TAJEMNICA DOBROBYTU

Hej, koniec wakacji, wiele osób sobie myśli, co by tutaj teraz zrobić, jakby się wziąć za działanie, no bo by wypadało coś w życiu zrobić, osiągnąć itp. W tamtym tygodniu napisałem do dziewczyny, z którą się kiedyś spotykałem i wiem, że chciała założyć firmę, pytam się co z tą firmą bo jej nie widzę. I ona mówi, że za dużo błędów ostatnio popełniała w życiu i musi najpierw pójść na studia i zapisała się na jakieś studia nowe, po to, żeby tych błędów nie popełniać i mieć wiedzę na temat biznesu. Więc ja jej odpowiedziałem to co teraz Tobie też powiem, bo studia nie dadzą Ci wiedzy na temat tego,  jak prowadzić firmę, przykro mi.

Jak chcesz wiedzieć, jak prowadzić firmę, załóż tę firmę i zacznij popełniać te błędy jakie się popełnia prowadząc tę firmę, ale szukaj w międzyczasie wiedzy o tych, którzy te firmy prowadzili, czy prowadzą, jak to robić lepiej, na studiach Ci tego nie powiedzą. Bo na studiach sami nie wiedzą, bo gdyby wiedzieli, to by prowadzili firmy, a nie uczyli na uczelni. Sorry, ale tak to jest. Kiedyś opowiadałem o jednym Panu, który uczył mnie na studiach, On miał najgorsze wykształcenie, bo był tylko magistrem, ale ja najbardziej lubiłem chodzić do niego na zajęcia, dlatego, że On był praktykiem. I On pracował w kilku dużych firmach i opowiadał nam po prostu historie z tych firm. Mi to dało o wiele więcej, jak rok zajęć na jakichkolwiek tam innych przedmiotach. Więc jak chcesz mieć wiedzę, to zacznij coś robić i zacznij do tego dążyć i powiem Ci teraz o paru osobach, dobra może najpierw zacznę mówić o tych osobach, a potem Ci powiem jaki to ma sens. To akurat książka, którą ostatnio przeczytałem, o Ayrtonie Sennie, akurat książka żadne cudo, ale z tej książki ja znalazłem dosłownie 3 zdania.

Tak, zajęło mi to chyba z 2,5h żeby to przeczytać, ale znalazłem 3 zdania, które wiem, że będą dla mnie bardzo pomocne. I teraz jest bardzo ważna rzecz dla Ciebie, jak będziesz czytać jakąkolwiek książkę, jak coś znajdziesz ciekawego, to wprowadź to w życie. I tu jest różnica między ludźmi, którzy osiągają duże sukcesy a tymi, którzy nic nie osiągają albo niewiele. Bo są tacy, którzy czerpią wiedzę i tylko się ładują tą wiedzą, ale nie przekładają jej na praktykę. Więc jeśli znajdziesz wiedzę w książce albo w moim nagraniu, albo gdziekolwiek indziej, to im szybciej ją zastosujesz w praktyce, tym więcej osiągniesz w życiu. I teraz tak, ja mówię cały czas o tym, żeby czytać biografie słynnych, znanych, bo na przykładzie ich doświadczeń życiowych oszczędzasz sobie lata po prostu lata błędów, lata swojej praktyki, bo po co Ty masz się uczyć jak to zrobić, na czym to polega, skoro setki, jeśli nie tysiące innych ludzi to zrobiło i na pewno przynajmniej jedna opisała, jak to zrobić. Z takich ostatnich książek, akurat ostatnio jestem w tematyce motosportu, akurat tutaj mistrzowie, mistrz taki, o tej książce kiedyś opowiadałem, o Rockefellerze. Ale widzisz, jest o tyle ciekawa sprawa, to akurat Pan, który teraz jest chyba 4 najbogatszym człowiekiem świata.

O tyle jest ciekawa sprawa, że spośród tych książek, które jeszcze Ci z 3 pokażę, tylko Senna miał przywileje, bo urodził się w bogatej rodzinie, ale potem i tak musiał swoją pracą dojść do tego, żeby zostać wielokrotnym mistrzem i taką osobą, która do tej pory jest uważana za najlepszego kierowcę. Pozostali zaczynali od zera, nie mieli żadnych koneksji, żadnych tyłów, wypracowali wszystko sami. I jak Ty teraz uważasz, że nie masz wykształcenia, odpowiednich rodziców, kolegów, itp. to są tylko twoje wymówki. Bo Franklin o którym mówiłem wielokrotnie, to jest lektura obowiązkowa, Sam Walton, który w momencie, kiedy umierał był najbogatszym człowiekiem świata, też zaczynał od zera, Michael Jordan, też zaczynał od zera i w ogóle to jest niesamowity przykład, kiedyś o nim robiłem filmik, więc poszukaj, albo go znajdę i gdzieś tutaj wyświetlę link, to jest Pan, który sposobem swojego myślenia, swoim pragnieniem, żądzą osiągnięcia tego celu, tego swojego marzenia doprowadził do tego, że urósł większy, urósł o wiele, wiele większy niż jego rodzina, niż to, co miał w genach, no po prostu to się w głowie nie mieści, to jest coś niemożliwego, ale jednak jest faktem. Coś niesamowitego! O, to jest książka, nawet nie pamiętam, czy o niej mówiłem, myślę, że mówiłem, o Schwarzeneggerze, to jest naprawdę, absolutnie lektura obowiązkowa. Bo to, co ten Pan stworzył, to co On zrobił, to jakie są jego przemyślenia tutaj spisane, słuchaj, to jest naprawdę jedna z lepszych i bardziej motywujących w życiu. Ale tak jeszcze apropos motywacji, bo ja Ci dzisiaj coś opowiem, Ty będziesz taki nakręcony, wow, super, fajnie, w niedzielę też będziesz nakręcony a w poniedziałek… Proza życia.

Słuchaj, to nie chodzi o to, żeby szukać motywacji w takich książkach, dobra, one Cię mają za zadanie zainspirować, że to jest możliwe, bo ci ludzie pokazują, np. tutaj, opisane, Pan chyba gdzieś w 10 najbogatszych ludzi świata, zaczynał od zera, stworzył firmę Nike, pewnie o niej słyszałeś. On tu po prostu od a do z, od początku do końca opisuje, jak on to zrobił, czy myślisz, że to jest dla Ciebie interesujące, dowiedzieć się, jak to zrobił jeden z najbogatszych ludzi świata, jak stworzył firmę, o której wiesz, być może teraz masz coś ubranego na sobie. On to tutaj opisuje, wszystkie błędy, wszystkie kroki, to wszystko, czym się kierował w życiu, on tutaj opisuje. Słuchaj, Ty możesz przeżyć całe życie i uczyć się na swoich błędach, ale po co? Chodzi o to, żeby to robić mądrze, więc Ty możesz przeczytać taką książkę i się o tym dowiedzieć. Więc różnica między taką motywacją na dzień, na dwa dni, a INSPIRACJĄ życiową, to jest to, co oni wszyscy tutaj w tych książkach mają. To jest kwestia ich żądzy, kwestia ich pragnienia, żeby coś osiągnąć, a oni wiedzą dokładnie co chcieli osiągnąć, każdy z nich miał swój cel. I to nie było tak, że oni wstawali rano i się zastanawiali: „Czy mi się dzisiaj chce, może sobie jeszcze pośpię pół godziny, co ja dzisiaj będę robił, a filmiki sobie jakieś pooglądam…” Żaden z nich nie miał czegoś takiego, każdy z nich miał precyzyjny cel i zasuwał.

Co do zasuwania, też wiele osób, czytam komentarze, więc wiem, co tam jest napisane, spotykam się z różnymi ludźmi, więc też słyszę, wiele osób ma takie podejście: „Hmm, na pewno jest jakiś taki cudowny wytrych, tylko on jest schowany, żebyśmy malutcy nie wiedzieli, że coś takiego jest, ale na pewno jest taki wytrych, że nie trzeba nic robić, ale użyje się tego wytrychu i nagle będziemy piękni, bogaci, szczęśliwi i w ogóle będzie cudownie!” Pokazałem Ci kilka, 5 książek i każda z tych osób miała wytrych, który polegał na zasuwaniu, na harówce, na ciężkiej pracy. Każdy jeden! Także jeśli minęło Ci lat życia 20, 30, 40, 50 i codziennie budzisz się z myślą taką, że na pewno odkryjesz gdzieś ten wytrych, to ja Ci mówię, ten wytrych, to jest wiedza, to jest kupa wiedzy, którą musisz włożyć do głowy, ale to jeszcze nie jest wszystko, bo jak ty włożysz tę wiedzę do głowy, to musisz jeszcze ją zastosować w praktyce. I tak jak ta dziewczyna, która napisała mi, która ma problem z założeniem tej firmy, to jest kwestia taka, żeby zacząć działać! A nie tylko imaginować sobie jak to będzie cudownie, jak to będzie fantastycznie, jak kiedyś zacznę. Życie mija… Jeszcze szybko konkurs, w konkursie do wygrania będzie ta książka, a dokładniej 3 książki, „Mistrzowie czyli 101 inspirujących historii ludzi sukcesu”.

To co tam masz, to są grube książki, a tutaj wstajesz rano, czytasz historię np. Jack’a Ma, czytasz historię Madonny, Małysza, Mandeli, sportowców, itp. 3 komentarze, które mi się najbardziej spodobają, dostaną tę książkę! Jak Ci się spodobał dzisiejszy odcinek, daj like’a, a jak CI się jeszcze bardziej spodobał, to przekaż link, masz na pewno Facebook’a, albo inne media, niech też inni skorzystają. Dzięki, do usłyszenia!

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 1 comment… add one }

Leave a Comment