Co zrobić, gdy nie masz ochoty na nic (brak motywacji, wypalenie, bezproduktywność)

Są takie chwile w życiu, kiedy człowiek ma wszystkiego dość, jest totalnie zmęczony, totalnie wypalony i tak naprawdę nie ma na nic ochoty.

Czy poddawać się temu, czy to zwalczać, co z tym takiego można zrobić?

Podam Ci kilka sposobów, co z tym zrobić, ale popatrz na to w ten sposób, bo jako człowiek żyjemy dokładnie tak samo jak są pory roku, jest wiosna, lato, jesień, zima, chociażbyś nie wiem co robił, nie jesteś w stanie być non-stop na pełnych obrotach, człowiek nie jest tak skonstruowany. Człowiek czasami potrzebuje po prostu odpocząć. Pomimo całej masy technik na motywację, na to, żeby się nakręcać, na ustalanie celów, na podnoszenie poziomu energii, rozmaite ćwiczenia, jest mnóstwo sposobów na to, żeby się nakręcić, ale człowiek potrzebuje w pewnym momencie odpocząć.

To, że na pewno Ci się zdarzało i zdarzy Ci się to, żeby się poczuć wypalonym, wykończonym, obawiam się, że niestety jest to normalne. Żyjemy w XXI wieku, gdzie mamy niesamowite oczekiwania wobec siebie samych, naoglądamy się zdjęć na Instagramie, na Facebooku, w telewizji, gdzie widzimy bardzo często sztucznie pokazywanych ludzi, którzy mają jakieś niesamowite osiągnięcia i wydaje nam się, że my też tacy powinniśmy być…

Nie!

Jeśli się nakręcasz na to, żeby mieć non-stop niesamowite osiągnięcia, żeby sprostać wymaganiom otoczenia, mamy, taty, najbliższych, żeby sprostać oczekiwaniom trochę dalszych ludzi, bo świat Cię obserwuje i wydaje Ci się, że musisz być super hipermenem, to tak nie działa. To jest prosta metoda do tego, żeby się zajechać, żeby się wykończyć. A w momencie, kiedy będziesz zajechany, wykończony, to dobije Cię stres, to się potem odgrywa na twoim zdrowiu, na twoim samopoczuciu, na twoim wyglądzie, na szybkim starzeniu się, a to nie o to chodzi.

Więc co takiego zrobić w momencie, kiedy czujesz, że jesteś wypalony, kiedy po prostu nie masz ochoty wstawać z łóżka?

Może Cię teraz zaskoczę, ale faktycznie wtedy powinieneś zostać w łóżku. Powinieneś zostać w łóżku, bo jeśli twój organizm tego potrzebuje, to mu to po prostu daj. Może to będzie u Ciebie kilka dni, może to będzie kwestia tygodnia, potrzebujesz zregenerować się, potrzebujesz się uspokoić, bo jest to właśnie ten moment, kiedy przechodzisz z lata do jesieni, po prostu następuje zmiana pory roku w twoim ciele, w twoim umyśle, więc to jest naprawdę czas na odpoczynek.

Masz ochotę zostać w łóżku – zostań w tym łóżku. Nie ciśnij się na to, żeby wyszukiwać sposobów na to, jak tu się nakręcić, bo jeśli dopadł Cię stan wypalenia, to jeśli teraz nie odpoczniesz, to dopadnie Cię to za dwa tygodnie, za miesiąc, za trzy miesiące, a lepiej przejść to tu i teraz za pomocą kilku tak naprawdę prostych kroków. Bo po pierwsze dajesz sobie luz.

Po drugie jak już weźmiesz się i pomyślisz sobie „No dobra, to może jednak coś zacznę robić ze swoim życiem.” Spokojnie. Naprawdę spokojnie, bo masz czas, lepiej jest poświęcić, tak jak powiedziałem, kilka dni i zregenerować swój umysł, zregenerować swoje ciało i potem przystąpić do działania, niż zajechać się tu i teraz. Masz kilka sposobów. Jak już wstaniesz z tego łóżka, to też nie ciśnij się i zadbaj po prostu o siebie, bądź tu i teraz.

Czyli zacznij zauważać te rzeczy, których do tej pory nie zauważałeś, nawet tak proste sprawy, jak skupienie się na swoim własnym oddechu. Nie wymagaj od siebie, nie wiem, żeby „No dobra, skoro zostanę w łóżku, to jednak będę czytać książki, będę oglądać filmy, jakoś ten czas wykorzystam.” Nie, to ma być reset. To ma być reset twojego ciała, ma być reset twojego umysłu.

W momencie, kiedy skupisz się na swoim oddychaniu, wtedy tak naprawdę robisz medytację, twoje ciało się uspokoi, twoje ciało się zrelaksuje, bo jedyne czego potrzebujesz, nad czym potrzebujesz pomyśleć, na czym potrzebujesz się skupić, to właśnie to, żeby oddychać sobie głęboko i swobodnie, to jest cała twoja praca.

Kolejną rzeczą, jaką możesz zaplanować, to to, żeby wyjść sobie na spacer, ale nie jakiś tam, nie wiem, w góry, nie wiadomo co, na początek zaplanuj sobie, że wyjdziesz na 5 minutowy spacer. To będzie w zupełności dla Ciebie na początek wystarczające. Jak zauważysz, że ten 5 minutowy spacer zrobił Ci dobrze, to kolejnego dnia możesz zaplanować, żeby pójść do lasu, jak masz niedaleko góry, może pojechać w góry, może pojechać nad morze, ale też nie ciśnij się na to, żeby od razu organizować jakąś wielką podróż, jakiś wielki wyjazd, tylko chodzi o to, żebyś pobył wśród natury.

Morze czy góry mają ten plus, że jest to po prostu majestatyczne otoczenie, jest zupełnie inna energia, jak jesteś w mieście, niema ludzi, po prostu możesz być naprawdę sobą, możesz odetchnąć pełną piersią.

Z bardzo cennych rzeczy, które możesz jeszcze zrobić, to wypisanie sobie po prostu rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Bo do tej pory byłeś niesamowicie nakręcony lub nakręcona do działania i bardzo często wtedy nie skupiamy się na tych rzeczach, które już mamy, dlatego świat nas ciśnie i wydaje nam się, że musimy być super bohaterami i czegoś nam non-stop brakuje, w czymś nie jesteśmy wystarczająco dobrzy, czegoś tam nie osiągnęliśmy.

Więc podziękuj sobie za te wszystkie rzeczy, które do tej pory Cię spotkały. Wdzięczność za to, że masz internet, masz dostęp do komputera, czy masz telefon, że jesteś zdrowy, mam nadzieję. Za to, że mieszkasz w cywilizowanym w miarę kraju, za to, że tak naprawdę nie masz ograniczeń, na przykład jeśli chodzi o podróżowanie. Nie masz ograniczeń co do rzeczy, które możesz czytać, co do rzeczy, których możesz się nauczyć, co do tego jak spędzasz czas na co dzień.

Za tak proste rzeczy powinieneś być wdzięczny. Za to, że masz dach nad głową, za to, że masz co zjeść, za to, że masz się w co ubrać. Większość ludzi na świecie ma z tym problemy, bo cała Afryka jest w niesamowitej biedzie, Ameryka Południowa, mnóstwo osób, które mieszkają w Azji, więc my mieszkając w Europie, jesteśmy naprawdę na topie ludzi na całym świecie, jeśli chodzi o to, co my mamy, tylko że my tego nie doceniamy, więc po prostu wyluzuj, możesz sobie wziąć kartkę papieru, tak, nie na komputerze, nie włączaj komputera, wyluzuj, bo komputer to znowu jest ciśnięcie rozmaitych wiadomości, informacji, znajomi, którzy będą gdzieś tam pisać…

Nie, miej po prostu czas dla siebie, weź sobie zeszyt, weź sobie długopis i po prostu sobie wypisz, za co jesteś wdzięczny. Za to, że dożyłeś tyle lat życia, za to, że może masz dom, może masz samochód, może masz znajomych, może masz jeszcze rodziców, może masz dzieci, z których jesteś dumny, które Cię cieszą. Po prostu wypisz sobie takie rzeczy, to są bardzo proste sprawy.

Kolejna sprawa, która też może Ci bardzo pomóc, to jest kwestia po prostu wybaczania. Może jest coś takiego, że w przeszłości ktoś Ci coś zrobił i przez to czujesz nadal się z tym niefajnie. Masz do kogoś wyrzuty i jest to zła energia, która gdzieś tam z Ciebie promieniuje, więc może, nie wiem, 20 lat temu ktoś Ci coś powiedział, może coś niefajnego się wydarzyło 30 lat temu – stare dzieje, nikt o tym nie pamięta poza Tobą.

Może czas po prostu położyć na tym kresę i zapomnieć, albo po prostu wybaczyć. Może od dawna nie odzywałeś się do mamy, do rodzeństwa, może masz jakiegoś starego przyjaciela, starego kolegę, koleżankę, weź telefon, zadzwoń i po prostu sobie porozmawiajcie, zresztą w ogóle takie rozmowy z bliskimi osobami też bardzo dobrze Ci pomogą, jeśli chodzi właśnie o wyluzowanie, jeśli chodzi o odpuszczenie.

Bardzo cenną rzeczą, którą możesz zrobić, którą ja akurat niedawno też zrobiłem, to jest kwestia pozbycia się zbędnych starych rzeczy. Nawet niekoniecznie starych, ale jeśli masz rzeczy, których nie używasz od 6 miesięcy, głównie będę mówić w tym momencie o ubraniach, ale dotyczy to tak naprawdę przejrzenia swoich jakichś starych zeszytów, starych zapisków, starej elektroniki, której nie używasz, to wszystko gdzieś tam leży u Ciebie w domu, w mieszkaniu i każda z tych rzeczy, które kiedyś kupiłeś, coś kiedyś zapisałeś, w każdą z tych rzeczy jest zaklęty kawałek twojej duszy, taki Horkruks z Harrego Pottera, kawałek energii.

Bo poszedłeś na zakupy, poświęciłeś na to czas, wydałeś na to pieniądze, jest tam energia – kawałek twojej energii. I w twoim domu jest cała masa takich rzeczy, w których jest zaklęta odrobinka twojej energii, ale jest tych przedmiotów setki, może nawet tysiące, może nawet masz problem, żeby to wszystko pomieścić i to wszystko ściąga z Ciebie po prostu energię. Masz może ochotę wyjechać gdzieś dalej, ale myślisz sobie, „No nie no, w domu mam to, to, to i to, ja bym chciał być tu i…”

No co, cieszyć się tymi rzeczami, których nie używasz?

Po prostu to być może jest czas na to, żeby zrobić sobie porządek w szafach, w garażu w piwnicy i wziąć te wszystkie rzeczy i wyrzucić. Jeśli się coś nadaje do tego, żeby sprzedać, to sprzedaj, jeśli coś się nadaje do tego, żeby rozdać, to rozdaj, ale pozbądź się tego ze swojego życia. Jeśli w twoim życiu pojawi się troszkę więcej przestrzeni, to zupełnie inaczej będziesz się czuć. Ja się pozbyłem niedawno tych rzeczy i naprawdę ja mam od razu zupełnie inne samopoczucie, bo przez lata, jak myślę dużo z nas, kupowało się rozmaite rzeczy, ładowało się do szafy, jakieś tam ubrania, spodnie, koszule, ale sylwetka też się zmienia, zmieniają się gusta, zmienia się moda, pewne rzeczy się po prostu też zużywają, albo nie leżą na tobie tak jak byś chciał, więc skoro tego nie ubierasz, tego nie nosisz, pozbądź się tego.

Pamiętaj, że jedyne co jest pewne w twoim życiu, to zmiana i te zmiany będą następować w przyszłości. Teraz miałeś sytuację, czy masz sytuację, kiedy jesteś wypalony, kiedy czujesz się beznadziejnie, bardzo dużo osób tak miało, jak były czasy wirusa, gdzie po prostu pozamykano w domach ludzi i ludzie byli odcięci od towarzystwa, więc też masa osób popadała w depresję, w stany niespecjalnie przyjemne. To jest właśnie ten czas, żeby przerobić to, o czym Ci dzisiaj opowiedziałem.

Skupić się na sobie, myśleć, być samolubnym co do siebie, po prostu jak jesteś zajechany, zostać w tym łóżku, zrelaksować się, a potem małymi krokami zaczynać żyć od nowa, małe wyzwania, małe kroki, mała podróż, bycie wśród natury. Uznaj, że po prostu to jest naturalne, bo to jest naturalne i najlepszym się tego typu rzeczy przydarzają.

Jest kwestia zastosowania właśnie tego, co Ci dzisiaj powiedziałem.

Zobacz w praktyce jak to działa, przerób sobie po kolei te wszystkie punkty, które Ci powiedziałem i zobaczysz, jakie będą zmiany. Zasubskrybuj ten kanał, jak podoba Ci się to, o czym powiedziałem, a jak masz uwagi, swoje przemyślenia na temat tej treści, napisz w komentarzu, podziel się z innymi, przejrzyj to, co inni piszą, może jeszcze tam znajdziesz coś, co dodatkowo Cię zainspiruje.

Dziękuję!

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment