Jakie są Twoje mocne strony?

 

Jakie są Twoje mocne strony?

Hej. Początek roku i podejrzewam, że porobiłeś pewne plany, chociaż do tej pory może już z tych planów zrealizowałeś, pewnie poczytałeś na temat tego jak wdraża się nowe nawyki, może nowe cele. I myślisz sobie, że będzie fajny rok. A ja chcę ci trochę zamieszać, nie żebym ingerował w twoje cele czy w twojej zamierzenia. Ale dam ci trochę do myślenia w związku z tym co ja chcę zrobić w tym roku. A chcę w tym roku oprzeć się na moich dobrych stronach. I to samo będę chciał zalecić tobie.

Gdzieś rok albo dwa lata temu, nie pamiętam dokładnie, byłem w San Francisco, robiłem tam takie nagranie ‘Mocne czy słabe strony’, co takiego lepiej u siebie wspierać, nad czym pracować u siebie. I wtedy miałem dylemat, bo nie byłem do końca pewien. Powiem ci ten dylemat na tyle drążył moją ciekawość, że poszukałem wiedzy w tym temacie czy lepiej właśnie wspierać swoje mocne strony czy lepiej popracować nad słabymi stronami, żeby one były lepsze. I z tych moich poszukiwań dotarłem do badań Instytutu Gallupa. Instytut Gallupa robił badania na 200 tysiącach menadżerów i też pracowników, kierowników. I pytali właśnie ich o to co według nich lepiej działa, jeśli chodzi o rozwój pracowników, jeśli chodzi o ich własny rozwój. I z tych wszystkich badań wynikło jednoznacznie, że menedżerowie im wyższego stopnia, im więcej osiągają ich firmy i oni sukcesów, tym bardziej skupiają się na pracy i wzmacnianiu swoich mocnych stron a całkowicie odpuszczają słabe strony albo praktycznie traktują je tak z wielkim pobłażaniem.

Dlaczego?

Dlatego, że no wyszło, że to ma sens. Ale generalnie chodzi o to, że ty wiesz co jest twoją mocną stroną. A jeśli nie wiesz, to zaraz ci opowiem co jest twoją mocną stroną. I jeśli są rzeczy, które wiesz, że ci dobrze wychodzą wiesz, że ci sprawiają przyjemność, to praca nad nimi jest dla ciebie o wiele łatwiejsza. I ty się czujesz też o wiele lepiej, jesteś bardziej szczęśliwy, bardziej zadowolony, spełniony. I jest ci to po prostu o wiele łatwiej realizować, rozwijać się w tą stronę. Więc chodzi o to, że po prostu nie ma sensu tracić czasu na to, żeby pracować nad czymś co nie daje efektów albo daje marne czy mierne efekty.

Jak znaleźć swoje mocne strony?

Ja myślę, że większość, myślę, że wiesz co jest twoją mocną stroną. Jeśli nie wiesz co nią jest, to możesz popatrzeć na to w ten sposób albo pomyśl co sprawia ci przyjemność, co jak zrobisz to czujesz się spełniony albo zapytaj po prostu swojego otoczenia, swoich bliskich, żeby ci po prostu powiedzieli. Zapytaj po prostu tak: Słuchaj, czy możesz powiedzieć w czym uważasz, że jestem dobry albo za co mnie cenisz? I wtedy, jeśli ktoś ci z twojego otoczenia powie, że twoją mocną stroną jest to to, to, to albo to, no to ty nie musisz wiedzieć o tym, ale jeśli ludzie z twojego otoczenia zauważają takie rzeczy to znaczy, że to są właśnie te, nad którymi się powinieneś skupić.

Jak to możesz zrobić jeszcze lepiej, jak nie masz kogoś z otoczenia, który by ci podpowiedział, jak to zrobić. Możesz sobie wziąć po prostu kartkę papieru i na tej kartce papieru, wystarczy ci tydzień, na kartce papieru spisywać, kiedy się poczujesz… Ok, minął dzisiejszy dzień, możesz sobie siąść wieczorem i zrobić analizę. Dzisiaj czułem się wspaniale w momencie, kiedy… Dobra, nie chodzi o rzeczy fizyczne, miałem powiedzieć, że w momencie, kiedy pobiegłem sobie albo pojeździłem na rowerze. Nie, mówimy teraz o rzeczach mentalnych. Czułem się dobrze w momencie, kiedy rozmawiałem z innymi ludźmi, widziałem uśmiech na ich twarzach albo momencie, kiedy byłem w pracy i moim działaniem byłem w stanie zmotywować innych. Albo uczyłem się na przykład jakiegoś tam języka i wychodziło mi to doskonale i świetnie się z tym czułem. Albo podliczałem rachunki i wyszło mi i czułem się fantastycznie, kiedy okazało się, że wszystko co tam robiłem się zgadza, lubiłem patrzeć na te cyferki, analizować. Możesz to zrobić właśnie w ten sposób. I sam będziesz w stanie określić jakie są twoje mocne strony. I wtedy po prostu wystarczy się na tym skupić. Nic więcej.

Warto też zrobić sobie przeciwieństwo tego, bo ty wiesz jakie są twoje mocne strony, ale może niekoniecznie wiesz jakie są twoje słabe strony. Więc wtedy warto mieć drugą kartkę i na tej kartce napisać powiedzmy słabe strony, bo są rzeczy, które robisz, które cię osłabiają, które cię denerwują, które cię wkurzają i po prostu nie masz ochoty tego robić. No, bo wiesz, że to jest twoja słaba strona. I jeśli są takie rzeczy, a na pewno są, warto sobie spisać na tej drugiej kartce słabe strony i wypisać te słabe strony. Bo jak będziesz tak robił codziennie przez tydzień, to będziesz w stanie określić te swoje słabe strony. Możesz też zapytać właśnie swoich znajomych, co jest twoją słabą stroną, wypisać sobie te rzeczy nie po to, żeby się skupiać na tym, żeby nad nim pracować, tylko po to, żeby znaleźć rozwiązanie, co by tu takiego zrobić w swoim życiu, żeby tego nie robić. Albo kogo ‘wziąść’ do pomocy, ‘wziąść’, wziąć do pomocy, żeby robił to za ciebie albo żeby ci pomógł. Albo widzisz jak prowadzisz firmę, to albo znaleźć wspólnika, który będzie robił te rzeczy, w których jesteś słaby, żeby on to robił dla ciebie. Albo wynająć kogoś kto, to zrobi za ciebie, żebyś po prostu ty nie musiał tego robić. Bo skoro to nie jest twoja mocna strona, to nie ma sensu tracić na to czas. Ja to mówię w kontekście rzeczy mentalnych, bo zupełnie inaczej jest ze sprawami fizycznymi, ale dzisiaj nie będę tego tematu poruszał. Ogólnie powiem ci, że… Ok, to będzie połączenie i fizycznych i mentalnych, bo jeśli masz mocną stronę, jesteś w czymś dobry, nieważne czy to jest sprawa umysłowa czy fizyczna, to jak będziesz to wzmacniał, wzmacniał, wzmacniał i będziesz w tym naprawdę mega dobry, to wtedy ta twoja mocna strona przykryje te słabości. I popatrz, ok, na przykładzie na przykład sportów. Jeśli jesteś dobry w piłce nożnej, grasz w ataku, no to skup się na tym, żeby być jak najlepszy w tym ataku, a niekoniecznie myśl o tym, że jesteś beznadziejnym bramkarzem. No, bo po co jest być ci dobrym bramkarzem, skoro jesteś doskonały w ataku. To wtedy rozwijaj swoją szybkość, siłę reakcji, przyśpieszenie. Tak? Ale wiesz o co chodzi. Po prostu nie ma sensu niekiedy ograniczać się i tracić czas na coś co nie doprowadzi do twojego wzrostu.

I powiem ci, że to jest właśnie mój plan na ten rok, żeby właśnie skupić się na moich mocnych stronach. Kiedyś opowiadałem ci o tym, że robiłem sobie test Gallupa. O, to też nagranie chyba sprzed półtora roku i na tym nagraniu właśnie mówiłem, znaczy mówiłem o tym, że są takie testy, to szczególnie dla osób, które nie wiedzą co w życiu robić. Ale to nie jest tylko dla takich osób, bo być może wiesz co robić, ale nie wiesz w czym jesteś najlepszy. Więc wtedy takie testy pomagają. Ale takich testów jest o wiele więcej, to nie jest tylko test Gallupa. Jak pójdziesz do rozgarniętego psychologa to też ci zrobi fajny test i powie ci co jest twoją mocną stroną. I to jest właśnie mój plan, żeby na przyszły rok skupić się właśnie tylko na mocnych stronach.

Dobra teraz przychodzą mi do głowy moje słabe strony. Jak na przykład widzisz teraz jakieś tam błędy poprawiam swoje językowe, może moje widea nie są najlepsze. Wiesz co, to jest tak, to nie jest tak, że ja całkowicie zapomnę o moich słabych stronach, bo ja będę pracował nad tym, żeby na przykład materiały, które kręcę dla ciebie były ciekawsze, może będę miał lepszą kamerką, może lepszy mikrofon, może w ładniejsze miejsca pojadę. Tylko widzisz, ok, dla mnie to co teraz robię jest to przyjemność. Bo też należałoby rozróżnić jakieś twoje talenty od tego co ci sprawia przyjemność. Mi takie robienie wideo dla ciebie sprawia przyjemność. To nie jest mój zawód, to jest moje hobby. Tak samo jak moim hobby jest jazda wyścigowym samochodem, gdzieś tam po torze. I to też trzeba rozróżnić, żeby nie pakować swoje umiejętności, swoją wiedzę w takie pośrednie rzeczy. Bo widzisz, ponieważ to jest moje hobby, mi to sprawia przyjemność, ale ja przez to nie zarabiam pieniędzy. Bo ja zarabiam pieniądze na czym innym. Ja zarabiam pieniądze na e-commerce. Tak? Więc jak mój rozwój, to na czym ja się skupiam to jest to, żeby to co ja robię w Internecie, moja sprzedaż jaką robię, moje produkty, żeby to było jeszcze lepsze. I tamto to jest to są mnie naprawdę kręci, co mi sprawia naprawdę frajdę. A to co ja teraz robię, to jest moje hobby. I tutaj mogę sobie pozwolić na to, żeby poświęcić, mam fragment czasu na to, żeby kręcić materiały wideo, mam fragment czasu na to, żeby uprawiać sporty jakie lubię, mam fragment czasu właśnie na to, żeby podróżować. Tylko, że ja akurat podróże łączę przyjemne z pożytecznym. Mam fragment czasu taki, żeby pójść na tor, pojeździć sobie fajnym samochodem. Ale to jest moje hobby. To nie jest coś dzięki czemu ja zarabiam, to jest po prostu przyjemność. Więc ty też popatrz u siebie, żebyś skupiał swoją uwagę na rozwijaniu swoich talentów, a nie na rozwijaniu powiedzmy takich przyjemności.

I na koniec powiem ci tyle, że tylko 20% pracowników na świecie, z tych badań Instytutu Gallupa, w swojej pracy skupia się właśnie na rozwijaniu swoich mocnych stron. Dlatego tak mało ludzi zarabia duże pieniądze. Więc jeśli ty chcesz na przykład być lepszym pracownikiem, jeśli chcesz zarabiać większe pieniądze, to też pomyśl co jest twoją mocną stroną i rozwijaj swoją mocną stronę, a słabe sobie odpuść. Słabymi może zajmiemy się w przyszłym roku, chociaż to nie ma sensu.

A póki co jak się wyrobię to nakręcę filmik, który puszczę pojutrze, w niedzielę, bo wybieram się tutaj Dubaju na fajny tor. I pokażę ci fajny samochód. Jak wszystko się nagra, to pokażę w niedzielę.

Jeśli chcesz podyskutować z innymi na temat słabych-mocnych stron zapraszam na sukces.pl/forum. Tam może założymy, a możesz ty zgłosić do moderatora, żeby założyć nowy dział. I warto o tym porozmawiać z innymi, warto się wspierać i rozwijać.

Do usłyszenia, być może w niedzielę, a jak nie to w przyszłym tygodniu.

Pozdrawiam. Hej.

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment