Czas – Zarządzanie Czasem. (autor; Jacek Wiśniowski)

Podcast – Słuchaj na SoundCloud lub iTunes:
https://soundcloud.com/sukcespl/czas

. Zarządzanie czasem, czy warto się w ogóle tym zajmować, a jeśli warto się tym zajmować to jak. Widzisz obawiam się, że kiedyś umrzesz, może w tym momencie cię to specjalnie nie obchodzi, ale niestety taka jest prawda, że twój czas jest ograniczony. Osoby, które są majętne bardzo uważają na to, co się dzieje z ich czasem, po prostu mają wyliczone ile kosztuje godzina ich pracy, więc tą godzinę pracy wykorzystują maksymalnie efektywnie, to nawet nie jest kwestia godziny pracy, ale godziny życia.
 

I jak kiedyś będziesz miał coś takiego, że będziesz bardzo majętną osobą, to nie będziesz robił takich rzeczy jak prasowanie, pranie, porządki tylko będziesz miał od tego innych ludzi, będziesz zajmował się tym co ty lubisz, tym co ty jesteś najlepszy, a nie będziesz robił, całą masę inne rzeczy, których nie lubisz, będziesz po prostu dawał innym do robienia.

Ja w którymś z poprzednich nagrań powiedziałem, że ja na przykład nie odbieram telefonów albo rzadko odpisuje na maile to było wielkie oburzenie tam co niektórych, jak ty prowadzisz firmę skoro ty nie odbierasz telefonu. Więc widzisz do odbierania telefonu mam takich ludzi, którzy mogą te telefony odbierać, a ja zajmuję się tym, w czym ja jestem dobry, to jest bez sensu tracić czas na odbieranie telefonów.

Oczywiście ja odbiorę telefon, jeśli widzę, że jest to ktoś bardzo ważny, ale zazwyczaj mam telefon gdzieś tam odłożony, ja w ogóle nie widzę, nie słyszę, że coś się tam dzieje. Co do zarządzania czasem, wiesz według mnie najwięcej problemów z czasem bierze się stąd, że my tego czasu nie szanujemy, bo nie znamy jego wartości.

Dlatego warto by było wyliczyć ile jest warta twoja godzina pracy. Jak będziesz wiedział ile jest warta twoja godzina pracy, powiedzmy twoja godzina pracy to jest powiedzmy 300 zł, czy 3000, to będziesz wiedział, że prasowanie czy pranie lepiej zlecić komuś, kto zrobi to za 50 zł, bo ty w tym czasie zarobisz 300 zł, a dasz komuś 50 zł za te rzeczy, których nie lubisz robić. Jeśli masz firmę, sam prowadzisz firmę, zajmujesz się księgowością, a tej księgowości nie znosisz robić, to wiesz, że zapłacisz księgowej 200 zł miesięcznie i ona zrobi za ciebie tą robotę, której nie cierpisz.

W większości nie mamy czasu na hobby, na sport, na pracę, na rodzinę, na dzieci i tak dalej i tak dalej. Dlaczego nie mamy? Dlatego, że zajmujemy się wszystkim naraz, 50 rzeczy dziennie do zrobienia. Mało tego, warto by ci było wziąć sobie kartkę papieru i na tej kartce rozpisać sobie ile czasu tracisz na pierdoły, na facebooki, na twittery, na youtuba, na telefony, na pogaduszki, na maile, na skype, może nawet na zwykłe siedzenie w knajpie, nie wiem, z kumplem picie piwa, który to kumpel wiesz, że nie jest specjalnie rozgarnięty albo jest to osoba, która non-stop narzeka, ciebie tylko dołuje, a ty masz jakiś czas w tygodniu poświęcony na to żeby się z nim umówić i pogadać, a po takim spotkaniu jesteś jeszcze w gorszym nastroju jak byłeś przedtem. Warto sobie wziąć to na kartce i spisać.

Wtedy ty będziesz miał dokładnie rozpisane, czy ty nie marnujesz czasu na głupoty, może po prostu czytasz gazety albo oglądasz wiadomości i to cię tylko dołuje, bo to ci nie daje nic konkretnego. Kiedy znalazłeś w gazecie jakąś naprawdę sensowną informację pozytywną, która dała ci kopa, a ile znalazłeś informacji negatywnych, które osłabiają. Więc jak zarządzać czasem, co zrobić, aby mieć ten czas?

Widzisz, najprościej byłoby pozbyć się tych pierdół, w tym momencie pojawia się problem z decyzją, bo to jest walka z decyzją, czy zająć się czymś przyjemnym, czy zająć się czymś konkretnym, tym, co może pchnąć twoje życie do przodu, dlatego warto mieć, nawet dzisiaj wypisz sobie, co ty jutro powinieneś zrobić, jakieś 3 takie najważniejsze rzeczy, które popchną twoje życie do przodu. I to samo zrób na pojutrze i na kolejne dni, na niedzielę, poniedziałek, wtorek, powinieneś sobie cały tydzień tak rozpisać.

Przynajmniej tak robili najwięksi ludzie, których biografie czytałem, którzy zapisali się w historii ludzkości, po prostu dokładnie planowali swój czas. Jeśli do tej pory nie byłeś tego nauczony, to jest kwestia nawyku, to jest kwestia nawyku, żeby to zrobić jednego dnia, drugiego dnia, trzeciego dnia popatrzeć na tą kartkę, czy popatrzeć na ten terminarz i mieć to w swojej głowie. Kolejna sprawa, co zrobić, żeby faktycznie tym czasem zarządzać, żeby interesować się, co się dzieje w twoim życiu, a nie żeby to był kolejny beznadziejny dzień.

Chodzi o to, żeby każdy twój kolejny dzień to był najlepszy dzień twojego życia, więc co zrobić żeby jutrzejszy dzień był najlepszym dniem twojego życia? Widzisz, jest to kwestia albo determinacji albo inspiracji, bo to są dwie rzeczy, które powodują zmiany w życiu. Determinacja i inspiracja. Dlaczego determinacja? Powiem ci na przykładzie Juliusza Cezara. Cezar kiedyś próbował podbić Anglię, nie zbyt mu to wychodziło, w końcu wpadł na taki pomysł, przepłynął ze swoim wojskiem kanał La Manche, wylądowali w Brytanii.

Wojsko wyszło z łodzi i Cezar kazał spalić wszystkie łodzie, 200 łodzi poszło z dymem i ci żołnierze widzieli to, że nie ma drogi odwrotu. I kiedy nie mieli drogi odwrotu to oni po prostu wtedy zaczęli bić się tak jak nigdy do tej pory, mega determinacja. Co do determinacji najlepszym przykładem według mnie są tutaj mamy, bo mamy zawszy robią najwięcej. Zapytaj swojej mamy jak to było, kiedy ona ciebie wychowywała i bardzo prawdopodobne, jeśli ona cię sama wychowywała, a nie pomagała jej babcia, ktoś tam, jeśli samo to robiła to powie ci, że to był najbardziej efektywny czas w jej życiu.

Bo musiała dokładnie zaplanować swój dzień i musiała się tobą zająć, bo nie można zostawić małego dziecka ot tak. Ja tu mówię o normalnych mamach, musiała uprać, ugotować, zabawić i do tego zająć się sobą i zająć się pewnie twoim tatą. Cała masa obowiązków, ale jeśli twój dzień jest maksymalnie napięty, nie masz czasu takiego, żeby siąść i nic nie robić przy telewizorze, przy grze telewizyjnej, nie wiem, oglądaniu filmu, youtube'a, czegokolwiek, to jest kwestia determinacji.

Co do determinacji, wiesz podam ci jak ja widzę u siebie, kiedy ja najlepiej zarządzałem czasem. U mnie to było najlepsze wtedy, kiedy przygotowywałem się do zawodów sportowych, czy to był jakiś maraton, czy ultramaraton, był określony odcinek czasu, kiedy ja wiedziałem, że ja muszę, nie mam po prostu wyboru, muszę to zrobić, nie było wyproś, że dzisiaj czegoś tam, dzisiaj się nie przebiegnę, dzisiaj nie pójdę na siłownię, dzisiaj nagle sobie zjem jakieś tam tort. Konkret, determinacja, wiem, że to muszę zrobić.

Była godzina 23 ja wiedziałem, że jeszcze dzisiaj muszę przebiec 10 km, nie ma wyjścia, wychodzę biegam. Więc to jest jedna kwestia, która powoduje zmianę, wpływa na zarządzanie czasem, determinacja. I druga inspiracja. Widzisz, co do inspiracji, to jest według mnie kwestia posiadania naprawdę super fajnego marzenia, takiego marzenia, które powoduje, że ty sobie rozpisujesz cele jak to marzenie osiągnąć. Jeśli to marzenie jest naprawdę ogromne, to ty nie będziesz miał absolutnie problemu z zarządzaniem czasem.

Teraz możesz powiedzieć, ale co takiego mógłbym zrobić, no co takiego mogłoby mnie zainspirować. Wiesz, co nie wiem co mogłoby cię zainspirować, trzeba takich rzeczy poszukać, no właśnie dlatego warto sobie poczytać mądrych ludzi, pooglądać videa mądrych ludzi, pochodzić na szkolenia mądrych osób, pospotykać się nie wiem, może przeczytałeś, że będzie spotkanie z jakimś podróżnikiem, może z jakimś sportowcem, idź na takie spotkanie posłuchaj o czym się tam mówi, może tam będzie twoja inspiracja, to jest także kwestia tego, żeby próbować różnych rzeczy.

Na przykład nie wiesz, jaki sport mógłby cię zainteresować, spróbuj popływać jachtem, spróbuj windsurfingu, spróbuj pojeździć na rowerze, spróbuj pobiegać, spróbuj po prostu różnych rzeczy i znajdziesz wtedy swoją inspirację. Możesz powiedzieć, że nie wiesz, co może być twoją inspiracją do biznesu, do rozwoju. Widzisz też możesz poczytać historie wielu osób, które odniosły sukces w różnych tam dziedzinach i popatrzeć czy to brzmi dla ciebie interesująco.

Czy to jest coś, co mógłbyś robić z pasją i zainteresowaniem i wtedy nie będziesz potrzebował zarządzać swoim czasem w taki sposób, żeby mieć problem, czy pooglądać sobie, co znajomi na facebooku robią, czy skupić się na swojej pracy. Widzisz to jest kwestia właśnie, to jest pasja, jeśli robisz to, co cię naprawdę kręci to wtedy nie masz problemu z zarządzaniem czasem, albo będą tacy, którzy będą ci pomagać to robić. Na przykład ja, w ten sposób, to co teraz ci opowiadam.

Wiesz co, na pewno na dobry początek zrób coś takiego, pozbądź się facebooka, albo zaglądaj tam raz na tydzień, zrób sobie dietę od facebooka, zaglądaj tam raz na tydzień. Zrób sobie dietę od youtuba i ustaw sobie, że masz godzinę czasu na youtuba i będziesz tam zaglądał tylko przez tą godzinę. Ja wiem, nasz umysł działa w ten sposób, że szuka non-stop nowych wrażeń, no tak nasz mózg działa, że tu musi coś zobaczyć, tu musi przeczytać i tak dalej i tak dalej.

Ale skup się na tym, co zmieni twoje życie, co pchnie twoje życie do przodu. Jeśli chcesz otworzyć firmę skup się na tym, co zrobić, żeby otworzyć firmę i efektywnie ją prowadzić. Jeśli chcesz być dobry w jakimś sporcie skup się naprawdę na tym sporcie. Michael Phelps genialny pływak, to jest w ogóle ciekawostka, Michael Phelps, kiedy uczył się w szkole zdiagnozowano u niego ADHD, nauczyciele mówili, że on nigdy w życiu nic nie osiągnie, nie umie się skoncentrować, nic z niego nie będzie.

Ale widzisz, dzisiaj znamy Phelpsa, jako tego, który potrafi się w sposób absolutnie genialny koncentrować. On nie chodził z kumplami na piwo, nie chodził na żadne imprezy, jego cała praca, jego całe życie to było pływanie, jedzenie i spanie, nic więcej. To było całe jego życie i w tym momencie znamy go, jako najbardziej genialnego pływaka, jaki chodził po ziemi.

Więc, jak się chce to się da. Miało być o zarządzaniu czasem, trochę zboczyłem z tematu nie mniej mam nadzieję, że to cię zainspirowało. Słuchaj ja to robię dla ciebie, być może ty na tej wiedzy skorzystałeś, ja ci sugeruję, jeśli tobie to w jakiś sposób pomogło wyślij to video do innych osób, niech też inni skorzystają, bo po prostu oni o tym nie wiedzą, nikt im o tym nie powiedział.

Wiesz co, ja miałem to szczęście, że kiedyś odstałem książkę, miałem 15, 16 lat dostałem książkę na temat rozwoju, była tam cała masa fajnych rzeczy, właśnie odnośnie motywacji, odnośnie rozwoju, sposobu myślenia zarządzania czasem i wiesz ta książka dała mi tą wiedzę z którą po części ja się dzisiaj z tobą dzielę. Ale widzisz jest twoja siostra, mama, brat, wujek, kolega, koleżanka, którym po prostu nikt nie powiedział takich rzeczy, bo w szkole takich rzeczy nie uczą. Szkoła nie do tego służy, aby uczyć takich rzeczy, więc skoro im nikt o tym nie powiedział, to widzisz ja teraz to mówię.

Będzie ci ktoś wdzięczny jak wyślesz to video i powiesz słuchaj, fajnie facet mówi, posłuchaj go, mam nadzieję.  Ok, dziękuję bardzo za dzisiaj. Mój ostatni dzień dzisiaj w Kalifornii, jutro się przenoszę gdzie indziej, ale to zobaczysz za tydzień w kolejnym nagraniu.

Jacek Wiśniowski

 

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment