Poczucie własnej wartości

Podcast – Słuchaj na SoundCloud lub iTunes:
https://soundcloud.com/sukcespl/poczucie-wlasnej-wartosci

Hej. Dwa słowa na temat własnej wartości, na temat samooceny. To jest coś co tak naprawdę tworzysz od najmłodszych lat, może nie do końca zdajesz sobie z tego sprawę. To jest coś co budowałeś nieświadomie wtedy, kiedy byłeś w szkole podstawowej, kwestia tego jak się uczyłeś, kwestia tego, nie wiem, może jakieś sporty uprawiałeś i już zauważałeś, że w czymś jesteś dobry. Może cię rodzice zmuszali, może nie, ale potem taki był wynik, że powiedzmy byłeś dobry, powiedzmy w tenisa, szachy, piłkę nożną i to wszystko wpływa na to jak ty o sobie myślisz.
 

Poszedłeś do szkoły średniej, też kwestia tego jakie miałeś postrzeganie siebie, czy myślałeś, że jesteś dobry, czy myślałeś, że masz dobre kontakty z otoczeniem, powiedzmy dobrze się uczysz, może jakieś sporty uprawiałeś, to wszystko ma wpływ na twoją samoocenę. Tutaj za mną UFO jest, tak jestem w Katowicach, przed chwilką byłem na spotkaniu gdzie było prawie 150 osób, gdzie mówiłem dokładnie co takiego zbudowało moją samoocenę, moją wartość. Nie chcę tutaj powtarzać, bo to długo by trwało, ale jestem pewien, że miałeś całą masę takich wydarzeń w swoim życiu, które spowodowały, że jesteś taki, a nie inny.

Kwestia jest co zrobić, żebyś miał wysoką samoocenę, żebyś siebie oceniał wysoko. Jest to kwestia tego, żebyś powyciągał ze swojej przeszłości wszystkie fajne wydarzenia, taki właśnie wydarzenia, które budowały, z którymi się dobrze czułeś wiedziałeś, że to jest coś ważnego, że osiągnąłeś coś ważnego, coś co możesz się pochwalić nawet przed, nie, nie chodzi o to żebyś się przed kimś chwalił, tylko sam przed sobą. Im więcej takich wydarzeń uzbierasz, im więcej takich filmów sobie otworzysz w głowie, tym będziesz miał wyższą samoocenę. Według mnie to jest ważniejsze niż pewność siebie, bo wiesz, są sposoby na zbudowanie pewności siebie ot tak.
Może ci się to wydawać nieprawdopodobne, wiesz nawet jeśli sobie powiesz, jestem super, jestem super, w pewien sposób oszukasz swoją podświadomość, bo kiedy ty zadajesz sobie pytanie, czy jesteś pewny siebie, to szukasz w swojej głowie wspomnień na to, że jesteś pewny siebie. A jeśli sobie powiesz, że jesteś super to jesteś super.
Z poczuciem wysokiej samooceny, wysokiej wartości siebie, jest trochę gorzej, bo te wydarzenia trzeba faktycznie powyciągać i poszukać w przeszłości, gdzie były. Ja ci powiem, czego nie robić, a co robi, niestety, mnóstwo osób, bo mnóstwo osób robi coś takiego, że wyszukuje co im się złego przytrafiło w życiu, kto im sprawił jakąś przykrość, powiedział coś złego i są osoby, które te rzeczy analizują i odtwarzają cały czas w głowie, a to ewidentnie nie wpływa na to żebyś ty siebie postrzegał pozytywnie, żebyś ty się postrzegał dobrze.
Tu akurat są teraz zawody, ‘zawody’, Mistrzostwa Europy w Siatkówce, jestem pewien, że żaden z tych sportowców, który tutaj startuje, nie wystartowałby, gdyby miął złe wyobrażenie o sobie, niską samoocenę, uważałby, że jest beznadziejny w zagrywce, obronie, czymkolwiek.

Ale to też trenerzy im wpajają i mówią im, że macie myśleć w ten sposób o sobie, że macie eliminować takie złe myśli na swój temat. Ja ci to mówię teraz, no dobra w okrojonej formie, ale zainteresuj się tym. Zainteresuj się ty, po co? Wiesz, ja myślę, że bardzo wiele w życiu bym nie zrobił gdybym miał niską własną ocenę, gdybym uważał, że w czymś tam jestem słaby i to analizował i o tym myślał. Ponieważ ja uważam, że jestem przedsiębiorczy, jestem zaradny, jestem w miarę rozgarnięty, potrafię się wielu rzeczy nauczyć, to widzisz to tylko taka myśl wystarczy mi do tego, żebym ja tworzył jakieś nowe idee, tworzył jakieś nowe firmy, żeby może w jakiś sposób inspirował ciebie. To tyle, przemyśl to.

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment