Zarabianie na Nieruchomościach czy eBiznes?

Hej, temat na który dostaję często pytania, odnośnie tego, czym się zając w życiu, jaki biznes i dużo pytań odnośnie flipów, nieruchomości, a co może jednak e-commerce, może biznes , może sprzedaż przez internet. Ten budynek za mną, zaraz o tym opowiem, ale najpierw tak, jest to budynek, gdzie studiowałem. Wiele, wiele lat temu… Dużo się tu pozmieniało w otoczeniu, od tego czasu, bo nie było nawet tego placyku, na którym jestem, nie było tamtych budynków w tle, także całkiem inna okolica.

Nie wiem na ile uczelnia się pozmieniała, wtedy, kiedy tu studiowałem, było bardzo hardcore’owo. To może najpierw krótkie pytanie jeszcze odnośnie studiów: na jakie studia iść? Powiem Ci, że na jakiekolwiek studia pójdziesz, nie będzie to mieć wielkiego znaczenia i wpływu na to co będziesz robił w życiu. Niemniej jeśli masz jakąś pasję, to według mnie warto iść na takie studia, które tę pasję umożliwią Ci w jakikolwiek sposób rozwinąć, bo nie oszukujmy się, studia polegają na tym, że dostajesz książki do przeczytania i czasem zdarzy się mądry profesor, który coś więcej powie ponad to, co każe Ci w książkach przeczytać. W związku z tym, warto by Ci było poszukać taką uczelnię, gdzie są praktycy biznesu, z tego co wiem SGH w Warszawie słynie z tego, że jest tam dużo Panów, którzy znają się i prowadzą biznesy i uczą tego, więc według mnie warto by pójść na taką uczelnię. A jeśli nie masz zupełnie pojęcia na jaką pójść uczelnie, to według mnie warto pójść na taką, gdzie po prostu będziesz miał fajne kontakty. Gdzie przychodzą tacy ludzie, z którymi może potem nawiążesz jakąś współpracę i coś zaczniecie razem działać, albo taką, gdzie po prostu przyjemnie spędzisz czas, bo nie oszukujmy się, studia są tak naprawdę długimi wakacjami, chyba że pójdziesz na jakieś hardcore’owe… niema sensu.

Co do flipów i nieruchomości, wiesz ja przez jakiś czas zajmowałem się nieruchomościami, ale zajmowałem się nimi wtedy, kiedy już miałem pieniądze i szukałem sposobów na to, jak zainwestować te pieniądze w takie coś, co nie będzie ode mnie wymagać wielkiej pracy i okazało się, że jednak nieruchomości takie nie są… Bo nie jest filozofią kupić jakąkolwiek nieruchomość, mieszkanie, dom itp., tylko jest filozofia, żeby na tym zarobić, a żeby na tym zarobić, to po pierwsze trzeba wiedzieć jak kupić tanio, żeby umieć kupić tanio nieruchomość to wymaga trochę doświadczenia, trochę wiedzy, żeby wiedzieć , gdzie szukać, z kim rozmawiać, jak rozmawiać, a nie są to takie proste i oczywiste sprawy, jak niektórzy to mówią. Druga sprawa to jest właśnie kwestia umiejętności przygotowania lokalu pod wynajem, ale zanim się ten lokal przygotuje, widzisz, jest to kwestia zabawy z ekipami remontowymi, z tym, że kupujesz np. 3-pokojowe mieszkanie, żeby je podzielić na 7 lokali, bo no niestety, jeśli kupisz mieszkanie, które po prostu wynajmiesz, to mieszkanie Ci się będzie wracać 20 lat, a to nie jest biznes…

Ja z nieruchomości zrezygnowałem z tego względu, że mój biznes, czyli e-commerce, daje mi o wiele większe dochody jak flipy, nawet najtaniej kupione mieszkanie, najtaniej zrobione, najlepiej wynajęte, nie daje takich zysków, jak daje e-commerce, a poza tym jest trochę urwania głowy, bo w tych lokalach coś się psuje, bo sami lokatorzy mniejsze, albo większe problemy też potrafią sprawić. Ja z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że najlepszy jest e-biznes i tyle. Dlaczego? Dlatego, że przede wszystkim ma się całkowitą, totalną niezależność. Bo ja nie potrzebuję ludzi, którzy mi będą remontować… dobra, ja potrzebuję tylko informatyka w miarę ogarniętego, żeby pilnował serwerów. Ale widzisz, to są wszystko ludzie, którzy mają swoje firmy, którzy są wynajęci. Dlatego ja sobie tak cenię biznes internetowy, bo ja mogę sobie pozwolić na to, żeby pół roku nie pracować, mogę nawet cały rok nie pracować, bo po prostu są systemy, które sprawiają, że wszystko się kręci automatycznie. Są systemy, które wyszukują produkty, które się najlepiej sprzedają. Widzisz, amazon teraz dużo dopomógł, jeśli chodzi o wysyłkę, bo w Polsce jeszcze troszkę jest problem ze znalezieniem fajnej firmy, która zajmowałaby się wysyłką, bo dla mnie kiedyś ograniczeniem było to, że te rzeczy, które sprzedawałem w Polsce, musiałem sam wozić na pocztę, pakować wysyłać i to było mega utrudnienie. teraz jest z tym o wiele prościej dzięki amazon’owi, który wysyła praktycznie na cały świat, więc czy cośkolwiek sprowadzisz do Polski, chociaż Polska nie jest dobra pod względem importu, ze względu na różne przepisy celno-podatkowe. Ale powiedzmy, że niech będzie, sprowadzasz do Polski towar i w Polsce masz już kilka magazynów amazon’u, gdzie dajesz ten towar i sprzedajesz go na cały świat i cała twoja praca polega na tym, żeby znaleźć taki towar, mieć pieniądze na zakup tego towaru i to jest wszystko, no i oczywiście umiejętność sprzedaży.

A widzisz, w przypadku flipów jest o wiele więcej, bo nawet na kupno pierwszego mieszkania potrzebujesz o wiele więcej pieniędzy, bo w tym momencie, żeby sensownie zarabiać to trzeba by kupić przynajmniej 2-pokojowe mieszkanie. W zależności od miasta potrzebujesz przynajmniej od 150 tyś zł w górę… oczywiście w Warszawie nie kupisz za 150tyś, albo by Ci było bardzo trudno, w Rzeszowie, gdzie jestem też by był już z tym problem. Po prostu jest to kwestia troszkę wysilenia się, żeby znaleźć mieszkanie, ale przede wszystkim trzeba mieć ten wkład, nawet jeśli bierzesz kredyt pod kupno takiego lokalu to potrzebujesz mieć zdolność kredytową, potrzebujesz mieć wkład własny, a to też nie są małe pieniądze, a żeby zacząć handel internetowy, tak naprawdę na początku nie potrzebujesz nic, zero. Te osoby, dam gdzieś tu link, jak mówiłem w maju o tym, jak zarabiać przez internet właśnie bez wkładu własnego. Bo są na to sposoby, są na to metody, że zaczyna się od totalnego zera i wystarczą po prostu umiejętności, a je można zdobyć. Jak w maju mówiłem też o tym, że będę w czerwcu robił kurs allegro, jak zrobiłem go, to zapisało się o wiele więcej osób niż zakładałem i w sumie bardzo dobrze, bo teraz jak czytam, jakie fajne zarabiają, jak sobie radzą, jak sobie pomagają, bo zrobiłem dla nich grupę dyskusyjną, może Ty nawet byłeś albo jesteś na tym kursie, więc wiesz o co chodzi. I w zasadzie po pierwszym miesiącu większość osób zarabiała przynajmniej 600zł, po dwóch miesiącach było już dużo osób, które zarabiały ponad 3-4 tysiące. Żeby na flipach zacząć zarabiać 4000zł miesięcznie, oj to nie jest taka prosta sprawa, bo zanim ty kupisz to mieszkanie, zanim je wyremontujesz i wynajmiesz, bardzo optymistycznie, ale to bardzo optymistycznie jest to 1.5 miesiąca…

Nie ma problemu, kupujesz dzisiaj mieszkanie, a chcesz je dobrze wynająć, po pierwsze, przygotowanie mieszkania pod taki wynajem i poza tym znalezienie klienta. Jeśli byś chciał przygotować, to spróbuj dziś znaleźć ekipę remontową, będziesz czekał 2-3 miesiące albo i nawet dłużej, to nie są proste sprawy. A e-commerce daje właśnie taką fajną sprawę, że możesz sobie wyjechać gdziekolwiek, kiedykolwiek i wystarczy Ci dostęp do internetu i tyle, tak to fajnie działa. Dla tych, którzy mają nadmiar pieniędzy i uważają, że dla nich są fajne flipy, słuchaj, popytaj się tak naprawdę ile mają pracy Ci, którzy mają po 50-100 mieszkań, bo wiesz, jak ktoś ma 10 to niema jeszcze pracy, ale jak ma się już wiele mieszkań, to jest to urwanie głowy, jeśli nie masz firmy zarządzającej z zewnątrz, która się tym zajmuje, to Ty tak naprawdę nie masz czasu na nic, bo musisz pilnować tego biznesu, musisz być na miejscu. A jeśli masz duże fundusze, to otwierają się przed Tobą drzwi, jak dla mnie, zapomnij o nieruchomościach, a pomyśl o aplikacji na telefon komórkowy. Bo zrobienie fajnej aplikacji może Cię kosztować 50 tyś, może Cię kosztować 200 tyś, ale jest to i tak tańsze od kupna nieruchomości, a potencjalnie zyski są nieograniczone.

Dzisiaj akurat kolega pokazywał mi aplikację do ćwiczenia mięśni brzucha, gdzie tam codziennie są ćwiczenia. Aplikacja, której właściciel miesięcznie zarabia grubo powyżej miliona dolarów, na takiej prostej aplikacji, a zrobienie takiej aplikacji podejrzewam, że kosztowało go maksymalnie 80 tyś, nie wiem ile włożył w promocję, pewnie o wiele więcej, ale jeśli ma milion dolarów przychodu z takiej aplikacji, to niema problemu, żeby nawet 800 tyś miesięcznie wydawać, a 200 tyś $, czyli po dzisiejszym kursie dolara, 740 tyś zł miesięcznie, da się żyć co? Bez porównania do flipów, więc ja rozumiem zachwyt co niektórych, ale warto popatrzeć trochę szerzej… Aha, konkurs jeszcze na dzisiaj! To może jako konkurs, to damy gruby konkurs! Do wygrania będzie mój kurs allegro, czyli miesięczny kurs allegro, gdzie przez 10h opowiadam, jak zacząć bez żadnego wkładu własnego, jak szukać produktów, jak sprawdzić właśnie, czy taki produkt będzie się sprzedawał i jak to skutecznie wystawiać, żeby na tym zarabiać pieniądze i jedna osoba dostanie ode mnie dostęp do tego kursu, wybiorę najciekawszy komentarz do dzisiejszego filmu. Czym się będę kierował? Nie wiem, jak przeczytam te komentarze, to Ci powiem. I tradycyjnie w opisie pod filmem będzie napisane dla kogo jest nagroda i o tym będzie za tydzień. Dzięki wielkie, hej!

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment