Czy Amazon zmiecie Allegro?

Hej, dziś jest bardzo sympatyczny dzień ze względu na wiadomości jakie rano przeczytałem, a przeczytałem o tym, że Amazon prowadzi rozmowy z Pocztą Polską a propos tego, żeby rozpocząć dystrybucję w naszym o to pięknym kraju i skoro to poważne media podają to zakładam, że faktycznie takie rozmowy się toczą, a co za tym idzie? Za tym idzie to, że Amazon w końcu będzie normalnie, oficjalnie działał w Polsce. Ja to powiem głównie pod kątem osób, które chcą zarabiać przez internet, które chcą sprzedawać na Amazonie. Wytłumaczę Ci dlaczego to warto robić, jaka jest różnica między Amazonem a Allegro i dlaczego tak się cieszę z tego powodu. To może najpierw do tego użyje flamastrów, które kupiłem wczoraj na Allegro, ale jestem pewien, że… nie, nie jestem do końca pewien, ale mam nadzieję, że za kilka miesięcy będą to rzeczy, które będę kupował tylko i wyłącznie na Amazonie.

To może w skrócie. Dlaczego mam coś do Allegro? Na Allegro handluje od 2007 roku, a na Amazonie od 2013 i na Amazonie zarabiam mniej więcej 100 razy więcej, jak to co zarabiam na Allegro. Nie mam takich problemów z Allegro, jak traktowanie mnie jako zła koniecznego, bo niestety Allegro przyzwyczaiło nas do tego, te osoby, które handlują na Allegro dokładnie wiedzą o co chodzi. Od lat Allegro ma podejście do sprzedawców małych o, przepraszam coś mi wpadło do oka, to mniej więcej… albo kiedyś wywiad robiłem z panem Kozakiewiczem, który taki gest pokazał na olimpiadzie w Moskwie z czego to wynika? To tak żebyś wiedział jaka jest różnica między Allegro a Amazonem. Allegro należy do 3 funduszy finansowych.

Właścicielem funduszu jest w zasadzie powiedzmy 1 – 5 – 10 tysięcy osób, wybierają sobie jakiegoś tam prezesa, jakiś tam zarząd, fundusz zatrudnia jakiegoś tam prezesa do takiej firmy jak Allegro i co roku, co 2 lata jest albo nowy prezes, albo nowy zarząd i oni sobie wymyślają co chcą, ale cokolwiek co chcą, to chodzi o to żeby oni jak najwięcej na tym zrobili, żeby fundusz jak najwięcej zarobił, żeby uczestnicy funduszu jak najwięcej zrobili, ale niekoniecznie żeby sprzedawca na Allegro coś z tego miał. I mniej więcej od trzech, czterech lat Allegro skutecznie zwalcza małych i średnich przedsiębiorców, sprzedawców na Allegro wprowadzając duże marki z tamtego tygodnia akcja czy sprzed dwóch tygodni, kiedy Allegro stwierdziło, że będzie inaczej naliczać prowizję, a jak ktoś to ogląda z Allegro, sorry chłopaki i dziewczyny, nie mam do was pretensji, wiem, że tam tylko pracujecie, jak przyjdzie Amazon dostaniecie lepsze oferty, jestem pewien, że tam pójdziecie, a prezes niech się martwi, ale myślę, że mu dadzą nową robotę.

Nie mniej, jeśli ktoś mnie pyta czy Allegro zniknie z rynku – nie zniknie. Ale jestem pewien, że przynajmniej 50% rynku straci w przeciągu dwóch lat. Dlaczego? To może niech liczby powiedzą za mnie. Tak, może wezmę stary i nowy dla porównania żebym zobaczył jak piszą. Dobrze, to niech będzie stary, niech będzie Allegro. Zrobimy sobie… A widzę, że jednak wypisane, dobra. Mamy Allegro i mamy Amazon. Widać coś? Średnio, muszę ładniej pisać, dobrze. Popatrzmy tylko na same liczby. Popatrzmy na Allegro pod kątem pracowników. Na Allegro jest 1900 pracowników na dzień dzisiejszy, na Amazonie jest 750000 pracowników. I tylko te liczby robią robotę, że chociażby Allegro nie wiem co robiło, nie wiem jak kombinowało, nie ma szans z Amazonem. Dlaczego? Dlatego że Amazon ma takie zasoby gotówki, że wystarczy, że kichnie i Allegro zniknie. Na tej zasadzie. Dlaczego? Bo zobaczysz za kilka miesięcy jak się dogadają faktycznie z pocztą, będą reklamy wszędzie gdzie się da, ludzie zaczną kupować, zobaczą jak to jest fajne, zobaczą dodatkowe usługi w postaci prime, co Allegro stara się kopiować przez system Smart tylko, że na Amazonie jest prime są usługi dodatkowe w postaci serwisów z rozrywką. Dosłownie tak.

I Amazon naprawdę dba o klientów, jako sprzedawca na Amazonie widzę jak to wygląda, o wiele bardziej dba, jak dba Allegro i w związku z tym klienci to zauważą. Jeden będzie drugiemu powtarzać i to wszystko się będzie szybko dziać. To popatrzmy jeszcze na liczby. Na Amazonie mamy 600 milionów produktów, a na Allegro jest tych produktów 100 milionów. I teraz Ty popatrz pod kątem, może nie sprzedawcy w tym momencie, ale odbiorcy jako osoby, która kupuje coś przez Internet. Jeśli masz sklep spożywczy typu Żabka, mały taki osiedlowy, taka Żabka sobie stoi, a po drugiej stronie ulicy stoi Biedronka, Lidl albo inny tam tego typu sklep. No to gdzie pójdziesz na zakupy? Pójdziesz tam na zakupy, gdzie masz większy wybór – prosta sprawa. W ogóle dwa tygodnie temu też prezes nowy Allegro ogłosił, że w tym roku chce żeby było około 160000 sprzedawców na Allegro. Myślę, że po dzisiejszych wiadomościach zacznie się zastanawiać „co by tu zrobić?”, żeby może jednak zadbać o tych małych sprzedawców, a nie utrudniać im życie ile się da. Dobrze, to liczby mówią tutaj dużo za siebie. Teraz jest tak naprawdę najważniejsze co Ci powiem. Amazon ma w Polsce 8 centrów dystrybucyjnych. Jakoś nie najlepiej piszą te pisaki. 8 centów dystrybucyjnych, 8 centrów logistycznych. Co to oznacza dla osoby, która sprzedaje?

To znaczy, że jeśli sprzedajesz taki pisak na Allegro to musisz albo sam biec na pocztę i to wysłać albo mieć firmę, która Ci to załatwi i tak masz w przypadku Allegro czyli robotę, a w przypadku Amazona masz tak, że wysyłasz paletę z tym albo nawet tylko pięć pisaków do centrum logistycznego i Amazon dostarcza to za Ciebie. Czyli Ty robisz jedną paczkę masz powiedzmy 500 różnych produktów, pakujesz to wszystko w jedną paczkę, odpowiednio oznaczoną, wysyłasz to do centrum logistycznego i oni robią wszystko za Ciebie. Słuchaj, oczywiście to też nie jest tak, że Amazon to jest aniołek. Amazon też ma dużo rzeczy za paznokciami, nie mniej, wolę Amazon. I tyle. Aha, opowiedziałem Ci teraz o centrach logistycznych, te osoby, które handlują na Allegro teraz mogą sobie myśleć „o jejku, ale to takie trudne, bo Amazon, ja w ogóle słyszałem, że to jest takie trudne, w ogóle wprowadzić produkt, zarejestrować się itd. to ciężko jest”. Słuchaj, w tamtym roku zrobiłem kurs właśnie jak się sprzedaje na Amazon dla początkujących, jak to wszystko rozpocząć i przez 30 dni przeszkoliłem kilkaset osób i po 30 dniach po pół godziny dziennie, sobie takie lekcje zrobiłem, wszyscy dokładnie wiedzieli jak to zrobić.

Nie jest to wielka filozofia, wystarczy po prostu pewne rzeczy zrobić, ok, może na Allegro się to łatwiej zakłada, ale to dlatego, że Amazon w tym momencie na dzień dzisiejszy jeszcze nie ma przetłumaczonego całego swojego serwisu do wystawiania ofert, ale tak naprawdę jestem pewien, że jak będą chcieć to mogą to zrobić dosłownie w przeciągu godziny, bo mają 750000 pracowników i Amazon generuje rocznie 230 miliardów dolarów dochodu, a Allegro koło 2mld? Nie 1,3 miliarda i tu masz liczby to jest różnica między jednym z serwisem a drugim. Prowizje są bardzo porównywalne, obsługa klienta jest łatwiejsza, kontakt z ludźmi z Amazona, ok, zobaczymy jak to będzie, jak będę w Polsce działać, bo trudno w tej chwili powiedzieć jak to dokładnie będzie działać, mają oddział w Katowicach, mają oddział w Gdańsku, we Wrocławiu, więc jeszcze Ci nie powiem jak to działa, jak to będzie potłumaczone, będzie porobione, to wtedy Ci powiem jak to wygląda, jak handluje się na przykład w Stanach Zjednoczonych, jest ok, da się dogadać, są tam osoby do kontaktu, które sprawnie odpowiadają, załatwiają jakieś problemy, a dla porównania na Allegro, jeśli cokolwiek sprzedawałeś jeszcze jakieś 4 lata temu, miałeś problem, nie wiem, coś się wydarzyło, ktoś skopiował Twoje opisy, zdjęcia, chcesz napisać do Allegro, chcesz się poskarżyć, znowu jest ta pani, która taka przyjazna jest, z tego Sejmu tak? To jest z tym gestem.

Tak to wyglądało na Allegro. No… Na Amazonie tego nie ma. Jeszcze jedna ważna rzecz na koniec. Allegro pod kątem sprzedawców. Allegro jest tutaj, ok, Allegro pozakładało tam parę serwisów: Czechy Słowacja itd., ale to im nie zbyt funkcjonuje. A jak zaczniesz handlować na Amazonie, to masz dostęp do rynku, tutaj, tutaj, tutaj, tutaj, tutaj, masz wszędzie dostęp do całej Europy. Do Indii, do Australii, do Nowej Zelandii. Trzeba jeszcze sobie wziąć pod uwagę to, że internet się rozrasta, coraz więcej ludzi ma dostęp do internetu, pan Elon Musk wypuszcza teraz satelity, które mają jeszcze bardziej ułatwić dostęp do internetu, więc liczba osób, które będą korzystać z internetu, zresztą to cały czas widać w statystykach, liczba osób, które korzystają z internetu, będą korzystać cały czas rośnie i będzie rosnąć, więc jeśli nie masz pomysłu na biznes, albo handlujesz tylko tutaj, na tym małym czerwonym punkciku to bierz się za Amazon, zakładaj jeszcze dzisiaj konto, w tamtym roku jest uruchomione amazon.pl jeśli masz z tym problem, bo nie znasz języka, zawsze możesz otworzyć Google Chrome, które automatycznie tłumaczy wszystkie dane i już dzisiaj zakładaj konto i zacznij… Już się musisz teraz nauczyć, już jesteś spóźniony w zasadzie, ale lepiej późno niż wcale.

Zakładaj konto i zaczynaj działać na Amazonie, bo cała reszta tych, którzy handlują na Allegro, dopiero się połapie jak już Amazon powyświetla reklamy, a ty już będziesz mieć konto rozwinięte. Jak chcesz pomocy, gdzieś tam w opisie dam link do mojego kursu. Nawet mogę przez dwa tygodnie zrobić jakąś promocje na niego, żeby Cię zachęcić, bo słuchaj ja i tak wystarczająco dużo zarabiam na Amazonie i to nie chodzi o to żebym zarabiał jakieś tam nie wiadomo jakie pieniądze na kursie, tylko ja nie mogę Ci dać czegoś w stu procentach za darmo, bo jak się daje coś w stu procentach za darmo to ludzie tego nie szanują. Taka jest niestety smutna prawda, więc cieszę się, bardzo się cieszę, naprawdę, jak ja się cieszę. Tak, o to mi chodziło, więc jeśli podzielasz moją radość, to świętujmy. Hej!

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment