Pewność Siebie – 4 Patenty

Hej, obiecany materiał na temat pewności siebie. Skąd ona się bierze, dlaczego jedni ją mają jakby wrodzoną, inni nie mają jej w ogóle, po co ona Ci jest w ogóle potrzebna i czy jest Ci w ogóle do czegoś potrzebna? Podam Ci może z 3-4 metody na budowanie pewności siebie, gdybyś jednak chciał taką w sobie wyzwolić.

To jest tak, jak jesteś dzieckiem to w zasadzie niema dzieci, które byłyby niepewne siebie, do pewnego wieku, bo od pewnego wieku zaczynamy mieć do czynienia z dorosłymi, którzy przez niezbyt uważny język osłabiają pewność siebie dziecka. I mówią rzeczy typu: popatrz jaką jesteś niezdarą, wszystkie dzieci tak grzecznie coś tam robią,a ty tego nie potrafisz. I jeśli dziecko ma tego typu rzeczy wkładane do głowy, to ono po prostu traci pewność siebie. A z kolei widzisz, są przykłady dokładnie odwrotne, kiedy rodzice potrafią zbudować pewność dziecka od małego, przez to co mówią. Przykład dziewczynki: jest dziewczynka, która jest bardzo ładnym dzieckiem i wszyscy jej powtarzają, jaka jest śliczna, jaka jest piękna, jaka cudowna, wspaniała. To ona non-stop jest budowana, non-stop rośnie i potem jak staje się dorosłą kobietą to ona niema problemów z niepewnością siebie, bo ona jest przekonana o swojej wartości, o swojej urodzie, o swojej inteligencji, bo miała to wkładane do głowy od małego. Z resztą z ładnymi chłopcami jako dzieci jest dokładnie tak samo. Ale powiedzmy, że rodzice wpłynęli na Ciebie w taki sposób, że troszkę Cię zdołowali jak byłeś mały, ale to nie znaczy, że Ty przez całe życie masz być niepewną siebie osobą. Bo można sobie to zbudować.

Powiem Ci, jak to zbudować i do czego Ci się to może przydać. Ja robiłem z 2 lata temu filmy, do których linki gdzieś tutaj dodam, na których odpowiadałem przez ok. 30 min na temat pewności siebie, ale w skrócie dla leniwych, którym nie będzie się chciało obejrzeć tych wideo. Jak zapytam Cię, czy jesteś pewny siebie, czy jesteś nieśmiały, to ty od razu wiesz, Bo na takie pytanie, nawet jak teraz Ci zadałem, w głowie pojawiają Co się obrazy, wspomnienia i Ty od razu wiesz, bo masz wspomnienie takie, gdzie coś takiego się wydarzyło w życiu, że ty wiesz, że jesteś pewny siebie. Albo z kolei wydarzyło się coś takiego, że wiesz, że to nie było zachowanie osoby pewnej siebie i możesz sobie myśleć, że jesteś nieśmiały. I teraz jeśli Ty będziesz świadomie pamiętać ze swojego życia i wyciągać wspomnienia tylko wtedy, kiedy byłeś nieśmiały to twoje przekonanie na swój temat będzie właśnie takie, że jesteś nieśmiałą osobą. Takie przekonanie można bardzo łatwo obrócić w przekonanie na temat tego, że jesteś pewny siebie, przez wyszukanie dokładnie odwrotnych wspomnień, czyli takich momentów, kiedy wiesz, że wszyscy dookoła Cię słuchali, podziwiali, robiłeś coś takiego, że sam z siebie byłeś dumny, czy byłaś dumna i czułeś, że jesteś pewną siebie osobą. Bo każdy jak poszuka tego typu wspomnień w swojej głowie, na pewno znajdzie. jeśli uważasz, że masz za mało takich wspomnień, to widzisz, to jest nawet kwestia taka, Jeśli wiesz, że zanosi się na deszcz, bierzesz ze sobą parasol, wychodzisz gdzieś na miasto czy gdziekolwiek, i w pewnym momencie zaczyna padać deszcz, to twoje działanie, to jest w 100% pewność siebie, kiedy ty wyciągasz ten parasol, otwierasz go i sprawa załatwiona.

Tak, takie banalne działanie jest wystarczające dla twojego umysłu, żeby mu powiedzieć, że Ty jesteś pewną siebie osobą. Nie musisz iść na wojnę, podbić królestwa, wystarczą takie drobne rzeczy. Chodzi o drobne przekonanie i wpłynięcie na twój umysł, chociażby takie jak otwarcie parasolki, chociażby takie coś jak, powiedzmy, jest szklanka na stole i ktoś ją krzywo położy i widzisz, że ona zaczyna spadać. I pytanie jest, czy popatrzysz jak ona się tam rozbija, czy ją złapiesz, bo jest w zasięgu twojej ręki. Widzisz, ten gest kiedy Ty ją łapiesz to już jest wspomnienie, które buduje pewność siebie. I teraz wystarczy, że zrobisz sobie z 5-6 takich obrazów w głowie, przypomnisz sobie nawet takie drobne rzeczy na budowanie właśnie pewności siebie, na wyobrażenie sobie takich zachowań, gdzie byłbyś, czy byłabyś pewną siebie osobą. I jak będziesz takie wspomnienia pielęgnować w głowie to jak Ci się zapytam, czy jesteś osobą pewną siebie czy nieśmiałą, to pojawią Ci się właśnie te wspomnienia. Oczywiście można to za pomocą jakiegoś terapeuty, czy psychologa wprowadzić za pomocą hipnozy, żeby to było jeszcze mocniejsze, ale tak naprawdę wystarczy, jak Ty sobie będziesz przez tydzień, może dwa, każdy troszkę inaczej reaguję, te wspomnienia takie właśnie drobne, jak otwarcie parasola, jak złapanie tej szklanki, jak jedziesz ulicą, polską drogą i widzisz dziurę to pytanie, czy w nią wjedziesz, czy zrobisz szybki ruch kierownicą.

I to są właśnie takie drobne rzeczy, które są wystarczające do tego, żebyś zaczął myśleć o sobie w inny sposób. I teraz możesz powiedzieć tak: bzdura, to nie działa. Słuchaj, sprawdź, po prostu sprawdź. Wiele lat temu chodziłem na rozmaite szkolenia, nie żebym teraz nie chodził, ale akurat to wtedy było duże szkolenie właśnie z rozwoju osobistego i właśnie tego typu ćwiczenia nam podawano, nam pokazywano wtedy na takiej zasadzie, żeby sobie zobaczyć, jak łatwo jest zmienić dowolne przekonanie jakie mamy na jakiekolwiek chcemy. I akurat było robione przekonanie na temat pewności siebie i akurat pamiętam, było ćwiczenie robione na chłopaku, któremu powiedzmy do urodziwego było bardzo daleko, do tego był bardzo niski, w ogóle nie był w stanie się w jakiś sensowny sposób ubrać i bał się ludzi, bał się kobiet, a okazało się, że jak ten trener zrobił z nim to szkolenie… słuchaj, dosłownie na drugi dzień nie mogliśmy go poznać, chociaż już tego samego tylko wszyscy byli zmęczeni więc nie do końca na niego zwracali uwagę, ale jak poszliśmy gdzieś coś zjeść na obiad to chłopak bez skrępowania do dziewczyn, które gdzieś tam siedziały i coś jadły, dosiadywał się, zagadywał, dowcipkował z wszystkimi. Także słuchaj, to nie jest kwestia tego, czy Ty mi wierzysz czy to działa, czy nie działa, tylko to jest kwestia po prostu, żeby to zrobić, i tyle. Więc ok, to jest takie grubsze ćwiczenie, które działa na twoją podświadomość, na twój umysł.

Z prostszych rzeczy, jest technika, którą można zastosować od razu, bez wyobrażania sobie takich rzeczy bo jak Ty chcesz coś zrobić, co wymaga od Ciebie pewności siebie to zadajesz sobie niejako pytanie o pozwolenie, Czy to jest aby na pewno dla Ciebie, czy Ty jesteś tego godzien, albo wart. Powiedzmy, że jesteś sprzedawcą i trafiasz na prezesa największej polskiej firmy giełdowej, a nie wiedziałeś, że na niego trafisz, ale wiesz, że jak do niego podejdziesz, porozmawiasz, masz super ofertę, tylko trzeba podejść porozmawiać, poznać tego Pana i będziesz miał deal, który ustawi Cię do końca życia. Wtedy zadajesz sobie pytanie, to się dzieje tak w ułamku sekundy, „Czy ja jestem godzien?”, „Czy ja jestem wystarczająco dobry?” itp. I wtedy umysł Ci odpowiada, tak albo nie i podaje Ci właśnie rozmaite obrazy. I wtedy wystarczy zrobić jedną bardzo prostą technikę, bo umysł zada to pytanie, to od razu daj sobie sam świadomie odpowiedź: „Tak, bo jestem super.”, albo „Tak, bo jestem ekstra.” Nam na szkoleniu Pan, który to prowadził, akurat użył przekleństwa, więc nie będę tego mówił, tak jak On nam to powiedział, ale to jest technika, która działa od tak. Wiem, że wielu chłopaków, którzy mają np. problemy z dziewczynami, jak zastosują tę technikę to nie mają problemu z tym, żeby podejść do dziewczyny, przedstawić się i zacząć rozmowę. Bo to jest duży problem dla wielu mężczyzn, a to jest kwestia właśnie braku pewności siebie, zwłaszcza w kontaktach damsko-męskich, bo co ona sobie pomyśli, bo może mnie opluje, bo powie mi coś nieprzyjemnego i panowie szukają sobie w głowie pozwolenia i odpowiedzi, gdzie jest ta ich wartość, żeby w oczach tej kobiety być wystarczająco dobrym, inteligentnym, majętnym, wygadanym i nie wiadomo co. A wystarczy sobie powiedzieć, że jestem wart, bo jestem super i tyle, bez żadnego doszukiwania się czegokolwiek, bo jestem super i kropka.

Oczywiście też możesz mi nie wierzyć, sprawdź w praktyce. Teraz trzecia metoda, też bardzo prosta, działa na zasadzie zrobienia i zadania sobie też prostego pytania, Jak jest coś, co wymaga od Ciebie odwagi, a  jej w sobie nie znajdujesz z różnych powodów, to wystarczy bardzo proste zdanie, o którym pewnie już wielokrotnie mówiłem: „Zobaczmy co się stanie.” Stoisz na jakimś tam klifie i masz skoczyć na bungee albo ze spadochronem i panicznie się boisz. Więc wystarczy sobie właśnie powiedzieć, „Zobaczmy co się stanie.” I w momencie, kiedy powiesz sobie coś takiego to w twojej głowie pękają pewne bariery. Bo jakby nie patrzeć, słowa mają ogromny wpływ na to, co Ty faktycznie robisz w życiu. I te słowa, które Ty sobie sam wypowiesz mogą właśnie te hamulce, które masz, puścić. Nie tyle mogą, co na pewno puszczą! Oczywiście to nie jest też tak, jak niektórym się wyobraża i wydaje, że trzeba być aroganckim, albo wręcz trzeba być chamskim, to wtedy inni będą Cię uważać za osobę pewną siebie. Ale to zupełnie tak nie działa, jak będziesz osobą arogancką, osobą chamską, to po prostu ludzie tak Cię będą odbierać. A są i na pewno spotkałeś takie osoby, które miały po prostu zdrową, czystą pewność siebie, dlatego, że znały swoją wartość. Ty możesz tę wartość tworzyć przez te przykłady, które Ci podałem, albo możesz sobie zbudować taką w 100% naturalną pewność siebie i to jest czwarta metoda. Bo swoim życiem, swoimi działaniami musisz niejako te obrazy sobie sam wytworzyć. Popatrz, kiedyś było tak, że były wojny, gdzie szedł sobie taki wojak na taką wojnę, czy taki rycerz, zdobywał sławę, chwałę, bo zrobił coś dla innych niebezpiecznego, coś wyjątkowego i on w swojej świadomości, właśnie w ten sposób zbudował pewność siebie, bo dokonał czegoś wielkiego.

Teraz wojen niema, ani Cię nie zachęcam do tego, żeby szukać wojen, żeby zdobyć chwałę, czy sławę, ale cały czas pozostają sporty. Widzisz, dla niektórych sportem jest biznes, żeby w biznesie tak się wykazać. Są osoby, które budują swoją pewność siebie przez to, że budują ogromny biznes. Tak to działa, są osoby, które budują pewność siebie dlatego, że zostają mistrzami w jakiejś dziedzinie. Są tacy, którzy budują swoją pewność siebie przez budowanie swojej muskulatury, bo mają wtedy przekonanie, że są potężni i wspaniali. Jeszcze inni to robią przez swój strój, ale widzisz, jeśli będziesz mieć taką naturalną pewność siebie, która jest właśnie z tego 4. punktu jak i z 1. punktu, czyli ze wspomnień, z przekonań, jeśli to jest twoje naturalne przekonanie, które jak powiedziałem możesz sobie wytworzyć, to bardzo ciężko by było, żeby ktoś zabrał Ci twoje przekonanie na temat twojej wartości i to praktycznie do końca życia. Oczywiście można to pozmieniać na wszelkie możliwe sposoby ale  ponieważ podałem Ci metodę jak to zrobić, to po prostu zrób to i pielęgnuj te wspomnienia i wręcz doszukuj się nowych.

Zakładam, że znasz niejedną osobę, która jest pewna siebie, więc możesz podejść do niej i zapytać, „Słuchaj, czy jesteś w stanie powiedzieć mi, jak to się stało, albo dlaczego Ty jesteś taki pewny siebie, jak myślisz, z czego to się bierze?” Jak zdasz komuś takie pytanie, to on się pewnie mocno podrapie po głowie, ale będzie kombinował, myślał i powie Ci: „Słuchaj, bo jak byłem w podstawówce, to byłem najlepszym uczniem w klasie.” Albo”Bo zdobyłem mistrzostwo okręgu w szachach.” Na przykład i to buduje jego pewność siebie. Każdy ma coś innego, ale tak samo jak zapytasz osobę nieśmiałą, chociaż osoby nieśmiałe niekoniecznie mogą chcieć o tym mówić, ale gdybyś był np. psychologiem i zapytałbyś osobę nieśmiałą: „Słuchaj, jak myślisz, dlaczego jesteś nieśmiały?” I wtedy on Ci powie: „No wiesz, bo ludzie mnie unikają, bo czuję się nieswojo jak są obcy ludzie…” Coś sobie tam ludzie tworzą, swoje przekonanie na podstawie jakichś tam obrazów, na podstawie myśli. A powiedziałem Ci, jak możesz to zmienić, jak możesz na to wpłynąć, więc po prostu do dzieła! Obejrzyj sobie jeszcze raz to wideo, wynotuj sobie te rzeczy, tylko nie wszystkie techniki na raz, tylko np. 1. technikę zastosuj przez pierwszy tydzień, 2. przez drugi tydzień i masz na miesiąc pracy. Masz teraz wakacje, masz miesiąc czasu na to żeby zbudować tę pewność siebie, a jest to kwestia myśli. Widzisz, zanim się pojawi myśl to gdzieś tam jest to słowo, a to słowo sobie stworzysz.

O, policja! Ale mnie nie trzymają, tylko sobie stoją grzecznie, więc ja też grzecznie jadę, jak widać na złączonym obrazku. Ok, to do usłyszenia za tydzień. Dziękuję bardzo, hej!

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment