Błąd popełniany przez początkujących przedsiębiorców.

Hej, błąd jaki popełnia bardzo dużo młodych przedsiębiorców. Ten błąd wyszedł dzisiaj w praniu, bo akurat zadzwonił do mnie kolega i pyta mi się: „Słuchaj Jacek…”, On chciałby zacząć handlować na amazonie i tam różne dylematy ma i ja mu mówię: „Słuchaj, to w takim wypadku najlepiej jest Ci złożyć firmę w Stanach Zjednoczonych.” A on tak do mnie ze zdziwieniem: „A to ja mogę nie będąc obywatelem Stanów mieć tam firmę?” Otóż możesz mieć i nikt Ci nie zabroni, mało tego, możesz założyć firmę prawie w każdym miejscu na świecie i nie musisz być tam obywatelem. Tylko tak, co to ma do młodych przedsiębiorców i co to ma do popełniania błędów? Więc widzisz, tutaj chodzi tak naprawdę o zdobywanie informacji. I błędem młodych przedsiębiorców jest to, że tych informacji nie szukają, nie pytają i błądzą po omacku i po prostu tracą czas.

Zaraz to rozwinę, ale pokaże Ci może najpierw książkę, którą co prawda czytałem już jakiś czas temu, ale warto ją sobie przeczytać, bo jest to książka o Panu, który żył w sumie z 400lat temu, Jakub Fugger, tytuł: „Największy bogacz wszechczasów”. Nie będę na temat tego pana opowiadał, tylko powiem o właśnie tym jednym, co było też przyczyną tego, że ten Pan był najbogatszy w swoich czasach, a tutaj autor twierdzi, że nawet był najbogatszą osobą wszechczasów. Otóż ten Pan namiętnie otaczał się prawnikami, otaczał się księgowymi, doradcami, którzy mu mówili właśnie, co może, czego nie może, te wszystkie idee, te wszystkie pomysły, które miał, a nawet jeszcze nie miał, po prostu rozmawiał z ludźmi, którzy siedzą w prawie, którzy siedzą w rachunkowości, kilkaset lat temu, nie mówiąc o tym, co jest teraz, gdzie teraz tych przepisów jest o wiele, wiele, wiele więcej. I on po prostu się pytał, on szukał i z tych informacji albo otwierał nowe biznesy, albo te, które miał rozwijał w taki sposób, żeby były po prostu największe na świecie. Więc jak jesteś młodym przedsiębiorcą, to nie wstydź się pytać i to nie musisz iść do prawnika takiego, któremu musisz tam zapłacić te 150-200zł za konsultację, bo jest dużo organizacji non-profit, jest dużo serwisów internetowych, gdzie znajdziesz informacje właśnie, czy to na temat pozyskiwania funduszy, czy to na temat właśnie prowadzenia księgowości. Są organizacje i trzeba po prostu poszukać i popytać.

I to nie jest tak, ze jak zakładasz firmę, to Ty tam masz wszystko ogarniać, czyli być księgowym, być prezesem, być sprzątaczką, być wszystkim. Tak, dzięki temu oszczędzasz na kosztach, chodzi o to, że nie tylko masz pracować, masz zasuwać, tylko musisz się wykazać trochę inteligencją, bo bycie przywódcą, czy w tym wypadku bycie właścicielem firmy, to nie jest tylko harowanie, chodzi o to, żeby pracować mądrze, wiec jeśli są sposoby na to, żeby np. założyć działalność gospodarczą w innym kraju i przez to oszczędzić sobie wydatków na coś tam, albo płacić mniejsze podatki, żeby nie było, ja ogólnie uważam, że podatki warto płacić w Polsce, żeby było za co budować drogi, niemniej w niektórych sytuacjach warto się rozejrzeć za innymi możliwościami. Nawet po to, żebyś wiedział, po to, żebyś wiedziała. I to samo jest z dotacjami, Unia Europejska daje cały czas masę dotacji, są dotacje na innowacje, są dotacje dla zakładających działalność, jeśli dopiero to planujesz to też powinieneś wiedzieć o takich rzeczach, że na rozpoczęcie działalności dostaniesz nawet 20.000zł dotacji i możesz to wykorzystać na rozwój. Potem są dotacje na innowacje, nawet nie musisz mieć produktu, ale możesz dostać dotację na pomysł, albo na stworzenie pomysłu, tylko widzisz, to jest kwestia poświęcenia czasu, czyli nie pracujesz od rana do wieczora i tylko zasuwasz, tylko trzeba sobie znaleźć, powiedzmy, godzinę czasu w swoim grafiku na to, żeby poszukać informacji na temat możliwości, czy to prawnych, czy to księgowych, czy to jeszcze innych, na to żeby ta twoja firma się fajnie rozwijała i fajnie działała.

Tak robił ten Pan, „najbogatszy człowiek wszechczasów”, jak go tutaj autor określa, więc zakładam, że jeśli Ty stworzyłeś tę firmę, chcesz prowadzić działalność, to masz jakieś tam zamierzenia, zrobiłeś to po to, żeby poprawić w jakiś sposób swoją przyszłość, żeby nie wiem, zarabiać więcej, żeby zrealizować swoje pomysły, więc wydaje mi się, że trzeba to robić najlepiej jak się da. To taka moja sugestia, tak ogólnie będę chciał właśnie we wtorki wrócić do moich nagrań na tematy biznesu, więc ja będziesz chcieć takie słuchać, to będę starał się wieczorem we wtorek takie nagrania publikować i w związku z tym prośba, żebyś w komentarzu napisał, napisała, jakie masz problemy, te wtorkowe nagrania są dla przedsiębiorców, to co w piątek mówię, to są bardziej tematy rozwoju osobistego, a dzisiaj, będę mówił właśnie na tematy biznesowe, więc jeśli masz z czymś problem, z czymś sobie nie radzisz, napisz w komentarzu, nawet jeśli ja na to nie odpowiem, to obejrzy to dużo osób i ten problem, który dla Ciebie jest problemem, dla kogoś jest drobnostką, po prostu Ci odpisze, więc też prośba dla Ciebie, żebyś te komentarze przejrzał i jeśli tam jest coś, z czym sobie już poradziłeś, a ktoś o to pyta, to po prostu odpowiedz, a jak Ty będziesz mieć jakiś problem, to napisz o tym i znajdzie się ktoś inny, kto Ci pomoże. Widzisz, w ten cudowny sposób będą nasze firmy rosnąć i o to chodzi! Dziękuję bardzo, hej!

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment