Sposób na efektywne i bogate życie

Podcast – Słuchaj na SoundCloud lub iTunes:
https://soundcloud.com/sukcespl/efektywne-i-bogate-zycie

Sposób na efektywne i bogate życie.

 

Hej, powiem ci coś strasznego co ci się pewnie nie spodoba, ale ktoś ci musi o tym powiedzieć. Chodzi o naukę. Pamiętam, że jak skończyłem studia wydawało mi się, że już jestem taki mądry, że do końca życia nie będę się musiał nic uczyć bo mam tego magistra i jest tak cudownie wspaniale, koniec egzaminów, koniec czytania książek, już jestem mądry.

 


I bardzo szybko przyszła brutalna rzeczywistość kiedy okazało się, że jednak jestem głupi i muszę się uczyć. I powiem ci, że teraz dopiero odkrywam jak dużo się muszę jeszcze nauczyć, jak głupi jestem. A widzisz odkrywam to w miarę jak poznaję ludzi, którzy są mądrzejsi od mnie. Jak patrzę na to jakie robią biznesy, jak patrzę na to co robią w życiu, co osiągają, bo wtedy daje mi do myślenia, że jest wiedza, dzięki której są ludzie, którzy osiągają o wiele więcej, wkładając w to o wiele mniej wysiłku.

 

Nawet widzisz kwestia prostego wbicia gwoździa w drewno, to jest też kwestia swego rodzaju umiejętności. Jak pójdziesz do drwala, który takie coś robi od 30 lat i pokaże ci jak takie coś wbijać, to jest zupełnie inaczej jak ty sam podejdziesz do tego i będziesz próbował wbić tego gwoździa. Może sobie nawet palce uszkodzisz. Niby zabawne, ale taka jest prawda.

 

Co do nauki, ja wiem, że człowiek jest z natury leniwy, ja już też mówiłem o tym, że z natury jestem leniwy i staram się to cały czas zwalczać, różnie mi to wychodzi. W momentach kiedy mi to dobrze wychodzi to właśnie staram się uczyć i to staram się uczyć jak najwięcej. W takich też momentach zdarza mi się, że czytam jedna, a czasami nawet 2 książki dziennie. I nie jest to wielki problem, żeby taką rzecz zrobić, tylko trzeba wiedzieć po co to czytać i czego tak naprawdę potrzebujesz.

 

Bo wiedza to jest jedno, ale drugie to jest czas jaki masz i w momencie kiedy ty zaczniesz czytać wszystko jak leci, nie zwracając uwagi na to po co ty to robisz, tak naprawdę marnujesz najważniejszy zasób jaki masz w życiu czyli czas.

Ja wychodzę z takiego założenia, to jest moja opinia, ty możesz robić jak uważasz, moja opinia jest taka, że trzeba czytać to co ci się naprawdę przyda w życiu. Ok, wiesz że ci się urodzi dziecko, to gdybym ja wiedział, że urodzi mi się dziecko, to pierwsze co bym zrobił, to poza imprezą z kolegami, kupiłbym z 20 książek na temat wychowania dzieci, na temat jak się tymi dziećmi zajmować, przeczytałbym to i dopiero bym wiedział mniej więcej o co chodzi. Spotkałbym się też może z paroma osobami, jakimś pediatrą, z kimś kto ma doświadczenie z dziećmi, żebym po prostu wiedział, co robić.

 

Tak samo twoim dzieckiem może być też twoja firma. I w tym momencie jest kwestia taka, żeby wiedzieć co tam robić. Kwestia marketingu, kwestia zarządzania ludźmi, kwestia sprzedaży, szukania klientów to z kolei jest wiedza. To jest tak samo jak z tym małym dzieckiem, trzeba po prostu wiedzieć co z tym robić.

 

Czy możesz sam się tego nauczyć?

Teoretycznie możesz sam na własnych błędach, ale to jest bez sensu, bo tracisz w tym momencie swój kolejny zasób czyli czas. Bo ty będziesz przez 10 lat dowiadywał się jak ten biznes prowadzić, jak sprzedawać, jak obsługiwać klientów, jak zatrudniać ludzi albo jak ich zwalniać, tracisz czas.

 

Więc ja podchodzę do wiedzy w ten sposób, dla mnie jest to kwestia oszczędzania czasu.

W pewnym momencie, być może już masz coś takiego, że masz masę wiedzy i każda kolejna książka czy każde kolejne szkolenie na którym jesteś, dochodzisz do wniosku, no bez sensu ja to wszystko już wiem. Siedzisz na jakimś szkoleniu powiedzmy 3 dni i usłyszysz tam tylko jedną jakąś informację, która ci się przyda. Albo przeczytasz książkę, która ma 300 stron i będzie tam tylko jedno zdanie, które w jakiś tam sposób wpłynie na twoją firmę. I powiem ci, że dla mnie jest to wystarczająca ilość informacji. Czyli jeśli ja przeczytam tą 300 stronicową książkę i znajdę tam jedno zdanie, które pchnie mnie do przodu, to dla mnie to jest wystarczające i dla ciebie też powinno być.

 

Zacząłem od tego lenistwa, bo właśnie tak jest, że jesteśmy leniwi i nam się nie chce. To jest kanał o sukcesie, chcę cię zmotywować do działania, chcę ci pokazać jak ten sukces wygląda, jak się go osiąga. Wiesz możesz być taki jak wszyscy ludzie, możesz być po prostu przeciętny. Niestety albo stety większość ludzi taka jest. Zadowala się tam pensją 1,5 tysiąca, 2 tysiące na miesiąc, zadowala się tym, żeby nie mieć w ogóle wakacji, albo największe szaleństwo wakacyjne to jest, żeby przyjechać do Sopotu na wakacje. Są tacy ludzie, którzy tak żyją i jest to jakaś tam powiedzmy średnia krajowa i są z tego zadowoleni.

Ja nie jestem zadowolony z czegoś takiego, nie jestem teraz tutaj na wakacjach więc nie powiem, że to jest moje życie, ale to gdzie ty chcesz być w swoim życiu zależy tylko i wyłącznie od ciebie. I od tego czy ty oglądasz jeden filmik na YouTube za drugim, czy po prostu bierzesz swoje 4 litery i zaczynasz coś robić ze swoim życiem. Tak zaczynasz się uczyć, bo to że skończyłeś podstawówkę, skończyłeś szkołę średnią, może skończyłeś studia nic nie daje. To ci nie daje żadnego prawa do tego, żeby uważać się za osobę sukcesu, bo wiesz takich ludzi jest cała masa.

 

Ludzie sukcesu z tego co zauważam to są ludzie, którzy żyją trochę poza marginesem, bo są w jakiś tam sposób wyklęci przez społeczeństwo no bo przecież jak to może być, co to jest że on tam jeździ Lamborghini a ja mam Skodę Fabię. Coś tu jest nie tak.

Widzisz to Lambo, którym jeździłem tydzień temu nie było moje, ale osoba, która jeździ Skodą, ja nie mam nic do Skody, żeby nie było, może sobie taka osoba nie pomyśli, nie zamarzy o tym, żeby mogła mieć Lambo. Nie postawi sobie prostego pytania, a co takiego zrobić, żeby mieć to Lambo. Albo nawet żeby sobie nim pojeździć.

 

To jest wszystko kwestia wiedzy. Widzisz, gdybyś mnie teraz zapytał jak to zrobić to ja ci jestem w stanie odpowiedzieć. Ale możesz sobie zamarzyć żeby otworzyć, jakąś restaurację taką jaka tam jest albo taki hotel, jaki gdzieś tam w tle jest. To jest też kwestia wiedzy, jak to zrobić żeby taki hotel otworzyć, jak go wybudować, jak go zaprojektować, jak nim zarządzać tak, żeby do niego przyjeżdżali ludzie. To jest tylko i wyłącznie kwestia wiedzy.

 

Możesz zawsze spędzić życie przed telewizorem, przed komputerem oglądając filmiki na YouTube i ciesząc się i powiadając sobie tak, tak kiedyś to zrobię. To jest takie proste odniesienie tego sukcesu, że nie muszę się za bardzo wysilać, skoro oni wszyscy mogą to zrobić to ja też mogę to zrobić. A ponieważ to jest takie proste, to właśnie tak mało osób to ma, tak mało osób to osiąga.

A wbrew pozorom wybudowanie takiego hotelu tutaj to nie jest wielka filozofia. Ok, on może kosztować 100 milionów, może to być kwota dla wielu osób porażająca, ale to jest też kwestia wiedzy jak to zrobić, żeby nie mieć pieniędzy a taki hotel wybudować i być jego właścicielem. Da się.

 

W tym momencie zabrzmi może to dla ciebie jak jakaś fantazja, co on za głupoty opowiada. Da się. Kwestia wiedzy. W książkach może takiej wiedzy nie znajdziesz, ale jak poszukasz odpowiednich ludzi, szkoleń raczej też nie znajdziesz, ale możesz znaleźć takich właścicieli którzy takie rzeczy zrobili i zapytać jak oni to zrobili.

 

Ok, teraz jest długi weekend wiem, że dla wielu osób jest to czas leżenia do góry brzuchem. Zanim poleżysz sobie do góry brzuchem, dam ci trudne zadanie, żeby się pozbyć takiego twojego lenia na ten tydzień. Można to zrobić nawet dzisiaj, może jutro. Pójdź sobie do biblioteki i pożycz sobie nie powieść nie jakiś tam horror, nie romans, tylko pożycz sobie książkę biznesową. Zapytaj panią bibliotekarkę jaką by ci książkę biznesową poleciła. Jeśli nigdy do tej pory nie czytałeś takiej książki, nie wiem z zarządzania ludźmi, ze sprzedaży, z zarządzania firmy, z robieniem franszyzy. Po prostu pożycz taką książkę nie musisz kupować, w każdej bibliotece, jestem pewien, że 2 kilometry od ciebie jest jakaś biblioteka. Pójdź pożycz taką książkę, masz kilka dni wolnego, usiądź sobie nawet na leżaczku, na krzesełku, wyłącz telewizor, wyłącz tego Youtube, przeczytaj sobie tą książkę.

 

Jak będziesz czytał tą książkę weź sobie długopis, no dobra nie możesz wziąć długopisu, bo to jest z biblioteki książka. To zrób tak, nie bierz tego długopisu, jak będzie twoja książka to wtedy możesz, weź sobie po prostu notatnik i jak coś przeczytasz mądrego w tej książce, przepisz sobie to do notatnika. Bo ty to będziesz pamiętał dzisiaj, będziesz pamiętał jutro, ale za rok o tym zapomnisz. A bez sensu, żebyś po roku z powrotem wracał do książki wystarczy, że sobie przejrzysz te notatki.

 

Z mojego doświadczenia mogę ci tyle powiedzieć, że wiedza to najważniejsza rzecz, której potrzebujesz w życiu. To nie są pieniądze, nawet kwestia zdrowia to jest kwestia wiedzy. Kwestia pieniędzy to jest też kwestia wiedzy, jak masz odpowiednią wiedzę to wiesz jak te pieniądze zarobić. Jak masz odpowiednią wiedzę, to wiesz co zrobić, żeby być zdrowym, jak masz wiedzę, to wiesz co zrobić żeby nie być grubym, dobra nie trzeba do tego wielkiej wiedzy bo tak naprawdę każdy z nas wie co robić, żeby nie być grubym. Każdy z nas też ma jakąś tam myśl co zrobić, żeby być bogatym, masz taką wiedzę?

 

Pomyśl tak sobie teraz. Jakbym ci zadał pytanie co zrobić, żeby być bogatym?

Na pewno masz kilka myśli, tylko pytanie jest co ty z tym robisz. I tak samo powiedziałem ci, żebyś przeczytał książkę i też pytanie co ty z tym zrobisz. Czy tylko sobie pomyślisz no tak, fajnie gada, albo nie bez sensu gada, co on, książkę będę czytał. Chodzi o to, żeby faktycznie to robić. Czyli iść do tej biblioteki, pożyczyć tą książkę, przeczytać, porobić notatki, a potem tak raz za razem. Jak wpadniesz w odpowiednią fazę, no kwestia na jakim jesteś poziomie, ale jeśli tej wiedzy wiesz, że masz stosunkowo mało, może się skończyć tak, że jak zaczniesz dzisiaj czytać, to będziesz faktycznie czytał, jedną książkę dziennie i będziesz tak robił przez rok, przez 2 lata, może nawet przez 3 lata, ale nie żałuj sobie, naprawdę sobie nie żałuj.

 

I nie mów, że nie masz na to czasu, czas ma się zawsze na to na co się chce mieć czas. I jeśli zależy ci na tym sukcesie i jeśli ci zależy na tym żeby nie być przeciętniakiem jak wszyscy, zarabiać przeciętne pieniądze, narzekać, że oni mają a ty nie masz, to wszystko ja myślisz od kogo zależy?

To jest tylko i wyłącznie w twojej głowie, w twoich rękach.

 

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment