BIBLIA A BOGACTWO I PIENIĄDZE

Hej! Co Biblia mówi na temat pieniędzy, na temat bogactwa. No tak, mieszkając w Polsce, można by pomyśleć, że mówi tak, że ktoś kto jest bogaty to nigdy nie dostąpi zbawienia, że trafi do piekła, no bo jest bogaty i takie jest wytłumaczenie. Tymczasem Biblia mówi dokładnie co innego. Może kojarzysz, a może nie kojarzysz, była taka przypowieść gdzie Jezus opowiadał o talentach, które to bogacz dał swoim sługom, to było w księdze Mateusza. Był bogacz, który wyjeżdżał w podróż i swoim sługom dał talenty, miał 3 sługi i według tego jak były to osoby rozgarnięte, przydzielił im talenty i ten, który uważał, że jest najbardziej rozgarnięty dostał 5 talentów, drugi dostał 2 talenty, a ostatni dostał 1 talent i powiedział im: „Macie to, jak wrócę pomnóżcie to, żeby mi to oddać z nawiązką”.

I faktycznie wrócił po jakimś czasie i rozlicza swoje sługi właśnie z tego, co zrobili i okazało się, że pierwszy założył działalność, założył firmę, założył przedsiębiorstwo, zaryzykował zainwestował, pomnożył dwukrotnie te fundusze i oddał swojemu panu, więc ten nagrodził go za to, pogratulował mu, że jest pracowity, że wszystkie nadzieje jakie w nim pokładał, że spełnił i oddał mu 10 talentów tak. Drugi, który dostał dwa talenty zrobił dokładnie tak samo i z tych 2 talentów zrobił 4 talenty. A ten ostatni z jednego talentu nie zrobił nic, nie zrobił nic bo i tłumaczył się potem swojemu panu, że ten zapowiedział, że surowo ukaże osoby, które nie rozliczą się właściwie z tych pieniędzy, ja już nie pamiętam dokładnie jak tam było napisane, ale możesz sobie przeczytać, w każdym razie był dość surowy ten pan i tak zapowiedział, że surowo ich rozliczy z tego co zrobili, więc powiedział, że on się bał i zakopał te pieniądze w ziemi i oddaje mu 1 talent, że nic nie stracił, na takiej zasadzie, że nic nie stracił. I widzisz i w tej przypowieści Jezus opowiada, jak to ten bogacz, ten pan, zbeształ tego nieroba i powiedział: „Ty gnuśny, Ty zły człowieku, dostałeś ode mnie talent i zakopałeś go w ziemi i zmarnowałeś, to przez lata przeleżało, nic nie zrobiłeś, idź precz z moich oczu, będziesz teraz tam, gdzie będzie płacz i zgrzytanie zębami”.

Tak jest powiedziane w Biblii, a tymczasem żyjemy dalej w czasach realnego socjalizmu, chociaż realny socjalizm zakończył się teoretycznie z 20 lat temu, 89 rok, ale w praktyce trwa do dzisiaj, bo widzisz, żyjemy w państwie, które nagradza nieróbstwo, nagradza lenistwo, bo rozdaje rozmaite rzeczy, rozdaje pieniądze, rozdaje rozmaite świadczenia, no bo władza wie co robi, a wie na tej zasadzie, że „no to ludzie będą na nas głosować, bo dostają za darmo 13 emeryturę”. No wyobrażasz sobie? Dostają za darmo 13 emeryturę… Tak mi się to bardzo nie podoba, bo to jest psucie ludzi, tak uważam, że to jest psucie ludzi. Dlaczego tak uważam? Dlatego, że nagradza się lenistwo, nagradza się gnuśność, a Jezus powiedział, w Ewangelii, że nagrodzone będą osoby, które się starają, które dostały talenty i które je pomnożyły, nie osoby gnuśne, które swoje talenty zakopały. I teraz przyjrzyjmy się jeszcze temu, co to są talenty i co to znaczy je pomnożyć.

Talent w czasach, za czasów Chrystusa to była jednostka pieniężna i jeden talent, to było mniej więcej 15 lat pracy przeciętnego pracownika. Patrząc na dzisiejsze czasy to powiedzmy, że jest to w granicach od 600, jakieś 600-800 tysięcy zł, mniej więcej, czyli ten, który dostał 5 talentów dostał kilka milionów złotych, więc to jest troszkę pieniędzy i to jest troszkę ryzyka, to jest troszkę wysiłku, żeby to zainwestować, żeby to pomnożyć, bo można się przestraszyć, ale widzisz to jest też istota społeczeństwa i istota ludzkości, istota bycia człowiekiem, żeby podejmować ryzyko, nie żeby zakopać się w łóżku i udawać chorobę i czekać, żeby państwo łaskawie dało parę złotych, żeby było na jedzenie, a wiele osób tak żyje, wiele osób jedyne co robi w życiu, to kombinuje jakby tu jeszcze jakąś zapomogę wyciągnąć z państwa. Tymczasem, gdybyś na przykład mieszkał w Kolumbii tam nie ma czegoś takiego jak Pomoc Społeczna, jeśli nie pracujesz, to umierasz, sorry Winnetou. Co jeszcze w Biblii jest powiedziane na temat pieniędzy, jest powiedziane na przykład… Ale zanim jeszcze powiem o tym innym, to dla Ciebie, żebyś ruszył dupę i wyszedł z tej gnuśności, po pierwsze: osoby, które… Ok, ciekawe komentarze, 5 najciekawszych komentarzy dostanie ode mnie komplet moich książek, czyli po pierwsze książkę „rusz dupę”, po to żeby ruszyć dupę i nauczyć się jak to zrobić, a po drugie, książkę „jak mieć pieniądze”, więc 5 osób dostanie takie komplety. I niech mi ktoś tam nie opowiada, że się nie da Jacek, że jest ciężko, że ja nogi nie mam, albo ręki, albo coś mi się stało. Słuchaj, to jest Twoje głupie wytłumaczenie, jesteś osobą gnuśną i złą, jeśli masz takie podejście do pieniędzy, na temat myślenia, do myślenia na temat ludzi bogatych.

A widzisz, a propos jeszcze myślenia na temat ludzi bogatych, co niektórzy uważają, że jacy to bogaci są źli, bo oni mają pieniądze i powinni być opodatkowani itd., wiesz co, możesz sobie poczytać, rozmaite badania społeczne są na temat ludzi bogatych i biednych i to nie jest tak, że osoby… Wśród osób bogatych jest więcej złych osób, jak wśród osób biednych, ja bym powiedział, że jest wręcz odwrotnie, ale to jest moje osobiste zdanie, widząc co się dzieje przez ostatnie 2 miesiące, ile się wyrodziło oszustów, naciągaczy w związku z towarami, które są sprzedawane na okazję wirusa.Ale ok, bogaty dzisiaj jest karany za podejmowanie ryzyka, za to, że pracuję, za to, że się wysila. Jak jest karany? Karany jest podatkami, bo jeśli Ty za dużo zarabiasz, to masz podatek 40% na przykład, a w niektórych państwach nawet jest 70%, chyba we Francji nawet nie wiem czy nie 80%, kara za to, że jesteś pracowity, bo jeśli ja pracuję 20 godzin, to za to… czyli pracuje przynajmniej dwa razy więcej, jak przeciętna osoba, dwa i pół raza więcej, jak przeciętna osoba.

Ja zarabiam więcej, ja zarabiam bardzo dużo, ale czy to jest powód, żeby mnie ukarać i dać mi większy podatek? No według niektórych tak, bo jesteś bogaty, tak tylko, że to był mój wysiłek, to była moja praca, żeby po prostu to osiągnąć.A dlaczego? Dlatego, że w Biblii było powiedziane, że ja mam się starać, mam się rozwijać, mam inwestować, mam ryzykować i wtedy będę za to nagrodzony, a nie za lenistwo i za gnuśność. Ok, co mamy jeszcze w Biblii powiedziane? Mamy powiedziane, że prędzej bogaty przejdzie… prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne, niż bogaty przez bramy niebieskie i tak powtarzają do tej pory w niektórych kościołach, po co? Po to, żeby te biedne owieczki zdołować, żeby robiły to, co ksiądz każe. A ksiądz opowiada takie rzeczy, a jednocześnie wychodzi z tacą i dajcie mi kasę.Ok, ale przyjrzyjmy się faktom.Otóż fakty są takie, że Jezus powiedział też, że to co dla człowieka jest trudne, to niekoniecznie jest trudne dla Boga, ale przekłada się to tak samo dla ludzi, bo jak ktoś naprawdę chce, to jest w stanie osiągnąć wszystko tak, jak ktoś chce to jest w stanie osiągnąć wszystko, ale to akurat na to nie patrzymy, popatrzmy na fakty.

A faktem jest to, że w Jerozolimie jest brama, która nazywa się Ucho Igielne i jest to taka brama gdzie wielbłąd przejdzie i człowiek też przejdzie i bogaty też przejdzie. Jak to? No tak to, nie trzeba słuchać tego, co na ambonie ktoś Ci opowie albo to, co Ci minister jeden opowiada, że masz nosić maseczkę, a tak naprawdę potem mówi, że nie musisz nosić maseczki, dlatego ja muszę pójść do lasu, żeby filmik nakręcić. Wiesz i to mi się wybitnie nie podoba teraz w obecnej Polsce, bo byliśmy 120 lat pod zaborami i polskość przetrwała, potem byliśmy 50 lat w realnym socjalizmie, to już gorzej było z przetrwaniem tej polskości, tego polskiego oporu, zacięcia i wystarczyły w zasadzie 2/3 tygodnie, żeby okazało się, że Polacy są masą bezmózgów. Nie wszyscy, ale zdecydowana większość, bo przeraża mnie to, naprawdę mnie to przeraża. Mam nadzieję, że te osoby, które od dawna mnie oglądają, takie nie są i są w stanie logicznie i zdrowo, rozsądkowo myśleć. Więc tak, po pierwsze książki ode mnie, pooglądaj sobie inne filmiki, moje ale nie tylko moje, bo to wiele osób myśli logicznie i wyciąga wnioski. Dla tych osób, które wypełnią tą ankietę, która jest w opisie dodana, dostaniesz ode mnie godzinny „Magnes na pieniądze”, to są takie moje nagrania, które wyciągają z głowy te głupoty, które były Ci przez lata wychowywania w polskim socjalizmie do głowy wkładane, a podam Ci parę rzeczy ma temat tego, jak to zrobić, żeby się rozwinąć jako człowiek, jako właśnie biznesmen, jako przedsiębiorca.

I znowu mi się przypomina jak to co niektórzy mówią: „Nie no, przecież wszyscy nie będą przedsiębiorcami, bo kto będzie toalety mył”. Nic się nie martw, nie zabraknie takich gnuśnych ludzi właśnie do mycia toalet, bo jak ktoś chce naprawdę zarabiać, jak ktoś się chce naprawdę rozwijać, to ma nieograniczone możliwości.

To powtarzam jeszcze raz, ankieta do pobrania w opisie, a najciekawsze komentarze za tydzień nagrodzę pięcioma kompletami książek „Rusz dupę” i „Jak mieć pieniądze”. Hej!

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment