9 reguł sukcesu Hollywood. (Jacek Wiśniowski)

Podcast – Słuchaj na SoundCloud lub iTunes:
https://soundcloud.com/sukcespl/9-regul-sukcesu-hollywood

Hej, Jacek tutaj . Jestem w takim miejscu, że o czym by tutaj powiedzieć?

Może o Hollywood?

O Hollywood jako o sukcesie. Wiem, że tobie Hollywood się właśnie kojarzy z sukcesem, z filmami, ale jest też druga strona Hollywood, bo jest cała masa ludzi, którzy przyjeżdżają tutaj to są setki tysięcy ludzi, którzy tutaj przyjeżdżają, ale tego sukcesu nie odnoszą.

 

Czy są jakieś reguły sukcesu w Hollywood?

Otóż są takie reguły. Miałem okazję posłuchać pana, który uczy gwiazdy przyszłe, gwiazdy obecne, tego jak osiągnąć jeszcze większy sukces. I powiem ci, że te zasady, które od niego usłyszałem, tak naprawdę sprawdzają się wszędzie w każdej dziedzinie życie, w każdej branży. Według mnie to są zasady uniwersalne.

Co to są za uniwersalne zasady?

Pierwsza zasada, jaka szczególnie mi się rzuca na oczy. Jaka jest różnica pomiędzy Polską a tym co tutaj widzę?

To jest niesamowity optymizm, niesamowicie pozytywne nastawienie. Powiem ci jak dwa tygodnie temu tutaj byłem, leciałem do Sydney i targałem walizki ze sobą. I kiedy targałem te walizki przez Venice Beach jakiś murzynek do mnie mówi ‘Smile men it’s California’.

I ja sobie myślę wydawało mi się, że jestem w miarę pozytywną osobą, a widzisz to jest za mało. Bycie optymistą, bycie osobą pozytywnie nastawioną to jest widzisz tutaj w Hollywood w najbardziej ekstremalnej formie.

Chodzi o to, że jeśli będziesz osobą negatywną, będziesz przyciągał negatywne osoby, wyjedziesz po pół roku bez pieniędzy, tak jak wyjeżdża 95 % ludzi, którzy tu przyjechali. Te osoby, które coś osiągają tutaj, które dostają się do filmu, których scenariusze są grane w telewizji czy w filmach, są to osoby, które zarażają swoim pozytywizmem, swoja energią, która po prostu wibruje dookoła.

Wiele osób, które przyjeżdża do Hollywood, przyjeżdża do Los Angeles, że co to miasto mi da, co ja dzięki temu miastu osiągnę, jak sławny się stanę. A on mówi, że to jest zupełnie nie tak. Że jak tutaj przyjeżdżasz to jest kwestia tego, co ty dasz temu miastu, w czym ty jesteś wyjątkowy, w czym ty jesteś inny.

Czym takim ty zwrócisz na siebie uwagę?

Bo ludzi takich, którzy przyjeżdżają tutaj, skończyli szkołę aktorską, są doskonałymi śpiewakami jest mnóstwo, jest ich tutaj na setki tysięcy i codziennie przybywają nowi. I chcą tego samego, a to nie jest tak. Nastawienie ma być dokładnie odwrotne.

Co ty dasz temu miastu, co ty dasz tym ludziom tutaj, że oni dzięki tobie coś zyskają. Jak ty będziesz dawał innym to wtedy to do ciebie wróci.

Kolejny punkt to podążanie za swoimi marzeniami. Trzymanie się swojego marzenia bez posiadania planu B. Czyli akurat w przypadku Hollywood, przyjeżdżasz tutaj zakładasz, że chcesz zostać aktorem. Czy to aktorem telewizyjnym, czy to aktorem serialowym, to po prostu się tego trzymaj i dąż tylko w tą stronę.

Nie, że chcesz zostać aktorem kinowym, nie wyjdzie ci to się bierzesz za coś innego. Nie.

Jeśli się skupisz na jednej rzeczy, będziesz dążyć do jednej rzeczy to masz ją osiągnąć. I masz kombinować co zrobić, żeby to dostać.

Bycie osobą proaktywną, czyli taką osobą, która sama coś robi, sama tworzy jakieś projekty, sama coś wymyśla, a nie czeka na to, że ktoś jej coś da, że ktoś zadzwoni, że ktoś poprosi.

Tutaj sprawa jest bardzo prosta, bo tu jest kwestia chodzenia od jednego castingu do drugiego, szukania rozwiązań, może samemu zaproponowanie zrobienia jakiegoś, serialu, sztuki teatralnej.

W twoim przypadku zastanów się co ty takiego możesz zacząć robić, zacząć sam działać. Nie czekać, że ktoś ci przyjdzie, pojawi się ktoś z łaskawą ręką i wszystko z ciebie zrobi. To tak nie działa.

Bycie wdzięcznym, bycie wdzięcznym i wobec tych ludzi, którzy pomogą ci w sukcesie, którzy uczyli cię, którzy ci pomagali, wyciągnęli pomocną dłoń wtedy kiedy jej potrzebowałeś, ale dla tych którzy osiągnęli już ten sukces to jest kwestia bycia wdzięcznym wobec świata. Bo jak zarobiłeś już jakieś konkretne pieniądze, to podziel się tym ze światem.

Jak popatrzysz co robią tacy aktorzy, którzy zarobili już naprawdę duże pieniądze, wpierają rozmaite akcje, udzielają się pomagając ubogim, pomagając ludziom, którzy mają jeszcze nie takie przekonania jak powinni mieć, to jest okazywanie wdzięczności.

Kolejny punkt to jest inspirowanie. Inspirowanie innych swoimi pomysłami, swoimi ideami, zarażanie ich tymi pomysłami. Z resztą to jest bardzo podobne do tego co robił Steve Jobs. Ale w momencie kiedy jesteś taką osobą nastawioną na osiąganie czegoś więcej, na zrobienie czegoś dużego, np. masz jakąś fajną duża ideę, jak zarazisz innych ludzi wokół siebie oni za tobą podążą.

I właśnie te osoby osiągają duże sukcesy, które potrafią takie rzeczy robić. Nie ważne czy w Hollywood czy poza nim.

Bardzo ważny punkt. Naprawdę jak usłyszałem to od tego pana, to nawet zdziwiłem się, że o tym powiedział.

Bycie najlepszą osobą jak to jest możliwe. Bycie twoją najlepsza wersją. Pozbycie się wszelkich negatywnych myśli, wszelkich złych przekonań, złego nastawienia.

Pewnie śledzisz kariery piosenkarzy, aktorów jak udzielają wywiadów, czy gdzieś o nich piszą, bardzo często powtarza się właśnie ten element, niesamowita praca nad sobą. Tak, żeby być najlepszą możliwą wersją, żeby po prostu być najlepszym jakim tylko możesz być.

Szczególnie jestem pod wrażeniem Ala Pacino, o którym już wiele lat temu przeczytałem, że on mimo, że jest uważany za najlepszego aktora na świecie, przynajmniej raz w tygodniu nadal chodzi na lekcje aktorstwa. Ktoś kto jest mistrzem nadal się uczy.

Pomyśl w czym ty uważasz, że jesteś najlepszy, a może tylko tak ci się wydaje. W czym jeszcze mógłbyś się doszkolić. 

Pytanie o pomoc, proszenie o pomoc.

Jeśli nie wiesz jak coś zrobić nie masz pojęcia, utknąłeś w jakimś miejscu, zapytaj, poproś kogoś. Tu akurat jest mnóstwo aktorów, którzy już nie grają albo bardzo rzadko grają, ze względu na wiek, mają 80, 90, 100 lat. Można do takiej osoby zadzwonić, można taką osobę spotkać na ulicy, po prostu poprosić o pomoc.

W twojej branży jest to też kwestia znalezienia takiej osoby, która może już jest na emeryturze, może ma więcej czasu i zapytanie jak to zrobić. Żeby po prostu poprosić o pomoc. Może ci się wydaje, że ta osoba ci nie pomoże, być może tak faktycznie będzie. Ale w momencie, kiedy tobie się tak tylko wydaje, że ci nie pomoże, to tak nie działa.

Musisz po prostu zapytać.

Jak wtedy usłyszysz odpowiedź nie, no to wtedy będziesz wiedział. Tylko z odpowiedzią nie, to nie do końca jest tak. Bo ktoś może ci powiedzieć nie, czy na pewno wiesz czego chcesz, czy ty się nie poddajesz przy pierwszej odmowie.

Przyciąganie ludzi, którzy poprowadzą cię do twojego sukcesu.

Co to znaczy?

To znaczy po pierwsze przebywanie wśród odpowiednich ludzi, ludzi którzy mają taką energię jak ty, którzy mają taką pasję jak ty, którzy są może poziom, albo kilka poziomów wyżej od ciebie. I jeśli ty gdzieś pobłądzisz, rozleniwisz się, ale są te osoby, które cię popchają do góry. I to jest przeciwieństwo do przebywania wśród otoczenia kolegów, koleżanek nawet mieszkania z nimi, którzy są negatywni, którzy wszystkie twoje pomysły bombardują, znajdują mnóstwo pomysłów, dlaczego ma ci nie wyjść, zamiast cię popychać do przodu.

Jak znajdziesz odpowiednią grupkę ludzi, 3, 4 osoby, które cię będą wspierać, będziesz po prostu wfruwał.

Jacek Wiśniowski

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment