Zrób wrażenie

Podcast – Słuchaj na SoundCloud lub iTunes:
https://soundcloud.com/sukcespl/zrob-wrazenie

Hej. Czy szata zdobi człowieka?

Tak naprawdę myślę, że nie muszę na to odpowiadać, ale powiem ci, że są różnice, zależnie jaki to jest kraj. Ja ci powiem na przykładzie tego co zobaczyłem kilka miesięcy temu jak przez dłuższy czas mieszkałem w San Francisco, bo byłem naprawdę w lekkim szoku.

Jak zauważyłeś ja staram się ubierać w marynarki, w odpowiednie koszule. Tam np. byłem na jednym takim spotkaniu, gdzie obok mnie siedział pan, z rozmowy wynikało, że jest wart jakieś 25 milionów dolarów a był ubrany w porozdzierany, byle jaki t-shirt. Trochę w ogóle od tego pana było czuć, spodnie tak samo porozdzierane, jakieś trampki brudne. I powiem ci, że dla mnie był to lekki szok, bo do tej pory byłem przyzwyczajony, że jednak osoby, które odnoszą sukces, w jakiś sposób to po nich widać. A San Francisco jest tego dokładnym zaprzeczeniem, bo tam jest cała masa milionerów, miliarderów, tylko że oni dorobili się w sposób łatwy, bardzo szybki, bo sprzedając jakiś tam biznes internetowy, który wcześniej rozwijali rok, dwa lata. I jakby nie mają tradycji, nie mają przyzwyczajenia, może im nie wypada się ubrać lepiej, bo będą wyglądać dziwnie w tym mieście.

Potem przeżyłem lekki szok, bo pojechałem do Los Angeles na jedną konferencję i byłem ubrany tak samo jak w tych wszystkich do tej pory konferencjach w San Francisco. Więc wchodzę w marynarce, w jeansach, w koszuli, w butach na konferencję, gdzie myślałem, że też będę znowu najlepiej ubrany, a tu się okazuje, że byłem najgorzej ubrany, bo całkiem inni ludzie. W sensie wszyscy pod krawatem, butonierki, eleganckie garnitury, więc tam tak poczułem się niezbyt zręcznie.

I jeśli ktoś mnie zapyta czy ubiór ma znaczenie? Ubiór ma przeogromne znaczenie.

Jeśli do tej pory tego nie zauważyłeś, to zauważysz po tym co ci dzisiaj powiem.

Zacznij naprawdę zwracać uwagę na to jak ty ubierasz się wychodząc z domu. Nie chodzi o to, jak ty idziesz po bułki, żebyś się ubierał w garnitur i pod krawatem. Ale nawet w te miejsca w które zazwyczaj chodzisz ubierz się tak jak ja np. jestem dzisiaj ubrany. Ubierz sobie elegancką koszulę, ubierz sobie dobrą marynarkę, pójdź w to miejsce i zobacz jak ludzie będą na ciebie reagować.

Zakładam, że do tej pory ubierałeś się tak jak byłeś przyzwyczajony do tej pory, czyli tak jak się wszyscy ubierają. Tu możesz zobaczyć turystów gdzieś tam w tle, więc ludzie się tak ubierają. Więc jeśli ty się ubierzesz od nich lepiej, ewidentnie ludzie będą na ciebie reagować inaczej. Będą wobec ciebie bardziej przyjaźni, bo z góry będą zakładać, że ty jesteś osobą, która więcej może, więcej potrafi.

Miałem ci powiedzieć na temat mojego kamerzysty, ale nie powiem. Kamerzysta jest bardzo dobrze ubrany.

Ok, powiem ci a propos jednego mojego kolegi, który mnie ostatnio zszokował. Bo mam takiego znajomego, który ostatnio przeprowadził się do Londynu. Jak zobaczyłem kilka jego zdjęć to sobie pomyślałem, łał, bo do tej pory jak go kojarzyłem to tak sorry, Mario, średnio się ubierał. A teraz go widzę w super eleganckich garniturach, w super eleganckich koszulach, w super eleganckich butach i sobie myślę co się z nim stało. A on do mnie mówi, nie no wiesz, spokojnie nie stać mnie na takie rzeczy, ja to kupuję używane. Ale daję do krawca i on z tego robi coś takiego co na mnie tak wygląda.

Więc widzisz, tobie może się wydawać, że ciebie nie stać, na to, żeby sobie kupić porządne ubranie. Otóż stać cię. Nie chodzi o to, żeby kupować, pójść do najdroższego krawca w mieście i tam sobie uszyć garnitur za 5 tysięcy, wiesz jak cię stać to to zrób, ale jak cię nie stać to wcale nie znaczy, że nie możesz się elegancko ubrać.

Popatrz, kwestia nawet koszuli. Tą koszulę, którą mam na sobie kupiłem za chyba 64 zł. I to jest też ciekawa historia, bo najpierw poszedłem do jednego sklepu, gdzie chciałem sobie kupić porządną koszulę, patrzę 300 zł. Coś mi tutaj nie pasuje, bo mój brat zwrócił mi uwagę dokładnie tydzień temu, mój brat mieszka na co dzień w Niemczech i mówi, że tam koszula nie będę wymieniał marki, ale tam bardzo firmowa, bardzo porządna koszula kosztuje 30 euro. Mówi, że jak był w tamtym tygodniu w Warszawie, poszedł do jednego sklepu i ta sama koszula kosztowała 300 zł.

Słuchaj, ty nie musisz kupować koszuli za 300 zł, bo możesz kupić bilet lotniczy do Niemiec za 100 zł, polecieć do Niemiec, zobaczyć jeszcze jak te Niemcy wyglądają kupić koszulę za 30 euro i jeszcze ci zostanie pieniędzy. I będziesz miał porządną koszule, a nie kupować tego za 300 zł.

Więc to jest koszula, która normalnie jest warta chyba z 500 zł, z tego co na etykietce było napisane, ja kupiłem za 64 zł, bo po prostu kupiłem na wyprzedaży. Nie mam z tym absolutnie żadnego problemu, żeby kupować tego typu rzeczy, bo bez sensu jest dla mnie wydawać 500 zł za koszulę, skoro ja ją mogę kupić za sześćdziesiąt parę złotych.

Co do garniturów szytych na miarę, co do garniturów też coś ci powiem. Dobra, dziewczyny w tym momencie będą niepocieszone, ale dla dziewczyn zaraz będzie mały fragment. Ja ci mówię odnośnie tego, żeby chodzić w marynarce, tak bo według mnie mężczyzna powinien chodzić w marynarce, bo po prostu wygląda bardziej męsko. Za mundurem panny sznurem. Sprawa jest prosta i oczywista.

Tylko tak, jest różnica między marynarką a marynarką, między garniturem a garniturem. Jak widzisz to na mnie w miarę dobrze leży, to nie było szyte na zamówienie ta marynarka akurat była po prostu kupiona w sklepie. Jak pójdziesz do sklepu weź jakąś swoją, nie bierz żony, bo żona ci podpowie, tak żebyś się lepiej nie podobał kobietom, weź sobie koleżankę, weź sobie znajomą niech ona ci podpowie czy ty dobrze wyglądasz.

Bo widzisz w przypadku marynarki, jest cała masa detali, szczegółów które decydują o tym czy ta marynarka dobrze leży. Jeśli masz już większe pieniądze, absolutnie nie kupuj garniturów w sieciówkach, w sklepach, nie. Idź sobie do krawca, uszyj sobie u krawca porządny garnitur, zobaczysz jaka jest różnica.

Akurat w Polsce nie szyję garniturów, bo w Polsce są kosmicznie, znaczy wiesz kosmicznie, według mnie 4, 5 tysięcy wydawać na uszycie garnituru jest trochę bez sensu, bo porządny garnitur, pojedziesz sobie do Tajlandii, pojedziesz sobie do Chin i porządny garnitur, dokładnie z tego samego materiału uszyjesz sobie za tysiąc złotych, za półtora tysiąca. Więc nie dość, że polecisz sobie w fajne miejsce, to jeszcze uszyjesz sobie fajny garnitur.

Więc tak, jak najbardziej zwracaj uwagę na jakość, zwracaj uwagę na materiał, zwracaj uwagę jak to na tobie wygląda. Nie decyduj sam, bo niestety my jako faceci jesteśmy trochę upośledzeni w tym temacie i nie do końca wiemy jakie są dla nas fajne kolory, jak to na nas powinno leżeć. I jak najbardziej są książki na ten temat, możesz poszukać materiałów na YouTube nawet jak ten garnitur powinien na tobie wyglądać, ale po co spędzić na to 4, 5 godzin czasu i uczyć się jak to zrobić, skoro można pójść do fachowca. Wiesz są nawet specjaliści, no tylko musisz mieć na to pieniądze. Są specjaliści, którzy powiedzą ci w jaki sposób to robić.

Mały fragment teraz dla kobiet, bo dla facetów już trochę było. Drogie panie, ja się nie znam na damskiej modzie, na damskich dodatkach do ubrań. Kobiety generalnie wydają o wiele więcej na ubrania, tylko moje drogie nie patrzcie na to jeśli jeździcie do Niemiec jak są kobiety ubrane, w Hiszpanii, bo to jest po prostu coś strasznego.

Ja jestem zachwycony kiedy pojadę do Rosji, pojadę na Ukrainę, kiedy pojadę na Białoruś i zobaczę jak tam kobiety się ubierają. Szczególnie jestem zakochany w tym co widzę w Kolumbii, gdzie jest po prostu konkurencja, gdzie na jedną kobietę przypada, nie na 17 kobiet przypada 1 mężczyzna, więc te kobiety po prostu muszą się trochę bardziej postarać, żeby się podobać.

Może w tym momencie zabrzmi to bardzo szowinistycznie, może ci się to nie podobać, trudno ja jestem mężczyzną i dla mnie kobieta po prostu powinna wyglądać kobieco. Jeśli ja widzę kobietę, która jest ubrana w dresy, w balerinki, w jakieś tam tenisówki. No dziewczyny teraz narzekają dlaczego nie ma takich mężczyzn, dlaczego nikt ich nie poznaje, dlaczego są same i tak dalej. Czasami warto przyjrzeć się tak zdrowo rozsądkowo w lutro i zastanowić się z czego pewne rzeczy wynikają. Nie mówię, że to na pewno jest ta przyczyna, ale może być.

Panowie dla was jeszcze taka uwaga. Popatrz sobie jak twoi koledzy są ubrani. Jestem pewien, że ty się ubierasz dokładnie tak samo jak twoi koledzy i dlatego jeśli ty masz też problemy, może nie tyle z osiągnięciem sukcesu, ok w sukcesach damsko-męskich teraz, to zastanów się czy ty też nie wyglądasz jak twoi koledzy w byle jakich jeansach, trampkach, w powyciąganym t-shirtcie. Idziecie na imprezę w dwudziestu i wszyscy wyglądacie dokładnie tak samo.

A ubierz się teraz w elegancką koszulę, w elegancką marynarkę i z tymi kolegami wyjdź na imprezę. Jak myślisz na kogo te kobiety będą zwracać uwagę?

A co do biznesu jeszcze jedna uwaga. Na pewno wiesz kto to jest Mark Zuckerberg, to jest pan, któremu do tej pory specjaliści zarzucają, że w momencie kiedy Facebook wchodził na giełdę, że nie potrafił się odpowiednio ubrać idąc do inwestorów po prostu po pieniądze. Bo ubrał się w ten t-shirt, tak jak chodził zawsze. I tak samo poszedł do inwestorów, gdzie inwestorzy, bankierzy są w odpowiedni sposób ubrani, pod krawatem, jest cały styl, cała etykieta co do tego jak trzeba być ubranym. I on po prostu poszedł tak byle jak do nich, więc oni popatrzyli na niego i stwierdzili po prostu, że ich lekceważy i nie dali mu pieniędzy. I do tej pory różni specjaliści uważają, że stracił od 400 do 2 mld dolarów przez to, że nie potrafił się odpowiednio ubrać.

Więc jeśli ty wychodzisz na spotkanie do odpowiednich ludzi i oczekujesz, żeby być traktowanym poważnie, żeby być traktowanym jako osoba sukcesu, to pomyśl, jak ty wyglądasz, jak ty się ubrałeś.

Na koniec jeszcze jedna uwaga odnośnie Malborka, bo tu za mną jest Malbork. Zanim tu przyjechałem, kolega powiedział mi, żeby powiedział koniecznie o Kazimierzu Jagiellończyku, który zrobił coś wspaniałego, czego się nie pokazuje w Polsce jako sukcesu. Bo on przez 13 lat prowadził wojnę mimo, że wszyscy jego doradcy mówili mu, żeby się poddać, żeby tego nie robić, że nie ma sensu, a on jednak przez 13 lat walczył. I Malbork był jego, Pomorze było jego dlatego, że się uparł i przez 13 lat to robił. Więc jest taki mały sukces. Więc na koniec, żeby nie było, że to nie jest o sukcesie. Do usłyszenia za tydzień. Dzięki.

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment