CZY IŚĆ NA SWOJE? | WŁASNA FIRMA

Hej! Być może jesteś taką osobą, która zastanawia się, czy iść na swoje, czy zostać w pracy gdzie jesteś. Niedawno byłem na urodzinach znajomego i był tam pewien Pan, który jest fachowcem i to naprawdę bardzo dobrym fachowcem w swojej branży i tam chwilkę sobie porozmawialiśmy. Z tej rozmowy wynikało, że od 3 lat zastanawia się, czy zacząć swój biznes. W to co robi, w tym jest absolutnie rewelacyjny, w zasadzie tam gdzie pracuje, to on robi wszystko, bo on obsługuje klientów, on wykonuje te prace, które tam ma wykonać w tej firmie, a jego szefowa no w zasadzie czerpie z tego korzyści finansowe i tyle i on się zastanawia, czy się za to zabrać, czy się nie zabrać i tak sobie myśli: „A to jeszcze poczekam miesiąc i w przeciągu miesiąca podejmę decyzję.”, więc ja sobie z nim troszkę porozmawiałem i mu wyjaśniłem tak, jak Tobie teraz wyjaśnię to, co jemu powiedziałem, a powiedziałem mniej więcej te słowa, że no po pierwsze ma kilka możliwości, najwygodniejszą, najbezpieczniejszą opcją jest to, żeby po godzinach pracy założyć swoją firmę i wtedy to robić i zobaczyć, czy jest z tego dochód, czy nie, a mając fach w ręce nie będzie na pewno problemów z tym, żeby dostać zlecenia, a najlepszą opcją jest to, żeby pójść na głęboką wodę.

Tak to, co czasami dzieci małe się wrzuca do wody, żeby się szybko nauczyły pływać, to dla dorosłych też działa, bo w momencie kiedy nie ma deski ratunkowej, to wtedy zupełnie inaczej podchodzisz do pracy, zupełnie inaczej podchodzisz do zajęć, bo nie ma deski ratunkowej, czyli musisz po prostu pracować, musisz kombinować jakby to zrobić, żeby się dało przeżyć, ale zakładając, że od kilku lat pracujesz dla kogoś, to zakładam też, że masz odłożone jakieś tam pieniądze i nawet, jeśli przez pierwszy miesiąc/dwa nie będziesz mieć na tyle zleceń, ile Ci się wydaje, to będziesz mieć z czego żyć, ale tak jak powiedziałem, jest to opcja druga, kiedy nie masz deski ratunkowej i po prostu musisz, więc zupełnie inaczej myślisz, zupełnie inaczej działasz. Jest jeszcze kwestia tego, jeśli będziesz taką decyzję odwlekać latami, tak jak ten chłopak to robi, to widzisz, życie mija i Twoje doświadczenia, Twoje pomysły no gdzieś ulatują, bo nie realizujesz się sam  jako nawet człowiek, więc co Ci mogę powiedzieć, gdybyś mnie zapytał: „Co zrobić w takiej sytuacji?”

Dokładnie to, co powiedziałem temu chłopakowi: „Nie czekaj miesiąca, nie czekaj ileś tam, tylko skoro naprawdę masz fach w ręce, uważasz, że jesteś w stanie to zrobić, to prostu to rób, nawet jeśli uważasz, że nie do końca się do tego nadajesz, to jak zaczniesz to robić, to nie musisz się znać na wszystkim, nie musisz się znać na księgowości, nie musisz się znać na marketingu, nie musisz się znać na robieniu stron internetowych, żeby ktoś Cię zareklamował, nie musisz się znać na reklamie, ważne jest, że masz fach w ręce, jak masz fach w ręce i nawet z tym fachem, który masz ogłosisz się w internecie, a jest cała masa stron typu „Oferia”, „Gumtree”, nawet „Allegro”, gdzie można świadczyć swoje usługi, czy nawet produkcję jaką chcesz zacząć robić i zobaczysz jak to szybko zadziała, gdzie pojawiają się nowi klienci, a jeśli się nie pojawią, to możesz napisać w komentarzu, że coś nie działa, to będziemy wtedy szukać rozwiązania, albo ja będę nagrywać kolejne odcinki właśnie we wtorek, żeby osobom, które zaczynają biznes, które wchodzą w to i do końca sobie jeszcze z tym nie radzą, żeby im pomóc.

Więc powtórzę jeszcze raz. Nie musisz być mistrzem świata we wszystkim, bo prowadzenie firmy nie polega na tym, żeby robić wszystko, chociaż wiem, że niektórzy tak robią, ale summa summarum po latach wychodzi na to, że tracili czas, bo prowadzenie firmy, prowadzenie biznesu polega na tym, żeby robić to, na czym Ty się znasz, a to na czym się nie znasz, albo sobie bierzesz wspólników, albo zatrudniasz ludzi, albo zatrudniasz freelancerów, albo zatrudniasz firmy zewnętrzne, tak to działa. Jak popatrzysz na większość firm w tym momencie, które są topowe, największe na świecie, to one zaczynały właśnie w ten sposób, popatrz w tym momencie na Amazon, chyba najbardziej rozpoznawalna marka, albo Apple jest najbardziej rozpoznawalna, ale czy popatrzysz na Apple, czy popatrzysz na Amazon, to obie firmy zaczynały no może nie w identyczny sposób, ale bardzo podobny, ale jedna i druga firma miała…

Dobra w Apple, to były dwie osoby, gdzie widzisz był Steve Woźniak, który potrafił coś zrobić z niczego i był Steve Jobs, który miał myślenie strategiczne, miał myślenie marketingowe i to, co Steve Woźniak robił, to ten potrafił to pakować i pokazać światu i sprzedać światu i widzisz Apple zaczynał w garażu. Amazon jak sobie popatrzysz, poszukasz na zdjęcia jak na początku Jeff Bezos działał, to wyglądało to strasznie prymitywnie, gdzie w małym pokoiku, nawet nie chciał przeznaczać pieniędzy na to, żeby biurko kupić, więc ściągnął po prostu drzwi postawił, na stojaku i pracował na drzwiach, na samym początku tak się rozwijała firma, która w tym momencie jest numerem jeden w branży internetowej.

Także, też jak zakładasz firmę, to nie patrz na to, że: „Oj, musisz mieć sekretarkę, musisz mieć biuro, musisz mieć nie wiadomo co.”, nie musisz mieć nic, wystarczy, że Ty jesteś, jest Twoja determinacja, Twoja chęć pracy, Twoja pasja do stworzenia czegoś nowego i tyle wystarczy, a czy to się sprawdzi, czy nie, dopóki nie sprawdzisz, dopóki nie zobaczysz, to nie będziesz wiedzieć, a jeśli nie wiesz jak coś zrobić, to się po prostu pyta ludzi, to się… Masz dostęp do internetu, gdzie masz nieograniczoną wiedzę w zasadzie w każdym temacie, jeśli z czymś sobie nie radzisz, to wystarczy po prostu poczytać, ale też jako osoba, która prowadzi firmę powinieneś poświęcić trochę czasu na naukę, powinieneś trochę się dowiedzieć właśnie na temat zarządzania, na temat księgowości, to nie chodzi o to, żebyś Ty to robił, tylko żebyś miał ogólnie pojęcie, o co w tym wszystkim chodzi.

Tak jak powiedziałem, wynajmiesz sobie do tego ludzi, chociaż nie rób tego na początku, na początku nie wynajmuj do tego ludzi, na początku możesz to robić sam, albo możesz kogoś znajomego poprosić, żeby Ci w zamian za coś, nie wiem, zrobił księgowość, rozliczył Twoje rachunki, zajął się Twoją stroną internetową. Ty zrobisz coś dla niego, powiedzmy chcesz założyć warsztat samochodowy, Ty mu naprawisz silnik, on Ci za to zrobi stronę internetową, możesz na początku działać właśnie z takimi tematami, które są potrzebne firmie na zasadzie barteru, tylko widzisz, chodzi o to, żeby zrobić pierwszy krok, pomimo tego, że się boisz. Widzisz no, to jest tak jak z małym dzieckiem, jak jest roczne dziecko, na początku gdzieś sobie tam drepta, pełza i w pewnym momencie zaczyna robić pierwsze kroki.

Nie słyszałem o dziecku, które wstało pełzając, raczkując i od razu zaczęło chodzić, zaczęło biegać, nie słyszałem. Tylko jest tak, że dziecko upada i to nie jest tak, że rodzice patrzą i się śmieją: „Słuchaj, Ty to już w życiu nie będziesz chodzić, Ty się do niczego nie nadajesz.” Nie. Jest kolejna próba, kolejna próba, kolejna próba i jakoś chodzimy. Tak samo jest z działalnością gospodarczą, tak samo jest z własną firmą, więc sprawdź, zobacz co się stanie, a jeśli masz osoby, które wiesz, że mają tego typu problem, podeślij im ten filmik, niech mają do myślenia, a we wtorki, w kolejnych tygodniach będę opowiadać więcej, jak się za to wszystko zabrać, jak to wszystko opakować, tak, żeby to działało, więc zapraszam. Hej! 

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment