Kiedy możesz przestać się uczyć.

Hej. Dostaje pytanie, które się często powtarza i chcę je wyjaśnić. Bo mi się wydaje, że jest to tak oczywiste, że nie ma o czym mówić, ale jednak dostaję pytanie. Dostaję pytanie, kiedy jest moment, kiedy można się przestać uczyć, a można się skupić powiedzmy na życiu, na przyjemności, na pracy nawet. Ale zanim ci odpowiem na to pytanie to muszę podziękować tobie też, bo podejrzewam, że może dziś, może jutro, może pojutrze stuknie mi 150 000 subskrybentów na tym kanale. Więc jest to dla mnie naprawdę miłe zaskoczenie z tego względu, że rok temu chyba o tej porze było około 50 tysięcy a tutaj nagle 150. Więc fajnie, że materiały które publikuję działają. I w związku z tym na końcu zrobimy sobie mały konkurs. Więc powiem ci odnośnie tego uczenia się.

Fajnie chyba kiedyś powiedziała Einstein, ale nie jestem pewien czy to on, że jedyne co wiem to to, że nic nie wiem. I faktycznie, jeśli ty się uczysz i poznajesz jakąś wiedzę w dowolnej dziedzinie to okazuje się, że im więcej się uczysz tym bardziej poznajesz czego jeszcze nie wiesz i czego ci potrzeba. Więc nigdy nie będzie tak, że będziesz miał pełną wiedzę w jakimkolwiek temacie, przykro mi.

Ja ci może teraz tak troszkę o sobie powiem odnośnie mojej nauki, bo czasami też dostaję pytania jakie miałem oceny w szkole i tak dalej. Powiem ci, że akurat u mnie uczenie się w pewnym momencie mojego życia doprowadziło do tego, że gdzieś zaszedłem. Dlaczego? Dlatego, że jak byłem w szkole średniej były same dziewczyny u mnie w klasie, do drugiej klasy był jeszcze mój kolega Marcin, ale wyjechał z rodziną do Stanów. I ponieważ zostałem sam w klasie stwierdziłem, że zacznę się uczyć, żeby nie była jakaś dziewczyna po prostu lepsza ode mnie. Jak zacząłem się uczyć efektem tego było to, że na koniec roku byłem faktycznie najlepszy w klasie. Z resztą to nie było tak, żebym jakoś specjalnie zakuwał, ale po prostu robiłem to co miało być zrobione. Nawet mi to zaczęło sprawiać przyjemność. I jak było zakończenie szkoły miałem, gdzieś tam piątą średnią w szkole i miałem chyba 5,5 średnią, jakoś tak. I to pozwoliło mi dostać się na studia bez zdawania egzaminów, bo przyznaję, że troszkę leniwy byłem, nie że dalej nie jestem. I dostałem się na studia, gdzie minimalne wejście, żeby wejść było 5,2. Więc jak ktoś mnie pyta czy się dobrze uczyłem, wiesz co, zazwyczaj miałem dobrze oceny, ale nie bardzo dobre, a bardzo dobre zacząłem mieć wtedy, kiedy poczułem motywację do tego. Kiedy ja się sam zmotywowałem do tego, że nie będzie tak, że jakaś dziewczyna będzie ode mnie lepsza. I tak to według mnie właśnie fajnie działa, jak się znajdzie powód, dlaczego warto to robić. Jeszcze odnośnie edukacji, jak skończyłem studia wydawało mi się, że no jestem wielki magister, ho, ho, ho no to już mogę przestać się uczyć. W praktyce okazało się, że dopiero po studiach musiałem się naprawdę zacząć uczyć, bo ta cała wiedza, szkoła podstawowa, szkoła średnia to nie ma wiedzy. Nawet jak się pójdzie na studia fachowe to tam, też nie ma wiedzy takiej, no stricte takiej praktycznej, to co się tak naprawdę stosuje w firmach, tylko no są to ogólniki. I trzeba naprawdę praktykę plus trzeba mieć wiedzę fachową i jest to masa, ale to masa nauki, żeby takie coś zrealizować.

Dzisiaj jestem w Pobiedziskach, bo jutro mam zawody wyścigowe. To też tak a propos nauki, bo całe życie wydawało mi się, z resztą tak jak pewnie każdy facet w tym kraju myśli, że jest najlepszym kierowcą w Polsce. Ja myślałem też, że jestem całkiem niezłym kierowcą, dopóki nie pojechałem raz, drugi, trzeci na tor, dopóki nie przewiózł mnie instruktor, który pokazał mi jak się jeździ. I stwierdziłem, że ja naprawdę nie umiem jeździć. Nie żebym już umiał jeździć, bo dalej nie umiem jeździć, chociaż cieszę się, bo na tych zawodach w tym momencie jestem pierwszy w klasyfikacji generalnej. Ale podejrzewam, że jutro może się to zmienić, bo niestety mam gorączkę i nie wiem, jak sobie poradzę jutro. Ale trzymaj za mnie kciuki. Mam nadzieję, że będzie dobrze, ale nie jestem zachwycony moją formą psychiczną. Więc jak mówię coś głupiego to wybacz, ale mam gorączkę dzisiaj. Zdarza mi się to niezwykle rzadko, ale mi się zdarza. Widzisz i to też jest kwestia nauki, bo przez ostatnie 2 miesiące co chwilę zmieniałem strefy klimatyczne, tydzień temu byłem w Szwecji, 3 tygodnie temu byłem w Brazylii i tak zmiana temperatury no niestety nie wpływa dobrze na zdrowie. I to konkretne zmiany temperatury. Widzisz i to jest też nauka, bo człowiek się uczy.

I powiem ci jeszcze jedną sprawę odnośnie uczenia się tak, żebyś… Jeśli wydaje ci się, że jesteś najlepszy w jakiejś tam dziedzinie, żeby ci dało do myślenia. Bo ja chyba już o tym kiedyś mówiłem to było chyba z półtora roku temu, stwierdziłem wtedy, że wystąpię w jednych zawodach i zapisałem się do trenera pływania. Znalazłem sobie takiego, który według mnie jest najlepszym trenerem i faktycznie chyba jest najlepszym. I jak byłem na studiach pływałem bardzo dużo, znaczy bardzo dużo, chodziłem 3 czasami nawet 4 razy w tygodniu na basen, więc wydaje mi się, że całkiem nieźle pływałem. Dopóki nie poszedłem na zajęcia do mojego trenera i okazało się, że dziwne, że się do tej pory nie utopiłem, dosłownie. Bo absolutnie wszystko co ja robiłem, wszystko było źle. Więc to jest po prostu coś niesamowitego. I tak samo z jazdą wyczynową czy wyścigową samochodem. Może to nie jest tak, że wszystko robiłem źle, ale zdziwiłem się i cały czas się dziwię jak wiele rzeczy, drobnych zmian, drobnych ulepszeń składa się na taką całość, że jeździ się o wiele, wiele lepiej. W twojej branży, w której ty jesteś jest dokładnie tak samo. Może ci się wydaje, że jesteś najlepszy, ale na pewno ktoś na świecie jest lepszy. I jeśli w twoim życiu jest tak, że przestałeś się uczyć, bo wydaje ci się, że jest to zbędne, że do niczego to nie służy, ja ci mogę powiedzieć tak. Warto szukać w sobie i na zewnątrz po prostu ciekawości. Popatrz na dzieci. Dzieci mniej więcej do 6, 7 roku to są najbardziej ciekawe istoty jakie możesz spotkać, bo one poznają świat. One mają mnóstwo energii, wszystkiego muszą dotknąć, pomacać, posmakować, bo są ciekawe. Im jesteśmy starsi tym jest z tym gorzej. Popatrz osoby, które mają no powiedzmy dzisiaj koło 50 i starsze osoby, duża część z tych osób boi się na przykład komputera. Dokładnie tak, boi się komputera, bo nie umieją go obsługiwać, bo trzeba się nauczyć tego obsługiwać. Na szczęście są różne organizacje, które się tym zajmują i coraz więcej osób zajmuje się właśnie nauką i uczą się obsługi komputera, ale nie o to chodzi.

Chciałbym cię zachęcić do tego, żebyś po pierwsze wzbudzał w sobie ciekawość taką jak małe dziecko. Pewnie nie jesteś w stanie sobie przypomnieć teraz, jak byłeś małym dzieckiem, chyba że masz gdzieś filmy nagrane. Bo jeśli chcesz odnosić sukcesy, jeśli chcesz daleko zachodzić w życiu, to właśnie jest to kwestia wzbudzania w sobie ciekawości po to, żeby odkryć to nieznane. I im więcej takich rzeczy odkryjesz tym będzie ci łatwiej w życiu, tym dalej zajdziesz. Z osobami w pewnym wieku, w zasadzie tak pewnie koło 45 roku właśnie, koło 50 roku życia następuje coś takiego, że pojawia się bardzo duże lenistwo z tego powodu, że przyzwyczajamy się. Przyzwyczajamy się do tego, że na przykład umiemy obsługiwać samochód jeden, wsiądziemy do drugiego i już jest problem. Mamy telefon komórkowy w jednym systemie i nie kupimy nigdy drugiego telefonu w innym systemie, bo by trzeba było się tego wszystkiego nauczyć od nowa. A widzisz, jeśli właśnie będziesz robić sobie takie wyzwania. Bo to jest wyzwanie, bo musisz się wysilić i będziesz szukał tej wiedzy, będziesz szukał rozwiązań, będzie się poprawiać twoje myślenie, będzie się poprawiać standard twojego życia. Więc naprawdę ja wiem, że to jest ciężkie, bo z natury jesteśmy wygodni, ale im bardziej będziesz pokonywał swojego lenia właśnie w zakresie tego, żeby poznawać nową wiedzę, odkrywać nowe rzeczy, tym będzie ci się lepiej żyć.

Dobra, ja będę kończył, bo muszę coś znaleźć, żeby się wykurować, pewnie się czosnku najem. Więc jak ktoś jutro przyjdzie na Power Stage mi kibicować to będę ładnie pachniał.

Aha, konkurs miał być. Jaki by tukonkurs dać ciekawy z okazji 150 000? Bardzo prosty konkurs, ale to będzie konkurs tylko na dzisiaj. Zrobimy tak, będziemy obstawiać, które zajmę miejsce jutro, tyle. Bardzo proste. Które zajmę miejsce? Zawody się kończą jutro koło 16, więc już będzie wiadomo. Ja dam w komentarzu, które miejsce zająłem, a tu po prostu napisz, które miejsce. I tylko raz możesz napisać. Załóg startuje 120, więc mogę być na miejscu od 1 do 120, wybierz.

Co będzie nagrodą?

Nagroda będzie… muszę podzielić nagrodę, bo chciałbym najlepiej zrobić nagrodę wyścigową, żeby osoba, która wygra mogła pojechać na prawym fotelu jak będę jechał właśnie na treningu i poczuła co to jest jechać wyścigówką, jakie są emocje, jakie są przeciążenia, jak jest adrenalina. Bo to jest naprawdę coś pięknego, takie przeżycie. Ale wiem, że różne osoby mnie oglądaj i dla niektórych to może być zbyt dużo, więc jeśli dla kogoś… do wyboru będzie albo przejazd ze mną, takie okrążenie w granicach 3 kilometrów na torze albo przejażdżka tym samochodem godzinka ze mną w Warszawie. Jeśli chodzi o tor to nagroda będzie do odebrania po pojawieniu się tutaj właśnie w Bednarach, no to jest kwestia do ustalenia.

Jeszcze muszę dołożyć jedną rzecz, nie, nie będę dokładał. Słyszymy się nie wiem kiedy, jak będę w pełni władz fizycznych i umysłowych i przeżyję jutrzejsze zawody to będzie następny filmik. Hej.

 

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment