CZY NOWA FIRMA POTRZEBUJE STRONĘ INTERNETOWĄ, WIZYTÓWKI etc…?

Hej! Pytanie, czy jako początkujący biznesmen, bo założyłeś dzisiaj, wczoraj firmę, tydzień temu i zastanawiasz się: „Hmm, jaką by tutaj stronę internetową zrobić? Czy w ogóle potrzebuję zrobić stronę internetową? Jak zrobić to, czy dać to do profesjonalnej firmy, czy zrobić sobie samemu, czy są jakieś inne sposoby?“. No bo teraz internet, bez internetu ciężko o klienta, więc jak to zrobić z tą stroną internetową, a może sklep, a jeszcze może wizytówkę taką zwykłą fizyczną, więc w skrócie wytłumaczę Ci, co Ci jest potrzebne do rozpoczęcia działalności i w ogóle wybije Ci być może niektóre głupoty z głowy, bo w momencie kiedy zakładasz działalność gospodarczą, to jedynym Twoim celem powinno być zarabianie pieniędzy.

Nie powinno być myślenie na temat wizytówek, na temat tego czy i jaką stronę internetową założyć, bo to są jakieś tam narzędzia, które do czegoś kiedyś tam będą służyć, ale w tym momencie są to rzeczy, na które Ty musisz wydać pieniądze i są rozwiązania, które dla początkującej firmy są wystarczające, typu fanpage, strona internetowa na Facebooku, to ma też takie coś swoje minusy, chociażby to, że jest darmowe i w każdym momencie ktoś to może usunąć, czyli Facebook może się zlikwidować, kto wie? A jeśli Ty masz swoją własną stronę internetową, masz swoją własną domenę internetową, to wiadomo, że jest to Twoje, tylko że w momencie kiedy Ty zakładasz firmę, masz pieniądze na przykład po to, żeby kupić towar, albo kupić jakiś sprzęt, na którym będziesz wytwarzać jakiś tam produkt, czy świadczyć jakąś usługę, to jedyne co potrzebujesz to to, żeby klient w jakikolwiek sposób się dowiedział o Twoim istnieniu.

Jeśli Ty na dzień dobry wydasz 5000 zł na zrobienie strony internetowej, to trudno tu mówić o zarabianiu, skoro Ty od samego początku zaczynasz od wydawania pieniędzy, żeby pozyskać klienta, to potrzebny Ci jest kontakt, szczególnie na początku, czy to kontakt bezpośredni, ale przede wszystkim jest to kontakt bezpośredni, zazwyczaj jest to rozmowa telefoniczna, z umówieniem się na rozmowę to już jest grubsza sprawa, plus kwestia jeszcze umiejętności, żeby umieć rozmawiać z potencjalnymi klientami, żeby zamawiali od Ciebie usługi. Nawet jeśli zrobisz sobie w tym momencie stronę internetową, wydasz te 5000 zł, albo kolega Ci zrobi za piwo, to i tak nic Ci to nie da na ten moment, bo zanim ta strona zostanie wypromowana, zanim zostanie w jakikolwiek sposób wypozycjonowana na wyszukiwarkach internetowych, to miną miesiące.

A wiem, że mnóstwo osób popełnia ten błąd i skupia się na rzeczy, która w tym momencie nie jest im tak naprawdę do niczego potrzebna. Wystarczy Ci, że założysz sobie stronę internetową na Facebooku i będziesz korzystać po prostu z tej darmowej platformy, tym bardziej, że od razu masz możliwość kontaktu z klientami, niemniej jest jedna rzecz, którą warto sobie zrobić i zwrócić uwagę w momencie kiedy rejestrujesz swoją działalność gospodarczą, czyli nazwa, której użyjesz, żeby była wolna domena internetowa i żebyś Ty tę domenę internetową sobie kupił, dlaczego? Dlatego, że jak już zarobisz pieniądze, to będziesz mógł wtedy zainwestować w to, żeby sobie zrobić stronę internetową, to chodzi o to, żeby ta strona internetowa się ładnie nazywała.

Przede Wszystkim chcę Cię uchronić od tego, żeby wydawać pieniądze na głupoty w postaci robienia właśnie stron internetowych zaraz na początku działalności gospodarczej, to samo jest ze sklepem internetowym, jeśli chcesz założyć sklep internetowy i to jest Twoim celem, a zaczynasz z małym kapitałem, to na razie sobie daruj sklep internetowy, zacznij sprzedawać na Allegro, na Amazon, na Ebay’u, tam zarobisz pieniądze, nauczysz się w ogóle sprzedawać, nauczysz się importować, nauczysz się obsługiwać klienta, nauczysz się wystawiać aukcje, robić zdjęcia, opisy itd., itd. To jest mnóstwo pracy wbrew pozorom. Jak się tego typu rzeczy nauczysz robić, to wtedy możesz myśleć o tym, żeby założyć swój własny sklep internetowy i jak już dojdzie co do czego, to też nie rób takiej głupoty, żeby wynająć jakąś firmę, która zrobi to za 20000 zł, czy za 30000 zł postawi Ci sklep internetowy, bo to jest po prostu wyrzucanie pieniędzy w błoto, zanim Ci się to zwróci, to miną miesiące, a może nawet i lata, a możesz skorzystać z platformy typu „woocommerce“, która jest oparta na WordPress’ie, kupuje się tam oprogramowanie, które kosztuje 50zł, czasami 100zł w zależności od tego, jakie ma operacje wykonywać i to wystarczy Ci do tego w zupełności, żeby zacząć sprzedawać w internecie, nie trzeba kupować abonamentów na platformach typu Shopify, albo tego typu i po prostu wydawać pieniądze.

Wróćmy do podstaw. Podstawą w Twoim biznesie, jak zakładasz firmę, jest to, żeby on zarabiał pieniądze i tak samo jest nawet w kwestii wizytówek, dobra zależy jaki to jest biznes, bo jeśli to jest biznes, gdzie Ty masz non stop kontakt z klientami, to wtedy wizytówkę… Dobra, tu jest problem, czy warto zostawiać wizytówkę czy nie? Powiem Ci, że ostatni raz dla siebie drukowałem wizytówki chyba 20 lat temu, naprawdę. Na samym początku właśnie byłem taki nierozgarnięty, że wydawało mi się, że mi są potrzebne wizytówki i kiedyś w pudle jakimś starym na strychu znalazłem, że mam jakieś wizytówki wydrukowane wiele, wiele lat temu, ale ja nie potrzebuję wizytówek, ja nie potrzebuję dawać ludziom wizytówek, tym bardziej, że jak ktoś bierze taką wizytówkę, popatrzy, schowa do kieszeni i potem po prostu wyrzuci, albo nawet jak patrzy na wizytówkę, to nie koniecznie wie czyja ona była.

Nawet niektórzy kombinują, jest cała sztuka robienia wizytówek, żeby tam zdjęcie dać… Nie używa się, no sorry, nie używa się, nie potrzebujesz drukować wizytówek, nie ważne, że to tylko 100 zł kosztuje, nie potrzebujesz wydawać pieniędzy na stronę internetową, nie potrzebujesz nawet pieniędzy na biuro, nie potrzebujesz pieniędzy na sekretarki, telefony, nie wiadomo co, bo Ty już w tym momencie to masz, a nie potrzebujesz sekretarki, które będzie łaskawie odbierać za Ciebie telefon, nie. Dopiero wtedy, kiedy Ty nie wyrabiasz, to wtedy możesz myśleć o tego typu rzeczach. Jak zaczynasz działalność, tak jak zaczyna większość takich właśnie mikro firm, pracuj z tym co masz i skupiaj się przede wszystkim na tym, żeby zarabiać pieniądze, nie na tym, żeby wydawać.

Powtarzam, wystarczy Ci fanpage, strona na Facebooku, założyć sobie social media typu właśnie na Instagramie swoje konto, możesz na YouTube założyć sobie konto, żeby Twoja nazwa była niejako już zajęta, a to czy będziesz publikować, czy nie, to jest inna sprawa, ale o tym sobie jeszcze porozmawiamy niedługo, ale… Dobrze, to za tydzień może powiem, co będzie za tydzień, bo za tydzień będę chcieć rozwinąć temat tego, czym się zająć, jaki biznes teraz warto otworzyć, bo ok, są czasy wirusa, ale pojawia się cała masa nowych technologii, które warto wykorzystać i wejść w pewne typy działalności, ale o tym powiem za tydzień, więc warto zasubskrybować ten kanał, to wtedy dostaniesz powiadomienie, że jest nowy filmik i nie stracisz cennej wiedzy i nie stracisz pieniędzy, tak jak mam nadzieję teraz zaoszczędziłem Ci kilku tysięcy złotych, które byś wydał na stronę internetową. Dzięki. 

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment