Sposób myślenia i działania miliardera – Elon Musk (Jacek Wiśniowski)

Podcast – Słuchaj na SoundCloud lub iTunes:
https://soundcloud.com/sukcespl/elon-musk

Hej, Jacek tutaj, jak widzisz po napisie nietrudno się domyślić w jakim miejscu jestem. A mogę ci powiedzieć, że jestem w takim kalifornijskim słońcu, że nie dziwię się, że wpadli tutaj na pomysł co by tutaj zrobić, żeby to słońce zaprząc do roboty, żeby wykorzystać do tego, żeby samochody się na tym paliwie poruszały, na słońcu, na energii.

 

Co prawda pierwszy samochód elektryczny był stworzony zanim został stworzony samochód na silnik spalinowy, jakim ty samochodem być może jeździsz. Ale widzisz minęło 100 lat i dopiero kilka osób zaczęło myśleć o tym co by tu zrobić, żeby wykorzystać troszkę inną formę napędu, starą formę napędu na prąd. Ale nie o tym chcę ci powiedzieć.

Chcę ci powiedzieć o Elonie Musku, bo jest to dla mnie swego rodzaju fenomen. Może pierwszy raz słyszysz to nazwisko, dlatego powtórzę Elon Musk.

Dlaczego powtarzam?

Byłem niedawno na jednej konferencji i tam rozmawiam z ludźmi i coś tam się zapytałem o Elona Muska, oni wielkie oczy, oni wielkie oczy, ale kto to jest. No jak to założyciel Tesli. Acha.

Więc jeśli oni tutaj nie wiedzę, no to wiem, że w Polsce też mnóstwo osób nie wie kto to jest taki. Więc ci powiem. Elon Musk to jest taki pan, który w sumie urodził się w południowej Afryce, nie będę opowiadał jego drogi życiowej, bo to nie jest najważniejsze. Więc w wielkim skrócie. Przyjechał do Stanów Zjednoczonych, przyjechał do Kalifornii, założył tutaj najpierw PayPal.

PayPal to jest taka firma, niby bank, ale nie bank, gdzie można robić zakupy przez Internet i tym samym też zrewolucjonizował, właśnie zakupy przez Internet. Najpierw się pojawił eBay, potem jak do tego się pojawił PayPal ludzie mieli niesamowitą łatwość w robieniu zakupów.

I powiem ci tak, jak tutaj rozmawiam z niektórymi znajomymi to mówią mi, że ich dzieci, dzieci w wieku 14-18 lat, nie chodzą do sklepu na zakupy, oni wszystko kupują przez Internet. Jeśli już idą z rodzicami, mają coś kupić w sklepie, popatrzą sobie, zrobią zdjęcie temu co mieli kupić, ale wracają do domu i kupują wszystko przez Internet.

Nie mogę powiedzieć, że to jest tylko i wyłącznie zasługa Elona Musku, ale on do tego mocno przyłożył rękę. W ogóle jego zespół paypalowski to jest niesamowita historia. Może kiedyś osobne nagranie o tym zrobię, ale w Internecie możesz znaleźć fajne informacje, to jaki on stworzył zespół, jak tym zespołem zarządzał i to jacy ludzie powstali z tzw. mafii paypalowskiej. Niesamowite firmy, które naprawdę wiele dziedzin życia cały czas zmieniają.

Musk sprzedał PayPala, nie przejadał tych pieniędzy, od razu te pieniądze inwestował w nowe firmy. Może znasz go właśnie z Tesli, może znasz go z takiej firmy jak SpaceX. To wszystko są rewolucje.

Tesla jak powstała chyba w 2003 roku, nie pamiętam, oni na początku produkowali roadstera, czyli taki malutki samochód, na bazie Lotusa. Włożyli tam po prostu silnik elektryczny, na początku wszyscy narzekali, że to się sypie, ale miało to niesamowite przyśpieszenie, dużo ludzi to kupowało. Z tych pieniędzy, które zarobili, Musk jeszcze wydawał swoje pieniądze, jak najbardziej pieniądze inwestorów, ale on jest jednym z takich wyjątków, która wkłada też własne pieniądze w projekty. I powstało to. To co tutaj widzisz to jest malutki fragment, ten budynek ma podejrzewam z 1,5 kilometra długości.

Nie wiem na ile będę w stanie ci go pokazać, wierz mi, że to jest ogromne. Być może słyszałeś, że tydzień temu Tesla wprowadziła, jeszcze nie do sprzedaży, chociaż można na razie zamówić Model 3.

To jest samochód wielkości powiedzmy Audi A4. Jest na prąd, czyli można nim jeździć za darmo, bo tam są silniki elektryczne, nie ma silnika spalinowego, są tylko baterie. Nie ma skrzyni biegów, więc tam nie ma się co psuć. Jeździsz za darmo. To jest po prostu coś niesamowitego. I Amerykanie będą za taki samochód płacić po odliczeniu wszelkich tam ulg, w przeliczeniu na nasze zapłacą jakieś 100,000 zł. Za tym wszystkim stoi jeden pan.

Czasami słyszę ktoś tam opowiada, że dla niego ograniczeniem jest ‘only sky is the limit’, może słyszałeś takie powiedzenie, że ‘tylko niebo jest ograniczeniem’. Więc wyobraź sobie, że dla tego pana Elona Muska, niebo nie jest ograniczeniem.

Bo jak Tesla już funkcjonowała założył kolejna firmę, też absolutnie to co robił jest niemożliwe, bo założył firmę, która ma się zajmować wysyłaniem ludzi w kosmos. Nie tylko ludzi, ale ładunków, satelitów.

No wyobraź sobie taką sytuację, że nie znasz się na tym w ogóle i robisz od zera firmę, która ma wysyłać statki kosmiczne. No po prostu w głowie się nie mieści. Nawet w głowie się nie mieści, że stworzył firmę, która produkuje naprawdę piękne samochody elektryczne nieważne, że one są elektryczne, ale chodzi o to jak one wyglądają, chodzi o to, że ten samochód ma przyśpieszenie jak supersamochody, poniżej 6 sekund do setki.

To też sobie wyobraź, siedzisz sobie na kanapie i za 10 lat od teraz, pomyśl sobie taką sytuację, jest BMW, jest Mercedes, jest Fiat, jest Peugeot, cała masa tych firm, a ty za 10 lat od teraz zrobisz firmę, która będzie konkurować z nimi wszystkimi.

Ja teraz mogę sobie wyobrazić jak mocno drapią się po głowie właściciele zarządzający tym właśnie dużymi koncernami, że weszła taka Tesla i w przeciągu 3 dni potrafili sprzedać 300,000 samochodów, które tak naprawdę będą dostępne dopiero za 2 lata. Niesamowite.

Jedno, drugie wymyślił sobie, że będzie wysyłał rakiety w kosmos. Oczywiście wszyscy mówili głupek, nie da rady, nie da się, ale idiota. I co było dalej, pierwsza rakieta którą testowali wybuchła, druga rakieta którą testowali wybuchła. Akcje firmy poleciały w dół, Musk na skraju bankructwa, ale w końcu się udało. Rakieta poleciała tak jak trzeba dostali zamówienia z NASA i dla NASA wysyłają rakiety.

Widzisz dla nich, dla Elona Musku niebo nie jest ograniczeniem. Dla niego to jest otwarcie na to co się może wydarzyć, bo oni planują eksplorować, dosłownie planują eksplorować świat. Ale to jeszcze nie wszystko.

Kolejna niemożliwa rzecz do zrobienia. Może słyszałeś rok temu, takie hasło padło, że Musk zwariował, coś sobie znowu wymyślił, ale tego się nie da zrobić, kolej Hyperloop. Najczęściej obleganą trasą w Stanach jest trasa z San Francisco do Los Angeles, samolotem leci się godzinę, samochodem w zależności, którą trasą, ale powiedzmy jedzie się mniej więcej 4 godziny. On zaproponował, żeby tą trasę, żeby zrobić połączenie kolejowe, ale bardzo specyficzne i żeby tę trasę pokonywać w pół godziny. Oczywiście, ze wszyscy powiedzieli, no zwariował, znowu zwariował, idiota, przecież takie rzeczy to tylko w bajkach.

I co?

Ogłosił konkurs i zgłosiło się 1200 firm z całego świata, które pokazują w praktyce jak to można zrobić, czyli technologię, gdzie jest rura próżniowa, do środka wkładają wagonik i po prostu ta próżnia robi to, że jest zasysany wagonik i ładnie jest przesyłany, pędzi z prędkością ponad 1000 km/h. W pół godziny transport z punktu A do punktu B.

Wiem, że z Polski zgłosiły się co najmniej dwa zespoły naukowe i te 2 zespoły dostały się do finału. W finale, może to nawet półfinał, jest 300 takich zespołów badawczych i z tego ma być dopiero wybrany ten finalista. Czyli kwestia tego dokładnie jak to wszystko zrobić.

Musk po prostu powiedział, że on pomyślał sobie, że takie coś można by zrobić, ogłosił konkurs i okazuje się, że jest cała masa ludzi, która pokazuje jak to faktycznie zrobić, profesorowie, konstruktorzy, tęgie głowy.

Powiem ci, jestem zachwycony tym panem, naprawdę jestem zachwycony, jego sposobem myślenia, jego brakiem ograniczeń, to jest naprawdę fenomen. Ludzie mówią, że już nie ma takich ludzi jak Michał Anioł, są jest ich cała masa.

Wiesz ja nie chcę teraz powtarzać, bo będę powtarzał jak powiem ci czym Elon Musk się kieruje. To są te wszystkie zasady, o których mówiłem w dotychczasowych nagraniach. To jest kwestia zebrania odpowiedniego zespołu, to jest kwestia otaczania się odpowiednimi, inspirującymi ludźmi. A tutaj w Dolinie Krzemowej ich nie brakuje, to jest kwestia właśnie dostępu do mądrych ludzi, którzy nakręcają go, prowadzą do przodu, pokazują co jest możliwe, a dla niego, dla niego samego, to jest kwestia tego, że to jest pan, który jak się uprze to zdobywa to na czym mu zależy.

Nie ma dla niego rzeczy niemożliwych.

I teraz ty pomyśl sobie o swoich ograniczeniach, co tobie wydaje się możliwe, a co tobie wydaje się niemożliwe w tym momencie.

Wiem, że miesiąc temu była wydana biografia Muska, nie czytałem jej jeszcze, więc nie jestem w stanie ci powiedzieć, czy warto ja przeczytać, czy nie, podejrzewam, że tak. To wszystko co ten Pan osiągnął to jest kwestia sposobu myślenia. Na pewno on jest w jakiś sposób bardziej inteligentny od przeciętnego zjadacza chleba, nie mniej myślę, że już na poprzednich nagraniach pokazałem ci, że nad twoją inteligencją też można popracować, można podnieść poziom tej inteligencji.

Absolutnie nie ma dla cienie, rzeczy niemożliwych. Tylko twoja wyobraźnia, naprawdę tylko twoja wyobraźnia ogranicza cię co do tego, co mógłbyś osiągnąć, co mógłbyś zrobić. Ja ci tylko mogę powiedzieć przestań się ograniczać, naprawdę przestań się ograniczać, i przestań dać się ograniczać przez ludzi z twojego otoczenia. Nie daj sobie wmówić, że jesteś gorszy, czy się do czegoś nie nadajesz, czy nie masz wykształcenia, że nie masz funduszy na to, to wszystko jest, to wszystko jest gdzieś dostępne. Są ludzie, którzy mają tego w nadmiarze, a twoim zadaniem jest tylko to, żeby po to sięgać. Żeby posłuchać sobie właśnie o takich ludziach, poczytać, posłuchać jak oni to robią, jak oni do tego doszli. I ty też jesteś w stanie to zrobić.

Mój ostatni dzień w Kalifornii, mój ostatni dzień w Stanach, jutro wracam do Polski. Dobra to jutro będzie schabowy i ruskie pierogi. Dobra. Dziękuję bardzo, do usłyszenia następnym razem.

Jacek Wiśniowski

 

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment