18x dlaczego biedni są biedni?

Podcast – Słuchaj na SoundCloud lub iTunes:
https://soundcloud.com/sukcespl/18x-dlaczego-biedni-sa-biedni

Hej. Pytanie, dlaczego nie masz tylu pieniędzy, ile chciałbyś mieć? Dlaczego jest bieda? Dlaczego może ty jesteś biedny? Może twój sąsiad jest biedny? Dlaczego mieszkasz w biednym kraju? Skąd to się bierze? Ja na to chce popatrzeć najpierw z troszkę innej strony, bo XXI wiek jest najlepszym jak do tej pory wiekiem dla człowieka. Nigdy w życiu, nigdy do tej pory w całej historii ludzkości nie było ludziom tak dobrze jak jest teraz. Nigdy. Popatrz na siebie czy miałeś kiedyś dostęp do tak dobrego jedzenia jak jest teraz? Czy miałeś dostęp kiedykolwiek w życiu do tak dobrego picia jak jest teraz? Czy miałaś dostęp do takich technologii wcześniej 5, 10 lat temu jakie masz teraz obecnie dostępne? Czy naprawdę uważasz, że jesteś biedny? Czy może jesteś biedny w momencie, kiedy patrzysz na innych, przyrównujesz się do innych i wtedy przychodzi ci do głowy ojejku oni mają więcej a ja mam mniej?

Mogę ci powiedzieć tak, jeśli zaczniesz na przykład podróżować po świecie i zobaczysz, jak ludzie żyją w bogatszych miejscach to zawsze będzie ktoś, kto będzie bogatszy od ciebie. Zawsze będzie ktoś bogatszy od ciebie. Popatrz tam za mną jest Dubaj, miasto stworzone dla luksusu, dla przepychu po to żeby pokazać właśnie, że my możemy, my jako… dobra, nie jako my, Arabowie sobie tak wymyślili, pokażemy im, pokażemy światu jak wygląda arabskie życie, przepych, bogactwo, luksus na każdym kroku. Możesz być jednym z bogatszych Polaków, przyjedziesz do Dubaju i się lekko zdziwisz. Ale pomińmy takie bogactwo.

Od czego to zależy, z czego to się wzięło właśnie, że jedni mają a drudzy nie mają. Ja do tej pory na mnóstwo ilości filmach opowiadałem w tym temacie. Tylko tak, jak ja opowiadam takie rzeczy to wiem, że niektórzy oglądają mnie pierwszy raz i sobie myślę tak, o ten i tutaj epitety idą. Plus określenia typu oszust, złodziej, na pewno nakradł, na podatkach zakombinował, rodzice mu dali, nie wiadomo co. Słuchaj, to jest jedna z pierwszych przyczyny, dla której nie masz pieniędzy. Jeśli ty uważasz, że pieniądze znajdą się w twojej kieszeni, bogactwo znajdzie się w twojej kieszeni, dlatego że ty sobie tak wymyśliłeś, że tobie się należy z jakiegoś powodu, że się urodziłeś na przykład i dlatego będziesz miał pieniądze. Słuchaj nie ma takiej opcji. Pokazałem ci tutaj na poprzednich filmach też kawałek Dubaju. I ja ci powiem jak Dubajczycy, ale w ogóle nie tylko Dubajczycy, wyjedziesz do Europy Zachodniej też zobaczysz jakie ludzie mają podejście do pieniędzy. Jeśli sąsiad ma lepszy samochód, jeśli sąsiad ma ładniej wyposażone mieszkanie albo ma willę albo ma jacht albo stać go na piękne podróże w egzotyczne miejsca to drugi sąsiad nie idzie donieść no do skarbowego, nie przeklina sąsiada tylko kombinuje jak by tu zacząć zarabiać więcej. Może zmienić firmę, może zmienić pracę, może właśnie, jeśli jest właścicielem firmy to co zrobić, żeby ona lepiej działa. A nie jak komuś dokręcić, jak mu krzywdę zrobić, jak go zhejtować, żeby pokazać, żeby on był niżej ode mnie. Więc przykro mi mój drogi, moja droga, jeśli nie masz pieniędzy jest to w 100 procentach twoja wina. A dlaczego? Bo być może jesteś leniwy, być może jesteś leniwa. A dlaczego ja śmiem twierdzić tutaj, że możesz być taką osobą? Dlatego, że 80 procent ludzi taka jest, że się im nie chce. Liczę, że zagrają w totka i szczęśliwą los sprawi, że będę mieć pieniądze. Ale mój drogi, moja droga, jak wygrasz w totka to efekt będzie taki, że ty te pieniądze, nie powiem niegrzecznie, grzecznie powiem, wydasz, rozdasz w przeciągu roku, maksymalnie dwóch lat, bo takie są statystyki.

Ale teraz cię pocieszę, żeby nie było, że tylko narzekam. Bo zarabianie pieniędzy to jest matematyka, to jest czysta statystyka. Popatrz jestem teraz na wyspie, która została usypana. Tutaj kilka lat temu jeszcze, no może nie kilka, ale kilkanaście lat temu stałbym, musiałbym mieć statek, żeby znaleźć się w tym miejscu. Ale wymyślili sobie, że usypią tutaj wyspę. Usypali wyspę. Potężną wyspę. To jaka tu praca została wykonana to się w głowie nie mieści. Co za tym szło? A najpierw jeszcze co się stało? Ktoś sobie pomyślał, żeby coś takiego zrobić. I nie było, że się nie da, że to jest niemożliwe, że technologia na to nie pozwala, że przecież no jak będzie takie, coś stać zaraz przy morzu to się to rozmyje. Nie, ktoś wymyślił sobie, że coś takiego zrobi i ten cel zrealizował. Zdobył pieniądze na to, żeby takie coś postawić. I suma sumarum okazało się, że jest to jedna z lepszych decyzji biznesowych jaka została podjęta w tym kraju. Bo ta wyspa przynosi przeogromne dochody. Są wille, które widziałem po 26 milionów dolarów są wystawione. 26 milionów, gdzie u nas jest to no powiedzmy, przynajmniej na zewnątrz wygląda, wielkościowo jak przeciętny dom w Polsce. Ale stoi w odpowiednim miejscu i ludzie kupują to i nawet ciężko jest kupić takie coś, bo się ludzie zabijają za tym. Tak, bo ludzie na świecie mają pieniądze nie dlatego, że nakradli, jak może ci się wydaje tylko dlatego, że… ok, jedni mieli rodziny, które dorobiły się majątku przez wieki. Ale jak popatrzysz na statystyki, przejrzyj sobie listę Forbesa, najbogatszych Polaków, dowolny kraj świata możesz wziąć i zobaczysz, że w każdym kraju 80 do 90 procent milionerów, to są ludzie, którzy dorobili się tych miliony za swojego życia. W przeciągu jednego pokolenia. Czyli dwadzieścia, dwadzieścia parę lat potrzebował dany człowiek, do tego, żeby się znaleźć na liście najbogatszych ludzi. Jak przejrzysz sobie dziesiątkę najbogatszych ludzi na świecie, tak samo 90 procent, tam chyba tylko rodzina Sama Waltona, o ile dalej jeszcze jest w dziesiątce najbogatszych ludzi na świecie, to jest rodzina dlatego, że był Sam Walton i on jak umarł zostawił rodzinie spadek. A cała reszta to są ludzie, którzy dorobili się za swojego życia. Nie dlatego, że kłamali, nie dlatego, że oszukiwali, nie dlatego, że robili jakieś tam machloje. To jest w twojej głowie takie przekonanie, że trzeba kogoś oszukać, okraść, nie wiadomo co zrobić. To jest w 100 procentach u ciebie, przez ciebie, żebyś ty osiągał właśnie takie rezultaty. Ale powiedziałem ci, że większość ludzi jest leniwa. Tak? I to, że nie jesteś w tym momencie bogaty, to jest kwestia twojego lenistwa, bo nie chciało ci się uczyć, nie chciało ci się czytać książek, nie chciało ci się poszukać osoby, która ci podpowie jak to się robi.

A dlaczego ja śmiem twierdzić i w ogóle śmiem się wypowiadać cokolwiek na temat bogactwa, na temat pieniędzy, jakim prawem, kto mi pozwolił? Widzisz pozwoliło mi moje doświadczenie życiowe. Bo pochodzę z biednej rodziny, gdzie była nas czwórka, gdzie ja do tej pory się zastanawiam jak moi rodzice byli w stanie sobie poradzić z tym, z nami, wychować nas. Jeszcze każdy z nas był na studiach. Mogę ci powiedzieć tak, jak chodziłem jeszcze do szkoły średniej, miałem jedną parę spodni, bo rodziców nie było stać, żeby kupić mi drugą parę spodni. Ale ja, widzisz wtedy to było dla mnie normalne. Dopiero jak zacząłem zauważać, że inni ludzie żyją inaczej, że świat wygląda trochę inaczej, to mi przyszło do głowy o jejku ja też bym tak chciał. Widzisz jest 2018 rok i dla mnie to jest o tyle fajny rok, że dokładnie w tym roku mija dwadzieścia lat od kiedy założyłem taką już moją konkretną firmę. Z moim bratem w 98 roku, w tamtym wieku, założyliśmy firmę informatyczną i zaczęliśmy działać na własną rękę. Nie czekaliśmy, że dostaniemy fajnie płatną pracę, że w ogóle ktokolwiek da nam pracę. Tylko sami od rana do wieczora, żeśmy zasuwali. Ja pamiętam, jak dzwoniłem codziennie od jednego klienta do klienta i szukałem i to była moja ciężka praca od samego początku do samego końca. Jak chodziłem do szkoły średniej, robiłem wszystko co się da, żeby zarobić sobie pieniądze właśnie na jakieś dodatkowe przyjemności, nigdy nie było tak, żeby mi rodzice dawali o kup sobie samochód, żeby mi kupili mieszkanie, to było wszystko tak, że musiałem sobie sam zarobić. Więc jeśli ty mówisz, że tobie jest ciężko albo, że ja jestem jakimś kłamcą, oszustem, pozerem, już słyszałem takie rzeczy, że ja pozerem jestem, nie wiadomo co, to się stuknij mocno w głowę. Bo przez takie właśnie myślenie, będziesz klepał biedę. I takie życie jak tutaj, w takich apartamentowcach, w takich hotelach, w życiu tego nie doświadczysz, bo sobie sam robisz krzywdę.

Co potrzebujesz, żeby jednak zarobić pieniądze, żeby być bogatym?

Potrzebujesz motywacji, potrzebujesz głodu. I w momencie, kiedy będziesz zmotywowany, kiedy będziesz miał ogromne pragnienie, kiedy będziesz miał żądzę posiadania lepszego życia to dopiero takie coś pozwoli ci wyjść z tego bagna, w którym jesteś. O ile jesteś w bagnie, bo może ci się tylko wydaje, że jesteś w bagnie, bo ktoś ci wmówił albo sam sobie wmówiłeś. A tak naprawdę podejrzewam, że możesz żyć sobie jak pączek w maśle. Ale jeśli chcesz czegoś większego musisz zasuwać. A to czy będziesz właścicielem na przykład tutaj jakiegoś wieżowca, to też zależy od ciebie. I teraz powiesz, e bzdury odpowiada, w życiu nie będę miał wieżowca. Otóż mój drogi, moja droga to czy będziesz miał taki wieżowiec czy nie zależy od tego co ty w tym momencie myślisz. Bo jeśli myślisz, że nie będziesz mieć, nie ma szans żebyś miał, żebyś miała. A zacząłem mówić, że jest to matematyka, że jest to statystyka. Tak jak widzisz to jest kwestia też prawdopodobieństwa, że teraz spadnie na mnie samolot i mnie zabije na miejscu. Jest jakieś tam prawdopodobieństwo, że tak się stanie. Jak są matematycy mogą nawet obliczyć i w komentarzu napisać, jakie jest prawdopodobieństwo, że mógłby podczas nagrywania filmu spaść na mnie samolot i mnie zabić. Jest to możliwe. I tak samo jest możliwe to, że ty możesz zostać najbogatszym Polakiem czy najbogatszą Polką. Mało tego, jest prawdopodobieństwo i można to wyliczyć statystycznie, matematycznie jakie jest prawdopodobieństwo, że będziesz najbogatszą osobą na świecie. Tak samo jak można wyliczyć prawdopodobieństwo, że dzisiaj spadnie ci w nocy na dom odłamek satelity i cię zabije. To jest matematyka, to jest statystyka, więc nie daj sobie wciskać, że się nie da, że pieniądze to jest coś trudnego albo że pieniądze są brudne albo są szkaradne. Pieniądze to jest po prostu środek, to jest coś umownego. I jest tego więcej jak tej wody w tym oceanie, w tym morzu. Akurat Zatoka Perska. Jest nieskończona ilość pieniędzy, rozumiesz nieskończona. Nie ma tak, że jak ty będziesz miał to twojej siostrze zabraknie albo twojemu bratu albo twojemu sąsiadowi będzie się gorzej albo lepiej powodzić. Nie ma absolutnie żadnego znaczenia. W każdej chwili rząd może dodrukować pieniądze.  To jest kwestia zapisu nawet cyfrowego. Z resztą nawet popatrz, ile teraz operacji odbywa się po prostu w komputerze a nie na zasadzie wymiany fizycznej.

To co jeszcze mogę ci powiedzieć na temat pieniędzy, to jest kwestia dram, jak to powiedzieć ładnie po polsku, drama oglądasz YouTube więc wiesz co to jest drama. Każdy z nas sobie robi dramę właśnie w środku. To, że ty uważasz, że nie masz pieniędzy albo nie masz ich wystarczająco dużo to jest właśnie taka drama, która jest…. O w ogóle mnie nie widać, tak jakby w drugą stronę.  To jest drama jaką sobie robisz w swojej głowie. Świat, twoi sąsiedzi ich to w ogóle nie obchodzi co ty sobie tam myślisz, że ty na kogoś psioczysz albo nie, twoje rozważania. To jest tylko to, w twoje głowie, co ty sobie tam ułożysz, że jaki ty jesteś biedny, jaki ty jesteś nieszczęśliwy, bo mi nikt nie dał pieniędzy, nie dostałem pracy takiej jak trzeba. Albo mój kolega z podstawówki ma bogatego ojca, dlatego jemu się dobrze żyje. Jak ty sobie robisz takie dramy w głowie i wymyślam sobie głupie historie, to niestety ty będziesz żył… będzie się to mielić w twojej głowie, w twoim życiu, ale do niczego cię to nie doprowadzi. Więc wyrzuć w kosz takie myślenie i zacznij działać, zacznij myśleć w ten sposób co by tu zrobić, żeby wyjść z tego bagna. Co by tu zrobić, żeby być właścicielem wieżowca tutaj. Albo nawet tylko apartamentu. Albo takiej willi tutaj za kilkadziesiąt milionów. Nie, że to jest niemożliwe, to jest dla ciebie. A jak nie wierzysz poszukaj najlepszego matematyka z twojej podstawówki to ci wyliczy prawdopodobieństwo, że tak się stanie. Tylko, żeby tak się stało to musisz być głodny, musisz mieć pragnienie, musisz mieć rządzę i wtedy się pojawią myśli, które cię pociągnął do tego, żeby się zacząć uczyć, żeby się zacząć rozwijać, żeby się zacząć szkolić. Żeby pytać ludzi, którzy już to osiągnęli, jak to się robi. Bo każda osoba bogata, czy każda osoba, która jest doskonała w dziedzinie, w której ktoś ją uważa za bardzo dobrą, każda taka osoba musiała się tego nauczyć. Każdy musiał się tego nauczyć. Nie ma tak, że ktoś się urodził i z urodzenia jest najlepszym matematyk, najlepszym fizykiem, najlepszym biologiem, jest najlepszym sprzedawcą nieruchomości, jest najlepszym budowniczym, nie ma takich rzeczy. Ci ludzie się uczyli albo czytali książka albo chodzili na szkolenia albo chodzi na uczelnię albo mieli mentor, który pokazywał i tłumaczył masz robić tak, tak i tak i wtedy efekt będzie taki i taki. A jeśli ty chodzisz z jednego filmów na YouTubie do drugiego filmu, oglądasz filmy, imprezujesz od rana do wieczora albo się jeszcze upijasz przy okazji albo spędzasz czas z głupimi ludźmi, którzy ci też głupoty opowiadają na temat i bogactwa i ludzi, którzy mają pieniądze, że jest jakiś układ, jest jakiś układ, jeśli układ cię nie dopuścić do pieniędzy, to w życiu ich nie będziesz miał. Ty masz wybór. Ty masz wybór, bo to jest twoje życie. Kiedyś było tak, że żeby być bogata osoba   trzeba było wyjechać z Polski, bo w Polsce nie było możliwości, żeby zarobić pieniądze. Tak jak dzisiaj nie ma możliwości, żebyś był bogaty jakbyś tam mieszkał w Bangladeszu. No jest oczywiście prawdopodobieństwo, że tak się stanie, ale jest niewielkie. A jest różnica, jeśli ty na przykład będziesz mieszkał w Stanach Zjednoczonych albo będziesz mieszkał w Luksemburgu albo będziesz mieszkał w Dubaju. Jest zupełnie inne prawdopodobieństwo tego, że ty będziesz osobą bogatą. Ale widzisz czasy się o tyle zmieniły, że mamy Internet. A dzięki temu, że mamy Internet, ja pracuję przez Internet. Od dwudziestu lat to co ja robię jest związane z Internetem. Ja sprzedaję produkty, usługi, towary na całym świecie. Mi wystarczy tylko dostęp do Internetu. Ja nie muszę mieszkać w Dubaju, ja nie muszę mieszkać w Luksemburgu, ja nie muszę mieszkać w Stanach Zjednoczonych ja i tak zarabiam w tych krajach. Ja się tego nauczyłam, ja się tego uczę do tej pory. Bo ja chcę być lepszy. Ale widzisz to jest też kwestia mojego nastawienia, to jest kwestia mojej wizji, czy ja chcę być tylko dobry, czy ja chcę być najlepszy. A moje nastawienie jest takie, że w tym co ja robię w moim życiu, ja chcę być najlepszy. Te filmiki dla mnie to jest zabawa, to jest widzisz dla mnie 10-12 minut w tygodniu nakręconego filmiku, po którym to znowu jacyś dziwni ludzie opowiadają o mnie jakieś dziwne historii. Całe fora powstały, filmy powstają kim jest Wiśniowski, co on nie robi. Ja się z tego śmieję, kretyni, głupcy, którzy tracą czas, tracą godziny, tracą lata na pisanie na temat innych ludzi. Zamiast się zająć swoim rozwojem i zamiast poczytać mądrą książkę. Ty też możesz być takim głupcem i pisać o innych ludziach. Pisać o tym czy Doda miała majtki na koncercie czy nie 10 lat temu. W jaki sposób to sprawiło, że ty jesteś bogatszy, że twoje życie jest lepsze? Głupota ludzka jest niezmierzona, nieskończona. Weź się za swoje życie i przestań narzekać, że nie masz tego, że nie masz tamtego.  Nigdy w życiu nie było tak dobrze jak jest teraz. Uff, aż się zdenerwowałem z tego wszystkiego. A ja teraz idę się cieszyć życiem. Idę się cieszyć życiem w Dubaju. Tam, bo zarobiłem na to, bo chodziłem na szkolenia do mądrych ludzi, bo naczytałem się setek, jeśli nie tysięcy książek na tamten temat. Wtedy, kiedy ty może, nie wiem, upijałeś się w barze albo siedziałeś oglądałeś głupie seriale. I co ci dało to, że obejrzałeś 5.000 odcinków tego serialu? W jaki sposób uczyniło to twoje życie lepszym? Czas. Czas jest o wiele ważniejszy niż pieniądze. Więc szanuj swój czas. Nawet jak oglądasz moje filmy, jak zadziałało coś na ciebie, to zostaw to nie oglądaj kolejnych, tylko bierz się do roboty, bierz się za mądre, racjonalne działanie.

Kończę. Nagadałem ci, ale dobrze. Dobrze ci to zrobi na nowy rok, może ci głupoty z głowy wybije. Ale cieszę się, że słuchają mnie też ludzie inteligentni, ludzie rozsądni, którzy poprawiają dzięki takim filmie swoje życie. Mam nadzieję, że… jeśli tylko jedna osoba dzięki temu co powiedziałem poprawi swoje życie, będę mega szczęśliwy. Po to właśnie robię te filmy. Hej.

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment