tak przeciętnie, dla niektórych więcej, dla kobiety grubo ponad 1,5L.

Dlaczego to jest ważne?

Widzisz, jestem w niby ładnej miejscowości, ale nie pokazuję Ci syfu, jaki tutaj jest niestety tak naprawdę na ulicy i dookoła, bo dbamy o coś, żeby ładnie tak mniej więcej wyglądało, ale jak przyjrzymy się w detalach, to jest po prostu strasznie i tak samo jest z naszym organizmem, bo jest zanieczyszczone powietrze, w jedzeniu jest cała masa chemii, cała masa toksyn, a my to niestety jemy, bo nie mamy wyjścia, takie jest pożywienie, więc właśnie miedzy innymi dzięki wodzie jesteś w stanie się tego pozbyć. Widzisz, tutaj sobie co niektórzy potrenują, pobiegają, to właśnie to są rzeczy, które wpływają na samopoczucie. Jak opowiadałem, jak spędzałem kilka lat temu dużo czasu w Dolinie Krzemowej, zawsze uderzało mnie to, godzina 5-6 rano, a tam to nie jest tak, że tak jak tutaj przebiegnie się jedna czy dwie osoby na kilka minut, tam z rana biegały dosłownie całe tabuny ludzi, bo oni wiedzieli, że…

Zresztą zacznijmy od tego, że do San Francisco, do Doliny Krzemowej przyjeżdżają najmądrzejsi ludzie na świecie, bo wiedzą, że tam dostaną najlepsze warunki, jeśli chodzi o swoje zarobki, o wykorzystanie swojego umysłu i wiedzą jak ich umysł jest ważny, dlatego między innymi właśnie wstają rano i biegają, żeby pobudzić swój organizm, żeby mieć więcej energii, żeby krew płynęła, żeby limfa płynęła w ciele.

Ale to przede wszystkim wpływa na samopoczucie, bo jak Ty z rana właśnie się dotlenisz, dodasz sobie energii, nawet słuchaj, jak twój dzień wygląda tak, że 4h siedzisz przed telewizorem i teraz Ci mówię o tym, żebyś rano zaczął biegać, ja wiem, że to jest niemożliwe. Ale możesz zacząć od tego, żeby jak obejrzysz ten film, zaplanować, że kolejnego dnia jak rano wstaniesz, zresztą film jest puszczany dzisiaj w piątek, więc jak wstaniesz w sobotę, możesz sobie pomyśleć „Nie no, dzisiaj zostanę dłużej w łóżku…”

Słuchaj, zamiast zostać dłużej w łóżku, przygotuj sobie ubranie, w które się ubierzesz i rano wyjdź sobie po prostu na spacer, 20min spacerku, 10min w jedną, 10min w drugą i na dzień dobry nie musisz nawet o niczym myśleć, po prostu zrób sobie spacerek, żeby się dotlenić, pooglądaj sobie okolicę, jeśli masz możliwość, żeby to było właśnie gdzieś…

Dobra niewiele osób mieszka nad morzem, ale może masz gdzieś jakiś park, może masz gdzieś jakiś lasek, żeby tam pójść, żeby naprawdę troszkę załapać oddechu. A jak się poczujesz dobrze po jednym takim dniu, to mam nadzieję, że zrobisz sobie taką rutynę, że codziennie zaczniesz chodzić. Mamy lato, jest pięknie, więc warto z tych rzeczy korzystać, a jak dołożysz do tego…

Jak już chcesz oglądać te seriale, to może weź sobie to na telefon i wyjdź do lasu… Pan nam tutaj hałas robi… Jak już chcesz oglądać te seriale, to wyjdź z domu i po prostu zrób to gdzieś na wolnym powietrzu. Mamy mniej więcej do września-października, powinna być fajna pogoda, więc jest to czas, żeby nałapać energii, nałapać słońca, zadbać o swoje ciało.

Jest na YouTube cała masa filmików na temat tego, jak są traktowane konie sportowe, poszukaj sobie takiego filmu i potem popatrz, co Ty robisz dla siebie samego. Zresztą zastanów się nad tym, ile wydajesz pieniędzy na swój samochód, jak dbasz o swój samochód, a jak dbasz o siebie?

I to myślę, powinno Ci dać do myślenia a propos tego, czy osiągasz sukcesy, czy czujesz się szczęśliwy, czy czujesz się spełniony, czy czujesz się pełen energii. Albo może wspominasz teraz, że taki byłeś, jak byłeś nie wiem, w szkole podstawowej, czy w szkole średniej, a potem to wszystko siadło.

No tak…

Bo im byłeś starszy, tym bardziej to Ty rządziłeś, a nie twoi rodzicie tym, co Ty jesz, jak Ty się zachowujesz, więc po prostu sobie folgowałeś i to folgowanie potem przejawia się, że co roku przybywa 1-2kg, minie 10 lat i nadwaga 15-20kg, to wszystko przekłada się na twoje samopoczucie.

Zadbaj o siebie, naprawdę zadbaj o siebie, jesteś dla siebie najważniejszą osobą na tym świecie.

Dziękuję!

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment